Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Diablo 4: Jak vypadá nejočekávanější akční RPG posledních 10 let?
Pomalu ale jistě se nám blíží červnové datum vydání jedné z nejočekávanějších her letošního roku – Diablo 4. Řekli jsme si proto, že by možná stálo za to se na ďábelské RPG podívat hezky zblízka a povědět si, co má pro nás Blizzard nachystaného tentokrát.


Datum vydání Diablo 4
- Datum vydání: 6. 6. 2023
- Platformy: PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S, Xbox One
- Vývojář a vydavatel: Blizzard Entertainment
-
- 1 697 Kč – 2 335 Kč
- Hry pro PC v 7 obchodech
-
- 989 Kč – 2 034 Kč
- Hry na PS5 v 37 obchodech
-
- 969 Kč – 2 093 Kč
- Hry pro Playstation 4 v 39 obchodech
-
- 989 Kč – 3 127 Kč
- Hry pro Xbox One v 37 obchodech
Co je to Diablo 4?
DIablo IV je chystané akční RPG a pokračování jedné z nejpopulárnějších herních sérií s více než 25letou historií. Za hrou stojí stálice herního vývoje, studio Blizzard Entertainment, autoři takových hitů jako Warcraft, Starcraft a Overwatch.
Diablo definuje několik základních aspektů. Kromě toho, že jde o hru na hrdiny s kamerou shlížející na hlavní postavu přehledně „shora“, je hlavním poznávacím znamením Diabla také jeho ďábelsky temné fantasy prostředí inspirované biblickými tématy.
Ve hře se budete po zuby ozbrojení vydávat do zatuchlých kobek, abyste se v nich postavili brutálním monstrům a obrali je o jejich legendární výbavu. Budete prozkoumávat obsahem nabitý otevřený svět, budete se seznamovat s poťouchlými NPC a plnit jimi zadané questy a budete samozřejmě také donekonečna vylepšovat svou herní postavu. A když né donekonečna, tak alespoň do té doby, dokud se s ní nebudete moct postavit i dalším hráčům v PvP.
Epika plná andělů a démonů
Hra se odehrává nějakých třicet let po událostech třetího dílu a začíná vzkříšením Lilith – démonické královny succub, tvůrce Svatyně a dcery Mephista (jednoho z třetice členů Hlavního zla – jeho parťáky byly Diablo a Baal). Lilith si po svém návratu postupně podrobuje místní obyvatele a ti se pod jejím vlivem a utrpěním řítí do jámy šílenství. Prostě velké špatné a na vás už bude se s tím vším (hlavně tedy s Lilith) nějak poprat.
Zápletka se točí kolem zdánlivě nekonečného boje andělů s démony a kolem toho, jaký vliv měli a stále mají jejich bezohledné machinace na obyčejné lidi. A podle našich úvodních dojmů by děj hry měla provázet značná nejednoznačnost, šeď a – dovolili bychom si říct – i překvapivá hloubka. Ve srovnání s klišoidní a místy až trapnou story na pozadí třetího Diabla to vypadá na příjemný posun kupředu.
Gotický svět jako na dlani
Zapomeňte na „veselé“ Diablo III. Čtvrtý díl je návratem ke kořenům – návratem ke gotické temnotě prvních dvou dílů. Autoři hry se snažili o to, aby hra připomínala klasické malby a my musíme říct, že se jim to zaprvé povedlo a za druhé – hře to opravdu sedne (a také sekne).
Otevřený svět
Jedním z největších lákadel Diabla IV je otevřený svět. Nazývá se „Sanctuary“ neboli Svatyně a je rozdělený do pěti unikátních oblastí:
- Kehjistan zaplavují pusté pouštní duny,
- Scosglen připomíná epickou skotskou krajinu,
- Fractured Peaks je zasněžené pohoří inspirované nám blízkými Karpaty,
- The Dry Steppes jsou hory hrubé a vyprahlé,
- a nakonec Hawezar je regionem topícím se v močálech.
Všechny oblasti jsou vzájemně propojené bez jakýchkoliv nahrávacích obrazovek a hlavně přístupné od samého začátku hry! Objevovat je tak budete moct ve volném pořadí, a to jak pěšky, tak na sedle svého oře.
Prostředí jsou rozmanitá a oplývají živoucími (v kontextu Diabla) městečky a vesničkami. Biomy přitom nejsou ve světe rozházeny jen tak halabala. Všechno má svou logiku. Designéři hry si dali záležet na tom, aby do sebe každý díl zapadal – aby to dávalo smysl. Dungeony v každém z regionů se proto od sebe liší esteticky, a to stejné platí i o potvorách, které v nich na vás číhají. V poušti přece nemůže přebývat stejný pavouk jako v bažinách.
Hra podle nás vypadá v pohybu naprosto parádně a každý její kout vybízí k prozkoumání. Na každém kroku jako kdyby čekal nějaký drobný příběh, zajímavý side quest nebo nenápadné tajemství. Ostatně, proč si o osobité atmosféře nového Diabla neuděláte představu sami z videa vedle (případně dole).

Pět upravitelných hráčských postav
Editor vzhledu
Novinkou čtvrtého dílu je možnost přizpůsobit si vzhled hráčské postavy. Přítomný editor je spíše minimalistického ražení – úpravu vizáže limituje jak samotné temné prostředí Diabla, tak i váš výběr třídy.
Možností je ale i tak dostatek. Svému avataru budete moct upravit pohlaví, tvar obličeje, účes, vousy, tetování, šperky a také tón pleti, barvu očí a samozřejmě i barvu vlasů. Ve finále to ale stejně všechno zakryje brnění, takže minimalismus je jedině k dobru. Kdo by chtěl trávit hodiny úpravou brady a nosu, když na nich nakonec skončí helma.
Mimochodem upravit si budete moct i samotné brnění, a to pomocí barev. Pořád se tu ale bavíme o Diablu, takže třeba s neonově zelenou se bohužel nesetkáte.

Třídy
Předtím, než se vrhnete na příběhovou kampaň, si budete muset vytvořit svého avatara a zvolit si jednu z pěti dostupných tříd, jsou jimi:
- Barbar je klasický nabušený tank, pod kterým se v bitvě otřásá zem,
- Rogue je agilní hraničář, který stejně dobře jako luk ovládá i dýku, a nejraději útočí nečekaně z přítmí,
- Kouzelník je přesně tím, čím byste čekali – vládcem ohně, blesků a ledu, který si od nepřátel drží dostatečný odstup,
- Druid dokáže měnit podobu, a to v medvěda a ve vlkodlaka, a vedle toho také ovládá elementy země a větru a na pomoc si může čas od času přivolat své zvířecí společníky,
- poslední (a podle nás i nejpoutavější) postavou je Nekromant, sám se totiž při soubojích nechce moc ušpinit a práci (tedy kosení nepřátel) za něj dělají hordy nemrtvých kostlivců.

Povědomě návykový gameplay
Aktuálně probíhající (případně – podle toho, kdy tento text čtete – již proběhlá) otevřená beta nám poskytla zevrubný pohled nejen na to, jak čtvrté Diablo vypadá, ale hlavně na to, jak se hraje.
Hra staví na fanouškům série dobře známé a oblíbené smyčce. Se svým charakterem objevujete herní svět, plníte úkoly a hlavně se vydáváte na riskantní expedice do náhodně generovaných nehostinných kobek, krypt a jeskyní plných monster, z kterých se snažíte zběsilým klikáním levého myšítka (nebo tlačítek na ovladači) vytřískat co nejlepší vybavení a co nejvíce zkušenostních bodíků.
Souboje
Hlavní ingrediencí celé této pekelné show jsou bez pochyb souboje. Kombinace šlehání mečů, střílení z luku, metání kouzel a kdo ví, čeho všeho dalšího. Blizzard vyladil ústřední část hry na maximum a útočení, bránění se a vyhýbání se projektilům nikdy nebylo tak zábavné jako ve čtyřce. Místo bezhlavého klikání jsou souboje ve čtvrtém Diablu pomalejší, důmyslnější a dynamičtější. Nepřátelé vás neustále tlačí k pohybu po bitevním poli a ke kombinování útoku a obrany.
Plenění a drancování
Samotné souboje by ale nebyly zas až tak zajímavé, kdyby vás po jejich dovršení nečekala jakási odměna. Právě odměna ve formě zkušenostních bodů a rozmanité výbavy byla vždy tím návykovým elementem, kvůli kterému se hráči k Diablu pokaždé zas a znovu vraceli. Likvidovat hordy nepřátel je totiž tak trochu jako otevírat balíčky se sběratelskými kartami – třeba s Pokémony. Nikdy nevíte, co z toho kterého balíčku (či nepřítele) vypadne a karet (či lootu) není nikdy dost. Vždycky je na horizontu něco lepšího.
Skill Tree
Diablo IV se může pochlubit široce rozvětveným Stromem dovedností („Skill Tree“), který si dle slov vývojářů ani po dohrání hry nikdy nebudete moct „odemknout“ kompletně celý. Investice každého dovednostního bodu proto bude o to význačnější a každá z herních postav bude o to unikátnější. Nechybí ani možnost přenést již investované body jinam, ač to bude samozřejmě něco stát.
Od 50. úrovně si pak budete moct svou postavu zdokonalovat navíc i pomocí tzv. „Paragonů“ a speciálních itemů zvaných „Glyfy“. I po dohrání příběhové kampaně tak budete mít neustále na čem makat.

Multiplayer – s přáteli i proti nim
Chcete-li hrát Diablo IV, připravte se na to, že budete muset být online, a to neustále. Pro někoho možná zbytečnost a otrava, ale má to své opodstatnění. Čtyřka si totiž propůjčuje některé elementy MMO, z nichž tím nejzásadnějším je částečně sdílený svět. S ostatními hráči se budete moct setkávat ve městech, ve kterých spolu budete obchodovat a plánovat výpravy proti bossům. Diablo IV nebude ani zdaleka tak solitárním a chladným zážitkem jako první dva díly, ale to nutně nemusí být nic špatného.
Hra bude nabízet online co-op pro až čtyři hráče a konzolisti se dočkají dokonce i gaučového co-opu pro dva hráče. Diablo se neobejde ani bez PvP zón (tzv. „The Fields of Hatred“), kde se budete moct oťukat v soubojích s dalšími hráči.
Příjemnou novinkou je podpora crossplay – hraní s hráči napříč platformami.
Diablo III a mobilní Diablo Immortal si užily za své řešení a opírání se o mikrotransakce dost kritiky a my bychom řekli, že zaslouženě. I v Diablo IV si sice budete moct něco málo koupit za opravdové „chechtáky“ na vašem účtu, ale mělo by jít čistě o věci kosmetické. Žádný pay-to-win. To že by to tak být mělo, ale samozřejmě neznamená, že se to časem nezmění. Uvidíme.
Největší novinky
Diablo IV se zatím rýsuje atraktivním směrem. Co nás na hře zatím zaujalo nejvíce?
- Ceníme si návratu k temnému vizuálnímu stylu prvních dvou her.
- Největším lákadlem čtvrtého dílu bude podle všeho jeho propracovaný otevřený svět.
- Blizzard nezanedbal nejpodstatnější mechaniku celé hry – souboje. Dočkaly se mnoha vylepšení.
- Diablo se nově může honosit širokými možnostmi úprav – od vizáže postavy až po vzezření jejího brnění.
- Vývojáři se vedle excelentních CGI cutscén soustředili také na dějovou hloubku a milovníci pekelného loru se mají na co těšit.
Microsoft se pokouší o masivní akvizici společnosti Activision Blizzard. Společnosti stojící právě za novým Diablem. Pro nás pro hráče to zatím teoreticky nic moc neznamená, ale pokud by to vše nakonec dopadlo, je možné, že se Diablo IV časem objeví v rámci předplatného Xbox Game Pass.
Trailery a záběry z hraní (gameplay)
Jaké trailery a gameplay záběry ze čtvrtého Diabla dosud Blizzard zveřejnil?
- Začalo to bravurně zpracovaným devítiminutovým příběhovým CGI eposem By Three They Come.
- První gameplay trailer nám dal ochutnávku toho, jak bude hra reálně vypadat: Diablo IV Gameplay Trailer.
- Datum vydání oznámili tvůrci ve velkém stylu prostřednictvím další CGI cutscény: Diablo IV | Release Date Trailer.
- My jsme si ale nejvíce oblíbili video, ve kterém vývojáři představují nový herní svět a jeho inspirace: Diablo IV | Inside the Game - The World of Sanctuary.
- Posledním kouskem je pak akcí a záběry z hraní nabušený Diablo IV | Gameplay Launch Trailer.
Hardwarové nároky
Minimální (1080p, 720p render. rozliš., nízké grafic. nast., 30 FPS) | Doporučené (1080p, střední grafické nastavení, 60 FPS) | |
OS | 64-bit Windows 10 | 64-bit Windows 10 |
CPU | Intel Core i5-2500K or AMD FX-8100 | Intel Core i5-4670K or AMD R3-1300X |
GPU | NVIDIA GeForce GTX 660 or AMD Radeon R9 280 | NVIDIA GeForce GTX 970 or AMD Radeon RX 470 |
Paměť | 8 GB RAM | 16 GB RAM |
DirectX | Verze 12 | Verze 12 |
Úložiště | SSD se 45 GB volného místa | SSD se 45 GB volného místa |
Mohlo by vás zajímat

Nejlepší a nejprodávanější televize (2023)

Nejočekávanější hry roku 2024

Představení iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max): Vylepšení, která stojí za to

Nejlepší fotomobily současnosti (2023)

Jak moc „strašidelně rychlé“ jsou nové M3 čipy od Apple?

Představení Meta Quest 3: VR headset do každé domácnosti

Nejlepší akční outdoorové kamery pro rok 2023

Nejlepší chytré hodinky (smartwatch) pro rok 2023

Nejlepší mobily současnosti (Samsung, iPhone, Xiaomi a další)

Nejlepší a nejvýkonnější notebooky na trhu (2023)

Nejlepší robotické vysavače pro rok 2023 (na koberce, s mopem i bez)

Nejlepší strategie všech dob (PC, PlayStation, Xbox, Switch)

Nové Apple Watch Series 9: Nejzelenější Apple produkt v historii

Nový Google Pixel 8 (Pro): Telefon pro nastupující éru AI

Recenze Samsung Galaxy A54: Nic víc nepotřebujete

Seznámení se s Apple Watch Ultra 2: Ještě o něco extrémnější extrém

Apple Vision Pro: Konečně průlom na poli virtuální reality?

Nejlepší herní notebooky na světě: Výkonu na rozdávání (2023)

Nejlepší hry na mobil: Android i iPhone (2023)

Nejlepší hry roku 2022 (PC, PS5, Xbox, Switch)

Nejlepší PlayStation 4 (PS4) hry všech dob

Představení headsetu Sony PlayStation VR2

Recenze Honor Magic5 Lite: Telefon s nekonečnou výdrží

Nejlepší brýle pro virtuální realitu (2023)

Nejlepší elektrokoloběžky do města i do přírody (2023)

Nejlepší gaučové hry pro dva

Nejlepší RPG hry současnosti (PC, PlayStation, Xbox, Switch)

Nejlepší studentské notebooky do školy v roce 2023 (pro děti, středoškoláky, VŠ)

Notebook s dedikovanou grafickou kartou: vyplatí se studentovi připlatit si?

Recenze Samsung Galaxy A34: Lepší než si myslíte

Velké porovnání všech Apple Watch: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Nejlepší a nejvýkonnější herní mobily (2023)

Nejlepší battle royale - Fortnite, PUBG a kdo dál?

Nejlepší fotoaparáty na natáčení videí a na focení (2023)

Nejlepší hororové hry

Nejlepší lednice pro rok 2023 (americké, vestavné, kombinované a jiné)

Nejlepší levné notebooky pro rok 2023 (na doma, na filmy)

Nejlepší mobily do 3 000, do 5 000 a do 10 000 Kč

Recenze Hogwarts Legacy: RPG ze světa Harryho Pottera

Recenze Samsung Galaxy S23: Nejvýkonnější Android telefon na trhu

Vyplatí se Nintendo Switch v roce 2023?

Žebříček nejlepších tyčových vysavačů 2023

10 nejlepších užitečných aplikací pro Android (2023)

Jak se stát youtuberem a vydělat peníze svým koníčkem?

Jak sestavit (herní) PC?

Luxus, ale chytře: Tipy na elegantní chytré hodinky pro dámy i pány

Nejlepší drony aneb letem světem pilotem (2023)

Nejlepší sluchátka pro rok 2023

OLED vs. LCD LED (QLED, NanoCell, Mini LED): Která TV je lepší?

Stray (Recenze)

5 nejlepších odolných telefonů do nepohody (2024)

Jak funguje bezdrátové nabíjení telefonu?

Nejlepší a nejpoužívanější aplikace pro iPhone (iOS) (2023)

Nejlepší čtečka e-knih pro rok 2023

Nejlepší hry pro virtuální realitu

Nejlepší kancelářské a herní monitory (2023)

Nejlepší projektory a domácí kina (2023)

Největší herní světy

Xiaomi oficiálně představuje řadu Xiaomi 13T

Co je to chytrá domácnost? Zařiďte si (ne)bezpečně chytrou kuchyni, koupelnu i zahradu

Nejlepší fotoaparát pro začátečníka (2023)

Nejlepší grafický tablet na kreslení (2023)

Nejlepší objektivy do každé situace (2023)

PlayStation 5 vs. Xbox Series X/S

Starfield (Preview)

Ubisoft chystá hned čtyři nové Assassin’s Creed hry

Voděodolnost a vodotěsnost (stupně krytí IP)

Chytré hodinky Apple Watch 8 (Recenze)

Chytrý náramek Xiaomi Smart Band 7 (Recenze)

Jak nahrát hovor na Androidu a v iPhonu?

Jak nalepit ochranné sklo na mobil a jak ho sundat?

Jak platit mobilním telefonem (s NFC i bez něj)?

Jak propojit mobilní telefon a tablet s televizí aneb zrcadlení obrazovky na TV

Jak udělat screenshot (snímek obrazovky) na PC aneb síla print screenu

Jak vyčistit počítač a notebook od prachu a jiných nečistot?

Jak vyčistit úložiště v mobilním telefonu (Android i iPhone)?

Jak vysušit utopený mobilní telefon? Rýže a další bezpečné metody

Nejlepší hry na PC

Nejlepší klávesnice pro rok 2023

Nejlepší počítačová myš pro rok 2023

Nejlepší reproduktory k počítači a k televizi

Nejlepší tablety pro rok 2023

Nejvýkonnější Mac historie, VR brýle a další novinky od Apple

Práce z domova: Jak se vybavit na home office?

Vyhraj si s výbavou

18 nejlepších aplikací pro chytré hodinky (smartwatch)

Co je to DVB-T2?

Google Pixel Watch a další oznámení z I/O 2022

Jak na nahrávání obrazovky (Android i iPhone)?

Jak spárovat ovladač s televizí a ovládání TV mobilem

Jak udělat screenshot na mobilu (Android i iPhone)?

Jak vyčistit a zrychlit pomalý notebook?

Jak vyčistit konektor, displej nebo reproduktor mobilního telefonu?

Jaké novinky přináší stylová „ohýbačka“ Samsung Galaxy Z Flip5?

Největší Apple novinky z WWDC 2022

Novinky od Samsungu (Z Flip4, Z Fold4 a Watch5)

Staň se influencerem

Vybíráme bezdrátová sluchátka JBL

Vytvořte nedobytnou pevnost

Xiaomi 13 a 13 Pro (Preview)

Čekání je u konce, PlayStation 5 konečně skladem!

Doporučená pozorovací vzdálenost televize dle úhlopříčky aneb jak daleko sedět dle velikosti TV?

Elden Ring (Recenze)

FIFA 23 aneb poslední FIFA od EA

Google Pixel 7 a Pixel 7 Pro Preview

Google Pixel Watch Preview

iPhone 14, Apple Watch 8 a další novinky z Cupertina

Jak propojit notebook a PC s televizí? (HDMI i bezdrátově)

Jak se dostat do BIOSu (a do UEFI), co tam a jak ho aktualizovat?

Jak snadno spárovat chytré hodinky s mobilním telefonem?

Jak velkou televizi? (úhlopříčka, rozměry a velikost)

Jak vyčistit obrazovku televize? (LED, LCD, OLED)

Nejlepší fitness náramek pro rok 2023

Notebook nejde zapnout? Poradíme, co dělat s černou obrazovkou!

Nová sestava počítačů Microsoft Surface

Nové iPady pro rok 2022

Novinky ze Samsung Galaxy Unpacked 2023 (Z Fold5, Z Flip5, Watch6, Tab S9)

Péče o baterii v notebooku: Kapacita, kondice, kalibrace a výměna za novou

Projektor Samsung The Freestyle (Recenze)

Představení prémiového ohebného telefonu Samsung Galaxy Z Fold5

Připojení jednoho, dvou a více monitorů k notebooku

Tipy na vánoční dárky od WRTECH

Apple AirPods Pro Black Friday

Apple iPad Air 2022 (preview)

Apple iPhone 12 Black Friday

Apple iPhone 13 (Preview)

Apple iPhone 13 Black Friday

Apple iPhone 14 (Plus) Preview

Apple iPhone 14 Pro (Max) Preview

Apple iPhone SE 2022 (Preview)

Apple Mac Studio (preview)

Apple MacBook Air Black Friday

Apple Watch Black Friday

Apple Watch Ultra Preview

CES 2023: Největší technologické novinky

Co je HDR (High Dynamic Range)?

DeLonghi ECAM 22.110 Black Friday

Google Pixel Fold, Pixel 7a a Pixel Tablet: Co říkáme na nové kousky od Googlu?

GROHE QuickFix

Jak dlouho vydrží maso v lednici? Kapr, kuřecí i šunka

Lednička přestala chladit? Nebo hřeje z boku, je ní voda či namrzá?

Microsoft Xbox Series Black Friday

Monitor Apple Studio Display (Preview)

Nejočekávanější hry roku 2022

Nejočekávanější hry roku 2023

Novinka od O2 - bezdrátová sluchátka O2 pods+

Novinky od Samsungu 2022

První Apple Event v roce 2022 (preview)

Samsung Galaxy A52s Black Friday

Samsung Galaxy S22 | S22+ | S22 Ultra (preview + srovnání)

Samsung Galaxy Watch Black Friday

Snímková frekvence (FPS)

Sony PlayStation 5 Black Friday

Stabilizace obrazu (IS, OIS, IBIS)

Světelnost objektivu

Tablet Samsung Galaxy Tab S8 (preview + srovnání)

Xiaomi 13: Přichází nová vlajková loď Xiaomi

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro Black Friday
