Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak propojit notebook a PC s televizí? (HDMI i bezdrátově)
Je vám displej vašeho notebooku malý a monitor vašeho počítače ani zdaleka nedostačuje vašim ambiciózním záměrům? Naučte se, jak snadno propojit notebook a PC s televizí. Propojení je možné jak kabelem (HDMI a DisplayPort), tak i bezdrátově a televizi můžete využít nejen k zrcadlení obrazovky PC, ale i k rozšíření vaší pracovní plochy!


Jak připojit PC k televizi pomocí kabelu (HDMI, DisplayPort, VGA) a jak na zrcadlení obrazovky?
Pokud jste po předcházející části článku došli k závěru, že vskutku ano – počítač s televizí propojit potřebujete, pak už zbývá jediné – dozvědět se jak na to. Začněme tím jednodušším a spolehlivějším způsobem – připojením pomocí kabelu.
Instrukce krok za krokem
O typech kabelů se dočtete níže. Bez ohledu na to, který z nich nakonec použijete, instrukce se fakticky nemění.
- Počítač a televizi propojte příslušným kabelem, případně využijte redukce.
- Na televizi přepněte na odpovídající zdroj obrazu (zpravidla to bude tlačítkem označeným jako „Input“ nebo „Source“). Pokud žádné odpovídající tlačítko ovladač nemá, probádejte „Nastavení“ televize.
- Na počítači v prostředí Windows (10 či 11) otevřete lištu v pravém dolním rohu, klikněte na „Rozbalit“ a zvolte možnost „Promítat“. Případně můžete tohle všechno přeskočit a promítání spustit zkratkou Windows + P.
- Vyberte si, zda chcete obrazovku počítače na televizi zrcadlit, nebo zda ji chcete o plochu televize rozšířit.
- Chcete-li, aby z televize vycházel i zvuk, klikněte na ikonku klaksonu v liště v pravém dolním rohu a zvolte odpovídající zařízení. Nezapomeňte ale na to, že kabel VGA zvuk nepřenáší a v takovém případě budete potřebovat navíc separátní audio kabel.
- „Detaily“ zobrazení jako je rozlišení obrazu a jeho orientace můžete doladit kliknutím pravého tlačítka na ploše a zvolením „Nastavení obrazovky“.
Pokud se místo Windows spoléháte na služby macOS, propojení není nijak složitější. Zařízení stačí propojit kabelem a detaily jako je rozlišení a audio pak vypilujete v „Nastavení systému“, a to konkrétně v části „Monitory“ a „Zvuk“.
OLED vs. LCD LED (QLED, NanoCell, Mini LED): Která TV je lepší?

HDMI vs. DisplayPort
Není konektor jako a konektor a není kabel jako kabel. Ne každý kabel totiž dokáže přenášet stejné množství informací, respektive ne každý kabel dokáže přenášet obraz a zvuk ve stejně vysoké kvalitě.
Nejrozšířenější jsou v dnešní době dva typy rozhraní: HDMI a DisplayPort.
Oba typy přenáší obraz v digitálním formátu bez komprimace a vedle toho slouží také k přenosu zvuku. Celý proces propojení je jednoduchý a na rozdíl od připojení bezdrátového nehrozí tímto způsobem žádné zásadnější zpoždění obrazu nebo ztráta jeho kvality.
Standardní, Mini, nebo Micro?
Takže teď už zbývá jen koupit jeden z nich a máme hotovo, nebo ne? Ne tak docela. Jednotlivé typy HDMI a DisplayPort kabelů se od sebe totiž v jistých nuancích liší. Ta první z nich je docela evidentní – je jí velikost konektoru. Vedle standardního HDMI se můžete setkat také s menšími verzemi Mini a Micro (a to hlavně na noteboocích a na tabletech), a svou zmenšenou alternativu má i DisplayPort (Mini).

Verze HDMI a DisplayPort
Kabely a porty se stejně jako každá jiná technologie postupně vyvíjejí. Kromě velikosti portu je tak důležitá také verze daného rozhraní a na tu už myslí málokdo. Obecně platí, že novější verze HDMI a DisplayPort se mohou pochlubit vyšší propustností dat a tudíž i vyšší kvalitou přenášeného obrazu a zvuku. Před koupí kabelu se proto nejdříve ujistěte, jakou kvalitu má vámi přenášený obraz a jaká verze HDMI či DisplayPort si s tím poradí.
Zde jsme pro vás připravili rychlý souhrn nejpoužívanějších verzí HDMI:
- HDMI 1.4 (propustnost 10,2 GB/s, rozlišení 4K při frekvenci 30 Hz),
- HDMI 2.0 (18 GB/s, 4K při 60 Hz a 1080p při 240 Hz),
- HDMI 2.1 (48 GB/s, až 10K při 120 Hz, podporuje HDR a variabilní obnovovací frekvenci neboli FreeSync).
Obdobným způsobem se dělí i DisplayPort. Největší výhodou DisplayPortu oproti jiným formátům je od verze 1.2 jeho schopnost vysílat obraz skrze jeden konektor do několika zařízení najednou – například do několika monitorů.
Mezi nejznámější verze DisplayPortu se řadí:
- DisplayPort 1.2 (propustnost 17,28 GB/s, rozlišení 4K při frekvenci 60 Hz, verze 1.2a navíc představila podporu FreeSync),
- DisplayPort 1.3 (25,92 GB/s, 8K při 30 Hz a 4K při 120 Hz),
- DisplayPort 1.4 (25,92 GB/s, 8K při 60 Hz a široká podpora HDR),
- DisplayPort 2.0 (77,37 GB/s, až 16K při 80 Hz),
- DisplayPort 2.1 (hluboká integrace s USB4, resp. USB-C).

Za zenitem aneb VGA a DVI
Pokud vaše zařízení nedisponují konektory HDMI a ani DisplayPort, značí to dvě věci. Zaprvé: už si něco málo prožila a určitě nejsou nejmladší. Zadruhé: sazí nejspíše na zastaralý konektor VGA (D-Sub) pro přenos analogového signálu, případně v lepším případě na jeho mladšího digitálního sourozence DVI.
Problémem je, že VGA nedovede přenášet audio a neporadí si ani s obrazem v rozlišení 4K (jeho maximum činí 2048 × 1536 pixelů).
A ačkoliv DVI sice zvládne přenést obraz v rozlišení 4K, tak při nízké obnovovací frekvenci. Tyto formáty prostě mají svá nejlepší léta za sebou a na moderních zařízeních se objevují málokdy.
Redukce a adaptéry
Váš stolní počítač sází na DVI, zatímco vaše televize podporuje pouze HDMI? I tento rébus má své řešení. Buď si můžete pořídit dedikovaný kabel z DVI na HDMI, nebo se můžete poohlédnout po redukci. S VGA je to ale o něco složitější – pro redukci z HDMI a z DisplayPort do VGA budete totiž potřebovat speciální adaptér.

Propojení PC a TV přes USB
Stejně jako není kabel jako kabel, není ani USB jako USB. Klasickým USB-A počítač s televizí nepropojíte. Respektive ano, propojíte, ale obraz z počítače tím na televizi nepřenesete. Propojení klasickým „velkým“ USB je vhodné pouze pro přenos menšího množství dat – například fotek.
Naopak moderní a rychlý konektor USB-C ve většině případů přenos video signálu dovoluje. Zase platí, že čím novější generace USB, tím vyšší propustnost a tím vyšší kvalita obrazu. Tou poslední a nejaktuálnější verzí je momentálně USB4.



Jak bezdrátově propojit notebook a počítač s televizí?
Nejraději byste se žádnými kabely vůbec nezabývali? Nedivíme se vám – neustálé rozmotávání ohyzdně vypadajících změtí a spletí se rychle omrzí a kabely jsou navíc omezující i co se vaší vzdálenosti od televize týče.
Řešení naštěstí není nijak složité a je jím samozřejmě bezdrátové připojení přes Wi-Fi. Jen počítejte s tím, že i ono má své úskalí – například zpoždění obrazu.
Propojení PC s chytrou televizí pomocí Chromecast
Velkou většinu smart TV pohání operační systém od Google. Tyto chytré televizí mají přístup k protokolu Cast (známém také jako Chromecast), jehož účelem je snadný přenos videa a audia napříč různými zařízeními. Nejčastěji se s ním setkáte při připojení mobilních telefonů a tabletů s televizemi a s monitory, ale využít jej můžeme i u počítačů a notebooků.
- Počítač a televizi připojte ke stejné síti – například k vaší Wi-Fi, čímž si vytvoříte takovou svou malou domácí „LAN“.
- Stáhněte, nainstalujte a spusťte prohlížeč Google Chrome.
- V pravém horním rohu prohlížeče klikněte na tři tečky a zvolte možnost „Odeslat“ („Cast“).
- Ze seznamu vyberte vaši televizi.
- Rozhodněte se, zda chcete zrcadlit pouze tu danou kartu v prohlížeči, nebo celou obrazovku počítače.
Máte-li televizi bez Chromecast, nic se neděje. Google Chromecast si totiž můžete také dokoupit zvlášť ve formě multimediálního centra a i ze zastaralé těžké bedny tím udělat chytrou televizi!

Propojení PC s TV pomocí AirPlay
Některé chytré televize podporují vedle (nebo namísto) Chromecast funkci AirPlay a i ta slouží kromě jiného hlavně pro přenos obrazu z jednoho zařízení na druhé.
- Mac (resp. MacBook) a televizi připojte ke stejné síti.
- Jděte do „Ovládacího centra“ nacházejícího se v pravém horním rohu vedle data.
- Zvolte možnost „Zrcadlení obrazovky“ a vyberte vaši televizi.
- Mac vás pravděpodobně vyzve k zadání kódu, který se objeví na televizi.
- V pravém horním rohu se objeví ikona „Zrcadlení obrazovky“, na kterou můžete nyní kliknout a vybrat si buď zrcadlení, nebo použití televize jako samostatného monitoru.
Pokud vaše televize funkcí AirPlay nedisponuje, můžete si pořídit multimediální centrum Apple TV a situaci tak napravit.

Potřebuji vůbec PC s TV propojovat?
Předtím, než se do propojování počítače s televizí pustíte, položte si tuto otázku:
- „Potřebuji vlastně vůbec počítač s televizí propojovat?“
Smart TV se dnes v mnoha ohledech podobají počítačům a umí toho tak opravdu hodně. Dovedou se připojit přes Wi-Fi k internetu a disponují prohlížečem a aplikacemi všeho druhu. Pustíte si na nich videa z YouTube, přehrajete si na nich filmy a seriálu z Netflixu, poslechnete si hudbu ze Spotify, prohlédnete si fotky z dovolené v cloudu a dokonce si i zahrajete jednoduché hry. Dost možná tak ve výsledku ani párování počítače s televizí nebudete potřebovat.
A nebo vám možná o něco lépe poslouží náš článek Jak propojit mobilní telefon a tablet s televizí aneb zrcadlení obrazovky na TV.
Mohlo by vás zajímat

Nejlepší a nejprodávanější televize (2023)

Nejočekávanější hry roku 2024

Představení iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max): Vylepšení, která stojí za to

Nejlepší fotomobily současnosti (2023)

Jak moc „strašidelně rychlé“ jsou nové M3 čipy od Apple?

Představení Meta Quest 3: VR headset do každé domácnosti

Nejlepší akční outdoorové kamery pro rok 2023

Nejlepší chytré hodinky (smartwatch) pro rok 2023

Nejlepší mobily současnosti (Samsung, iPhone, Xiaomi a další)

Nejlepší a nejvýkonnější notebooky na trhu (2023)

Nejlepší robotické vysavače pro rok 2023 (na koberce, s mopem i bez)

Nejlepší strategie všech dob (PC, PlayStation, Xbox, Switch)

Nové Apple Watch Series 9: Nejzelenější Apple produkt v historii

Nový Google Pixel 8 (Pro): Telefon pro nastupující éru AI

Recenze Samsung Galaxy A54: Nic víc nepotřebujete

Seznámení se s Apple Watch Ultra 2: Ještě o něco extrémnější extrém

Apple Vision Pro: Konečně průlom na poli virtuální reality?

Nejlepší herní notebooky na světě: Výkonu na rozdávání (2023)

Nejlepší hry na mobil: Android i iPhone (2023)

Nejlepší hry roku 2022 (PC, PS5, Xbox, Switch)

Nejlepší PlayStation 4 (PS4) hry všech dob

Představení headsetu Sony PlayStation VR2

Recenze Honor Magic5 Lite: Telefon s nekonečnou výdrží

Nejlepší brýle pro virtuální realitu (2023)

Nejlepší elektrokoloběžky do města i do přírody (2023)

Nejlepší gaučové hry pro dva

Nejlepší RPG hry současnosti (PC, PlayStation, Xbox, Switch)

Nejlepší studentské notebooky do školy v roce 2023 (pro děti, středoškoláky, VŠ)

Notebook s dedikovanou grafickou kartou: vyplatí se studentovi připlatit si?

Recenze Samsung Galaxy A34: Lepší než si myslíte

Velké porovnání všech Apple Watch: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Nejlepší a nejvýkonnější herní mobily (2023)

Nejlepší battle royale - Fortnite, PUBG a kdo dál?

Nejlepší fotoaparáty na natáčení videí a na focení (2023)

Nejlepší hororové hry

Nejlepší lednice pro rok 2023 (americké, vestavné, kombinované a jiné)

Nejlepší levné notebooky pro rok 2023 (na doma, na filmy)

Nejlepší mobily do 3 000, do 5 000 a do 10 000 Kč

Recenze Hogwarts Legacy: RPG ze světa Harryho Pottera

Recenze Samsung Galaxy S23: Nejvýkonnější Android telefon na trhu

Vyplatí se Nintendo Switch v roce 2023?

Žebříček nejlepších tyčových vysavačů 2023

10 nejlepších užitečných aplikací pro Android (2023)

Jak se stát youtuberem a vydělat peníze svým koníčkem?

Jak sestavit (herní) PC?

Luxus, ale chytře: Tipy na elegantní chytré hodinky pro dámy i pány

Nejlepší drony aneb letem světem pilotem (2023)

Nejlepší sluchátka pro rok 2023

OLED vs. LCD LED (QLED, NanoCell, Mini LED): Která TV je lepší?

Stray (Recenze)

5 nejlepších odolných telefonů do nepohody (2024)

Jak funguje bezdrátové nabíjení telefonu?

Nejlepší a nejpoužívanější aplikace pro iPhone (iOS) (2023)

Nejlepší čtečka e-knih pro rok 2023

Nejlepší hry pro virtuální realitu

Nejlepší kancelářské a herní monitory (2023)

Nejlepší projektory a domácí kina (2023)

Největší herní světy

Xiaomi oficiálně představuje řadu Xiaomi 13T

Co je to chytrá domácnost? Zařiďte si (ne)bezpečně chytrou kuchyni, koupelnu i zahradu

Nejlepší fotoaparát pro začátečníka (2023)

Nejlepší grafický tablet na kreslení (2023)

Nejlepší objektivy do každé situace (2023)

PlayStation 5 vs. Xbox Series X/S

Starfield (Preview)

Ubisoft chystá hned čtyři nové Assassin’s Creed hry

Voděodolnost a vodotěsnost (stupně krytí IP)

Chytré hodinky Apple Watch 8 (Recenze)

Chytrý náramek Xiaomi Smart Band 7 (Recenze)

Jak nahrát hovor na Androidu a v iPhonu?

Jak nalepit ochranné sklo na mobil a jak ho sundat?

Jak platit mobilním telefonem (s NFC i bez něj)?

Jak propojit mobilní telefon a tablet s televizí aneb zrcadlení obrazovky na TV

Jak udělat screenshot (snímek obrazovky) na PC aneb síla print screenu

Jak vyčistit počítač a notebook od prachu a jiných nečistot?

Jak vyčistit úložiště v mobilním telefonu (Android i iPhone)?

Jak vysušit utopený mobilní telefon? Rýže a další bezpečné metody

Nejlepší hry na PC

Nejlepší klávesnice pro rok 2023

Nejlepší počítačová myš pro rok 2023

Nejlepší reproduktory k počítači a k televizi

Nejlepší tablety pro rok 2023

Nejvýkonnější Mac historie, VR brýle a další novinky od Apple

Práce z domova: Jak se vybavit na home office?

Vyhraj si s výbavou

18 nejlepších aplikací pro chytré hodinky (smartwatch)

Co je to DVB-T2?

Google Pixel Watch a další oznámení z I/O 2022

Jak na nahrávání obrazovky (Android i iPhone)?

Jak spárovat ovladač s televizí a ovládání TV mobilem

Jak udělat screenshot na mobilu (Android i iPhone)?

Jak vyčistit a zrychlit pomalý notebook?

Jak vyčistit konektor, displej nebo reproduktor mobilního telefonu?

Jaké novinky přináší stylová „ohýbačka“ Samsung Galaxy Z Flip5?

Největší Apple novinky z WWDC 2022

Novinky od Samsungu (Z Flip4, Z Fold4 a Watch5)

Staň se influencerem

Vybíráme bezdrátová sluchátka JBL

Vytvořte nedobytnou pevnost

Xiaomi 13 a 13 Pro (Preview)

Čekání je u konce, PlayStation 5 konečně skladem!

Doporučená pozorovací vzdálenost televize dle úhlopříčky aneb jak daleko sedět dle velikosti TV?

Elden Ring (Recenze)

FIFA 23 aneb poslední FIFA od EA

Google Pixel 7 a Pixel 7 Pro Preview

Google Pixel Watch Preview

iPhone 14, Apple Watch 8 a další novinky z Cupertina

Jak se dostat do BIOSu (a do UEFI), co tam a jak ho aktualizovat?

Jak snadno spárovat chytré hodinky s mobilním telefonem?

Jak velkou televizi? (úhlopříčka, rozměry a velikost)

Jak vyčistit obrazovku televize? (LED, LCD, OLED)

Nejlepší fitness náramek pro rok 2023

Notebook nejde zapnout? Poradíme, co dělat s černou obrazovkou!

Nová sestava počítačů Microsoft Surface

Nové iPady pro rok 2022

Novinky ze Samsung Galaxy Unpacked 2023 (Z Fold5, Z Flip5, Watch6, Tab S9)

Péče o baterii v notebooku: Kapacita, kondice, kalibrace a výměna za novou

Projektor Samsung The Freestyle (Recenze)

Představení prémiového ohebného telefonu Samsung Galaxy Z Fold5

Připojení jednoho, dvou a více monitorů k notebooku

Tipy na vánoční dárky od WRTECH

Apple AirPods Pro Black Friday

Apple iPad Air 2022 (preview)

Apple iPhone 12 Black Friday

Apple iPhone 13 (Preview)

Apple iPhone 13 Black Friday

Apple iPhone 14 (Plus) Preview

Apple iPhone 14 Pro (Max) Preview

Apple iPhone SE 2022 (Preview)

Apple Mac Studio (preview)

Apple MacBook Air Black Friday

Apple Watch Black Friday

Apple Watch Ultra Preview

CES 2023: Největší technologické novinky

Co je HDR (High Dynamic Range)?

DeLonghi ECAM 22.110 Black Friday

Diablo 4: Jak vypadá nejočekávanější akční RPG posledních 10 let?

Google Pixel Fold, Pixel 7a a Pixel Tablet: Co říkáme na nové kousky od Googlu?

GROHE QuickFix

Jak dlouho vydrží maso v lednici? Kapr, kuřecí i šunka

Lednička přestala chladit? Nebo hřeje z boku, je ní voda či namrzá?

Microsoft Xbox Series Black Friday

Monitor Apple Studio Display (Preview)

Nejočekávanější hry roku 2022

Nejočekávanější hry roku 2023

Novinka od O2 - bezdrátová sluchátka O2 pods+

Novinky od Samsungu 2022

První Apple Event v roce 2022 (preview)

Samsung Galaxy A52s Black Friday

Samsung Galaxy S22 | S22+ | S22 Ultra (preview + srovnání)

Samsung Galaxy Watch Black Friday

Snímková frekvence (FPS)

Sony PlayStation 5 Black Friday

Stabilizace obrazu (IS, OIS, IBIS)

Světelnost objektivu

Tablet Samsung Galaxy Tab S8 (preview + srovnání)

Xiaomi 13: Přichází nová vlajková loď Xiaomi

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro Black Friday
