Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Nejlepší drony aneb letem světem pilotem (2023)
Drony jsou nekonečně hlubokou studnicí zábavy. Mají však také jeden problém. Pro někoho, kdo se teprve snaží do jejich světa zabřednout, skýtají spoustu překážek. Kde s drony můžete legálně létat, zvládnou je pilotovat také děti a který dron je pro vás jako dělaný? To a mnohé další se dozvíte v tomto článku.


Nejlepší drony současnosti
-
- 53 449 Kč – 57 229 Kč
- Drony v 13 obchodech
-
- 27 710 Kč – 28 351 Kč
- Drony v 12 obchodech
-
- 24 099 Kč – 25 499 Kč
- Drony v 10 obchodech
-
- 9 188 Kč – 12 990 Kč
- Drony v 15 obchodech
-
- 23 890 Kč – 27 169 Kč
- Drony v 15 obchodech
-
- 21 990 Kč – 22 999 Kč
- Drony ve 2 obchodech
-
- 20 680 Kč – 35 990 Kč
- Drony v 13 obchodech
-
- 18 490 Kč – 20 490 Kč
- Drony v 11 obchodech
-
- 15 990 Kč – 17 490 Kč
- Drony v 7 obchodech
-
- 22 980 Kč – 35 990 Kč
- Drony v 23 obchodech
-
- 19 720 Kč – 30 499 Kč
- Drony v 22 obchodech
-
- 39 092 Kč – 53 999 Kč
- Drony v 20 obchodech
Úvod do světa dronů
Dron je malý bezpilotní letoun řízený na dálku. Nejčastěji se nadnáší díky přítomnosti čtyř vrtulí - v takovém případě se jedná o kvadrokoptéru. Můžete ale narazit také na trikoptéry, hexakoptéry nebo oktakoptéry.
Existují modely se zabudovanou kamerou, z nichž některé umí přenášet video v reálném čase přímo do svého ovladače (nebo třeba do mobilu), a modely bez kamery, které jsou výrazně levnější a jsou víceméně jenom hračkami.
Drony slouží mnoha účelům. Děti si s nimi vyhrají stejně jako s jinými RC modely a potrénují tak své reflexy a dospěláci s nimi mohou zachytit nádherné filmové záběry nebo fotografie. Firmy pak postupně testují jejich využití při doručování zásilek a při farmaření a strážci pořádku zase při pátrání po podezřelých osobách. Potenciálu mají drony na rozdávání.
Nejlepší drony pro děti a pro začátečníky
-
- 9 188 Kč – 12 990 Kč
- Drony v 15 obchodech
-
- 2 949 Kč – 2 999 Kč
- Drony ve 2 obchodech
-
- 12 810 Kč – 14 990 Kč
- Drony ve 2 obchodech
-
- 3 163 Kč – 5 608 Kč
- Drony v 26 obchodech
-
- 898 Kč – 1 766 Kč
- Drony v 32 obchodech
-
- 1 088 Kč – 1 930 Kč
- Drony v 26 obchodech

Pár rad do začátku
Předtím, než se pustíte do létání, pořádně si nastudujte aktuálně platné zákony pro pilotování dronů a také manuál k vámi koupenému modelu.
Dron pro děti
Pořizujete-li dron pro své děti, nenechávejte je létat bez dohledu. Pokud možno, učte je na levných dronech určených pro létání uvnitř. Tyto modely jsou lehké a mají zpravidla kolem svých vrtulek (nebo rovnou kolem celého svého těla) klec, nebo jinou formu ochrany, a při nárazu se jim proto nic nestane. A tomu, do čeho dron narazí, také ne.
Simulátor dronu
Nejlevnější a nejbezpečnější formou učení jsou ale nakonec snadno dostupné simulátory pro počítače a pro další chytrá zařízení. Nehody vás v nich totiž nebudou stát ani ň a budete si v nich moct vyzkoušet opravdu vše.

První opravdový let s dronem
Cítíte se konečně připraveni vyrazit se svým dronem ven? Najděte si vhodné odlehlé místo (ideálně pole nebo louku) a počkejte si na pěkné počasí bez větru. Nejenže se toho při bouřce moc nenaučíte, ale pravděpodobně svůj dron už ani nikdy neuvidíte. Dron držte nad měkkým povrchem a vyhýbejte se vodě.
Nesnažte se v počátcích své pilotní kariéry testovat svůj dron na maximum a létat s ním šílenou rychlostí na hranu stratosféry. Naopak, pomalu si osahejte jeho ovládání a začněte klidným vzlétnutím a přistáním. Dron udržujte nízko nad zemí a poté, co jste si párkrát vyzkoušeli vzlétnout a přistát, přesuňte se k pomalému létání kolem dokola. Postupně získáte pro svůj dron cit a budete si s ním moct dovolit i složitější manévry.
Vždy s rozumem
Vždy se držte těchto základních pravidel: dron nikdy nespouštějte z očí, vždy létejte na dohled. Dron nevypouštějte při vzlétání z ruky a ani jej do ní při přistání nechytejte, ledaže je pro tento účel přímo stavěn. Při pádu a jiném nárazu chraňte svůj dron pohotovým vypnutím motorů. Létejte co nejdál od přihlížejících osob a zbytečně neriskujte.
Pravidla pro létání s drony
Létání se zdravým rozumem je jedna věc, zákony jsou pak věc další. S drony se pojí velká spousta rizik - od narušování soukromí až po rušení letového provozu, a proto jsou nově od roku 2021 na místě konkrétní zákonná pravidla (viz především nařízení Evropské komise č. 2019/947), která by těmto potížím měla zamezit.
Právní úprava je hodně fluidní, i tak je ale vždy vaší povinností znát a řídit se tou nejaktuálnější.
Registrace provozovatele dronu
Nejdříve se před čímkoliv dalším budete muset registrovat jako provozovatelé dronu na stránkách Úřadu pro civilní letectví. Registrace je povinná, pokud vámi používaný dron váží více než 250 g, nebo pokud má kameru či jiný typ snímače (což má naprostá většina dronů). Každý provozovatel dostane své registrační číslo, a to poté musí umístit na každý svůj dron. Drony se dělí do několika kategorií. Zjistěte si, do jaké spadá ten váš, a pořádně si nastudujte, co to pro vás přesně znamená.
Registrace pilota dronu
Zatímco registrace provozovatele je snadná a zabere vám maximálně pár minut, registrace pilota je o něco těžší. Pokud ale dron nechcete mít jen doma v poličce a chcete jej i používat, je i tato registrace povinná. Každý pilot má povinnost se seznámit s pravidly provozu a složit zkoušku znalostí.
Kde můžete s dronem létat?
Další pravidla upravují hlavně to, kde můžete a kde nesmíte se svým dronem létat. I s takto malým zařízením se stáváte účastníkem letového provozu. Musíte se proto logicky vyhýbat takovým místům jako jsou letiště, vojenské základny, elektrárny a centra měst a létat jen do určitě výšky, kterou je zpravidla 120 metrů. Konkrétní místa a podmínky letu si můžete nastudovat na mapě v aplikaci DronView.
Při létání je důležité, abyste měli vždy přehled o aktuální poloze svého dronu a situaci kolem. Je zakázáno přelétávat shromáždění osob a vyhýbat byste se měli také nezúčastněným jednotlivcům. Obecně se snažte od lidí udržovat bezpečnou vzdálenost.
Nejdůležitější zdroj informací
Pro podrobný přehled aktuálních pravidel můžete svou pozornost směřovat na edukační portál Létejte zodpovědně, který se jasně a do detailu zaobírá kompletní českou právní úpravou pilotování dronů.


Na co se soustředit při výběru?
Výběr perfektního dronu může být na dlouho. A také vlastně vůbec být nemusí. Můžete se tradičně seznámit s každým důležitým parametrem všech dostupných modelů, přečíst si kopu recenzí a porovnávat co se dá. Nebo, máte-li našetřeno více než 10 tisíc korun, můžete se také podívat po dronech značky DJI a zvolit ten model, který spadá do vaší cenové kategorie.
Značka DJI totiž trhu s drony vládne, a to s absolutním přehledem. Vedle nešlápnete s žádným z jejich modelů - všechny hýří kvalitou. Existuje sice také pár alternativ, například drony Autel, ale zvláště na českém trhu je konkurence opravdu pomálu.
V začátečnické kategorii do 10 tisíc je situace o něco složitější a možností je více. My vám můžeme doporučit například drony značky SYMA, které nestojí majlant a ustojí nějaký ten pád.
Rozhodli jste se i tak jít tou těžší cestou a udělat si před koupí pořádný vlastní research? Smekáme klobouk a níže pro vás máme pár věcí, na které byste se měli při výběru soustředit.

Účel dronu
Při výběru je dobré začít účelem dronu. Od něho se pak totiž budou odvíjet funkce, které by měl mít, respektive jakých kvalit by měly dosahovat.
První otázkou, kterou si proto musíte položit, je: „Hledám serióznější dron pro létání venku, nebo se jen chci trochu zabavit v domácím prostředí a až v budoucnu možná přejít na něco lepšího, pokud mě to chytí?“ Drony pro létání uvnitř jsou malinké a vyjdou vás na pár set korun. Pokud si zatím nejste jistí tím, jestli vás budou drony bavit, proč si to nejdřív neotestovat na něčem laciném? Utratit desítky tisíc za pořádné dělo budete moct vždycky. To vám neuteče.
Prošli jste zdařile fází malých levných hraček a koukáte se po něčem pořádném? Nyní by vás mělo zajímat toto: „Budu svůj dron využívat k točení ohromujících videí a focení detailních fotek, nebo si jej pořizuji čistě pro zábavu a pro pocit z létání a kameru využiji maximálně pro snazší orientaci v prostoru?“

Kamera dronu
Orientaci vám usnadní například i kamera se skromným rozlišením 720p v Ryze Tello - stále ještě nejpopulárnějším modelu pro začátečníky. Není sice nejostřejší, ale budete s ní moct jasně sledovat, kam právě letíte a sem tam si cvaknout nějakou tu momentku.
Plánujete-li se záběry z dronu ohromit své známé, budete potřebovat zařízení s rozlišením alespoň 4K. To ale není vše. Dron za letu neustále válčí s povětrnostními podmínkami, což není nic jednoduchého. K tomu, aby byly záběry koukatelné, musí být kamera vybavená stabilizací obrazu neboli gimbalem. Bez ní bude video trpět silnou třasavkou a fotky budou mázlé.
Kvalitu videa a fotografií, konkrétně jejich dynamický rozsah, také výrazně ovlivní velikost senzoru. Čím větší senzor, tím více detailů a o to přirozenější obraz.
Od dražších modelů se kromě větších senzorů dočkáte také znatelně většího množství manuálních možností nastavení. Budete si moct vybrat, jestli chcete fotit v RAW nebo v JPG a budete si moct nastavit clonu a ISO. Některé modely se dokonce honosí i objektivem s optickým zoomem. A pokročilí tvůrci videa pak ocení také možnost natáčet video v 10-bit s HDR, budou si s ním totiž moci pohrát při editování.

Maximální doba letu a dosah dronu
Dalšími důležitými parametry jsou doba letu, tedy výdrž dronu, a jeho maximální dosah, tedy jak daleko od vás může být, dokud nad ním neztratíte kontrolu.
Doba letu se u levnějších dronů pohybuje kolem 10 minut a u poloprofesionálních modelů přesahuje i 30 minut. To se vám nemusí jevit jako mnoho, v nabídce proto najdete desítky modelů, které se prodávají rovnou s několika bateriemi přibalenými v krabici (viz například Fly More Combo od DJI).
Dosah dronu je závislý na typu přenosu signálu. Lacinější kousky fungují na bázi Bluetooth. Jejich dosah se pohybuje v řádu pár desítek metrů a nerad se vídá se stromy a dalšími bariérami. Dražší modely komunikují přes Wi-Fi nebo přes jiné proprietární systémy pro přenos videa (např. DJI OcuSync) a jejich dosah začíná kolem stovky metrů a končí až kolem neuvěřitelných 10 kilometrů!

Aplikace a ovládání dronu
Všechno ale není jen o dronu samotném - ten v ruce držet nebudete, bude to jeho ovladač. Některé drony se prodávají bez ovladače a ovládají se prostřednictvím aplikace ve vašem chytrém mobilním telefonu. Nejde jen o ovládání jejich pohybu, ale o také o jeho komplexní nastavení. Aplikace tudíž musí být přehledná a hlavně dobře optimalizovaná pro váš telefon.
Dotykový displej ale není nejintuitivnější a dron se mnohem lépe ovládá pomocí dedikovaného ovladače s páčkami.
Logika vám možná napovídá, že miniaturní levné drony by se měly ovládat snadněji než jejich drazí příbuzní. Je tomu ale přesně naopak. Těžší a větší drony jsou výrazně stabilnější, a to jak díky materiálům, z kterých jsou vyrobeny, tak díky svému pokročilému softwarovému vybavení.

Automatické režimy dronu
Dron budete samozřejmě ovládat většinou vy, ale to neznamená, že se vám nebude hodit pomoc automatických režimů a přednaučených pohybů.
Mezi nejužitečnější automatické režimy patří například tyto:
- Follow Me (dron vás sleduje),
- Return Home (dron se sám bez pomoci vrátí na místo vzletu),
- Hover (dron se stabilizuje a vznáší se na místě),
- Course Lock (dron letí rovně vámi určeným směrem) a
- Dynamic Track (dron sleduje konkrétní objekt - třeba auto).
Spousta dronů má kromě těchto automatických režimů naučenou také spoustu předpřipravených pohybů. Dron tak sám od sebe zvládne třeba kroužit kolem určené oblasti, vystřelit ze své pozice vysoko nad vás jako raketa nebo se postavit přímo před vás do pozice selfie. Tyto pohyby vám často pomohou dosáhnout parádních videí. Točení vás tolik nezajímá? A co akrobacie? I levnější kousky vám na povel předvedou všelijaké otočky a další parádičky.
Žádná z těchto automatických funkcí však nemůže fungovat spolehlivě bez detekce nárazu, což je funkce, za kterou se vyplatí si připlatit. Ušetří vám totiž do budoucna peníze za opravy. Množství senzorů zaznamenávajících překážky by mělo váš dron ochránit před stromy, sloupy a dalšími potencionálními bariérami.
Mohlo by vás zajímat

Nejlepší a nejprodávanější televize (2023)

Nejočekávanější hry roku 2024

Představení iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max): Vylepšení, která stojí za to

Nejlepší fotomobily současnosti (2023)

Jak moc „strašidelně rychlé“ jsou nové M3 čipy od Apple?

Představení Meta Quest 3: VR headset do každé domácnosti

Nejlepší akční outdoorové kamery pro rok 2023

Nejlepší chytré hodinky (smartwatch) pro rok 2023

Nejlepší mobily současnosti (Samsung, iPhone, Xiaomi a další)

Nejlepší a nejvýkonnější notebooky na trhu (2023)

Nejlepší robotické vysavače pro rok 2023 (na koberce, s mopem i bez)

Nejlepší strategie všech dob (PC, PlayStation, Xbox, Switch)

Nové Apple Watch Series 9: Nejzelenější Apple produkt v historii

Nový Google Pixel 8 (Pro): Telefon pro nastupující éru AI

Recenze Samsung Galaxy A54: Nic víc nepotřebujete

Seznámení se s Apple Watch Ultra 2: Ještě o něco extrémnější extrém

Užijte si Vánoce s RTX

Apple Vision Pro: Konečně průlom na poli virtuální reality?

Nejlepší herní notebooky na světě: Výkonu na rozdávání (2023)

Nejlepší hry na mobil: Android i iPhone (2023)

Nejlepší hry roku 2022 (PC, PS5, Xbox, Switch)

Nejlepší PlayStation 4 (PS4) hry všech dob

Představení headsetu Sony PlayStation VR2

Recenze Honor Magic5 Lite: Telefon s nekonečnou výdrží

Nejlepší brýle pro virtuální realitu (2023)

Nejlepší elektrokoloběžky do města i do přírody (2023)

Nejlepší gaučové hry pro dva

Nejlepší RPG hry současnosti (PC, PlayStation, Xbox, Switch)

Nejlepší studentské notebooky do školy v roce 2023 (pro děti, středoškoláky, VŠ)

Notebook s dedikovanou grafickou kartou: vyplatí se studentovi připlatit si?

Recenze Samsung Galaxy A34: Lepší než si myslíte

Velké porovnání všech Apple Watch: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Nejlepší a nejvýkonnější herní mobily (2023)

Nejlepší battle royale - Fortnite, PUBG a kdo dál?

Nejlepší fotoaparáty na natáčení videí a na focení (2023)

Nejlepší hororové hry

Nejlepší lednice pro rok 2023 (americké, vestavné, kombinované a jiné)

Nejlepší levné notebooky pro rok 2023 (na doma, na filmy)

Nejlepší mobily do 3 000, do 5 000 a do 10 000 Kč

Recenze Hogwarts Legacy: RPG ze světa Harryho Pottera

Recenze Samsung Galaxy S23: Nejvýkonnější Android telefon na trhu

Vyplatí se Nintendo Switch v roce 2023?

Žebříček nejlepších tyčových vysavačů 2023

10 nejlepších užitečných aplikací pro Android (2023)

Jak se stát youtuberem a vydělat peníze svým koníčkem?

Jak sestavit (herní) PC?

Luxus, ale chytře: Tipy na elegantní chytré hodinky pro dámy i pány

Nejlepší sluchátka pro rok 2023

OLED vs. LCD LED (QLED, NanoCell, Mini LED): Která TV je lepší?

Stray (Recenze)

5 nejlepších odolných telefonů do nepohody (2024)

Jak funguje bezdrátové nabíjení telefonu?

Nejlepší a nejpoužívanější aplikace pro iPhone (iOS) (2023)

Nejlepší čtečka e-knih pro rok 2023

Nejlepší hry pro virtuální realitu

Nejlepší kancelářské a herní monitory (2023)

Nejlepší projektory a domácí kina (2023)

Největší herní světy

Xiaomi oficiálně představuje řadu Xiaomi 13T

Co je to chytrá domácnost? Zařiďte si (ne)bezpečně chytrou kuchyni, koupelnu i zahradu

Nejlepší fotoaparát pro začátečníka (2023)

Nejlepší grafický tablet na kreslení (2023)

Nejlepší objektivy do každé situace (2023)

PlayStation 5 vs. Xbox Series X/S

Starfield (Preview)

Ubisoft chystá hned čtyři nové Assassin’s Creed hry

Voděodolnost a vodotěsnost (stupně krytí IP)

Chytré hodinky Apple Watch 8 (Recenze)

Chytrý náramek Xiaomi Smart Band 7 (Recenze)

Jak nahrát hovor na Androidu a v iPhonu?

Jak nalepit ochranné sklo na mobil a jak ho sundat?

Jak platit mobilním telefonem (s NFC i bez něj)?

Jak propojit mobilní telefon a tablet s televizí aneb zrcadlení obrazovky na TV

Jak udělat screenshot (snímek obrazovky) na PC aneb síla print screenu

Jak vyčistit počítač a notebook od prachu a jiných nečistot?

Jak vyčistit úložiště v mobilním telefonu (Android i iPhone)?

Jak vysušit utopený mobilní telefon? Rýže a další bezpečné metody

Nejlepší hry na PC

Nejlepší klávesnice pro rok 2023

Nejlepší počítačová myš pro rok 2023

Nejlepší reproduktory k počítači a k televizi

Nejlepší tablety pro rok 2023

Nejvýkonnější Mac historie, VR brýle a další novinky od Apple

Práce z domova: Jak se vybavit na home office?

Vyhraj si s výbavou

18 nejlepších aplikací pro chytré hodinky (smartwatch)

Co je to DVB-T2?

Google Pixel Watch a další oznámení z I/O 2022

Jak na nahrávání obrazovky (Android i iPhone)?

Jak spárovat ovladač s televizí a ovládání TV mobilem

Jak udělat screenshot na mobilu (Android i iPhone)?

Jak vyčistit a zrychlit pomalý notebook?

Jak vyčistit konektor, displej nebo reproduktor mobilního telefonu?

Jaké novinky přináší stylová „ohýbačka“ Samsung Galaxy Z Flip5?

Největší Apple novinky z WWDC 2022

Novinky od Samsungu (Z Flip4, Z Fold4 a Watch5)

Staň se influencerem

Vybíráme bezdrátová sluchátka JBL

Vytvořte nedobytnou pevnost

Xiaomi 13 a 13 Pro (Preview)

Čekání je u konce, PlayStation 5 konečně skladem!

Doporučená pozorovací vzdálenost televize dle úhlopříčky aneb jak daleko sedět dle velikosti TV?

Elden Ring (Recenze)

FIFA 23 aneb poslední FIFA od EA

Google Pixel 7 a Pixel 7 Pro Preview

Google Pixel Watch Preview

iPhone 14, Apple Watch 8 a další novinky z Cupertina

Jak propojit notebook a PC s televizí? (HDMI i bezdrátově)

Jak se dostat do BIOSu (a do UEFI), co tam a jak ho aktualizovat?

Jak snadno spárovat chytré hodinky s mobilním telefonem?

Jak velkou televizi? (úhlopříčka, rozměry a velikost)

Jak vyčistit obrazovku televize? (LED, LCD, OLED)

Nejlepší fitness náramek pro rok 2023

Notebook nejde zapnout? Poradíme, co dělat s černou obrazovkou!

Nová sestava počítačů Microsoft Surface

Nové iPady pro rok 2022

Novinky ze Samsung Galaxy Unpacked 2023 (Z Fold5, Z Flip5, Watch6, Tab S9)

Péče o baterii v notebooku: Kapacita, kondice, kalibrace a výměna za novou

Projektor Samsung The Freestyle (Recenze)

Představení prémiového ohebného telefonu Samsung Galaxy Z Fold5

Připojení jednoho, dvou a více monitorů k notebooku

Tipy na vánoční dárky od WRTECH

Apple AirPods Pro Black Friday

Apple iPad Air 2022 (preview)

Apple iPhone 12 Black Friday

Apple iPhone 13 (Preview)

Apple iPhone 13 Black Friday

Apple iPhone 14 (Plus) Preview

Apple iPhone 14 Pro (Max) Preview

Apple iPhone SE 2022 (Preview)

Apple Mac Studio (preview)

Apple MacBook Air Black Friday

Apple Watch Black Friday

Apple Watch Ultra Preview

CES 2023: Největší technologické novinky

Co je HDR (High Dynamic Range)?

DeLonghi ECAM 22.110 Black Friday

Diablo 4: Jak vypadá nejočekávanější akční RPG posledních 10 let?

Google Pixel Fold, Pixel 7a a Pixel Tablet: Co říkáme na nové kousky od Googlu?

GROHE QuickFix

Jak dlouho vydrží maso v lednici? Kapr, kuřecí i šunka

Lednička přestala chladit? Nebo hřeje z boku, je ní voda či namrzá?

Microsoft Xbox Series Black Friday

Monitor Apple Studio Display (Preview)

Nejočekávanější hry roku 2022

Nejočekávanější hry roku 2023

Novinka od O2 - bezdrátová sluchátka O2 pods+

Novinky od Samsungu 2022

První Apple Event v roce 2022 (preview)

Samsung Galaxy A52s Black Friday

Samsung Galaxy S22 | S22+ | S22 Ultra (preview + srovnání)

Samsung Galaxy Watch Black Friday

Snímková frekvence (FPS)

Sony PlayStation 5 Black Friday

Stabilizace obrazu (IS, OIS, IBIS)

Světelnost objektivu

Tablet Samsung Galaxy Tab S8 (preview + srovnání)

Xiaomi 13: Přichází nová vlajková loď Xiaomi

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro Black Friday
