Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak funguje bezdrátové nabíjení telefonu?
Vašemu telefonu dochází šťáva – co je teď pro vás lepší? Pídit se po kabelu a po adaptéru, beznadějně kabel hodinu rozmotávat, hledat volnou zásuvku a nakonec na třetí pokus píchnout kabel do mobilu tou správnou stranou, nebo prostě položit svůj mobil na elegantní podložku na stole? Odpověď se nabízí tak nějak sama. Bezdrátové nabíjení je ale nejen pohodlné, ono už je v dnešní době i docela rychlé a hlavně cenově dostupné. Podívejme se na to, jak bezdrátové nabíjení vlastně funguje a proč byste o něm měli začít přemýšlet!
Obsah článku
Princip fungování bezdrátového nabíjení
Co stojí za fungováním bezdrátového nabíjení? Je to magický přesun energie? Ne. Jen jednoduchá elektromagnetická indukce mezi dvěma cívkami - jednou v nabíječce a jednou v nabíjeném zařízení.
Cívka v bezdrátové nabíječce připojené k elektrické síti (ona ta nabíječka tedy není tak úplně „bezdrátová“) vytváří magnetické pole, ze kterého druhá cívka indukuje střídavý proud a nabíjí baterku. Nejde o nic světoborného. Obdobnou technologií rozsvěcoval Tesla v dávných dobách žárovky a na podobném principu fungují také indukční vařiče, které má spousta z nás doma. Jednoduchost celého procesu má své výhody - výroba nabíječek je relativně levná a nestojí nás, konečné uživatele, tolik peněz.
Výhody a nevýhody bezdrátového nabíjení mobilu
Hlavním tahákem bezdrátových nabíječek je komfort. Komfort celého procesu. A také jejich všestranná univerzálnost. Můžete na nich napájet jak své chytré telefony, tak ale třeba i chytré hodinky nebo bezdrátová sluchátka.
V čem skví jejich slabá místa? Ve srovnání s kabelovým nabíjením hlavně v rychlosti, respektive v pomalosti. To se ale rychle mění a za pár roků už to s největší pravděpodobností vůbec řešit nebudeme. Koneckonců pár let zpátky se bezdrátové nabíječky pyšnily jen slabým výkonem 5 W. A nyní už je standardem slušných 15 W!
Dalším negativem bezdrátového nabíjení je fakt, že mobilní telefon (nebo jiné dobíjené zařízení) nemůžete v průběhu nabíjení normálně používat. Nemůžete jej mít v ruce, nemůžete s ním fotit, někomu volat a máchat s ním kolem sebe. S (dlouhým) kabelem do určité míry ano. Do určité míry. S bezdrátovým nabíjením nikoliv.
Poslední větší slabinou bezdrátového nabíjení je umístění, lokace. K tomu, aby se mobil nabíjel, musí být fyzicky blízko nabíječce - zpravidla do vzdálenosti jednoho centimetru. Některá silnější pouzdra a kryty tak mohou nabíjení vzpurně bránit. Důležité také je, aby byl mobil umístěný na konkrétním místě na podložce. Cívka na cívku. Jinak by se také nemusel nabíjet. Dražší nabíječky tudíž sází na větší počet cívek. Pak je mnohem těžší, skoro až nemožné, minout.
Do budoucna se dokonce počítá s takovým vývojem, že bezdrátové nabíjení bude fungovat obdobně jako třeba Wi-Fi. Postačí, když s telefonem budete ve stejné místnosti jako nabíječka a on si z ní začne automaticky brát energii. Otázkou je, jak dlouho si ještě na něco takového počkáme.
+ Pohodlí a komfort
+ Univerzálnost
+ Cenová dostupnost
- Nižší rychlost
- Zařízení nelze při nabíjení používat naplno
- Důležité přesné umístění na nabíječce
Mýty zahalená nová technologie
Bezdrátové nabíjení se stále řadí mezi relativně nové technologie a tak jej samozřejmě obestírají všelijaké mýty a dohady. Některé jsou pravdivé, některé jen zčásti a některé vůbec. Které jsou které?
1. Část energie se při nabíjení ztrácí.
To je pravda. Část energie se při bezdrátovém nabíjení opravdu ztrácí, a to v řádu několika desítek procent v závislosti na kvalitě nabíječky.
2. Telefon a jeho akumulátor lze přebít a přehřát, což pak vede k jejich poškození.
To je mýtus. Nabíjení se při dosažení 100 % kapacity baterie automaticky vypne. Telefon nelze přebít a nemusíte ho tak z nabíječky sundavat co nejdříve.
3. Bezdrátová nabíječka „nabíjí“, i když se na ní zrovna nenachází žádné zařízení.
To je mýtus. Nabíječka pozná, když se na ní nenachází žádné zařízení. Svůj výkon dokáže korigovat a šetřit tak energii.
4. Nabíjení na bezdrátové nabíječce rychleji opotřebuje baterii mobilního telefonu.
To je diskutabilní. Obecně není bezdrátové nabíjení telefonu pro baterku o nic horší než to klasické. Obě varianty postupně malými doušky opotřebovávají baterku. To je nevyhnutelné. Výše jsme si však řekli, že část energie se při bezdrátovém nabíjení ztrácí, a to tak, že se mění v teplo. A teplo má na akumulátor negativní vliv. Jenže toho tepla je fakticky tak málo, že bavit se zde o nějakém extrémním opotřebení není vůbec na místě.
V jedné věci má naopak bezdrátové nabíjení na baterku pozitivní vliv. Baterie totiž vydrží nejdéle, pokud ji budete den co den udržovat mezi hodnotami 20 % a 80 %. Pokud ji tedy nebudete nechávat se kompletně vybít a nebudete ji ani pravidelně nabíjet na maximum. A s bezdrátovým nabíjením tohoto cíle dosáhnete spíš než s tím kabelovým, protože je to prostě jednodušší a pohodlnější.
Reverzní nabíjení aneb nabíjení telefonu telefonem
Reverzní nabíjení je jedním z typů bezdrátového nabíjení (ač setkáte se i s reverzním nabíjením kabelovým). Ve zkratce vám tato funkce umožní používat svůj telefon pro dobíjení jiného zařízení - například sluchátek, chytrých hodinek nebo kamarádova telefonu, a to tak, že nabíjené zařízení položíte na záda telefonu-nabíječky.
Je to takový zachránce do krizových situací, kdy některému z vašich zařízení dochází šťáva a váš telefon jí má stále ještě dost. Jen si dejte pozor, aby vám v mobilu nějakých těch pár procent taky zůstalo. A mějte na paměti, že nabíjené zařízení musí samozřejmě podporovat bezdrátové nabíjení (ač jak jsme zmínili výše, existuje též kabelová alternativa).
Jak na výběr bezdrátové nabíječky a co je to Qi?
Kompatibilita
Při výběru bezdrátové nabíječky by vás měla zajímat hlavně jedna věc - kompatibilita. Nabíjené a nabíjecí zařízení musí podporovat stejný standard bezdrátového nabíjení. Dobrou zprávou je, že tímto standardem, jakýmsi certifikátem funkčnosti, je zpravidla široce rozšířené Qi (které čteme jako „či“), což vám celý proces dost usnadní.
Rychlost aneb výkon
Dalším důležitým faktorem při výběru je rychlost napájení, tedy maximální výkon nabíječky. V současnosti je standardem 15 W, setkáte se ale i s mnohem výkonnějšími kousky. Jen si dejte pozor na to, aby váš telefon takto rychlé nabíjení také podporoval. Nejlépe vám většinou poslouží nabíječka stejného výrobce, který zkonstruoval váš telefon (pokud taková varianta existuje). A to platí i naopak - bezdrátové nabíječky od Samsungu budou zase nejlépe fungovat s telefony Samsung.
Součást dekorace
Volba nabíječky nemusí být taková nuda, jak by se mohlo ze začátku zdát. Nabíječka se totiž může stát součástí vašeho domácího dekoru. Zvláště plánujete-li koupi nějaké větší - nějaké, kterou lze v jednu chvíli nabíjet více zařízení najednou. Vedle sebe tak budete moct vysázet svůj mobilní telefon, chytré hodinky a také sluchátka. Nebo třeba mobily každého člena rodiny.
Zatímco některé nabíječky se snaží vám poskytnout co nejvíce prostoru, jiné zase sází na absolutní minimalismus a na vymazlený design. A úplně jiné modely pak zase dokáží sekundovat třeba jako reproduktory. Voleb je opravdu mnoho a je dobré si promyslet, co od té své vlastně očekáváte (vedle nabíjení telefonu, to je jaksi samozřejmé).
Nezapomeňte na kabel a adaptér
Na závěr malá rada. Ujistěte se, že vámi vybraný model má v balení i kabel a adaptér. A pokud ne, nezapomeňte si je přikoupit. Bez nich vám nebude moc platný.
Na cestách
A když už jsme u těch bezdrátových nabíječek, nedá nám to nezmínit též bezdrátové powerbanky. Protože na cestách vám dojde šťáva spíš než doma a co pak? Pátrat po zásuvce? Nebo si telefon položit na svou připravenou a plně nabitou powerbanku a jít dál? My máme jasno.
Bezdrátové nabíjení iPhone pomocí MagSafe
MagSafe je univerzální označení pro nabíjecí zařízení od Applu. Zahrnuje nejen magnetické konektory kabelů, které pohání MacBooky, ale též magnetické nabíjecí puky pro bezdrátové dobíjení iPhonů.
Cívky uvnitř iPhonů obklopují magnety. Takže přiložíte-li k iPhonu bezdrátovou nabíječku podporující MagSafe, ta se k němu pomocí magnetů přisaje a bude na něm pevně držet. To vede k rychlejšímu nabíjení a umožní vám to také telefon používat, i když se právě nabíjí.
A otevírá to dveře dalším způsobům využití. K magnetům na zádech iPhonu lze kromě nabíječky stejně tak snadno připojit třeba drobnou powerbanku, která se vám vejde s telefonem do kapsy, nebo například peněženku.
Nejlepší bezdrátové nabíječky
-
- 442 Kč – 2 049 Kč
- Bezdrátové nabíječky v 49 obchodech
-
- 399 Kč – 1 039 Kč
- Bezdrátové nabíječky v 40 obchodech
-
- 1 171 Kč – 2 499 Kč
- Bezdrátové nabíječky v 30 obchodech
-
- 3 052 Kč – 5 309 Kč
- Bezdrátové nabíječky v 23 obchodech
-
- 1 819 Kč – 3 190 Kč
- Bezdrátové nabíječky v 6 obchodech
-
- 396 Kč – 799 Kč
- Bezdrátové nabíječky v 33 obchodech