Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Péče o baterii v notebooku: Kapacita, kondice, kalibrace a výměna za novou
Baterie v každém notebooku má určitou maximální délku „života“. Žádná holt nemůže fungovat věčně. Jak zjistíte, v jakém stavu je ta vaše a jak byste se o ní měli starat, aby vydržela co nejdéle? A co když dojde na to nejhorší a baterie se přestane nabíjet – je možné ji nějak snadno vyndat a vyměnit za novou, nebo byste se měli raději obrátit na servis?



Jak dlouho vydrží baterie v notebooku?
Není výdrž jako výdrž
Nebudeme se zde nijak zaobírat kapacitou baterie jako takovou, tu ostatně snadno zjistíte v technickým parametrech každého notebooku, příp. na štítku dané baterie (uvádí se v mAh, resp. ve Wh).
Nezajímá nás příliš ani každodenní výdrž baterie na jedno nabití. Tu zjistíte jedině praktickým testem a vliv na ní bude mít velká spousta faktorů: od výše jasu displeje přes náročnost používaných programů (a hraných her) až dokonce i po okolní teplotu.
To co nás skutečně zajímá, je životnost akumulátoru. Zajímá nás, jak baterie stárne. A to se zpravidla uvádí jako počet provedených cyklů.
- Jeden cyklus se rovná jednomu úplnému vybití a následnému nabití baterie. Ze 100 % na 0 % a zpátky na 100 %.
V praxi takhle používá svůj laptop asi jen málokdo (ono to totiž ani baterii nedělá moc dobře, o tom ale až níže). Jeden cyklus lze ale dát dohromady i z menších částí. Jeden den například vybijete baterii jen na 50 % a poté ji nabijete zpět na plnou kapacitu. A další den bude vypadat stejně tak. Takže po druhém dni dosáhne váš akumulátoru právě jednoho cyklu.
Kolik cyklů baterie vydrží?
Každá baterie má určitý limit, což je počet cyklů, do jehož výše bude její výkonnost stále na vysoké úrovni (bude si držet alespoň 80 % své původní kapacity). Po dosažení tohoto limitu pak začne její výkon výrazně klesat a vy budete moct začít přemýšlet o její výměně.
Jak ale tento limit vypadá? To záleží model od modelu:
- u moderních MacBooků (rok 2020 a novější) je to kolem 1 000 cyklů
- a u většiny ostatních moderních laptopů je to kolem 500 cyklů.
Každá baterie je jiná (a to i těch stejných modelů), takže vám bohužel nemůžeme povědět žádné bližší a přesnější hodnoty.
Jak zjistit stav a kondici baterie v notebooku?
Takže zatím jste se dozvěděli toto:
- vysoký počet provedených nabíjecích cyklů = starší baterie = slabší výdrž notebooku.
Jak zjistím stav akumulátoru (počet cyklů)?
V horším případě zjistíte (špatný) stav baterie, až když si všimnete její viditelně slabé výdrže. Její kondici lze ale kontrolovat i průběžně.

Počet cyklů baterie v MacBooku
- Podržte tlačítko „Option“, klikněte na ikonku ukousnuté jablíčka v levém horním rohu obrazovky a zvolte „Informace o systému“.
- Zde pak v části „Napájení“ naleznete nejen počet cyklů, ale dokonce i stav baterie a její aktuální maximální kapacitu (která s počtem provedených cyklů postupně klesá).

Počet cyklů baterie ve Windows (10, 11)
- Otevřete panel „Start“ a spusťte Příkazový řádek jako administrátor.
- Do něj zadejte tento příkaz: powercfg /batteryreport /output "C:\battery_report.html", který vám vytvoří zprávu o stavu vaší baterie.
- Zprávu najdete na disku C a otevřete ji v jakémkoliv prohlížeči.
- V části zprávy nazvané „Installed batteries“ věnujte pozornost počtu cyklů („Cycle Count“) a rozdílu mezi „Design Capacity“ (původní kapacitou baterie) a „Full Charge Capacity“ (aktuální kapacitou baterie).

Jak prodloužit životnost baterie?
Selský rozum
Na prvním místě by mělo vždy stát rozumné spořivé chování. Vypínejte programy a okna v prohlížeči, které nepoužíváte, nepřepalujte jas displeje (nebo podsvícení klávesnice), když to není potřeba, a vypínejte Wi-Fi a Bluetooth, pokud je v ten moment neupotřebíte.
Samostatnou kapitolou jsou teploty, a to jak ty krajně vysoké, tak i ty nízké. Ani jedny nedělají baterii dobře, a to jak z krátkodobého hlediska, tak i z toho dlouhodobého. Dávejte proto notebook dostatek prostoru k větrání a nevystavujte ho přímému sluníčku.
Je prostě dobré se ke svému notebooku chovat s citem a s průměrnou dávkou selského rozumu.
Všechny počítače mají navíc zabudovanou určitou formu úsporného režimu, který se také vyplatí čas od času používat, protože ten nejenže snižuje jas, ale například i dočasně snižuje výkonnost hardware a dělá v pozadí další spoustu maličkostí, které mohou mít v souhrnu překvapivě velký vliv.
Udržování baterie v „zóně“ aneb nastavení nabíjení
Obecně uznávaným způsobem, jak udržet baterii v notebooku po dlouhou dobu „zdravou“, je nevybíjet a nenabíjet ji pokaždé úplně na dřeň – na 0 % a na 100 %. Takové extrémy působí na baterii nepřiměřeným stresem. Místo toho byste ji měli pravidelně udržovat někde mezi 40 % a 80 % procenty, alespoň přibližně. Výrobci notebooků jsou si toho vědomi a dávají vám pak přímo možnost používat režim „inteligentního nabíjení“, který dovolí baterii nabít se maximálně na circa 90 %, a to i pokud budete mít svůj laptop non-stop zapojený v zásuvce.

Kalibrace aneb jak oživit baterii v notebooku?
Proč a jak často baterii kalibrovat?
Kalibrace je známá též jako formátování nebo resetování baterie. V dávných dobách NiMH akumulátorů vedla pravidelná kalibrace k jejich správnému fungování. V současné době moderních lithium-iontových akumulátorů ale už pravidelná kalibrace není nutná. Respektive není nutná pro jejich funkčnost, je ale užitečná pro to, abyste měli vždy jasný a přesný přehled o kondici baterie. Bez její kalibrace by totiž počítač mohl uvádět nepřesné údaje o její výdrži.
Neexistuje žádné pravidlo, které by říkalo, jak často máte svou baterii kalibrovat. Jednou za půl roku je ale rozumné minimum a určitě tím nic nezkazíte.
Jak kalibrace probíhá?
Kalibrování akumulátoru je přitom neuvěřitelně jednoduché:
- Nabijte baterii na plnou kapacitu a počkejte dokud nevychladne.
- Následně jí nechte kompletně vybít, a to opravdu až do momentu, kdy se notebook vypne. Počítač přitom samozřejmě můžete normálně používat. Pokud ho necháte být, ujistěte se, že máte vypnutý režim spánku.
- Následně ji znovu nabijte do plného stavu.
Toť vše. Na základě tohoto krátkého (resp. u novějších zařízení někdy i celkem dlouhého) procesu si počítač udělá přehled o tom, jak dlouho reálně baterie vydrží a jaká je její aktuální kapacita. Poté by měly být jeho odhady výdrže mnohem přesnější.
Na zařízeních určitých výrobců najdete předinstalovaný software (příp. se občas tato možnost objevuje i v BIOS/UEFI), který celý tento proces provede za vás.
Co dělat, když se notebook nenabíjí?
Jak jsme zmínili výše, kalibrace vám v tomto případě nepomůže a závada baterie může mít několik příčin.
Nejčastější příčina má naštěstí nejsnazší řešení. Jsou jí totiž uvolněné kabely. Je to sice hloupost, ale stát se to může každému z nás. Ujistěte se proto, že tomu tak ve vašem případě není a že kabel sedí pevně jak v notebooku, tak i v „krabičce“ adaptéru a nakonec samozřejmě v zásuvce. Pokud to nepomůže, zkuste také jinou zásuvku.
U nového notebooku si dejte pozor na to, abyste použili správný port. Novější modely mají často několik identicky vypadajících USB-C portů, ale jen jeden bývá použitelný pro nabíjení. Ujistěte se také, že používáte dostatečně silný adaptér, a to ideálně ten přímo od výrobce vašeho notebooku.
Další příčinou může být software. Prováděli jste v poslední době v počítače jakékoliv větší změny typu instalace nových driverů, aktualizace a úpravy nastavení? Vraťte je zpět a uvidíte, zda to váš problém nevyřeší.
Pokud potíže přetrvávají, bude to složitější – příčinou totiž bude nejspíš hardware, a to buď adaptér, baterie, nebo počítač samotný. Fakt, že je původcem adaptér, zjistíte ozkoušením jiného adaptéru. To stejné pak platí i u baterie. Zkuste ji z notebooku vyndat (pokud si s tím poradíte) a otestujte „nabíjení“ bez ní, případně s baterií novou. Nejsložitějším problémem je notebook jako takový. Může se jednat o špatný port nebo o mnohem hlubší potíže související třeba se základní deskou. Ať už je to jedno nebo druhé, sami to s největší pravděpodobností nevyřešíte a budete muset vyrazit do servisu.

Jak vyndat a vyměnit baterii v notebooku?
Autorizovaný servis
Co nejspíš zmiňovat nemusíme, ale přesto to zmíníme: pokud je váš notebook stále v záruce, výměnou baterie se zaobírat nemusíte. Navštivte autorizovaný servis, nebo notebook pošlete původnímu prodejci a máte po starostech.
A i pokud už máte po záruce, tak je autorizovaný servis stále skvělou volbou. Některé notebooky totiž mají svou baterii schovanou hluboko uvnitř svého šasi a není proto snadné se k ní dostat a vyjmout ji (týká se to například MacBooků).
Vlastními silami
Jestli má ale váš notebook baterii takřka „po ruce“, její výměna je opravdu jednoduchá. Stačí notebook vypnout a baterii buď vycvaknout (nachází-li se ve zvláštní zdířce ze spodní strany zařízení), nebo odšroubovat celý zadní plát notebooku a baterii dostat zevnitř. Ve druhém případě je důležité nejen baterii odšroubovat a osvobodit, ale hlavně odpojit konektor baterie od základní desky. Novou baterii pak připojte stejným (ale samozřejmě obráceným) postupem.
Pokud si nevíte rady s rozložením notebooku, obraťte se na YouTube, a při hledání návodu zadejte přesný název (příp. referenční číslo) vašeho modelu doplněné o výraz „disassembly“.
Mohlo by vás zajímat

Nejlepší a nejprodávanější televize (2023)

Nejočekávanější hry roku 2024

Představení iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max): Vylepšení, která stojí za to

Nejlepší fotomobily současnosti (2023)

Jak moc „strašidelně rychlé“ jsou nové M3 čipy od Apple?

Představení Meta Quest 3: VR headset do každé domácnosti

Nejlepší akční outdoorové kamery pro rok 2023

Nejlepší chytré hodinky (smartwatch) pro rok 2023

Nejlepší mobily současnosti (Samsung, iPhone, Xiaomi a další)

Nejlepší a nejvýkonnější notebooky na trhu (2023)

Nejlepší robotické vysavače pro rok 2023 (na koberce, s mopem i bez)

Nejlepší strategie všech dob (PC, PlayStation, Xbox, Switch)

Nové Apple Watch Series 9: Nejzelenější Apple produkt v historii

Nový Google Pixel 8 (Pro): Telefon pro nastupující éru AI

Recenze Samsung Galaxy A54: Nic víc nepotřebujete

Seznámení se s Apple Watch Ultra 2: Ještě o něco extrémnější extrém

Apple Vision Pro: Konečně průlom na poli virtuální reality?

Nejlepší herní notebooky na světě: Výkonu na rozdávání (2023)

Nejlepší hry na mobil: Android i iPhone (2023)

Nejlepší hry roku 2022 (PC, PS5, Xbox, Switch)

Nejlepší PlayStation 4 (PS4) hry všech dob

Představení headsetu Sony PlayStation VR2

Recenze Honor Magic5 Lite: Telefon s nekonečnou výdrží

Nejlepší brýle pro virtuální realitu (2023)

Nejlepší elektrokoloběžky do města i do přírody (2023)

Nejlepší gaučové hry pro dva

Nejlepší RPG hry současnosti (PC, PlayStation, Xbox, Switch)

Nejlepší studentské notebooky do školy v roce 2023 (pro děti, středoškoláky, VŠ)

Notebook s dedikovanou grafickou kartou: vyplatí se studentovi připlatit si?

Recenze Samsung Galaxy A34: Lepší než si myslíte

Velké porovnání všech Apple Watch: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Nejlepší a nejvýkonnější herní mobily (2023)

Nejlepší battle royale - Fortnite, PUBG a kdo dál?

Nejlepší fotoaparáty na natáčení videí a na focení (2023)

Nejlepší hororové hry

Nejlepší lednice pro rok 2023 (americké, vestavné, kombinované a jiné)

Nejlepší levné notebooky pro rok 2023 (na doma, na filmy)

Nejlepší mobily do 3 000, do 5 000 a do 10 000 Kč

Recenze Hogwarts Legacy: RPG ze světa Harryho Pottera

Recenze Samsung Galaxy S23: Nejvýkonnější Android telefon na trhu

Vyplatí se Nintendo Switch v roce 2023?

Žebříček nejlepších tyčových vysavačů 2023

10 nejlepších užitečných aplikací pro Android (2023)

Jak se stát youtuberem a vydělat peníze svým koníčkem?

Jak sestavit (herní) PC?

Luxus, ale chytře: Tipy na elegantní chytré hodinky pro dámy i pány

Nejlepší drony aneb letem světem pilotem (2023)

Nejlepší sluchátka pro rok 2023

OLED vs. LCD LED (QLED, NanoCell, Mini LED): Která TV je lepší?

Stray (Recenze)

5 nejlepších odolných telefonů do nepohody (2024)

Jak funguje bezdrátové nabíjení telefonu?

Nejlepší a nejpoužívanější aplikace pro iPhone (iOS) (2023)

Nejlepší čtečka e-knih pro rok 2023

Nejlepší hry pro virtuální realitu

Nejlepší kancelářské a herní monitory (2023)

Nejlepší projektory a domácí kina (2023)

Největší herní světy

Xiaomi oficiálně představuje řadu Xiaomi 13T

Co je to chytrá domácnost? Zařiďte si (ne)bezpečně chytrou kuchyni, koupelnu i zahradu

Nejlepší fotoaparát pro začátečníka (2023)

Nejlepší grafický tablet na kreslení (2023)

Nejlepší objektivy do každé situace (2023)

PlayStation 5 vs. Xbox Series X/S

Starfield (Preview)

Ubisoft chystá hned čtyři nové Assassin’s Creed hry

Voděodolnost a vodotěsnost (stupně krytí IP)

Chytré hodinky Apple Watch 8 (Recenze)

Chytrý náramek Xiaomi Smart Band 7 (Recenze)

Jak nahrát hovor na Androidu a v iPhonu?

Jak nalepit ochranné sklo na mobil a jak ho sundat?

Jak platit mobilním telefonem (s NFC i bez něj)?

Jak propojit mobilní telefon a tablet s televizí aneb zrcadlení obrazovky na TV

Jak udělat screenshot (snímek obrazovky) na PC aneb síla print screenu

Jak vyčistit počítač a notebook od prachu a jiných nečistot?

Jak vyčistit úložiště v mobilním telefonu (Android i iPhone)?

Jak vysušit utopený mobilní telefon? Rýže a další bezpečné metody

Nejlepší hry na PC

Nejlepší klávesnice pro rok 2023

Nejlepší počítačová myš pro rok 2023

Nejlepší reproduktory k počítači a k televizi

Nejlepší tablety pro rok 2023

Nejvýkonnější Mac historie, VR brýle a další novinky od Apple

Práce z domova: Jak se vybavit na home office?

Vyhraj si s výbavou

18 nejlepších aplikací pro chytré hodinky (smartwatch)

Co je to DVB-T2?

Google Pixel Watch a další oznámení z I/O 2022

Jak na nahrávání obrazovky (Android i iPhone)?

Jak spárovat ovladač s televizí a ovládání TV mobilem

Jak udělat screenshot na mobilu (Android i iPhone)?

Jak vyčistit a zrychlit pomalý notebook?

Jak vyčistit konektor, displej nebo reproduktor mobilního telefonu?

Jaké novinky přináší stylová „ohýbačka“ Samsung Galaxy Z Flip5?

Největší Apple novinky z WWDC 2022

Novinky od Samsungu (Z Flip4, Z Fold4 a Watch5)

Staň se influencerem

Vybíráme bezdrátová sluchátka JBL

Vytvořte nedobytnou pevnost

Xiaomi 13 a 13 Pro (Preview)

Čekání je u konce, PlayStation 5 konečně skladem!

Doporučená pozorovací vzdálenost televize dle úhlopříčky aneb jak daleko sedět dle velikosti TV?

Elden Ring (Recenze)

FIFA 23 aneb poslední FIFA od EA

Google Pixel 7 a Pixel 7 Pro Preview

Google Pixel Watch Preview

iPhone 14, Apple Watch 8 a další novinky z Cupertina

Jak propojit notebook a PC s televizí? (HDMI i bezdrátově)

Jak se dostat do BIOSu (a do UEFI), co tam a jak ho aktualizovat?

Jak snadno spárovat chytré hodinky s mobilním telefonem?

Jak velkou televizi? (úhlopříčka, rozměry a velikost)

Jak vyčistit obrazovku televize? (LED, LCD, OLED)

Nejlepší fitness náramek pro rok 2023

Notebook nejde zapnout? Poradíme, co dělat s černou obrazovkou!

Nová sestava počítačů Microsoft Surface

Nové iPady pro rok 2022

Novinky ze Samsung Galaxy Unpacked 2023 (Z Fold5, Z Flip5, Watch6, Tab S9)

Projektor Samsung The Freestyle (Recenze)

Představení prémiového ohebného telefonu Samsung Galaxy Z Fold5

Připojení jednoho, dvou a více monitorů k notebooku

Tipy na vánoční dárky od WRTECH

Apple AirPods Pro Black Friday

Apple iPad Air 2022 (preview)

Apple iPhone 12 Black Friday

Apple iPhone 13 (Preview)

Apple iPhone 13 Black Friday

Apple iPhone 14 (Plus) Preview

Apple iPhone 14 Pro (Max) Preview

Apple iPhone SE 2022 (Preview)

Apple Mac Studio (preview)

Apple MacBook Air Black Friday

Apple Watch Black Friday

Apple Watch Ultra Preview

CES 2023: Největší technologické novinky

Co je HDR (High Dynamic Range)?

DeLonghi ECAM 22.110 Black Friday

Diablo 4: Jak vypadá nejočekávanější akční RPG posledních 10 let?

Google Pixel Fold, Pixel 7a a Pixel Tablet: Co říkáme na nové kousky od Googlu?

GROHE QuickFix

Jak dlouho vydrží maso v lednici? Kapr, kuřecí i šunka

Lednička přestala chladit? Nebo hřeje z boku, je ní voda či namrzá?

Microsoft Xbox Series Black Friday

Monitor Apple Studio Display (Preview)

Nejočekávanější hry roku 2022

Nejočekávanější hry roku 2023

Novinka od O2 - bezdrátová sluchátka O2 pods+

Novinky od Samsungu 2022

První Apple Event v roce 2022 (preview)

Samsung Galaxy A52s Black Friday

Samsung Galaxy S22 | S22+ | S22 Ultra (preview + srovnání)

Samsung Galaxy Watch Black Friday

Snímková frekvence (FPS)

Sony PlayStation 5 Black Friday

Stabilizace obrazu (IS, OIS, IBIS)

Světelnost objektivu

Tablet Samsung Galaxy Tab S8 (preview + srovnání)

Xiaomi 13: Přichází nová vlajková loď Xiaomi

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro Black Friday
