Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak napěnit mléko do kávy jako z kavárny?
Základem oblíbených nápojů, jako je cappuccino nebo latte macchiato, je dokonale našlehaná mléčná pěna. Jak na její přípravu v domácích podmínkách?
Jaké mléko použít?
Abyste dosáhli krémové pěny, musíte sáhnout po kvalitním tučném mléce s vysokým obsahem bílkovin. Čím více bílkovin mléko má, tím lepší pěna bude. Ideální volbou je plnotučné kravské mléko. Pokud ale nemůžete kravské mléko konzumovat, nezoufejte. Pěnu vykouzlíte i z bezlaktózového nebo rostlinného mléka. Důležité je, aby mělo alespoň 3 % tuku a bylo pořádně vychlazené. Kromě toho, že musí bát mléko tučně a vychlazené, hraje roli i jeho množství. Nepočítejte s tím, že z pár kapek mléka napěníte zázrak. Potřebovat budete alespoň 200 ml mléka.
Ruční napěňovač mléka vyžaduje vaši spolupráci
Nejlevnější a zároveň nejjednodušší způsob na přípravu mléčné pěny je pomocí ručního napěňovače, tzv. kapučinátoru. Nádobu stačí naplnit studeným mlékem a opakovaně pohybovat pístem nahoru a dolů. Za pár desítek vteřin už se vám před očima začne vytvářet bohatá mléčná pěna. Pokud chcete mít horkou mléčnou pěnu, pořiďte si napěňovač z žáruvzdorného skla. Tento typ napěňovače můžete totiž ohřívat rovnou na plotýnce, případně v mikrovlnce. Takovýmto způsobem můžete napěnit mléko i ve French pressu.
-
- 168 Kč – 265 Kč
- French pressy v 13 obchodech
-
- 146 Kč – 268 Kč
- French pressy v 29 obchodech
-
Bodum Latteo 0,25l -
- 284 Kč – 460 Kč
- Ruční pěniče mléka v 39 obchodech
Elektrický napěňovač mléka vám práci velmi usnadní
Stejně jednoduchý způsob našlehání mléka je pomocí elektrického napěňovače. Vybrat si můžete spirálkový napěňovač mléka na baterky. Mléko si nalijte do konvičky, tu trošku nakloňte a položte spirálku šikmo ke stěně konvičky. Začněte šlehat, po chvilce se začne v mléce tvořit vír. Pokud je mléko plné bublinek, sklepněte je a lehce konvičkou kružte. Díky tomu se mléko lépe promísí. Další možností je kompletně elektrický napěňovač mléka, do kterého vám stačí studené mléko jen nalít a o všechno ostatní už se postará stroj sám. Většina modelů nabízí několik programů, nejčastěji se však setkáte s pěněním mléka za studena, teplou mléčnou pěnou a také s ohřevem mléka.
-
- 1 064 Kč – 1 880 Kč
- Pěniče mléka v 30 obchodech
-
- 824 Kč – 1 459 Kč
- Pěniče mléka v 37 obchodech
-
- 609 Kč – 790 Kč
- Pěniče mléka v 43 obchodech
-
- 849 Kč – 1 652 Kč
- Pěniče mléka v 14 obchodech
Jak napěnit mléko parní tryskou kávovaru?
Parní tryska bývá součástí pákových a automatických kávovarů. Kromě kávovaru budete potřebovat i baristickou nerezovou konvičku. Parní trysku nejprve pusťte na prázdno, zbavíte se tím zkondenzované vody a jiných nečistot. Konvičku naplňte do poloviny studeným mlékem. Trysku vložte cca centimetr pod povrch mléka pod úhlem 45 ° a pusťte páru naplno. V konvičce se začne tvořit vír a mléko se začne šlehat a postupně zvětšovat svůj objem. Postupně konvičku posunujte níže, aby se hustá pěna vytvořila i na povrchu. Ideální teplota mléčné pěny je 60–70 °C, některé konvičky mají integrovaný teploměr. Po ukončení šlehání nejprve vypněte páru a až pak vyndejte trysku z mléka, nedojde tak k opaření. Dnem konvičky několikrát bouchněte o stůl, abyste se zbavili přebytečných bublin. Parní trysku po každém použití důkladně vyčistěte!