Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak nalepit ochranné sklo na mobil a jak ho sundat?
Po dlouhém vybírání a přebírání jste si konečně pořídili svůj nový nádherně zkonstruovaný telefon z těch nejluxusnějších materiálů. Telefon s úžasným displejem. S displejem, který dělí jen jeden malý pád od toho, aby praskl nebo aby se kompletně roztříštil. Výměna displeje se cenově často rovná koupi nového mobilu a tak se vyplatí jej chránit, a to buď už tvrzeným sklem nebo fólií. K tomu, aby tyto ochranné prvky fungovaly, ale musí být nejdřív také správně nalepené. Jak na nalepení ochranného skla na mobil?



Jak správně nalepit ochranné sklo na mobil?
Lepení tvrzeného skla na mobil zvládne kdokoliv. Určitě je ale zároveň dobré ho nepodcenit, protože váš drahocenný iPhone nebo telefon Samsung ochrání jedině sklo, které je aplikované správně.
A celý proces lze samozřejmě uplatnit i při lepení skla na chytré hodinky, na tablety, na displeje fotoaparátů a na další obdobná zařízení. Jen myslete na to, že čím větší plocha, tím to bude těžší.
1. Čisté prostředí
Sklo aplikujte v čistém prostředí. A tím nemáme na mysli jen stůl, ale i celé vaše okolí. Nejzákeřnějším protivou při lepení ochranného skla je totiž prach. Proto jej nejdřív nechte se usadit, pusťte si třeba čističku vzduchu a své domácí mazlíčky a děti držte co nejdál. Každé miniaturní smítko na displeji se rovná viditelné bublině pod sklem.
2. Zkouška nanečisto
Než se do něčeho pustíte, vyzkoušejte si, jak budete sklo nasazovat. Seznamte se s ním. Zjistěte, jak kde sedí a kolik místa vám zbývá na okrajích. Nechcete přece pak panikařit z nedostatku času, když vám půjde o všechno - tedy o bubliny.
3. Vypucovaný telefon
Nejdůležitějším krokem celého procesu je dokonalé očištění celého přístroje. Nesoustřeďte se jen na displej. Vyndejte telefon z pouzdra a dejte mu co proto hadříkem z mikrovláken a k tomu určeným čističem.
Samotné tvrzené sklo má v balení většinou přibalené hned dva ubrousky - jeden navlhčený a jeden suchý. Poté, co jste si poradili s celým telefon, soustřeďte se na displej. Nejdříve použijte navlhčený ubrousek a zbavte se jakýchkoliv zbývajících mastnot a otisků prstů. Pak displej usušte a vyleštěte pomocí suchého ubrousku. Nezanedbejte přitom hrany, protože právě v nich se usazuje nejvíc nečistot. Nakonec si displej prohlédněte pod silným světlem, ať vám nic neuteče a zbavte jej posledních pár částeček prachu.

4. Lepení skla na mobil
Mezi krokem předcházejícím a „zákrokem“ nadcházejícím by mělo stát maximálně pár vteřin. Musíte být prostě rychlejší než prach. Sklo umístěte nad telefon položený na stole. Ze skla strhněte spodní ochranou fólii a teď to hlavní - pomalu jej pokládejte na displej.
Řiďte si přitom výřezy pro přední kameru a pro reproduktor. Sklo držte po stranách a nedotýkejte se jeho lepivé strany. Pokud tedy nechcete na svém displeji každý den vídat otisky svých prstů. Srovnejte jej tak, aby pasovalo k okrajům telefonu. Nejdříve jej položte k hornímu okraji displeje a poté jej pomalu spouštějte k dolním okrajům. Ujišťujte se přitom, že máte po všech okrajích stejnou mezeru. Sklo položte na displej a lehce na něj ve středu zatlačte. Pak už jen sledujte show. Sklo samo přilne a splyne s displejem.
5. Okamžik pravdy
Všechno sedí perfektně? Poklepejte se po zádech, máte to za sebou. Sklo dosedlo na displej nakřivo? Objevují se pod ním bubliny? Nebo hůře - smítky prachu? Pak vás ještě nějaká ta práce čeká.
Nachází-li se bubliny čistě u krajů, dejte jim čas. Často do druhého dne zmizí, jen co si lepidlo sedne. Pokud obývají střed displeje, můžete je zkusit vytlačit směrem k okrajům. Jinak ale bude potřeba sklo nadzvednout a lapený vzduch vypustit ven.
Pusťte k tomu odborníky
Dočetli jste se až sem a stále si na to nevěříte? Aplikaci si můžete také nechat udělat odborníkem. Většina e-shopů, která má skla v nabídce, vám je s radostí také nalepí. A oni by v tom přece jen měli být o něco zdatnější. Dělají to každý den.
Případně můžete do tvrzeného skla zainvestovat o něco více a pořídit si model s plastovým adaptérem, který slouží k zarovnání skla na mobilním telefonu.

Znovunalepení tvrzeného skla
Špatně nalepené sklo na mobilu není taková tragédie, jak by se vám mohlo zdát. Ne, budete-li jednat rychle. Sklo co nejdříve po aplikování zase odlepte a snažte se jej příliš neohýbat. Silně ohnuté rohy už by pak nemusely znovu přilnout a mohly by dokonce prasknout. Začněte v jednom z nich a sklo nadzvedávejte pomalu a postupně.
O lepidlo se nestrachujte. Zas tak rychle nedegraduje. Vzduchové bubliny nebo nakřivo nalepeného skla se zbavíte snadno. Jednoduše jej sundejte a pak zase nalepte zpátky. I tentokrát ale dbejte na čistotu a zbavujte se veškerého prachu.
Čekalo-li na vás pod nalepeným sklem smítko prachu, pak budete muset displej také odlepit. S tím si ale nevystačíte. Na pomoc si vezměte odstraňovač prachu – malou samolepku, která by měla být součástí balení, a na tu nalepte všechna ta otravná smítka, která se uchytila na skle nebo na displeji.
Předtím, než se do znovunalepování skla pustíte, berte v potaz fakt, že jde o riskantní operaci. Mohou vám tam přistát další částečky prachu, sklo je možné ohnout nebo zlomit atd. Nejdřív zvažte, jestli vám za to nějaká neviditelná bublinka opravdu stojí.

Jak sundat ochranné sklo z mobilu?
Nadešel čas na výměnu ošoupaného (nebo dokonce opavučinkovaného) tvrzeného skla za nablýskané sklo nové? Nebojte, sundání skla je mnohem snazší než jeho nalepení.
Hlavně ho příliš neohýbejte. Pod sklo se dostanete párátkem nebo jiným pokud možno plastovým náčiním. Použít můžete samozřejmě i nehet. Vyhněte se ale nožům a podobně drastickému nářadí. Buď ublížíte telefonu, nebo hůře - sobě. Začněte v jedno z rohů a pokud sklo drží, co mu lepidlo stačí, můžete ho zlehka z dostatečné vzdálenosti nahřát fénem. Lepidlo by pak mělo povolit. Jakmile se vám podaří nadzvednout růžek, můžete pod sklo vsunout jednu z desítek plastových věrnostních karet, které okupují místo ve vaší peněžence, a pomoct si tímto způsobem.
Zbavujete se skla roztříštěného? Střípky mohou poškodit displej. V takovém případě je ideální celé sklo pokrýt lepenkou a sundat ho najednou jako celek. Střípky by měly zůstat na lepence a ničemu (a nikomu) by se nemělo nic stát.

Jak nalepit fólii na mobil?
Princip lepení ochranné fólie se v mnohém neliší od výše probraného tvrzeného skla. Rozhoduje hlavně čistota pracovního prostředí a telefonu a trpělivost.
V čem tkví rozdíly? V samotné aplikaci fólie na obrazovku. Z ochranné fólie sloupněte před nalepením krycí fólii jen přibližně do půlky a nejdříve nalepte tuto část. Pak sloupněte i zbytek a nalepte i ten. Máte tak nižší šanci, že se vám na fólii zespod něco stihne nalepit.
Odlišně přistupujte i ke vzduchovým bublinám. U fólie je budete muset uhladit víceméně pokaždé, a to buď přiloženou stěrkou nebo třeba jakoukoliv plastovou kartičkou. Snažte se přitom bubliny vytlačit směrem k okrajům - aby měly kudy utéct.
Sundavání a znovunalepení se u fólií nedoporučuje, protože výsledek je zpravidla ještě horší. Dejte si proto s prvním pokusem opravdu záležet.

Proč je důležité svá zařízení chránit?
Je vcelku jedno, jestli se bavíme o mobilech, o tabletech nebo o chytrých hodinkách - displej je nejen tou nejdůležitější částí daného zařízení, je také tou nejkřehčí. Můžete být sebeopatrnější, ale stačí opravdu jedna chvilka nepozornosti, jeden malý pád, a displej je na odpis. Jen si schválně spočítejte, kolikrát denně vytáhnete svůj telefon z kapsy, kolikrát denně nechtěně zavadíte o něco svými chytrými hodinkami. Šancí na zničení nebo alespoň na poškrábání displeje je více než dost.
A výměna panelu není žádná levná sranda. Zvlášť u dražších modelů vás vyjde na tolik, co úplně nový přístroj. Právě proto chcete svá zařízení chránit. Je to určitá forma pojištění. Zaplatíte něco málo za kvalitní ochranné sklo a za pouzdro a budete mít jistotu, že ať se ke svému zařízení budete chovat jakkoliv, ono to už nějak přežije. Plně funkční přístroj s nepoškrábaným displejem nejen lépe vypadá, ale lze jej pak samozřejmě i snáze prodat, až si časem vyhlídnete nový.


Na co se soustředit při výběru skla a fólie?
Nákup nového zařízení je nevyhnutelně spojený s nákupem nového tvrzeného skla, případně s nákupem ochranné fólie. Otázkou zůstává, jak se s tím výběrem skla nebo fólie poprat?
K čemu slouží sklo a k čemu fólie?
Nejdříve je nutné se rozhodnout, zda chcete jít cestou tvrzeného skla, nebo ochranné fólie. Tvrzené sklo je sice dražší a na displeji je vidět mnohem více, zároveň vám ale poskytne výrazně vyšší formu ochrany. Sklo nechrání displej jen před poškrábáním, ale hlavně také před roztříštěním. Fólie chrání displej pouze proti poškrábání.
Kompatibilita
Dalším nevyhnutelným krokem je výběr skla či fólie určené pro váš konkrétní model telefonu, respektive jiného zařízení. Je dobré se nespokojit s tím, že „ano, sklo je kompatibilní“, ale chce to pátrat o něco hlouběji. Dosahuje okrajů displeje, nebo je menší a po okrajích bude vyčuhovat nepěkná mezera na prach a bordel všeho druhu?
Kapitolou samou o sobě jsou pak zahnuté displeje, které se snad nikdy nepřátelí s fóliemi a pro jejich ochranu je nutné zainvestovat do opravdu kvalitního dobře tvarovaného skla.

Tvrdost, tloušťka a ohebnost skla
Jistě vás nepřekvapí, že není sklo jako sklo. Různě drahá skla se pyšní různou tvrdostí, tloušťkou a dokonce i různou ohebností.
Tvrdost, případně odolnost skla, se pohybuje mezi 0H a 9H. Čím vyšší hodnota, tím je těžší sklo rozbít. Tloušťka skla se zpravidla pohybuje mezi 0,1 mm a 0,4 mm. Tlustší sklo je sice odolnější, ale je nutné myslet na to, že svá zařízení ovládáte hlavně pomocí dotyků prstem a na displeji se většinou nachází i čtečka otisků prstů. Obojímu může dělat silné sklo potíže. Zvlášť levnější typy skel jsou na dotyk nepříjemné a telefon má potíže s detekováním jednotlivých gest.
Přečtěte si proto před koupí dostatek recenzí, ať máte jistotu, že vámi vybraný kousek bude s vaším zařízením žít v poklidné symbióze a ne vás donekonečna frustrovat.
A ohebnost? I ta souvisí s odolností skla a usnadní vám například jeho instalaci.
Bližší informace o výběru skla a fólie si můžete přečíst v našich rádcích Jak vybrat tvrzené sklo pro mobilní telefony a Jak vybrat ochrannou fólii na mobil.
Mohlo by vás zajímat

Nejlepší a nejprodávanější televize (2023)

Nejočekávanější hry roku 2024

Představení iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max): Vylepšení, která stojí za to

Nejlepší fotomobily současnosti (2023)

Jak moc „strašidelně rychlé“ jsou nové M3 čipy od Apple?

Představení Meta Quest 3: VR headset do každé domácnosti

Nejlepší akční outdoorové kamery pro rok 2023

Nejlepší chytré hodinky (smartwatch) pro rok 2023

Nejlepší mobily současnosti (Samsung, iPhone, Xiaomi a další)

Nejlepší a nejvýkonnější notebooky na trhu (2023)

Nejlepší robotické vysavače pro rok 2023 (na koberce, s mopem i bez)

Nejlepší strategie všech dob (PC, PlayStation, Xbox, Switch)

Nové Apple Watch Series 9: Nejzelenější Apple produkt v historii

Nový Google Pixel 8 (Pro): Telefon pro nastupující éru AI

Recenze Samsung Galaxy A54: Nic víc nepotřebujete

Seznámení se s Apple Watch Ultra 2: Ještě o něco extrémnější extrém

Apple Vision Pro: Konečně průlom na poli virtuální reality?

Nejlepší herní notebooky na světě: Výkonu na rozdávání (2023)

Nejlepší hry na mobil: Android i iPhone (2023)

Nejlepší hry roku 2022 (PC, PS5, Xbox, Switch)

Nejlepší PlayStation 4 (PS4) hry všech dob

Představení headsetu Sony PlayStation VR2

Recenze Honor Magic5 Lite: Telefon s nekonečnou výdrží

Nejlepší brýle pro virtuální realitu (2023)

Nejlepší elektrokoloběžky do města i do přírody (2023)

Nejlepší gaučové hry pro dva

Nejlepší RPG hry současnosti (PC, PlayStation, Xbox, Switch)

Nejlepší studentské notebooky do školy v roce 2023 (pro děti, středoškoláky, VŠ)

Notebook s dedikovanou grafickou kartou: vyplatí se studentovi připlatit si?

Recenze Samsung Galaxy A34: Lepší než si myslíte

Velké porovnání všech Apple Watch: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Nejlepší a nejvýkonnější herní mobily (2023)

Nejlepší battle royale - Fortnite, PUBG a kdo dál?

Nejlepší fotoaparáty na natáčení videí a na focení (2023)

Nejlepší hororové hry

Nejlepší lednice pro rok 2023 (americké, vestavné, kombinované a jiné)

Nejlepší levné notebooky pro rok 2023 (na doma, na filmy)

Nejlepší mobily do 3 000, do 5 000 a do 10 000 Kč

Recenze Hogwarts Legacy: RPG ze světa Harryho Pottera

Recenze Samsung Galaxy S23: Nejvýkonnější Android telefon na trhu

Vyplatí se Nintendo Switch v roce 2023?

Žebříček nejlepších tyčových vysavačů 2023

10 nejlepších užitečných aplikací pro Android (2023)

Jak se stát youtuberem a vydělat peníze svým koníčkem?

Jak sestavit (herní) PC?

Luxus, ale chytře: Tipy na elegantní chytré hodinky pro dámy i pány

Nejlepší drony aneb letem světem pilotem (2023)

Nejlepší sluchátka pro rok 2023

OLED vs. LCD LED (QLED, NanoCell, Mini LED): Která TV je lepší?

Stray (Recenze)

5 nejlepších odolných telefonů do nepohody (2024)

Jak funguje bezdrátové nabíjení telefonu?

Nejlepší a nejpoužívanější aplikace pro iPhone (iOS) (2023)

Nejlepší čtečka e-knih pro rok 2023

Nejlepší hry pro virtuální realitu

Nejlepší kancelářské a herní monitory (2023)

Nejlepší projektory a domácí kina (2023)

Největší herní světy

Xiaomi oficiálně představuje řadu Xiaomi 13T

Co je to chytrá domácnost? Zařiďte si (ne)bezpečně chytrou kuchyni, koupelnu i zahradu

Nejlepší fotoaparát pro začátečníka (2023)

Nejlepší grafický tablet na kreslení (2023)

Nejlepší objektivy do každé situace (2023)

PlayStation 5 vs. Xbox Series X/S

Starfield (Preview)

Ubisoft chystá hned čtyři nové Assassin’s Creed hry

Voděodolnost a vodotěsnost (stupně krytí IP)

Chytré hodinky Apple Watch 8 (Recenze)

Chytrý náramek Xiaomi Smart Band 7 (Recenze)

Jak nahrát hovor na Androidu a v iPhonu?

Jak platit mobilním telefonem (s NFC i bez něj)?

Jak propojit mobilní telefon a tablet s televizí aneb zrcadlení obrazovky na TV

Jak udělat screenshot (snímek obrazovky) na PC aneb síla print screenu

Jak vyčistit počítač a notebook od prachu a jiných nečistot?

Jak vyčistit úložiště v mobilním telefonu (Android i iPhone)?

Jak vysušit utopený mobilní telefon? Rýže a další bezpečné metody

Nejlepší hry na PC

Nejlepší klávesnice pro rok 2023

Nejlepší počítačová myš pro rok 2023

Nejlepší reproduktory k počítači a k televizi

Nejlepší tablety pro rok 2023

Nejvýkonnější Mac historie, VR brýle a další novinky od Apple

Práce z domova: Jak se vybavit na home office?

Vyhraj si s výbavou

18 nejlepších aplikací pro chytré hodinky (smartwatch)

Co je to DVB-T2?

Google Pixel Watch a další oznámení z I/O 2022

Jak na nahrávání obrazovky (Android i iPhone)?

Jak spárovat ovladač s televizí a ovládání TV mobilem

Jak udělat screenshot na mobilu (Android i iPhone)?

Jak vyčistit a zrychlit pomalý notebook?

Jak vyčistit konektor, displej nebo reproduktor mobilního telefonu?

Jaké novinky přináší stylová „ohýbačka“ Samsung Galaxy Z Flip5?

Největší Apple novinky z WWDC 2022

Novinky od Samsungu (Z Flip4, Z Fold4 a Watch5)

Staň se influencerem

Vybíráme bezdrátová sluchátka JBL

Vytvořte nedobytnou pevnost

Xiaomi 13 a 13 Pro (Preview)

Čekání je u konce, PlayStation 5 konečně skladem!

Doporučená pozorovací vzdálenost televize dle úhlopříčky aneb jak daleko sedět dle velikosti TV?

Elden Ring (Recenze)

FIFA 23 aneb poslední FIFA od EA

Google Pixel 7 a Pixel 7 Pro Preview

Google Pixel Watch Preview

iPhone 14, Apple Watch 8 a další novinky z Cupertina

Jak propojit notebook a PC s televizí? (HDMI i bezdrátově)

Jak se dostat do BIOSu (a do UEFI), co tam a jak ho aktualizovat?

Jak snadno spárovat chytré hodinky s mobilním telefonem?

Jak velkou televizi? (úhlopříčka, rozměry a velikost)

Jak vyčistit obrazovku televize? (LED, LCD, OLED)

Nejlepší fitness náramek pro rok 2023

Notebook nejde zapnout? Poradíme, co dělat s černou obrazovkou!

Nová sestava počítačů Microsoft Surface

Nové iPady pro rok 2022

Novinky ze Samsung Galaxy Unpacked 2023 (Z Fold5, Z Flip5, Watch6, Tab S9)

Péče o baterii v notebooku: Kapacita, kondice, kalibrace a výměna za novou

Projektor Samsung The Freestyle (Recenze)

Představení prémiového ohebného telefonu Samsung Galaxy Z Fold5

Připojení jednoho, dvou a více monitorů k notebooku

Tipy na vánoční dárky od WRTECH

Apple AirPods Pro Black Friday

Apple iPad Air 2022 (preview)

Apple iPhone 12 Black Friday

Apple iPhone 13 (Preview)

Apple iPhone 13 Black Friday

Apple iPhone 14 (Plus) Preview

Apple iPhone 14 Pro (Max) Preview

Apple iPhone SE 2022 (Preview)

Apple Mac Studio (preview)

Apple MacBook Air Black Friday

Apple Watch Black Friday

Apple Watch Ultra Preview

CES 2023: Největší technologické novinky

Co je HDR (High Dynamic Range)?

DeLonghi ECAM 22.110 Black Friday

Diablo 4: Jak vypadá nejočekávanější akční RPG posledních 10 let?

Google Pixel Fold, Pixel 7a a Pixel Tablet: Co říkáme na nové kousky od Googlu?

GROHE QuickFix

Jak dlouho vydrží maso v lednici? Kapr, kuřecí i šunka

Lednička přestala chladit? Nebo hřeje z boku, je ní voda či namrzá?

Microsoft Xbox Series Black Friday

Monitor Apple Studio Display (Preview)

Nejočekávanější hry roku 2022

Nejočekávanější hry roku 2023

Novinka od O2 - bezdrátová sluchátka O2 pods+

Novinky od Samsungu 2022

První Apple Event v roce 2022 (preview)

Samsung Galaxy A52s Black Friday

Samsung Galaxy S22 | S22+ | S22 Ultra (preview + srovnání)

Samsung Galaxy Watch Black Friday

Snímková frekvence (FPS)

Sony PlayStation 5 Black Friday

Stabilizace obrazu (IS, OIS, IBIS)

Světelnost objektivu

Tablet Samsung Galaxy Tab S8 (preview + srovnání)

Xiaomi 13: Přichází nová vlajková loď Xiaomi

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro Black Friday
