Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jaká je optimální hlučnost lednice a jak ji odhlučnit?
Některé starší a dokonce i nové modely lednic vás mohou vyděsit nepříjemnými zvuky. Takové drnčení lednice vám může v noci narušit i klidný spánek. Zjistěte, jaké potenciální poruchy se za podivnými zvuky mohou skrývat a jak lze snížit hlučnost lednice pomocí našich tipů. Kdy je lepší raději kontaktovat odborníka?


Obsah článku
- Jaká je optimální hlučnost lednice?
- Co se za ní může skrývat?
- Proč lednice vydává divné zvuky?
- Zanesený kondenzátor zvyšuje hlučnost i spotřebu
- Hlučnost nové lednice dokáže nemile překvapit
- Tabulka hladiny hluku pro orientaci v decibelech
- Jak snížit hlučnost lednice?
- Kvůli drnčení raději zavolejte odborníka
Jaká je optimální hlučnost lednice?
Hlučnost lednice se odvíjí od jejího typu a v průběhu času se může měnit. Proto je důležité ji bedlivě sledovat a snažit se udržet správnou úroveň hlučnosti pro co nejdelší životnost spotřebiče. Stejně tak, jako bývají velké americké lednice hlasitější než menší kompaktní modely, i volně stojící lednice jsou zpravidla hlučnější než vestavné varianty. Všeobecně platí, že moderní chladničky by měly být co nejtišší a jejich hlučnost by měla být do 35 dB.

Co se za ní může skrývat?
Lednice je nepostradatelným spotřebičem v domácnosti a součástí každé kuchyně. U jejího výběru zohledněte nejen design, značku a cenu, ale i řadu dalších parametrů jako její energetická náročnost, rozměry, typ, vnitřní uspořádání a hlučnost – právě ona dokáže uživatele nemile potrápit, a to zejména pokud narušuje chod domácnosti nebo třeba i váš spánek.
Hlučnost lednice může být způsobena několika faktory:
- Problém s ventilátorem: Ventilátor je zodpovědný za rozvod vzduchu v lednici, čímž jí zajišťuje rovnoměrné chlazení. Jestliže není ventilátor správně namontován nebo se opotřebovává, může způsobovat zvuky slyšitelné v čase, kdy ventilátor pracuje. Může mít i problém s ložisky nebo zadrhávat o námrazu nacházející se v jeho bezprostřední blízkosti.
- Vibrace: Vibrace mohou způsobovat drnčení, a to z různých důvodů – například při spouštění kompresoru nebo ventilátoru, ale i kvůli položení lednice na nerovný povrch, případně nesprávnému uchycení vnitřních částí lednice jako police, regály a šuplíky.
- Problém s kompresorem: V případě hlučného kompresoru může jít o jeho opotřebení nebo nesprávné namontování. Tyto zvuky mohou být slyšitelné v čase, kdy kompresor pracuje – tedy během startu nebo při zastavování.
- Nekvalitní díly nebo jejich opotřebování: Opotřebené díly přestávají fungovat správně, což může způsobovat hlučnost zařízení.

Proč lednice vydává divné zvuky?
Nestandardní hluk vydává zejména nově pořízená lednice. Může jít o velmi rušivé zvuky jako vrčení, hučení, praskání… Tyto zvuky jsou většinou nepříjemné a zároveň vás mohou vyděsit, protože přeci jen od nového spotřebiče očekáváte, že bude bezchybně fungovat.
Chlazení lednice, ale i mrazáku, je zajišťováno chladicím systémem s kompresorem, případně i ventilátorem, jež způsobuje určitý hluk. Jeho hladina závisí na instalaci, správném používání spotřebiče, ale i jeho stáří. U nových kusů běžně dochází po zapnutí k průtoku chladicí kapaliny, což může vést k několikahodinovému silnějšímu provoznímu hluku. Nejde však o poruchu a tento typ hluku nemá žádný vliv na životnost samotného zařízení.
Zvláštní zvuky může mít na svědomí i vyšší zatížení chladicího systému, zejména pokud jsou dveře zařízení často nebo na delší čas otevřené, případně pokud je lednice přeplněná. K hluku dochází i při zapnutí funkce intenzivního zmrazování nebo chlazení. Nelze opomenout ani skutečnost, že všechny lednice bez rozdílu vydávají nějaký zvuk. Syčivé, praskající, mechanické zvuky i klikání nesignalizují ve většině případů žádnou poruchu.
Jestliže jsou zvuky opravdu velmi hlasité a vaše intuice vám napovídá, že něco nebude asi v pořádku, kontaktujte raději servisního technika, který se vašemu spotřebiči podívá na zoubek. Nebo kompresor, či kondenzátor.

Zanesený kondenzátor zvyšuje hlučnost i spotřebu
Kondenzátor je nedílnou součástí chladicího okruhu lednice. V důsledku jeho znečištění se omezí průtok vzduchu, což brání správné funkci chladničky. Zanesený kondenzátor dokáže zvýšit spotřebu a hlučnost lednice až dvojnásobně! V případě dlouhodobého zanedbání jeho údržby začne klesat jeho schopnost odvádět teplo, kvůli čemuž může dojít k přehřívání chladicí látky v zařízení. V krajním případě může dojít až k poškození kompresoru. A navíc – čím více je kondenzátor znečištěný, tím déle bude kompresor běžet, což zvýší nejen hlučnost zařízení, ale i jeho spotřebu.
Jak postupovat při čištění kondenzátoru?
- Lednici odpojte z elektrické sítě, odtáhněte ode zdi a kondenzátor v podobě černé mřížky na zadní straně velmi opatrně očistěte od prachu a pavučin. Často na něm také ulpívají výpary z vaření a tuk, na který se přilepují smítka, čímž se na jeho povrchu vytvoří ještě silnější nános nečistot.
- Modernější typy lednic mívají kondenzátor umístěný v blízkosti kompresoru za mřížkou, kterou je nutné nejdřív demontovat a až následně ho lze vyčistit.
- Prach a ostatní nečistoty odstraňte jemným kartáčkem.
- K odstranění nečistot nalepených na kondenzátoru lze použít speciální přípravky.
- Jestli si na svépomocné čištění netroufáte, kontaktujte servisního technika.
Hlučnost nové lednice dokáže nemile překvapit
Zejména starší modely jsou známé svou poměrně vysokou hlučností, což je také častým důvodem pro jejich výměnu za novější kus. Co když je to ale krok z bláta do louže a po zapnutí nové lednice se rozjede kolotoč plný vrzání, bouchání a jiných nepříjemných zvuků?
V žádném případě není na místě panika a okamžité kontaktování prodejce kvůli stížnosti na hlasitost nově zakoupeného domácí spotřebiče. Lednici dopřejte čas, aby si v ní všechno sedlo tak, jak má. Jde přeci jen o zbrusu nový přístroj, jež je poprvé zapojen do elektrické sítě a začíná pracovat – ustalují se v něm různé kapaliny, chladí se, mrazí a pod. Podivné zvuky k prvotnímu spuštění lednice zkrátka patří. Prodejce kontaktujte, pokud lednice hučí i po několika dnech od jejího prvního zapnutí. Ujistěte se, že se nejedná o poruchu a případně si domluvte kontrolu od pracovníka servisu.
Tabulka hladiny hluku pro orientaci v decibelech
Při výběru domácích spotřebičů sehrává hluk klíčovou roli, neboť málokterý uživatel stojí o hlasitý přístroj. Zejména pak u lednic je hlučnost během provozu důležitým faktorem, protože běží ve dne i v noci. Ačkoli došlo za poslední léta k obrovskému pokroku díky nasazení modernějších motorů a kompresorů, ani tak není radno počet decibelů podceňovat. A to zejména u lednic, které se nacházejí v kuchyni spojené s obývacím pokojem. Pro tento případ je vhodné vybrat jeden z nejtišších modelů s kapacitou do 35 dB, jež zaručí, že o spotřebiči nebudete ani vědět. Do samostatné kuchyně lze volit i modely s průměrnou hlasitostí do 40 dB nebo hlasitější modely od 41 dB výše.
Decibely | Typ zvuku |
10 dB | šum listí při slabém větru |
20 dB | bezvětří ve volné přírodě, padající listí, tikot náramkových hodinek |
30 dB | tichý šepot, velmi tichý pokoj |
40 dB | šum v tichém bytě, běžné hlukové pozadí |
50 dB | mírně silný déšť, mluvení mezi sebou, běžný pouliční hluk |
55 dB | TV při běžné hlasitosti |
60 dB | hlasitější rozhovor, myčka nádobí |
70 dB | hlučná ulice, potlesk v sále, psaní na klávesnici, pračka |
75 dB | spláchnutí WC, rychlovarná konvice těsně před dosažením bodu varu |
80 dB | hlasitější vysavač, křik, rušný provoz, osobní automobil v městském provozu |
90 dB | hlasitá hudba, jedoucí vlak, nákladní auto v městském provozu |
100 dB | sbíječka, motorka na maximum, řetězová motorová pila |
110 dB | koncert, diskotéka |
120 dB | start letadla, pyrotechnický výstřel |



Jak snížit hlučnost lednice?
Pokud si lámete hlavu s otázkou, jak snížit hlučnost lednice, doporučujeme dodržovat následující kroky:
- Důkladná prohlídka: Zjistěte, zdali zařízení správně funguje a jestli se nesnížil jeho chladicí výkon. Častou příčinou nefunkčnosti i zvýšeného hluku je zanesený kondenzátor. Lednici můžete zkusit i odmrazit a řádně vyčistit – a to včetně odtokového kanálku, který může kromě jiného způsobovat i nepříjemný zápach.
- Umístění na pevnou a rovnou plochu: Díky položení na pevný a rovný podklad omezíte vibrace způsobující hluk během chodu spotřebiče. Zařízení by mělo stát na všech nohách, aby bylo zabráněno zvukové rezonanci. Pokud je to nutné, zajistěte nohy gumovými podložkami.
- Vzdálenost od zdrojů hluku: Přístroje jako televize nebo reproduktory mohou vést k rozptýlení a zhoršení kvality chlazení v lednici. To samé platí pro hlučné spotřebiče jako myčky a sušičky prádla.
- Dodržujte pokyny pro instalaci: Dbejte na dodržování pokynů v návodu ke konkrétnímu modelu spotřebiče. Tyto pokyny mohou zahrnovat různé specifikace pro instalaci lednice, které ovlivňují její funkčnost a hlučnost.
- Nastavení správného výkonu: Bez nastavení správného výkonu by nebylo zajištěno správné chlazení ani minimalizace hluku. Nastavení lednice na příliš vysoký výkon může vést k ještě vyšší hlučnosti a snížení účinnosti chlazení.
- Zvukové odtlumení: Odtlumte místnost kobercem a záclonami, případně si vybírejte z modelů vestavných lednic, jež disponují výrazně tišším chodem. Zkontrolujte také, zdali se lednice nedotýká jiného kuchyňského nábytku, přes který se může zdát být hluk hlasitější. Zároveň dbejte na to, aby nebyly nádoby a skleněné lahve bezprostředně u sebe, čímž se vyhnete zvuku cinkání.

Kvůli drnčení raději zavolejte odborníka
Drnčivé zvuky chladničky může mít na svědomí řada příčin:
- Nerovný podklad: Lednice musí stát na stabilním a rovném povrchu. Linoleum se může časem pod tíhou zařízení zdeformovat, kvůli čemuž se lednice nenápadně nahne a začne drnčet.
- Nesprávně umístěná odtoková miska: Pokud vychází chrastění ze dna lednice, pravděpodobně se jedná o nesprávně umístěnou misku pro vodu z odtoku. Zkontrolujte, zdali se nachází ve správné poloze a že jsou podpěry umístěné pod ní. Neměly by být poškozené ani ohnuté.
- Problémy s kompresorem: Nefunkční, opotřebovaný nebo nedostatečně promazaný kompresor může způsobovat nepříjemný drnčivý zvuk.
- Ventilátor: Pokud je opotřebený, poškozený nebo vychýlený, může dojít k drčení.
- Problémy s vodním systémem: Lednice s připojením na vodu mohou potrápit chrasticí zvuky spojené s hadicemi a jinými součástmi vodního systému.
Mohlo by vás zajímat

Nejlepší pračka roku 2023: Tipy na TOP modely s předním a horním plněním, slim, vestavné i se sušičkou

Haier - Spotřebiče od světové jedničky

Vychytávky do kuchyně

Jak vyčistit rychlovarnou konvici? Čištění octem, kyselinou citronovou i jedlou sodou!

Nejlepší automatické, pákové, kapslové a jiné domácí kávovary (2023)

Zásady pro správné stěhování a bezpečný převoz lednice

Méně plýtvání? Klíč hledejte v nastavení ideální teploty v lednici

Příkon a spotřeba lednice za rok: Neplatíte zbytečně moc?

Vybavte se jako barista

Kávovar na kapsle je šikovný a nenáročný

Alternativní příprava kávy

Automatický kávovar vám splní každé přání

Cestovní kávovar připraví skvělou kávu kdekoliv

Fagor – kvalitní spotřebiče, které znáte

Jak napěnit mléko do kávy jako z kavárny?

Lednička přestala chladit? Nebo hřeje z boku, je ní voda či namrzá?

Livestream: Tipy na vánoční dárky s TrueLife a Lauben

Pákový kávovar pro fajnšmekry

S kávovary JURA je káva čerstvě namletá, nikoli z kapsle

Sušička potravin G21 Paradiso Big (Recenze)

Vaření na chalupě

Nejlepší robotické vysavače pro rok 2023 (na koberce, s mopem i bez)

Vlhkost v bytě - co ji ovlivňuje a jak zajistit ideální hodnotu?

Klimatizace, ventilátory a zvlhčovače vzduchu pro čistý a svěží vzduch i ve městě

Jak se zbavit mravenců v bytě i na zahradě

Výkon a příkon vysavače: V čem je rozdíl a jaký zvolit?

Žebříček nejlepších tyčových vysavačů 2023

Jak na čištění pračky? Pomůže ocet, soda i tablety do myčky

Jak vyčistit troubu od připálenin tabletou do myčky i zcela bez chemie

Přivítejte jaro bez pavučin

9 tipů, jak na správné uspořádání potravin v lednici

Jak vyčistit myčku přírodně a bez chemie pomocí octa, jedlé sody nebo kyseliny citronové

Jak čistit kovy?

Jak vyčistit žehličku? Vyřešte připálenou žehlicí plochu i vodní kámen zevnitř

Jak vyčistit totálně ucpaný odpad? 5+ tipů k údržbě odtoků

Koberec jako ze škatulky

Objevte 7 tipů pro správné umístění lednice

10 tipů pro správné skladování potravin v lednici

4 tipy, jak využít použité kávové kapsle

7 tipů, jak využít kávovou sedlinu

Aby sušení prádla nebyla dřina

Ať zlato stojí za to

Čištění mikrovlnky rychle a přírodně pomocí citronu, jedlé sody i octa

Ekologická domácnost

Jak dlouho vydrží maso v lednici? Kapr, kuřecí i šunka

Jak skladovat zeleninu a ovoce v lednici? Mrkev, banány, houby i řepa

Mop Vileda 1.2 Spray Max (Recenze)

Parní mop Vileda Steam XXL (Recenze)

Škola praní

Tipy, jak se zbavit octomilek v kuchyni i jiných částech domova

Třídění odpadu - co kam patří a jak správně recyklovat či upcyklovat?

Tyčový vysavač BLACK+DECKER POWERSERIES+ BHFEA18D1 (Recenze)

Vraťte stříbru lesk a krásu

Základní opravy a montáže v domácnosti
