Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Nejlepší kancelářské a herní monitory (2024)
Jsou barvy vašeho monitoru až depresivně vybledlé, jeho jas tak nízký, že ve dne na něm stěží spatříte nějaké obrysy a jeho rozlišení tak špatné, že vidíte jenom samé kostičky? Přestaňte konečně mučit svůj zrak a nahraďte svou starou rachotinu monitorem novým!
Nejlepší herní monitor
-
- 19 990 Kč – 35 720 Kč
- Monitory v 43 obchodech
-
- 6 447 Kč – 11 599 Kč
- Monitory v 8 obchodech
-
- 12 667 Kč – 18 777 Kč
- Monitory v 24 obchodech
-
- 6 003 Kč – 13 891 Kč
- Monitory v 53 obchodech
-
- 6 647 Kč – 10 378 Kč
- Monitory v 5 obchodech
-
- 19 990 Kč – 34 743 Kč
- Monitory v 45 obchodech
-
- 33 190 Kč – 46 799 Kč
- Monitory v 26 obchodech
Nejlepší kancelářský monitor
-
- 7 681 Kč – 13 108 Kč
- Monitory v 55 obchodech
-
- 23 626 Kč – 41 140 Kč
- Monitory v 45 obchodech
-
- 15 188 Kč – 34 590 Kč
- Monitory v 53 obchodech
-
- 10 827 Kč – 14 217 Kč
- Monitory v 38 obchodech
-
- 13 690 Kč – 21 669 Kč
- Monitory v 50 obchodech
-
- 19 990 Kč
- Monitory v 1 obchodě
-
- 9 999 Kč – 14 682 Kč
- Monitory v 25 obchodech
-
- 9 739 Kč – 13 740 Kč
- Monitory v 7 obchodech
Nejlepší monitor pro fotografy a pro grafiky
-
- 7 011 Kč – 11 211 Kč
- Monitory v 14 obchodech
-
- 114 890 Kč – 128 267 Kč
- Monitory v 5 obchodech
-
- 149 990 Kč – 164 990 Kč
- Monitory v 6 obchodech
-
- 45 890 Kč – 75 909 Kč
- Monitory v 6 obchodech
-
- 23 767 Kč
- Monitory v 1 obchodě
-
- 23 098 Kč – 41 321 Kč
- Monitory v 38 obchodech
Na co se soustředit při výběru?
Přestože máte jasno v tom, k čemu budete svůj nový monitor primárně používat, stále ještě není tak docela vyhráno. Před jeho koupí si totiž musíte udělat pořádek i v několika dalších aspektech - od jeho velikosti přes typ zobrazovací technologie až po jeho konektivitu. Pojďme si říct, co je co, a proč je dobré mít v těchto věcech alespoň základní přehled.
Úhlopříčka monitoru
Jak velký monitor potřebujete a jaký poměr stran vám nejvíce vyhovuje? Odpovědi na obě tyto otázky budou dost závislé na tom, k čemu hodláte monitor používat především.
Standardem jsou velikosti 24 palců a 27 palců - ty by vám měly stačit fakticky k čemukoliv - k práci, k hraní her, k brouzdání po internetu a také k občasnému sledování filmů. Na popularitě nabývají ale také kousky o velikosti 32 palců, ač to už je na tradiční počítačový monitor docela dost. K takovému obrovi budete potřebovat i pořádný stůl, ať si nezablokujete neustálými pohyby krční páteř.
Monitory nad 32 palců už jsou pak spíše výstředností, ale záleží jen na vás a na tom, zda všechny ty pixely vůbec využijete. Musíme ale říct, že takto velké obrazovky mohou zase dobře sekundovat jako menší televize.
A jak je to s těmi poměry stran? Klasikou je filmových 16:9. Takto široké monitory jsou perfektní pro sledování filmů a seriálů a pro hraní her. Budete-li svůj monitor používat pouze a jenom pro práci, můžete se poohlédnout i po kouscích s užším poměrem stran, například 4:3 nebo 5:4.
Proč se ale držet jen klasiky? Můžeme vám doporučit také mnohem širší monitory honosící se poměrem stran 21:9 až 32:9 a velikostí 34 až 49 palců. Takto široké monitory vlastně odpovídají dvěma tradičním monitorům postaveným vedle sebe, akorát bez té nehezké mezery uprostřed. Širokoúhlé monitory bývají prohnuté a hodí se pro multitasking. Kromě práce vám ale také samozřejmě nabídnou i maximálně pohlcující zážitek z hraní videoher.
Zobrazovací technologie monitoru
Jaký je rozdíl mezi IPS, VA a TN, a má vůbec smysl se tím hlouběji zaobírat? Zobrazovací technologie monitoru rozhoduje o celkové kvalitě obrazu, takže ano, je dobré znát alespoň jejich základní rozdíly.
IPS monitory
Začněme tím nejlepším - technologií IPS. IPS monitory mají zdaleka nejlepší pozorovací úhly - jsou tak ideální pro hraní her a sledování filmů ve více lidech, a pyšní se také nejpřirozenějším podáním barev, což oceníte při jakékoliv práci s fotkami, s videi a s grafikou. Ve většině případů mají ale zase také slabší odezvu a horší obnovovací frekvenci (ač nejnovější modely se těchto nedostatků pomalu, ale jistě zbavují), takže trochu zaostávají, co se hraní her týče.
VA monitory
VA monitory se v mnohém podobají svým IPS sourozencům. Mají ale o něco horší pozorovací úhly, méně přesné barvy a o něco pomalejší odezvu. Tyto mezery ale kompenzují svým výborným kontrastem a často také nižší cenou oproti IPS. VA monitory jsou skvělými univerzály a hodí se pro každodenní používání.
TN monitory
Nejhorší volbou je pro velkou většinu z vás technologie TN. TN monitory mají totiž tragické pozorovací úhly a zdaleka nejhorší podání barev. Excelují ale v rychlosti odezvy a ve výši obnovovací frekvence. K čemu je taková rychlost dobrá? K hraní her! Hrajete-li často hry, a to speciálně kompetitivně online, pak pro vás nějaký ten TN monitor dává smysl. Jinak bychom se od nich ale drželi dál.
OLED monitory
Abychom měli naše srovnání opravdu kompletní, musíme zmínit ještě jednu technologii. OLED. OLED panely mají zdaleka nejlepší kvalitu obrazu, ale jejich nabídka je zatím extrémně omezená a jejich cena přestřelená.
IPS | VA | TN | |
Kvalita obrazu | výborné pozorovací úhly a přirozené podání barev | skvělý kontrast, slabší pozorovací úhly | nejhorší kvalita obrazu |
Výkonnost monitoru | průměrná odezva a obnovovací frekvence | nejslabší odezva a obnovovací frekvence | nejsvižnější odezva a nejvyšší obnovovací frekvence |
Ideální pro: | profesionály | každodenní používání | kompetitivní hraní her |
Rozlišení monitoru
Rozlišení je záležitost vcelku jednoduchá. Čím vyšší, tím ostřejší obraz. Proto, dovolí-li to váš rozpočet, zainvestujte do monitoru s rozlišením 4K (3840 × 2160 px). Zvlášť pokud vás lákají monitory kolem 32 palců. Co ale když váš počítač hry v tak vysokém rozlišení neutáhne? To vůbec nevadí. Koupí 4K monitoru se pojistíte do budoucna. A už teď budete moct ve vysokém rozlišení sledovat videa a prohlížet si fotky a ostrost poznáte i na obyčejném textu.
Pátráte-li po profesionálním monitoru pro úpravu fotek, tvorbu grafiky a střih videa, pak se nemusíte bát ani monitorů s rozlišením nad 4K. 5K monitory vám poskytnou trochu toho místa navíc a využijete je třeba při úpravě 4K videí. A co se rovnou vrhnout nějakých 10 let do budoucnosti a ozkoušet si 8K? Představivosti se meze nekladou.
Ne každý se ale nechá unést maximální ostrostí a zvlášť plánujete-li si pořídit menší kousek kolem 24 palců, jistě si vystačíte i s rozlišením Quad HD (2560 × 1440 px), respektive Full HD (1920 × 1080 px). U malých monitorů by mohlo být výrazně vyšší rozlišení dokonce i na obtíž. Ne každý operační systém totiž umí dostatečně škálovat písmena a další prvky systému a spousta by toho pak mohla být špatně čitelná.
Odezva a obnovovací frekvence monitoru
Tato část bude reálně zajímat jenom hráče videoher - bavíme se zde totiž o „rychlosti“ monitoru.
Odezva monitoru
Odezva monitoru se měří v milisekundách a určuje to, jak rychle dokáže monitor přepnout pixel z jedné barvy na jinou a zase zpátky. Herní monitory by se měly s odezvou vejít pod 5 ms. Ty nejrychlejší se pyšní 1 ms a někdy dokonce i 0,5 ms. Výsledkem svižnější odezvy je čistý ostrý obraz bez rozmazání.
Obnovovací frekvence monitoru
Obnovovací frekvence monitoru se měří v hertzích a značí to, kolikrát za sekundu dokáže monitor změnit zobrazovaný obraz. Frekvence 144 Hz tudíž znamená, že monitor je schopný vám během jediné sekundy ukázat 144 obrazů. Vyšší číslo tedy znamená plynulejší obraz, ale mějte na paměti fakt, že všechno není jenom o monitoru. Abyste reálně dosáhli takto vysokých čísel, musíte disponovat pořádně nabouchaným počítačem a hlavně grafickou kartou.
Standardně obíhá u velké většiny monitorů frekvence kolem 60 Hz, a to je pro běžného uživatele naprosto dostačující. Hráči by se však měli dívat po monitorech s frekvencí nad 100 Hz. Nejlepší TN panely aktuálně dosahují až 360 Hz!
G-Sync a FreeSync
S obnovovací frekvencí pak úzce souvisí technologie G-Sync a FreeSync. Jejich účelem je synchronizace obnovovací frekvence monitoru s obnovovací frekvencí grafické karty. To vede k eliminaci trhání obrazu a dalších vizuálních artefaktů. Myslete však na to, že G-Sync je kompatibilní pouze s grafickými kartami NVIDIA a FreeSync zpravidla jen s grafickými kartami AMD (FreeSync ale může v určitých případech fungovat též s kartami od konkurence).
Jas, kontrast a barevnost
Průměrný uživatel si vystačí s informací o zobrazovací technologii monitoru. Pokročilí uživatelé si ale budou chtít nejspíš sami nastudovat navíc některé další parametry, a to hlavně jas, kontrast a barevnost monitoru.
Jas
Jas je naprosto přímočarý - říká nám, kolik světla dokáže monitor maximálně vyzařovat. Jas se počítá v nitech (můžete ale narazit také na hodnoty v cd/m², které se ale naštěstí rovnají hodnotám v nitech) a u většiny monitorů se drží kolem 250 až 350 nitů, níže bychom nešli. Monitory podporující HDR se mohou vychloubat jasem začínajícím na 400 nitech a končícím až u 1600 nitů, ale v reálném životě vám takto vysoká čísla prožitek nijak výrazně nezlepší.
Kontrast
Kontrast je jedním z nejdůležitějších ukazatelů kvality obrazu a určuje poměr mezi 100% a 0% hodnotou jasu. S vyšším kontrastem na obrazovce všechno více vyčnívá a obraz tak působí detailněji a realističtěji. Cokoliv nad 1000:1 by mělo být dostačující.
Barevnost
Barevnost monitoru se značí jako procentuální podíl barevného pokrytí konkrétního barevného prostoru (například 100% sRGB, 99% AdobeRGB a 95% DCI-P3). Barevné prostory jsou tu od toho, aby si barvy držely stejný odstín napříč zařízeními a každý barevný prostor pokrývá jiné množství barev. Čím větší pokrytí co největšího počtu barevných prostorů, tím přirozenější barvy.
Pro běžné použití si vystačíte se 100% pokrytím sRGB prostoru, ten je totiž tím nejzákladnějším barevným prostorem sloužícím pro konzumování obsahu na internetu. Hledáte-li ale monitor pro profesionální grafickou práci, pak vás bude zajímat spíše pokrytí AdobeRGB a DCI-P3. AdobeRGB slouží k precizní reprodukci barev v tisku a DCI-P3 slouží ke standardizaci barev ve filmech.
Kromě pokrytí barevných prostorů má na barevnost monitoru vliv také hloubka barev. Monitory s 8bitovou hloubkou zvládnou zobrazit 16,8 milionů barev, zatímco ty s 10bitovou jich dokáží zobrazit až kolem jedné miliardy! V praxi to poznáte především v krémově hladkých přechodech z jednoho odstínu do jiného.
Kalibrace monitoru
Pořídili jste si monitor se všemi těmi správnými specifikacemi a jeho barvy se vám přesto zdají tak nějak mimo? Nezoufejte, lze to spravit kalibrací! Ideálně pomocí kalibrační sondy, ale v nouzových případech je to možné i od oka - buď pomocí Windows nástroje, který naleznete vyhledáním „Kalibrovat barvy displeje“, nebo pomocí Mac nástroje, který naleznete tak, že přidáte vlastní „Barevný profil“ v nastavení monitorů.
HDR
Nakonec by vás mohlo zajímat také mytické HDR neboli High Dynamic Range. HDR je technologie umožňující vám sledovat HDR obsah s širším spektrem barev a s lepším kontrastem. Ve světě monitorů je HDR relativně přehledné, protože tu máme 3 standardy. Od nejhoršího k nejlepšímu jsou to DisplayHDR 400, 600 a 1000.
Povrch displeje
Poslední věcí, kterou chceme zmínit s ohledem na kvalitu obrazu je povrch displeje. Matné obrazovky si bez potíží poradí se sluníčkem a s dalšími odrazy a hodí se tak pro používání v průběhu celého dne. Lesklé obrazovky pak zpravidla podávají jasnější a ostřejší obraz, ale zaplatíte za to spoustou nechtěných odrazů, zvlášť pokud nemáte kontrolu nad žaluziemi.
Tělo monitoru
Celý svět se ale netočí výhradně kolem kvality obrazu a rychlosti displeje. Zajímat by vás mělo také to, jak monitor vypadá. Koneckonců jej budete mít před sebou každý den po dobu kdo ví kolika let. A pokud o jeho vzhledu pochybujete už nyní, pak vězte, že za pár měsíců to lepší nebude. Kromě toho, jak bude monitor na vašem stole vypadat, věnujte také pozornost tomu, jestli se vám na něj vůbec vejde, případně jestli je možné ho připevnit na zeď (je monitor VESA kompatibilní?).
Stojan monitoru
Při výběru se soustřeďte i na stabilitu monitoru. Nechcete, aby se po každém drcnutí do stolu kinklal, jako kdyby byl celý ze želé. Na stabilitu má největší vliv stojan monitoru. Zjistěte, z jakých je materiálů, a chcete-li si monitor nastavit přesně podle svých potřeb, podívejte se také na to, zda stojan umožňuje nastavení výšky a úhlu. Některé pokročilejší kousky dokonce umožňují monitor otočit kompletně na výšku!
Nedisponuje-li vámi vybraný model nastavitelným stojanem, pak vám zbývá jediné - dokoupit si stojan externí, anebo pod monitor vysázet všechny své knížky.
Konektivita monitoru
Na porty si před koupí monitoru vzpomene málokdo, ale to je chyba. Ujistěte se, že vámi vybraný monitor disponuje takovými konektory, přes které jej budete moct propojit s každým svým zařízením, a že jich má dostatek. Přendávání kabelů při odpoledním přechodu z pracovního počítače na osobní počítač může být pěkně otravné, a co teprve když k tomu všemu máte i herní konzoli.
Důležité ale není jen to, jestli monitor disponuje portem HDMI a portem DisplayPort, ale také jakou konkrétní verzí. Chcete-li si užít hraní her v rozlišení 4K s frekvencí alespoň 60 Hz, pak budete potřebovat HDMI verze 2.0 a novější, nebo DisplayPort 1.2 a novější. Výborně vám poslouží také moderní USB-C port, ale ten najdete jen v nejnovějších modelech.