Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak vyčistit úložiště v mobilním telefonu (Android i iPhone)?
Velká spousta mobilních telefonů doslova trpí nedostatkem volného místa. Nejenže vám mobil dělá problémy, když si chcete stáhnout nějakou novou aplikaci, ale on vám pomalu ani nedovolí si uložit pár fotek. A to jsme ještě ani nezmínili plynulost takového telefonu, respektive její absenci! Zpomalený telefon bez volného místa je skoro nepoužitelný. Podívejme se na to, jak mobil vyčistit tak, aby vám zase mohl spolehlivě sloužit.


Nevyužívané aplikace a nepotřebné soubory
Předtím, než se pustíte do nějakých komplexnějších operací, je dobré začít tím nejjednodušším (a zpravidla i nejefektivnějším), a to smazáním nevyužívaných aplikací a dávno zapomenutých fotek, videí, písniček a dokumentů.
Způsob odstranění aplikací a souborů se v každém mobilním telefonu lehce liší, ale s trochou té naší návodné pomoci jej i tak zvládne opravdu každý.

Jak na čištění telefonu Android?
Odstranění aplikací
Na svém Android telefonu si otevřete Nastavení a přejděte k položce Aplikace. V té naleznete kompletní přehled svých nainstalovaných aplikací. Můžete si je seřadit podle velikosti a dokonce i podle doby posledního použití. Snadno se tak dozvíte, které z nich vám zahlcují paměť zbytečně a mohou jít z kola ven.
Na každou jednotlivou aplikaci můžete kliknout a následně ji odinstalovat. A u každé konkrétní aplikace se o něco níže skrývá také tlačítko Úložiště, které vám otevře cestu k vymazání paměti a k vymazání dat. V čem se tyto dvě funkce liší a k jakému výsledku povedou?
- Nastavení - Aplikace - konkrétní aplikace - Odinstalovat
Vymazat (mezi)paměť neboli cache
Cache je mezipaměť. Vyrovnávací paměť. Aplikace si do ní ukládá svá často používaná data. Mezipaměť slouží k tomu, aby aplikace běžela svižněji a její použití zároveň vede k úspoře mobilních dat.
Smazání mezipaměti bude mít za následek hlavně vyřešení problémů s aplikací, která nepracuje správně. Místa se vám tím na disku ale uvolní jen minimum. Nechtěným důsledkem naopak může být dočasné zpomalení aplikace.
Největší množství dat si do mezipaměti ukládají prohlížeče a aplikace sociálních sítí. Velikost mezipaměti v těchto případech dokonce i výrazně přesahuje velikost samotné aplikace.
Smazáním mezipaměti se nepřipravíte o žádné ze svých dat. Nepřipravíte se tím o své fotky, o herní savy ani o své dokumenty. Smažete pouze dočasné soubory a aplikace si tato smazaná data v případě potřeby následně stáhne a vytvoří znovu. Opravdu se proto není čeho bát.
- Nastavení - Aplikace - konkrétní aplikace - Úložiště - Vymazat paměť
Vymazat data
Data aplikace zahrnují především její nastavení a vámi uložené soubory. Jejich smazáním tak aplikaci vlastně kompletně očistíte a vrátíte ji do původního stavu. Bude to, jako kdybyste si ji stáhli poprvé. Do aplikace se budete muset znovu přihlásit a nebudou v ní na vás čekat žádná vaše uložená data (ledaže jste si je zazálohovali na cloud a ona jsou pak úzce propojena přímo s vaším účtem).
Například u her se smázaním dat připravíte o svůj uložený postup a u aplikace WhatsApp se zase připravíte o vámi odeslané a přijaté fotky, videa a o zvukové zprávy.
- Nastavení - Aplikace - konkrétní aplikace - Úložiště - Vymazat data



Smazání fotek, videí, hudby a dokumentů
Android je docela chytrý systém a nevyužívané soubory vám pomůže nalézt. V Nastavení jděte do Péče o zařízení a dále do Úložiště. Tam vás již očekává souhrn všech typů souborů, která vám zabírají místo na disku - od obrázků, přes dokumenty, až po systémové soubory.
Pod nimi dokonce narazíte na přehled duplicitních a těch největších souborů ve vašem zařízení. Vnitřní očistu telefonu bychom začali právě u nich. A samozřejmě nemůžeme vynechat ani Koš a jeho vysypání.
Vraťme se ale ještě k typům souborů. Kliknutím na Obrázky si například zobrazíte veškeré své uložené fotky a další grafiky, budete si je moct seřadit podle velikosti a nechybí samozřejmě ani možnost jejich smazání (jen si je předtím nezapomeňte zazálohovat).
- Nastavení - Péče o baterii a zařízení - Úložiště - Obrázky/Videa/Dokumenty/Koš atd.
Není Android jako Android
Různě staré verze Androidu (a různé nadstavby Androidu od různých výrobců mobilních telefonů) se mezi sebou liší, a to třeba ve struktuře složky Nastavení. Nedaří-li se vám nalézt položky Úložiště a Aplikace tam, kde byste je očekávali, zkuste je vyhledat pomocí klíčových slov v horním vyhledávači skrývajícím se pod ikonkou lupy.
Čištění pomocí aplikací třetích stran
I po přečtení našeho návodu vám z toho všeho jde hlava kolem? Házíme vám záchranný kruh ve formě aplikací na Google Play. Najdete je pod výrazy jako je „čištění telefonu“. Věnujte přitom dostatečnou pozornost recenzím dalších uživatelů a myslete na to, že nad tím, co taková aplikace smaže (nebo nechá být), nebudete mít takovou kontrolu, jako kdybyste to dělali vy sami.

Jak uvolnit místo v telefonu iPhone?
Začněme konstatováním faktu: čištění iPhonu (respektive iOS) je uživatelsky přívětivější než čištění Androidu. Většinu práce totiž mobil dělá v pozadí sám bez vaší pomoci. Pokud vám to ale nestačí a vy i tak marně bojujete o každý kousíček paměti, musíte se do toho opřít sami.
Odstranění aplikací
Proces odstranění aplikací v iPhonu následuje cestu velice podobnou té v Androidu. V Nastavení v části Obecné klikněte na Úložiště a získáte přehled o všech svých aktuálně nainstalovaných aplikacích a o tom, kolik místa která z nich zabírá. Na stejném místě je můžete také rovnou smazat, a to buď zcela, nebo si z aplikace ponechat data (jako jsou například fotky, dokumenty nebo herní savy) a tzv. ji „odložit". iPhone vám v záložce Úložiště v určitých případech dokonce i dá určitá doporučení ohledně toho, jak byste měli jednat.
S mezipamětí aplikací je to složitější. Její odstranění byste v samotném nastavení telefonu totiž hledali marně. Musíte si k tomu zapnout tu danou aplikaci a tuto možnost hledat přímo v ní. Pokud by se vám to nepodařilo, můžete také aplikaci odinstalovat a hned ji zase znovu nainstalovat. Výsledek bude stejný - zbavíte se tak dočasných souborů v mezipaměti.
- Nastavení - Obecné - Úložiště: iPhone - konkrétní aplikace - Smazat aplikaci
Smazání souborů
Ve složce Úložiště v Nastavení je pouze základní přehled souborů v telefonu. Jejich skladbu si podrobněji můžete prohlédnout jen v konkrétních aplikacích. Fotky tak odstraníte přímo v aplikaci Fotky a písničky zase třeba ve Spotify.
Některé z těchto aplikací ale soubory rovnou nesmažou a pouze je přesunou do složky Nedávno smazané, což je zjednodušeně každému známý Koš. Smazané soubory budou permanentně smazány až po 30 dnech od jejich „odstranění“. Pokud ale nechcete tak dlouho čekat, můžete je smazat i dříve.



Rozšíření úložiště (paměťové karty a cloud)
Odinstalovali jste všechny nevyužívané aplikace a zbavili se všech těch léta zapomenutých obrázků, videí a písniček a telefonu to ani tak příliš neulevilo? Pak už zbývá jen rozšíření úložiště.
Paměťové karty
Máte přitom dvě značně rozdílné možnosti. Tou tradičnější je nákup paměťové karty. Na ni můžete přesunout některé z aplikací a souborů a nálož tím rozdělit mezi dva disky. Paměťové karty jsou dnes relativně levné a rychlé a pokud váš telefon disponuje slotem (což už dnes bývá spíš výjimkou), není moc o čem přemýšlet.
Cloudová úložiště
My pro vás ale máme i jednu lepší alternativu. Cloud. Uložení dat na vzdálené servery, ke kterým se můžete připojit takřka odkudkoliv. Z domova nebo z kanceláře, z mobilu nebo z počítače, a klidně i z více zařízení najednou.
Soubory uložené na cloudu můžete snadno sdílet s rodinou, s přáteli a samozřejmě i s kolegy v práci. A hlavně pak máte naprostý klid. Je to ideální forma zálohování. I v hororovém případě, kdy svůj telefon někde ztratíte nebo utopíte, se totiž nemusíte strachovat o svá data. Nemusíte se bát toho, že s mobilem přijdete také o všechny své fotky a o kontakty. Protože ty jsou v bezpečí na cloudu.
Z cloudových úložišť vám můžeme doporučit například Google Workspace (do kterého spadají aplikace Google Photos, Google Drive a další) a iCloud od Apple. Skvělou reputaci mají také služby Dropbox a Microsoft OneDrive. Určitou část úložiště dostanete zpravidla zdarma a za větší množství volného místa pak budete měsíčně platit předplatné. A věřte nám, za ten klid na duši to stojí.
Poslední záchrana aneb tovární nastavení
U starších zasekaných mobilů často nemá smysl mazat fotku po fotce a pídit se po každém volném kilobytu. Musíte na to jít s vervou. Tvrdě. Zazálohujte všechna svá data a proveďte restartování telefonu do továrního nastavení (tzv. factory reset).
Tento proces uvede telefon do stavu, v jakém se nacházel v době, kdy jste si jej koupili. Bohužel ale jen ze stránky softwaru, ne fyzicky. Škrábanců a jiných estetických nešvarů se tak snadno nezbavíte.
Obnova továrních dat v Androidu
- Nastavení - Obecná správa - Obnovit - Obnovit tovární data
Obnova továrních dat v iOS
- Nastavení - Obecné - Přenést nebo Resetovat iPhone - Smazat data a nastavení
Mohlo by vás zajímat

Nejlepší a nejprodávanější televize (2023)

Nejočekávanější hry roku 2024

Představení iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max): Vylepšení, která stojí za to

Nejlepší fotomobily současnosti (2023)

Jak moc „strašidelně rychlé“ jsou nové M3 čipy od Apple?

Představení Meta Quest 3: VR headset do každé domácnosti

Nejlepší akční outdoorové kamery pro rok 2023

Nejlepší chytré hodinky (smartwatch) pro rok 2023

Nejlepší mobily současnosti (Samsung, iPhone, Xiaomi a další)

Nejlepší a nejvýkonnější notebooky na trhu (2023)

Nejlepší robotické vysavače pro rok 2023 (na koberce, s mopem i bez)

Nejlepší strategie všech dob (PC, PlayStation, Xbox, Switch)

Nové Apple Watch Series 9: Nejzelenější Apple produkt v historii

Nový Google Pixel 8 (Pro): Telefon pro nastupující éru AI

Recenze Samsung Galaxy A54: Nic víc nepotřebujete

Seznámení se s Apple Watch Ultra 2: Ještě o něco extrémnější extrém

Apple Vision Pro: Konečně průlom na poli virtuální reality?

Nejlepší herní notebooky na světě: Výkonu na rozdávání (2023)

Nejlepší hry na mobil: Android i iPhone (2023)

Nejlepší hry roku 2022 (PC, PS5, Xbox, Switch)

Nejlepší PlayStation 4 (PS4) hry všech dob

Představení headsetu Sony PlayStation VR2

Recenze Honor Magic5 Lite: Telefon s nekonečnou výdrží

Nejlepší brýle pro virtuální realitu (2023)

Nejlepší elektrokoloběžky do města i do přírody (2023)

Nejlepší gaučové hry pro dva

Nejlepší RPG hry současnosti (PC, PlayStation, Xbox, Switch)

Nejlepší studentské notebooky do školy v roce 2023 (pro děti, středoškoláky, VŠ)

Notebook s dedikovanou grafickou kartou: vyplatí se studentovi připlatit si?

Recenze Samsung Galaxy A34: Lepší než si myslíte

Velké porovnání všech Apple Watch: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Nejlepší a nejvýkonnější herní mobily (2023)

Nejlepší battle royale - Fortnite, PUBG a kdo dál?

Nejlepší fotoaparáty na natáčení videí a na focení (2023)

Nejlepší hororové hry

Nejlepší lednice pro rok 2023 (americké, vestavné, kombinované a jiné)

Nejlepší levné notebooky pro rok 2023 (na doma, na filmy)

Nejlepší mobily do 3 000, do 5 000 a do 10 000 Kč

Recenze Hogwarts Legacy: RPG ze světa Harryho Pottera

Recenze Samsung Galaxy S23: Nejvýkonnější Android telefon na trhu

Vyplatí se Nintendo Switch v roce 2023?

Žebříček nejlepších tyčových vysavačů 2023

10 nejlepších užitečných aplikací pro Android (2023)

Jak se stát youtuberem a vydělat peníze svým koníčkem?

Jak sestavit (herní) PC?

Luxus, ale chytře: Tipy na elegantní chytré hodinky pro dámy i pány

Nejlepší drony aneb letem světem pilotem (2023)

Nejlepší sluchátka pro rok 2023

OLED vs. LCD LED (QLED, NanoCell, Mini LED): Která TV je lepší?

Stray (Recenze)

5 nejlepších odolných telefonů do nepohody (2024)

Jak funguje bezdrátové nabíjení telefonu?

Nejlepší a nejpoužívanější aplikace pro iPhone (iOS) (2023)

Nejlepší čtečka e-knih pro rok 2023

Nejlepší hry pro virtuální realitu

Nejlepší kancelářské a herní monitory (2023)

Nejlepší projektory a domácí kina (2023)

Největší herní světy

Xiaomi oficiálně představuje řadu Xiaomi 13T

Co je to chytrá domácnost? Zařiďte si (ne)bezpečně chytrou kuchyni, koupelnu i zahradu

Nejlepší fotoaparát pro začátečníka (2023)

Nejlepší grafický tablet na kreslení (2023)

Nejlepší objektivy do každé situace (2023)

PlayStation 5 vs. Xbox Series X/S

Starfield (Preview)

Ubisoft chystá hned čtyři nové Assassin’s Creed hry

Voděodolnost a vodotěsnost (stupně krytí IP)

Chytré hodinky Apple Watch 8 (Recenze)

Chytrý náramek Xiaomi Smart Band 7 (Recenze)

Jak nahrát hovor na Androidu a v iPhonu?

Jak nalepit ochranné sklo na mobil a jak ho sundat?

Jak platit mobilním telefonem (s NFC i bez něj)?

Jak propojit mobilní telefon a tablet s televizí aneb zrcadlení obrazovky na TV

Jak udělat screenshot (snímek obrazovky) na PC aneb síla print screenu

Jak vyčistit počítač a notebook od prachu a jiných nečistot?

Jak vysušit utopený mobilní telefon? Rýže a další bezpečné metody

Nejlepší hry na PC

Nejlepší klávesnice pro rok 2023

Nejlepší počítačová myš pro rok 2023

Nejlepší reproduktory k počítači a k televizi

Nejlepší tablety pro rok 2023

Nejvýkonnější Mac historie, VR brýle a další novinky od Apple

Práce z domova: Jak se vybavit na home office?

Vyhraj si s výbavou

18 nejlepších aplikací pro chytré hodinky (smartwatch)

Co je to DVB-T2?

Google Pixel Watch a další oznámení z I/O 2022

Jak na nahrávání obrazovky (Android i iPhone)?

Jak spárovat ovladač s televizí a ovládání TV mobilem

Jak udělat screenshot na mobilu (Android i iPhone)?

Jak vyčistit a zrychlit pomalý notebook?

Jak vyčistit konektor, displej nebo reproduktor mobilního telefonu?

Jaké novinky přináší stylová „ohýbačka“ Samsung Galaxy Z Flip5?

Největší Apple novinky z WWDC 2022

Novinky od Samsungu (Z Flip4, Z Fold4 a Watch5)

Staň se influencerem

Vybíráme bezdrátová sluchátka JBL

Vytvořte nedobytnou pevnost

Xiaomi 13 a 13 Pro (Preview)

Čekání je u konce, PlayStation 5 konečně skladem!

Doporučená pozorovací vzdálenost televize dle úhlopříčky aneb jak daleko sedět dle velikosti TV?

Elden Ring (Recenze)

FIFA 23 aneb poslední FIFA od EA

Google Pixel 7 a Pixel 7 Pro Preview

Google Pixel Watch Preview

iPhone 14, Apple Watch 8 a další novinky z Cupertina

Jak propojit notebook a PC s televizí? (HDMI i bezdrátově)

Jak se dostat do BIOSu (a do UEFI), co tam a jak ho aktualizovat?

Jak snadno spárovat chytré hodinky s mobilním telefonem?

Jak velkou televizi? (úhlopříčka, rozměry a velikost)

Jak vyčistit obrazovku televize? (LED, LCD, OLED)

Nejlepší fitness náramek pro rok 2023

Notebook nejde zapnout? Poradíme, co dělat s černou obrazovkou!

Nová sestava počítačů Microsoft Surface

Nové iPady pro rok 2022

Novinky ze Samsung Galaxy Unpacked 2023 (Z Fold5, Z Flip5, Watch6, Tab S9)

Péče o baterii v notebooku: Kapacita, kondice, kalibrace a výměna za novou

Projektor Samsung The Freestyle (Recenze)

Představení prémiového ohebného telefonu Samsung Galaxy Z Fold5

Připojení jednoho, dvou a více monitorů k notebooku

Tipy na vánoční dárky od WRTECH

Apple AirPods Pro Black Friday

Apple iPad Air 2022 (preview)

Apple iPhone 12 Black Friday

Apple iPhone 13 (Preview)

Apple iPhone 13 Black Friday

Apple iPhone 14 (Plus) Preview

Apple iPhone 14 Pro (Max) Preview

Apple iPhone SE 2022 (Preview)

Apple Mac Studio (preview)

Apple MacBook Air Black Friday

Apple Watch Black Friday

Apple Watch Ultra Preview

CES 2023: Největší technologické novinky

Co je HDR (High Dynamic Range)?

DeLonghi ECAM 22.110 Black Friday

Diablo 4: Jak vypadá nejočekávanější akční RPG posledních 10 let?

Google Pixel Fold, Pixel 7a a Pixel Tablet: Co říkáme na nové kousky od Googlu?

GROHE QuickFix

Jak dlouho vydrží maso v lednici? Kapr, kuřecí i šunka

Lednička přestala chladit? Nebo hřeje z boku, je ní voda či namrzá?

Microsoft Xbox Series Black Friday

Monitor Apple Studio Display (Preview)

Nejočekávanější hry roku 2022

Nejočekávanější hry roku 2023

Novinka od O2 - bezdrátová sluchátka O2 pods+

Novinky od Samsungu 2022

První Apple Event v roce 2022 (preview)

Samsung Galaxy A52s Black Friday

Samsung Galaxy S22 | S22+ | S22 Ultra (preview + srovnání)

Samsung Galaxy Watch Black Friday

Snímková frekvence (FPS)

Sony PlayStation 5 Black Friday

Stabilizace obrazu (IS, OIS, IBIS)

Světelnost objektivu

Tablet Samsung Galaxy Tab S8 (preview + srovnání)

Xiaomi 13: Přichází nová vlajková loď Xiaomi

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro Black Friday
