Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Nejvýkonnější Mac historie, VR brýle a další novinky od Apple
Apple se s tím letos příliš nemazlil a na své vývojářské konferenci WWDC 2023 vyrukoval nejen se spoustou softwarových aktualizací, ale hlavně i s řadou úplně nových produktů. Většinu pozornosti si pro sebe bez pochyb uzmuly nově oznámené brýle pro smíšenou realitu Apple Vision Pro, ale byla by celkem škoda přehlédnout například dlouho očekávaný 15palcový MacBook Air s M2 čipem nebo dva nejvýkonnější počítače Mac vůbec.



Apple Vision Pro: Revoluce smíšené reality?
Apple si tradičně nechává to nejlepší nakonec a bylo tomu tak i tentokrát, když Tim Cook představil na závěr se svým ikonickým „One more thing…“ brýle pro virtuální a rozšířenou realitu s názvem Apple Vision Pro. My vás ale nenecháme čekat na konec článku a představíme vám je rovnou jako první.
Kolik budou brýle stát?
Na první pohled vypadají Apple Vision Pro jako kterýkoliv jiný VR headset, ale pár věcí je od nich přece jen odlišuje. Začněme tím méně pozitivním, a to cenou.
- Ta bude začínat na 3 499 amerických dolarech.
Jde holt o první generaci určenou hlavně časným osvojitelům a navíc se honosící přídomkem „Pro“.
Tradiční design brýlí
Nyní ale už k těm pozitivním aspektům. Zpracování brýlí je na té nejvyšší úrovni. Místo plastů je tvoří kombinace skla a hliníku na hlavní „skořápce“ a elastický textil na řemínku. Přední panel brýlí přitom kromě kamer a senzorů pokrývá také velký displej, jehož účelem je promítat váš pohled navenek pro lidi kolem vás. Celkově by tak tyto brýle měly být mnohem méně „izolující“ než jiné headsety.

Ohromný potenciál
Vnitřní displeje jsou samozřejmě extrémně ostré – měly by disponovat až 23 miliony pixelů – a zároveň díky technologie mini-OLED také nadmíru kontrastní a barevné. Ve virtuální realitě si díky nim budete moct vytvořit své vlastní domácí kino s masivním plátnem nebo třeba svou ohromnou virtuální kancelář s několika obrazovkami. A brýle jsou přitom samy o sobě počítačem – pohání je kombinace čipů Apple M2 a Apple R1, takže je pro jejich fungování nebudete muset k ničemu připojovat.
Futuristické ovládání
Jednou z nejambicióznějších a nejzajímavějších funkcí nových brýlí je jejich ovládání. Brýle se totiž nebudou prodávat s žádnými fyzickými ovladači, budou se ovládat čistě jen kombinací gest, hlasových pokynů a zraku!
Více se toho o brýlích dozvíte v našem vyčerpávajícím článku Apple Vision Pro: Konečně průlom na poli virtuální reality?


Apple MacBook Air M2: Konečně o pár palců větší
Nadešel čas sestoupit z futuristických nebes smíšené reality zpátky na zem k něčemu tradičnějšímu a povědomějšímu – k MacBook Air. Nejprodávanější notebook na světě (slovy Applu) se totiž konečně dočkal svého tolik žádaného 15palcového sourozence.
Vedle představení ambiciózních VR brýlí může tato zpráva působit trochu suše, ale to by neměla. Vsadíme se totiž, že tento notebook se rychle bez větší námahy vyhoupne mezi ty vůbec nejprodávanější.
Očekávaná cena a dostupnost MacBook Air 15" M2
- Cena nového Apple MacBook Air 15" M2 bude začínat na 1 299 amerických dolarech. To by mělo být v přepočtu a s přičtením daně a dalších poplatků nějakých 38 000 korun. Objednat si ho můžete už teď a dostupný by měl být příští týden od 13. června 2023, a to ve stříbrné, šedé, inkoustové a zlaté barvě.
Cena Apple MacBook Air 13" M2 by pak měla nepatrně klesnout a v prodeji nadále zůstává i MacBook Air s M1 čipem. Rozhodně je z čeho vybírat a myslíme si, že neprohloupíte ani s jedním z těchto modelů.

Změn jen pomálu
Máte-li už zkušenost s 13palcovým MacBook Air s M2 čipem, budete se s tím 15palcovým cítit jako doma. Jediným rozdílem je mezi nimi opravdu ta velikost. 15palcový Air se tak opírá o stejně odolné a elegantní hliníkové tělo jako jeho menší verze. V zavřeném stavu je novinka vysoká jen 11,5 milimetru, a to z ní dělá ten nejštíhlejší 15palcový notebook na světě! A váha tohoto zařízení je s ohledem na kvalitu zpracování také působivá a činí slušných 1,51 kilogramu.
I tento Air bude pohánět prověřený, tichý Apple M2 čip s 8jádrovým CPU, 10jádrovým GPU a 16jádrovým Neural Enginem a i zde na vás bude na těle notebooku čekat jeden nabíjecí MagSafe konektor, dva Thunderbolt porty a nakonec i sluchátkový jack. Baterie v novém modelu by měla být o něco větší, ale bude zároveň i napájet větší displej, takže celková výdrž na jedno nabití by měla zůstat beze změny a měla by dělat přibližně 18 hodin při sledování videí a až 15 hodin při brouzdání po internetu.
15palcová multimediální paráda
Jedinou novinkou je tak fakticky jen displej. Jedná se o 15,3palcový True Tone IPS panel s maximálním jasem 500 nitů a s rozlišením 2880 × 1864 pixelů. Ve výřezu v jeho horní části najdete 1080p webkameru a pod ním se poblíž klávesnice nachází audiosystém o celkem 6 reproduktorech a 3 mikrofonech.
Ve zkratce, pídíte-li se zrovna po jednom univerzálním notebooku na všechno – od práce, přes úpravu fotek, až po sledování filmů – a 13 palců vám tak docela nestačí, nic moc lepšího než je tento MacBook Air aktuálně nenajdete. Je štíhlý, elegantní, odolný, výkonný a navíc má i dlouhou výdrž.


Mac Studio a Mac Pro: To nejvýkonnější pro ty nejnáročnější
Průměrný uživatel si po dlouhá léta v klidu vystačí s jedním z výše zmíněných MacBooků, ale náročným profesionálům by síla základního M2 čipu mohla být málo, zvlášť v nechlazeném těle MacBook Air. Takoví uživatelé se budou poohlížet spíše po zařízeních s čipy M2 Pro, M2 Max, nebo zcela nově s M2 Ultra – s finálním a s nejvýkonnějším čipem řady M2. Apple odvážně označuje nový čip za „ten vůbec nejvýkonnější, který kdy vznikl pro osobní počítače“.
M2 Ultra bude až o 20 % výkonnější než předcházející M1 Ultra, s o 30 % lepším GPU a s až o 40 % lepším výkonem Neural Enginu. Čip pak bude podporovat až 192 GB jednotné paměti a ve srovnání s nejrychlejším iMacem poháněným čipy od Intelu bude až 6krát výkonnější! Která zařízení se dočkají updatu na M2 Ultra?

Mac Studio
Prvním takovým zařízením bude Mac Studio. Pořídit si ho budete moct jak ve verzi s čipem M2 Max, tak i s výkonnějším M2 Ultra. Je k neuvěření, kolik výkonu se vejde do tak malé a nenápadné stříbrné krabičky jako je Mac Studio. Vměstná se i na ty nejmenší kancelářské stoly.
- V praxi bude Mac Studio s M2 Max čipem až o 50 % rychlejší než jeho předchůdce s M1 Max a bude se honosit 12jádrovým CPU, až 38jádrovým GPU a až 96 GB jednotné paměti s propustností 400 GB/s.
- Mac Studio s M2 Ultra čipem slibuje až dvakrát tolik výkonu co to stejné zařízení s M2 Max a bude se pyšnit 24jádrovým CPU, až 76jádrovým GPU a až 192 GB jednotné paměti s propustností 800 GB/s.
Vylepšení Mac Studio se ale netýkají jen výkonu. Důležité updaty se dotknou i konektivity. Mac Studio s M2 Ultra podporuje současné připojení až 6 panelů Pro Display XDR, což dohromady dělá nějakých 100 milionů pixelů! Zároveň nebude chybět nejnovější verze Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3.

Mac Pro
Mac Pro bylo posledním zařízením v sestavě Apple, které se až dosud opíralo o čipy od Intelu. Tomu ale Apple učinil s příchodem M2 Ultra přítrž a přerušil tak jakékoliv zbývající vazby s tímto výrobcem čipů. Od teď bude mít Apple absolutní kontrolu nad svým ekosystémem a nebude ve výrobě čipů závislý na někom jiném.
Mac Pro stojí v potravinovém řetězci ještě o něco výš než kompaktní Mac Studio. Pohání jej sice stejně čipy, ale je mnohem univerzálnější – podporuje totiž PCIe rozšíření (například o DSP nebo SDI karty) a disponuje navíc celkem 7 Afterburner kartami sloužícími ke zrychlení práce s formáty ProRes a ProRes RAW. Pro vaši představu: v jednu chvíli dokáže Mac Pro současně přehrávat až 22 streamů v rozlišení 8K ve formátu ProRes. Takovému výkonu se opravdu nemůže nic na normální (rozumějte ne-superpočítačové) úrovni vůbec rovnat.

iOS 17, iPadOS 17 a macOS Sonoma
A na závěr to, kolem čeho by se taková vývojářská konference jako WWDC měla točit především – operační systémy, respektive ty novinky, které nás na nich zaujaly zdaleka nejvíce, a to co nejpřehledněji!
iOS 17
- Personalizované kontakty. Budete si moct upravit svůj „plakát“, který uvidí kdokoliv, komu voláte. Nejde jen o malý obrázek, ale opravdu o plakát přes celou obrazovku, který bude moct tvořit například vaše fotka, vámi vybrané barevné pozadí, fonty a tak dále.
- Live Voicemail. Představte si, že vám někdo volá, ale vy jste zrovna na pracovní schůzce a hovor nemůžete přijmout. Live Voicemail, v překladu živá hlasová schránka, dokáže v reálném čase přepisovat to, co právě daná osoba říká vaší schránce.
- Voláte někomu pomocí FaceTime, ale oni vaši zprávu nepřijímají? V iOS 17 jim budete moct vaši zprávu nahrát a oni si jí budou moct pustit někdy později.
- Check In. Tato funkce dá vědět tomu, komu chcete – například vašemu partnerovi, že jste v pořádku dorazili domů, případně kde jste se cestou zasekli a jestli potřebujete pomoc.
- Drobná vylepšení zpráv. Jejich filtrování je snazší než kdy dřív a nově se v aplikaci objeví ikonka, která vám dovolí skočit na první zprávu, kterou jste si od daného člověka nebo skupiny osob nestihli přečíst. Ušetříte si tak slušnou dávku scrollování. Dalšími novinkami je přepis hlasových zpráv do textu a širší možnosti použití samolepek.
- StandBy. Otočte telefon na stranu a on se dokáže proměnit ve velké plně upravitelné hodiny.
- Interaktivní widgety. Nejpoužívanější funkce aplikací lze umístit přímo na plochu, nebudete kvůli nim muset aplikaci zapínat.
- NameDrop – varianta AirDrop. Podržíte telefon poblíž jiného zařízení a tak budete moct s danou osobou během pár sekund snadno sdílet své telefonní číslo, svůj e-mail a další kontakty. Na obdobném principu bude fungovat také SharePlay – společný poslech hudby nebo sledování filmů na dvou různých zařízeních.
- Journal – pokročilá forma klasického deníčku. Váš iPhone vám bude dávat personalizovaná doporučení ohledně toho, co by ve vašem deníku nemělo chybět, a to na základě fotek a videí, která jste daný den zachytili, a například i hudby, kterou jste poslouchali, nebo míst, která jste navštívili.

iPadOS 17
- Upravitelná zamykací obrazovka – stejně jako na současném iOS. Nejen její vzhled, ale i widgety a Live Activities (info o právě probíhajících aktivitách – například skóre ze zápasu vašeho týmu, stopky atd.)
- Interaktivní widgety neminou ani iPadOS. Pro jednoduché interakce s aplikacemi je nebude potřebovat otvírat, budou přístupné přímo na ploše.
- Health. Aplikace poprvé dostupná na iPadu a plně přizpůsobená jeho velké obrazovce.
- Snazší práce s PDF soubory – například automatické označení upravitelných částí textu jako jsou podpisy. Možnost pracovat s PDF i v rámci aplikace Poznámky a přímo do nich psát, vkládat fotky a pracovat na nich v reálném čase s někým dalším.
- Různé profily v prohlížeči Safari – například pracovní a osobní. Tím se rozdělí vaše historie, rozšíření prohlížeče a oblíbené stránky.

macOS Sonoma
- Spousta novinek z iOS 17 a iPadOS 17 se objeví i zde (například Zprávy, práce s PDF).
- Nové animované spořiče obrazovky, které se plynule promění v tapetu.
- Widgety přímo na ploše, ne schované v notifikačním centru. Dokonce nemusejí být ani nainstalované přímo na počítači, stačí máte-li je na iPhonu a ten je někde poblíž.
- Apple začíná brát hraní mnohem seriózněji. Na novém systému se objeví herní režim a vývojáři se dočkají Game Porting Toolkitu, který by jim měl výrazně usnadnit portování her na macOS.
- Rozšířené možnosti videokonferencí – i při sdílení obrazovky budete nadále vidět. Nové efekty na základě gest.
- Prohlížeč Safari bude rychlejší a bezpečnější než dosud. Možnost sdílet hesla v PassKey se svými blízkými. Možnost proměnit vaše nejnavštěvovanější a nejoblíbenější weby v cosi podobajícího se aplikacím a mít tak k nim snazší přístup.
Záznam celého Apple WWDC 2023 Keynote si můžete v angličtině prohlédnout tady:
Mohlo by vás zajímat

Nejlepší a nejprodávanější televize (2023)

Nejočekávanější hry roku 2024

Představení iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max): Vylepšení, která stojí za to

Nejlepší fotomobily současnosti (2023)

Jak moc „strašidelně rychlé“ jsou nové M3 čipy od Apple?

Představení Meta Quest 3: VR headset do každé domácnosti

Nejlepší akční outdoorové kamery pro rok 2023

Nejlepší chytré hodinky (smartwatch) pro rok 2023

Nejlepší mobily současnosti (Samsung, iPhone, Xiaomi a další)

Nejlepší a nejvýkonnější notebooky na trhu (2023)

Nejlepší robotické vysavače pro rok 2023 (na koberce, s mopem i bez)

Nejlepší strategie všech dob (PC, PlayStation, Xbox, Switch)

Nové Apple Watch Series 9: Nejzelenější Apple produkt v historii

Nový Google Pixel 8 (Pro): Telefon pro nastupující éru AI

Recenze Samsung Galaxy A54: Nic víc nepotřebujete

Seznámení se s Apple Watch Ultra 2: Ještě o něco extrémnější extrém

Apple Vision Pro: Konečně průlom na poli virtuální reality?

Nejlepší herní notebooky na světě: Výkonu na rozdávání (2023)

Nejlepší hry na mobil: Android i iPhone (2023)

Nejlepší hry roku 2022 (PC, PS5, Xbox, Switch)

Nejlepší PlayStation 4 (PS4) hry všech dob

Představení headsetu Sony PlayStation VR2

Recenze Honor Magic5 Lite: Telefon s nekonečnou výdrží

Nejlepší brýle pro virtuální realitu (2023)

Nejlepší elektrokoloběžky do města i do přírody (2023)

Nejlepší gaučové hry pro dva

Nejlepší RPG hry současnosti (PC, PlayStation, Xbox, Switch)

Nejlepší studentské notebooky do školy v roce 2023 (pro děti, středoškoláky, VŠ)

Notebook s dedikovanou grafickou kartou: vyplatí se studentovi připlatit si?

Recenze Samsung Galaxy A34: Lepší než si myslíte

Velké porovnání všech Apple Watch: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Nejlepší a nejvýkonnější herní mobily (2023)

Nejlepší battle royale - Fortnite, PUBG a kdo dál?

Nejlepší fotoaparáty na natáčení videí a na focení (2023)

Nejlepší hororové hry

Nejlepší lednice pro rok 2023 (americké, vestavné, kombinované a jiné)

Nejlepší levné notebooky pro rok 2023 (na doma, na filmy)

Nejlepší mobily do 3 000, do 5 000 a do 10 000 Kč

Recenze Hogwarts Legacy: RPG ze světa Harryho Pottera

Recenze Samsung Galaxy S23: Nejvýkonnější Android telefon na trhu

Vyplatí se Nintendo Switch v roce 2023?

Žebříček nejlepších tyčových vysavačů 2023

10 nejlepších užitečných aplikací pro Android (2023)

Jak se stát youtuberem a vydělat peníze svým koníčkem?

Jak sestavit (herní) PC?

Luxus, ale chytře: Tipy na elegantní chytré hodinky pro dámy i pány

Nejlepší drony aneb letem světem pilotem (2023)

Nejlepší sluchátka pro rok 2023

OLED vs. LCD LED (QLED, NanoCell, Mini LED): Která TV je lepší?

Stray (Recenze)

5 nejlepších odolných telefonů do nepohody (2024)

Jak funguje bezdrátové nabíjení telefonu?

Nejlepší a nejpoužívanější aplikace pro iPhone (iOS) (2023)

Nejlepší čtečka e-knih pro rok 2023

Nejlepší hry pro virtuální realitu

Nejlepší kancelářské a herní monitory (2023)

Nejlepší projektory a domácí kina (2023)

Největší herní světy

Xiaomi oficiálně představuje řadu Xiaomi 13T

Co je to chytrá domácnost? Zařiďte si (ne)bezpečně chytrou kuchyni, koupelnu i zahradu

Nejlepší fotoaparát pro začátečníka (2023)

Nejlepší grafický tablet na kreslení (2023)

Nejlepší objektivy do každé situace (2023)

PlayStation 5 vs. Xbox Series X/S

Starfield (Preview)

Ubisoft chystá hned čtyři nové Assassin’s Creed hry

Voděodolnost a vodotěsnost (stupně krytí IP)

Chytré hodinky Apple Watch 8 (Recenze)

Chytrý náramek Xiaomi Smart Band 7 (Recenze)

Jak nahrát hovor na Androidu a v iPhonu?

Jak nalepit ochranné sklo na mobil a jak ho sundat?

Jak platit mobilním telefonem (s NFC i bez něj)?

Jak propojit mobilní telefon a tablet s televizí aneb zrcadlení obrazovky na TV

Jak udělat screenshot (snímek obrazovky) na PC aneb síla print screenu

Jak vyčistit počítač a notebook od prachu a jiných nečistot?

Jak vyčistit úložiště v mobilním telefonu (Android i iPhone)?

Jak vysušit utopený mobilní telefon? Rýže a další bezpečné metody

Nejlepší hry na PC

Nejlepší klávesnice pro rok 2023

Nejlepší počítačová myš pro rok 2023

Nejlepší reproduktory k počítači a k televizi

Nejlepší tablety pro rok 2023

Práce z domova: Jak se vybavit na home office?

Vyhraj si s výbavou

18 nejlepších aplikací pro chytré hodinky (smartwatch)

Co je to DVB-T2?

Google Pixel Watch a další oznámení z I/O 2022

Jak na nahrávání obrazovky (Android i iPhone)?

Jak spárovat ovladač s televizí a ovládání TV mobilem

Jak udělat screenshot na mobilu (Android i iPhone)?

Jak vyčistit a zrychlit pomalý notebook?

Jak vyčistit konektor, displej nebo reproduktor mobilního telefonu?

Jaké novinky přináší stylová „ohýbačka“ Samsung Galaxy Z Flip5?

Největší Apple novinky z WWDC 2022

Novinky od Samsungu (Z Flip4, Z Fold4 a Watch5)

Staň se influencerem

Vybíráme bezdrátová sluchátka JBL

Vytvořte nedobytnou pevnost

Xiaomi 13 a 13 Pro (Preview)

Čekání je u konce, PlayStation 5 konečně skladem!

Doporučená pozorovací vzdálenost televize dle úhlopříčky aneb jak daleko sedět dle velikosti TV?

Elden Ring (Recenze)

FIFA 23 aneb poslední FIFA od EA

Google Pixel 7 a Pixel 7 Pro Preview

Google Pixel Watch Preview

iPhone 14, Apple Watch 8 a další novinky z Cupertina

Jak propojit notebook a PC s televizí? (HDMI i bezdrátově)

Jak se dostat do BIOSu (a do UEFI), co tam a jak ho aktualizovat?

Jak snadno spárovat chytré hodinky s mobilním telefonem?

Jak velkou televizi? (úhlopříčka, rozměry a velikost)

Jak vyčistit obrazovku televize? (LED, LCD, OLED)

Nejlepší fitness náramek pro rok 2023

Notebook nejde zapnout? Poradíme, co dělat s černou obrazovkou!

Nová sestava počítačů Microsoft Surface

Nové iPady pro rok 2022

Novinky ze Samsung Galaxy Unpacked 2023 (Z Fold5, Z Flip5, Watch6, Tab S9)

Péče o baterii v notebooku: Kapacita, kondice, kalibrace a výměna za novou

Projektor Samsung The Freestyle (Recenze)

Představení prémiového ohebného telefonu Samsung Galaxy Z Fold5

Připojení jednoho, dvou a více monitorů k notebooku

Tipy na vánoční dárky od WRTECH

Apple AirPods Pro Black Friday

Apple iPad Air 2022 (preview)

Apple iPhone 12 Black Friday

Apple iPhone 13 (Preview)

Apple iPhone 13 Black Friday

Apple iPhone 14 (Plus) Preview

Apple iPhone 14 Pro (Max) Preview

Apple iPhone SE 2022 (Preview)

Apple Mac Studio (preview)

Apple MacBook Air Black Friday

Apple Watch Black Friday

Apple Watch Ultra Preview

CES 2023: Největší technologické novinky

Co je HDR (High Dynamic Range)?

DeLonghi ECAM 22.110 Black Friday

Diablo 4: Jak vypadá nejočekávanější akční RPG posledních 10 let?

Google Pixel Fold, Pixel 7a a Pixel Tablet: Co říkáme na nové kousky od Googlu?

GROHE QuickFix

Jak dlouho vydrží maso v lednici? Kapr, kuřecí i šunka

Lednička přestala chladit? Nebo hřeje z boku, je ní voda či namrzá?

Microsoft Xbox Series Black Friday

Monitor Apple Studio Display (Preview)

Nejočekávanější hry roku 2022

Nejočekávanější hry roku 2023

Novinka od O2 - bezdrátová sluchátka O2 pods+

Novinky od Samsungu 2022

První Apple Event v roce 2022 (preview)

Samsung Galaxy A52s Black Friday

Samsung Galaxy S22 | S22+ | S22 Ultra (preview + srovnání)

Samsung Galaxy Watch Black Friday

Snímková frekvence (FPS)

Sony PlayStation 5 Black Friday

Stabilizace obrazu (IS, OIS, IBIS)

Světelnost objektivu

Tablet Samsung Galaxy Tab S8 (preview + srovnání)

Xiaomi 13: Přichází nová vlajková loď Xiaomi

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro Black Friday
