Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Co dělat, když lednička málo chladí, hřeje z boku, je v ní voda či namrzá?
Kazí se vám potraviny, ačkoli by měly být dle data spotřeby ještě v pořádku? Na vině může být problém s chlazením! Co můžete udělat, pokud vaše lednička přestala úplně chladit, chladí málo, namrzá, nebo hřeje z boku? Setkat se můžete i s vodou v lednici a přehříváním. Přečtěte si o možných příčinách těchto závad.
Lednice málo chladí
Lednice svítí, jede jí motor a na první pohled by se mohlo zdát, že je všechno v pořádku. Jestliže však cítíte nedostatečně vychlazené potraviny či jste dokonce zaznamenali nevábný zápach linoucí se ze zkažených potravin, něco je špatně. Jaké mohou být příčiny toho, že není schopna udržet potřebnou teplotu chlazení, případně nechladí vůbec?
- Netěsnící dvířka.
- Není připojena k elektrické síti.
- Chybné nastavení termostatu.
- Stojí blízko tepelného zdroje.
- Únik chladiva do izolace kvůli nevhodné manipulaci např. při převozu.
- Vadný motor nebo poškozený termostat.
- Přehřátí kompresoru.
- Hromadící se voda na dně lednice.
Nechladí vůbec. Co s tím?
Není zapojena do elektřiny
Pokud přestala lednička chladit úplně, zkontrolujte v první řadě, zdali je připojená k elektrické síti. Kromě poškozeného nebo z elektrické zástrčky povytáhnutého kabelu mohla taky přestat fungovat sama zástrčka. Jestliže jste zaznamenali výpadek elektřiny, dopřejte termostatu několik minut na zotavení. Po chvilce by měla naskočit a fungovat dále bez jakýchkoli problémů.
Nesnížili jste teplotu na termostatu
Zejména na začátku teplejšího ročního období dochází ke zvýšení teploty v lednici způsobené vyšší okolní teplotou. Proto kromě řádného zapojení do elektřiny ověřte i nastavení teploty na termostatu. Jakkoli banální se toto řešení může zdát, mnoho uživatelů na nastavení správné teploty na termostatu zkrátka zapomene.
Špatná manipulace
Pokud nechladí, ačkoli slyšíte její kompresor, zamyslete se nad tím, zdali nedošlo k nesprávné manipulaci. Nestěhovali jste se? Při jejím naklánění totiž hrozí únik chladiva do izolace, za jejíž opravu byste zaplatili přibližně tolik jako za nový spotřebič.
Svítí, ale nechladí (nefunkční termostat)
Jestliže se při otevření dvířek rozsvítí světlo, ale lednice nechladí, pravděpodobně bude na vině vadný termostat. Ten může, kromě jiného, zapříčinit i mražení potravin namísto chlazení, či dokonce přestat mrazit úplně. Kvůli jeho poškození běží kompresor buď neustále, nebo se naopak vůbec nezapne. V případě porouchaného termostatu upřednostněte výměnu za nový termostat, neboť jeho oprava je komplikovaná. Výměna termostatu není náročnou operací a nevyžadujte demontáž celého spotřebiče.
Pokud se vám do opravy ani výměny termostatu nechce, měli byste zvážit pořízení nové lednice. Novější modely často disponují i inovativní funkcí optického či zvukového signálu, jež vás upozorní na zvýšenou teplotu uvnitř spotřebiče.
Námraza a voda v lednici
Námraza i voda na dně vzniká kondenzací vlhkosti uvnitř spotřebiče. Jestliže nemá voda kudy odtéct, steče dolů nebo zamrzne po stranách. Kondenzace vlhkosti vzniká nejen uskladněním teplých či horkých potravin do lednice, ale i příliš častým otevíráním, ukládáním potravin s vyšším obsahem vlhkosti (ovoce, zelenina, ryby, maso) a opotřebovaným nebo poškozeným těsněním, které spotřebič zkrátka řádně neutěsní.
Jak předejít kondenzaci vlhkosti?
Ukládání teplých potravin do lednice lze ovlivnit, stejně jako můžete zajistit dostatečné těsnění dvířek. Míru vlhkosti vycházející z některých druhů potravin už bohužel neovlivníte, a proto je na místě při nákupu nového spotřebiče sáhnout po modernějším modelu s funkcí NoFrost, jež zabrání vytváření ledu na povrchu spotřebiče. Díky této funkci steče voda na dno a dále putuje odtokem do sběrné nádoby, odkud se odpaří.
Disponuje váš model funkcí NoFrost a s vyšší vlhkostí navzdory tomu bojujete? Zkuste pročistit odtokovou trubičku u výparníku, která může být ucpaná. Odtok kondenzátu proto neprobíhá tak, jak by měl. Silnější nečistoty můžete prorazit kovovou jehlicí, drátkem nebo nástrojem, který možná byl součástí příslušenství. Modernější modely také často disponují i zásuvkou v regulovatelnou vlhkostí, do které je vhodné umisťovat potraviny s vysokým obsahem vlhkosti. Najdete je pod označením HydroSafe či BioFresh. Jestliže nemáte pořízení nového spotřebiče v plánu, vyzkoušejte na skladování surovin dózy na potraviny. Míra vlhkosti se díky tomu trochu sníží.
Hřeje z boku nebo se přehřívá
Přehřívání může mít na svědomí problém s kompresorem nebo nesprávné používání, případně kombinace obojího. Kompresor může na dotyk mírně hřát, ovšem by neměl být vysloveně horký. Případné přehřátí kompresoru bývá pro spotřebič obvykle fatální. Zadní část lednice může být teplejší i kvůli motoru, který se zde nachází. Jakmile je nutné motor vyměnit kvůli jeho přehřátí, investujte raději do nového kusu, neboť jeho výměna je drahá.
Jaké zásady dodržovat při přehřívání?
- Spotřebič pečlivě vyčistěte – zevnitř i zvenku.
- Zezadu by měl být dostatek prostoru – ideálně alespoň 5 cm.
- Zkontrolujte těsnění a důkladně na ní dovírejte dvířka.
- Spotřebič zbytečně nepřeplňujte.
- Na uskladnění jídla použijte uzavíratelné dózy na potraviny.
- Do lednice nevkládejte teplé ani horké potraviny.
S čím vám při přehřívání pomůže opravář nebo servis?
- Porucha ventilátoru na kompresoru (zanesení nečistotami lze vyčistit svépomocně).
- Porouchaná funkce automatického odmrazování (zabraňuje tvorbě námrazy ohříváním spirály uvnitř spotřebiče).
- Komplikace elektrického charakteru (o identifikaci i opravu by se měl postarat odborník).
- Doplnění chladiva v systému.
Netěsní? Zkuste ji vyrovnat
Nedovírající dvířka mohou být způsobena jejím nerovným položením. Zkontrolujte, zdali stojí na podlaze rovně, neboť její naklonění může způsobovat nedovírání dvířek. Chlad tak uniká ven a zároveň se do ní dostává teplý vzduch z místnosti.
Svůj podíl zodpovědnosti na netěsnicích dvířkách může nést i opotřebované těsnění. V tom případě ho lze jednoduše vyměnit za nové, avšak u starších modelů hrozí nedostupnost náhradních dílů. Jestli dvířka nedoléhají ani po výměně těsnění či vybalancování, kontaktujte raději opraváře.
Kromě těsnění se vám může hodit i teploměr do lednice nebo pohlcovač pachů z uskladněných potravin.