Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak spárovat ovladač s televizí a ovládání TV mobilem
Univerzální ovladač nevyužijete jen v případě, když vám ten originální rozžvýká váš domácí mazlíček. Největším lákadlem „univerzálu“ je fakt, že v sobě elegantně skloubí funkčnost hned několika ovladačů najednou. Podívejme se na to, jak jej spárovat s televizí a nadto si také řekněme, jak můžete ovládat TV mobilem.
Jak spárovat univerzální ovladač s televizí?
Článek odstartujme špatnou zprávou – každý dálkový ovladač je jiný. Takže se – ačkoliv se vám do toho nejspíš moc nechce – nevyhnete nahlédnutí do a alespoň zběžného prostudování jeho manuálu.
Zatímco levnější univerzální ovladače mají často jen pár základních funkcí a jsou proto jen doplňkem k originálním ovladačům, dražší modely jsou většinou kompletní a úplnou náhradou těch původních a v rukávu mají dokonce i něco navíc.
Níže popsané postupy proto berte s rezervou. Je možné, že nastavení vašeho ovladače se bude v určitých krocích lišit. Obecně je ale možné uvedené instrukce aplikovat na televize všech velkých výrobců – od Samsungu, přes LG, po Philips.
Pomocí počítačového programu
Většinu současných univerzálních ovladačů lze nastavit prostřednictvím jejich vlastního počítačového programu (typickým příkladem je Logitech Harmony). A setkat se můžete dokonce i s mobilními aplikacemi. Jak takový proces obvykle probíhá?
- Začněte stažením příslušného programu z webových stránek výrobce.
- Řiďte se instalačními instrukcemi.
- Ovladač propojte se svým počítačem – zpravidla pomocí USB kabelu.
- Ujistěte se, že jej aplikace zaregistrovala, případně jej do ní přidejte manuálně.
- V programu vyhledejte zařízení, s kterým chcete ovladač propojit, a to zadáním názvu výrobce a kódu daného zařízení. Kód naleznete většinou na štítku na zádech televize (případně monitoru, reproduktoru atd.) vedle zn. „Model“ či „M/N“ (nezadávejte ale číslo sériové, tedy „S/N“). Pokud se vám jej nedaří nalézt, podívejte se v televizi do „Nastavení“ – konkrétně do kolonky „Systémové informace“, nebo „O této TV“.
- Aplikace by měla automaticky nastavit ovladač tak, aby s danou televizí od teď bez problémů fungoval. Často vám dokonce i dovolí si přenastavit určitá tlačítka podle toho, na co jste zvyklí.
Pomocí automatického spárování
Nejjednodušším způsobem propojení univerzálního ovladače s televizí je jejich automatické spárování. U většiny ovladačů postupujte takto:
- Zapněte televizi, s kterou hodláte ovladač spárovat.
- Na ovladači stiskněte a podržte tlačítko se symbolem TV. Ovladač by měl začít blikat.
- Vedle TV tlačítka zároveň podržte tlačítko „POWER“ (tlačítko pro zapnutí a vypnutí). Tlačítko „POWER“ se rozsvítí, zhasne a hned zase rozsvítí.
- Tlačítka držte dále stisknutá, ovladač namiřte na televizi a tlačítka uvolněte.
- Nyní stiskněte pouze tlačítko „POWER“ a počkejte, zda se televize vypne. Pokud ne, počkejte pár vteřin a zkuste to znovu. Zkoušejte to, dokud se vám nepodaří televizi vypnout. Buďte trpěliví – ovladač totiž s každým kliknutím testuje na televizi jiný kód.
- Až se vám televizi podaří vypnout, stlačte tlačítko „STOP“, čímž si uložíte fungující kód a televizi znovu zapněte stisknutím tlačítka „POWER“.
Manuálním zadáním kódu
Pokud se vám zařízení nepodařilo propojit pomocí automatického spárování, zkuste zadat kód televize manuálně. Kód najdete buď přímo v manuálu ovladače, nebo na webu výrobce.
Spárování ovladače se v tomto případě liší model od modelu, ale nejčastěji se setkáte s tímto postupem:
- Zapněte televizi.
- Na ovladači stiskněte a podržte tlačítko se symbolem „TV“ (u některých ovladačů to budou současně tlačítka „SET“ a „TV“ – obraťte se na manuál, ať víte, jak to má ten váš).
- Tlačítko nadále držte stisknuté a začněte zadávat kód televize, respektive kód výrobce dané televize. Pokud máte kódů více a nevíte, který zvolit, začněte tím prvním a postupně otestujte každý z nich.
- Po zadání kódu stále držte tlačítko „TV“ a počkejte, dokud se na ovladači nerozsvítí světýlko.
- Po rozsvícení ovladač namiřte na televizi a otestujte jeho funkčnost.
Aplikace na ovládání TV aneb ovládání televize mobilem
Univerzální ovladače mají bezesporu své výhody. Co kdybychom vám ale řekli, že pro ovládání své smart TV žádný ovladač vlastně ani nepotřebujete, a to ani ten originální, ani žádný univerzální? Použít totiž můžete i svůj mobilní telefon, který máte ostatně jistě vždycky po ruce.
Jak ovládat Android TV a Google TV mobilem?
Nejjednodušší to budete mít s Android TV a s Google TV - s televizemi poháněnými operačním systémem od Googlu.
- Zapněte televizi a ujistěte se, že je připojená ke stejné Wi-Fi síti jako váš telefon.
- Na telefon si stáhněte a nainstalujte aplikaci Google TV (známou také jako Filmy Google Play).
- Aplikaci spusťte a v jejím pravém dolním rohu klikněte na „Dálkové ovládání“ poznačené symbolem ovladače.
- V aplikaci spusťte vyhledávání zařízení a vyberte televizi, ke které se chcete připojit.
- Dále se už jen nechte vést instrukcemi na televizi a na mobilu.
Další aplikace na ovládání televize mobilem (Samsung, LG atd.)
Neběží-li vaše televize na operačním systému od Googlu, nezoufejte. Takřka všichni velcí výrobci televizí mají navíc i své vlastní aplikace na ovládání TV a na obchodech Google Play a Apple App Store narazíte také na velkou spoustu univerzálních „aplikací-ovladačů“.
Například Samsung sází na aplikaci SmartThings a kromě televize Samsung lze jejím prostřednictvím ovládat fakticky i celou vaši chytrou domácnost – od chytrého osvětlení až po chytrou klimatizaci.
Televize LG se zase dají ovládat mobilní aplikací LG Remote Control App.
OLED vs. LCD LED (QLED, NanoCell, Mini LED): Která TV je lepší?