Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak vyčistit a zrychlit pomalý notebook?
Když jste si notebook před časem pořídili, nic ho nedokázalo zastavit. S každým úkolem si poradil bez sebemenšího záseku. Teď mu ale najednou všechno trvá úmorně dlouhou dobu a zapotí se pomalu i při brouzdání po internetu. Zní vám to povědomě? Čím to je a jak takový notebook zrychlit a vrátit mu jeho původní zašlou slávu?



Pár univerzálních rad jak zrychlit a vyčistit notebook
Začněme několika doporučeními, která lze aplikovat na víceméně kterýkoliv notebook, bez ohledu na to, jestli ho pohání Windows, Linux nebo macOS.
Zbavte se prachu
Než se pustíme do softwarového čištění, musíme zmínit čištění hardwaru. Notebooky jsou totiž z tohoto hlediska často zanedbávané a to přestože jsou na nánosy prachu neuvěřitelně náchylné. Jejich tenké konstrukce totiž mají místo jen na malé a slabé větráčky a ty si s velkými nánosy prachu prostě neporadí. Časem nevyhnutelně přestanou efektivně chladit, teplota komponentů vzroste a jejich výkon poklesne.
- Řešení je nasnadě – notebook musíte pravidelně rozebrat a vyčistit. Jak na to a co všechno k tomu budete potřebovat se dočtete v článku Jak vyčistit notebook?
Rozumné uživatelské chování
Nyní se podívejme na to, co všechno můžete udělat pro zrychlení počítače v systému samotném.
- Nejdříve popřemýšlejte o svém uživatelském chování. Nezdá se to, ale notebook je citlivé zařízení. Ne emocionálně, ale technicky. A vy se tak k němu musíte i chovat. Čeho se to týká konkrétně? Nemůžete mít například neustále otevřené desítky aplikací a stovky oken v prohlížeči. Pokud je nepoužíváte, zavřete je.
- Počítač čas od času vypněte, resp. restartujte. Existují totiž tací uživatelé, jejichž notebook byl naposledy vypnutý, když ho nový vyndavali z krabice.
- Každý notebook disponuje různými režimy. Typicky jde o minimálně o režim úsporný a režim vysokého výkonu. A může se stát, že se režim přepne automaticky (typicky po odpojení ze zásuvky) a váš notebook v důsledku toho zpomalí. Ve Windows můžete režim změnit zpátky do původní podoby (a nastavit u něj vše potřebné) kliknutím na ikonku baterie v pravém dolním rohu obrazovky.
Aktualizace
- Pravidelně aktualizujte operační systém (OS). Neignorujte všechny ty notifikace, které vás na aktualizace upozorňují a udělejte to co nejdříve. Je to důležité nejen kvůli výkonu, ale hlavně kvůli bezpečnostní ochraně!
- Proveďte důkladnou antivirovou kontrolu. Použít můžete jak zabudovanou ochranu operačního systému (toho aktualizovaného), tak i jakýkoliv spolehlivý antivirový program (také aktualizovaný).
- Kromě OS aktualizujte také drivery, a to jak u grafické karty, tak například i u procesoru.
Dostatek místa na disku
- Uvolněte místo na disku. Vysypte koš a odinstalujte všechny zbytečné a nepoužívané programy. To se mimochodem netýká jen starších notebooků, ale i těch úplně nových. Výrobci je totiž často zahlcují bloatwarem.
- Nakonec se pusťte do fotek, videí a dalších souborů – ty buď úplně smažte, nebo je přesuňte na cloud. Doporučit vám můžeme například Google Disk nebo Microsoft OneDrive. To vám zaprvé vyklidí disk, ale zároveň budete mít svá data přístupná odkudkoliv a nebude vám hrozit jejich ztráta. Každý pevný disk totiž jednou odejde, otázkou je jen kdy. Raději proto zálohujte, co to jde.

Brouzdání po internetu
- Je-li notebook pomalý jen během surfování po internetu, zvažte změnu prohlížeče.
- Čas od času se také vyplatí promazat mezipaměť a cookies prohlížeče, protože se rychle hromadí a dokáží zahltit váš disk. Například v Google Chrome si stačí otevřít „Nastavení“, do vyhledávacího panelu v horní části zadat „údaje o prohlížení“ a kliknout na „Vymazat údaje o prohlížení“.
- A když už mluvíme o internetu, co když je viníkem zpomalení vašeho PC právě on – internet? Spousta programů je dnes totiž plně závislá na internetu a pokud je vaše připojení pomalé, bude to na jejich funkčnosti znát. Otestujte si proto jeho rychlost, a to zadáním spojení „internet speed“ do vyhledávače Google. Hned první výsledek bude samotný test. Tím zjistíte, jestli se vaše rychlost shoduje s tím, co vám slibuje váš poskytovatel internetu.
Komplikovanější a hlubší zásahy
- Některá starší zařízení se stále opírají o pevný disk typu HDD. Pokud tomu tak je i u vás, máte tu jasného adepta na upgrade. Výměna HDD za výrazně rychlejší SSD vám – a teď (tolik) nepřeháníme – změní život!
- Kromě pevného disku lze u notebooku zpravidla upgradovat už jen paměť RAM. I to určitě stojí za vyzkoušení. U většiny modelů totiž nejde o nic složitého.
- Před nákupem nových komponent vám doporučujeme nahlédnout do Správce úloh (resp. do Monitoru aktivitu v macOS) a zjistit, která komponenta tak docela „nestíhá“ – jaké je například vytížení paměti RAM, CPU a GPU. Protože pokud se dozvíte, že nestíhá vlastně vůbec nic, je možná na čase popřemýšlet o nákupu nového notebooku. Ve Windows otevřete Správce úloh pomocí klávesové zkratky „Ctrl + Shift + Esc“ a v macOS stačí do vyhledávacího pole Spotlight zadat „Monitor aktivity“. Kromě toho, že si uděláte obrázek o vytížení komponent, se navíc dozvíte, které aplikace jsou nejnáročnější a které byste proto mohli nahradit nějakými lépe optimalizovanými alternativami.
- Hlubším (ba přímo nejhlubším) zásahem softwarového charakteru je kompletní přeinstalování operačního systému. Často je ale právě ono tím tolik žádaným zdárným řešením. Jen si před ním nezapomeňte zazálohovat vše potřebné.



Jak zrychlit pomalý notebook poháněný Windows 10 a 11?
Zatímco rady výše lze aplikovat na jakýkoliv notebook, tyto lze použít jen na zařízení poháněné operačním systémem Windows, a to primárně verzích 10 a 11 (u verzí starších se postup může lišit).
Co nejaktuálnější operační systém
Ještě jednou se musíme vrátit k aktualizacím OS, protože si myslíme, že jsou opravdu důležité, jak kvůli výkonu, tak kvůli bezpečnosti a i kvůli usnadnění mnoha procesů.
- Klikněte na „Start“, jděte do „Nastavení“, dále do „Windows Update“ a zde dejte „Vyhledat aktualizace“.
Aplikace po spuštění
Spousta programů se automaticky spouští bez vašeho vědomí poté, co zapnete počítač. Ne všechny z nich ale k potřebujete. Vyplatí se proto, jim tuto funkci uzmout.
- Pomocí zkratky „Ctrl + Shift + Esc“ otevřete Správce úloh.
- V horním panelu vyberte „Po spuštění“ a tím. získáte přehled o všech programech, které se spouští spolu s operačním systémem.
- Zvolte ty programy, které nepotřebujete mít po spuštění zapnuté, klikněte na ně pravým tlačítkem myši a dejte „Zakázat“.
Vyčištění disku
- Do políčka pro vyhledávání v levém dolním rohu napište „Vyčištění disku“ a otevřete aplikaci stejného jména, kterou vám to našlo.
- Tato aplikace vás na vámi vybraném disku zbaví spousty zbytečných dočasných a instalačních souborů, které nepoužíváte.

Defragmentace
Většina počítačů má defragmentaci a optimalizaci jednotek zapnutou automaticky, ale pokud tomu tak ve vašem případě není, můžete ji provést i manuálně.
- Do políčka pro vyhledávání v levém dolním rohu napište „Optimalizace“ a otevřete aplikaci Defragmentace a optimalizace jednotek.
- Zvolte jednotku a klikněte na „Optimalizovat“.
Animace a zvláštní efekty
Moderní Windows zkrášlují při práci všelijaké animace a efekty. V ideálním případě všechno vypadá skvěle, ale pokud máte starší počítač, můžou naopak přispívat k jeho zpomalení.
- Do políčka pro vyhledávání v levém dolním rohu napište „Vzhled“ a otevřete nabídnutou aplikaci Upravit vzhled a výkon systému Windows.
- V otevřeném okýnku můžete buď jeden po jednom povypínat jednotlivé efekty, nebo můžete v horní části vybrat zakliknout „Optimalizovat pro výkon“.
- Další možností je vepsat do vyhledávací políčka v prvním bodě „Animace“, otevřít okno „Zobrazovat animace ve Windows“ a například zcela vypnout animace a průhlednost.
Tipy a notifikace
Ne každý je užitečný. Alespoň ne v prostředí Windows máte-li pomalý notebook. Tipy a notifikace totiž mohou mít negativní vliv na výkon vašeho zařízení.
- Do políčka pro vyhledávání v levém dolním rohu napište „Oznámení“ a klikněte na „Nastavení oznámení a akcí“.
- V okně poté povypínejte nejen „tipy, triky a návrhy při používání Windows“, ale i notifikace u většiny (ne-li rovnou všech) aplikací.
Jak zrychlit MacBook (macOS)?
macOS, systém pohánějící MacBooky, je obecně lépe optimalizovaný než třeba Windows (zvlášť ve spojení s moderními čipy Apple M). To ale neznamená, že jej nemůžete stejně – jako Windows – několika málo kroky ještě o něco zrychlit. Kromě obecných rad výše zkuste například tyto kroky...
Aktualizace macOS
A do třetice všeho dobrého – aktualizace OS. Ani u macOS je totiž nemůžete zanedbat.
- V levém horním rohu klikněte na logo Apple, vyberte „Nastavení systému“, jděte do části „Obecné“ a zde najdete „Aktualizace softwaru“.
Aplikace po spuštění
- Znovu si otevřete „Nastavení systému“, jděte do „Obecné“ a klikněte na „Přihlášení“.
- Zde si můžete odebrat (resp. přidat) aplikace, které se automaticky spustí spolu se spuštěním systému.
Animace
- Otevřete „Nastavení systému“, jděte do „Zpřístupnění“, poté do části „Monitor“ a zde zaškrtněte možnosti „Omezit pohyb“ a „Snížit průhlednost“.
Mohlo by vás zajímat

Nejlepší a nejprodávanější televize (2023)

Nejočekávanější hry roku 2024

Představení iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max): Vylepšení, která stojí za to

Nejlepší fotomobily současnosti (2023)

Jak moc „strašidelně rychlé“ jsou nové M3 čipy od Apple?

Představení Meta Quest 3: VR headset do každé domácnosti

Nejlepší akční outdoorové kamery pro rok 2023

Nejlepší chytré hodinky (smartwatch) pro rok 2023

Nejlepší mobily současnosti (Samsung, iPhone, Xiaomi a další)

Nejlepší a nejvýkonnější notebooky na trhu (2023)

Nejlepší robotické vysavače pro rok 2023 (na koberce, s mopem i bez)

Nejlepší strategie všech dob (PC, PlayStation, Xbox, Switch)

Nové Apple Watch Series 9: Nejzelenější Apple produkt v historii

Nový Google Pixel 8 (Pro): Telefon pro nastupující éru AI

Recenze Samsung Galaxy A54: Nic víc nepotřebujete

Seznámení se s Apple Watch Ultra 2: Ještě o něco extrémnější extrém

Apple Vision Pro: Konečně průlom na poli virtuální reality?

Nejlepší herní notebooky na světě: Výkonu na rozdávání (2023)

Nejlepší hry na mobil: Android i iPhone (2023)

Nejlepší hry roku 2022 (PC, PS5, Xbox, Switch)

Nejlepší PlayStation 4 (PS4) hry všech dob

Představení headsetu Sony PlayStation VR2

Recenze Honor Magic5 Lite: Telefon s nekonečnou výdrží

Nejlepší brýle pro virtuální realitu (2023)

Nejlepší elektrokoloběžky do města i do přírody (2023)

Nejlepší gaučové hry pro dva

Nejlepší RPG hry současnosti (PC, PlayStation, Xbox, Switch)

Nejlepší studentské notebooky do školy v roce 2023 (pro děti, středoškoláky, VŠ)

Notebook s dedikovanou grafickou kartou: vyplatí se studentovi připlatit si?

Recenze Samsung Galaxy A34: Lepší než si myslíte

Velké porovnání všech Apple Watch: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Nejlepší a nejvýkonnější herní mobily (2023)

Nejlepší battle royale - Fortnite, PUBG a kdo dál?

Nejlepší fotoaparáty na natáčení videí a na focení (2023)

Nejlepší hororové hry

Nejlepší lednice pro rok 2023 (americké, vestavné, kombinované a jiné)

Nejlepší levné notebooky pro rok 2023 (na doma, na filmy)

Nejlepší mobily do 3 000, do 5 000 a do 10 000 Kč

Recenze Hogwarts Legacy: RPG ze světa Harryho Pottera

Recenze Samsung Galaxy S23: Nejvýkonnější Android telefon na trhu

Vyplatí se Nintendo Switch v roce 2023?

Žebříček nejlepších tyčových vysavačů 2023

10 nejlepších užitečných aplikací pro Android (2023)

Jak se stát youtuberem a vydělat peníze svým koníčkem?

Jak sestavit (herní) PC?

Luxus, ale chytře: Tipy na elegantní chytré hodinky pro dámy i pány

Nejlepší drony aneb letem světem pilotem (2023)

Nejlepší sluchátka pro rok 2023

OLED vs. LCD LED (QLED, NanoCell, Mini LED): Která TV je lepší?

Stray (Recenze)

5 nejlepších odolných telefonů do nepohody (2024)

Jak funguje bezdrátové nabíjení telefonu?

Nejlepší a nejpoužívanější aplikace pro iPhone (iOS) (2023)

Nejlepší čtečka e-knih pro rok 2023

Nejlepší hry pro virtuální realitu

Nejlepší kancelářské a herní monitory (2023)

Nejlepší projektory a domácí kina (2023)

Největší herní světy

Xiaomi oficiálně představuje řadu Xiaomi 13T

Co je to chytrá domácnost? Zařiďte si (ne)bezpečně chytrou kuchyni, koupelnu i zahradu

Nejlepší fotoaparát pro začátečníka (2023)

Nejlepší grafický tablet na kreslení (2023)

Nejlepší objektivy do každé situace (2023)

PlayStation 5 vs. Xbox Series X/S

Starfield (Preview)

Ubisoft chystá hned čtyři nové Assassin’s Creed hry

Voděodolnost a vodotěsnost (stupně krytí IP)

Chytré hodinky Apple Watch 8 (Recenze)

Chytrý náramek Xiaomi Smart Band 7 (Recenze)

Jak nahrát hovor na Androidu a v iPhonu?

Jak nalepit ochranné sklo na mobil a jak ho sundat?

Jak platit mobilním telefonem (s NFC i bez něj)?

Jak propojit mobilní telefon a tablet s televizí aneb zrcadlení obrazovky na TV

Jak udělat screenshot (snímek obrazovky) na PC aneb síla print screenu

Jak vyčistit počítač a notebook od prachu a jiných nečistot?

Jak vyčistit úložiště v mobilním telefonu (Android i iPhone)?

Jak vysušit utopený mobilní telefon? Rýže a další bezpečné metody

Nejlepší hry na PC

Nejlepší klávesnice pro rok 2023

Nejlepší počítačová myš pro rok 2023

Nejlepší reproduktory k počítači a k televizi

Nejlepší tablety pro rok 2023

Nejvýkonnější Mac historie, VR brýle a další novinky od Apple

Práce z domova: Jak se vybavit na home office?

Vyhraj si s výbavou

18 nejlepších aplikací pro chytré hodinky (smartwatch)

Co je to DVB-T2?

Google Pixel Watch a další oznámení z I/O 2022

Jak na nahrávání obrazovky (Android i iPhone)?

Jak spárovat ovladač s televizí a ovládání TV mobilem

Jak udělat screenshot na mobilu (Android i iPhone)?

Jak vyčistit konektor, displej nebo reproduktor mobilního telefonu?

Jaké novinky přináší stylová „ohýbačka“ Samsung Galaxy Z Flip5?

Největší Apple novinky z WWDC 2022

Novinky od Samsungu (Z Flip4, Z Fold4 a Watch5)

Staň se influencerem

Vybíráme bezdrátová sluchátka JBL

Vytvořte nedobytnou pevnost

Xiaomi 13 a 13 Pro (Preview)

Čekání je u konce, PlayStation 5 konečně skladem!

Doporučená pozorovací vzdálenost televize dle úhlopříčky aneb jak daleko sedět dle velikosti TV?

Elden Ring (Recenze)

FIFA 23 aneb poslední FIFA od EA

Google Pixel 7 a Pixel 7 Pro Preview

Google Pixel Watch Preview

iPhone 14, Apple Watch 8 a další novinky z Cupertina

Jak propojit notebook a PC s televizí? (HDMI i bezdrátově)

Jak se dostat do BIOSu (a do UEFI), co tam a jak ho aktualizovat?

Jak snadno spárovat chytré hodinky s mobilním telefonem?

Jak velkou televizi? (úhlopříčka, rozměry a velikost)

Jak vyčistit obrazovku televize? (LED, LCD, OLED)

Nejlepší fitness náramek pro rok 2023

Notebook nejde zapnout? Poradíme, co dělat s černou obrazovkou!

Nová sestava počítačů Microsoft Surface

Nové iPady pro rok 2022

Novinky ze Samsung Galaxy Unpacked 2023 (Z Fold5, Z Flip5, Watch6, Tab S9)

Péče o baterii v notebooku: Kapacita, kondice, kalibrace a výměna za novou

Projektor Samsung The Freestyle (Recenze)

Představení prémiového ohebného telefonu Samsung Galaxy Z Fold5

Připojení jednoho, dvou a více monitorů k notebooku

Tipy na vánoční dárky od WRTECH

Apple AirPods Pro Black Friday

Apple iPad Air 2022 (preview)

Apple iPhone 12 Black Friday

Apple iPhone 13 (Preview)

Apple iPhone 13 Black Friday

Apple iPhone 14 (Plus) Preview

Apple iPhone 14 Pro (Max) Preview

Apple iPhone SE 2022 (Preview)

Apple Mac Studio (preview)

Apple MacBook Air Black Friday

Apple Watch Black Friday

Apple Watch Ultra Preview

CES 2023: Největší technologické novinky

Co je HDR (High Dynamic Range)?

DeLonghi ECAM 22.110 Black Friday

Diablo 4: Jak vypadá nejočekávanější akční RPG posledních 10 let?

Google Pixel Fold, Pixel 7a a Pixel Tablet: Co říkáme na nové kousky od Googlu?

GROHE QuickFix

Jak dlouho vydrží maso v lednici? Kapr, kuřecí i šunka

Lednička přestala chladit? Nebo hřeje z boku, je ní voda či namrzá?

Microsoft Xbox Series Black Friday

Monitor Apple Studio Display (Preview)

Nejočekávanější hry roku 2022

Nejočekávanější hry roku 2023

Novinka od O2 - bezdrátová sluchátka O2 pods+

Novinky od Samsungu 2022

První Apple Event v roce 2022 (preview)

Samsung Galaxy A52s Black Friday

Samsung Galaxy S22 | S22+ | S22 Ultra (preview + srovnání)

Samsung Galaxy Watch Black Friday

Snímková frekvence (FPS)

Sony PlayStation 5 Black Friday

Stabilizace obrazu (IS, OIS, IBIS)

Světelnost objektivu

Tablet Samsung Galaxy Tab S8 (preview + srovnání)

Xiaomi 13: Přichází nová vlajková loď Xiaomi

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro Black Friday
