Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Nejlepší fotoaparáty pro začátečníky i pokročilé (2024)
Vybrat ideální fotoaparát pro začátečníky, ale i pokročilejší fotografy, nemusí být zrovna jednoduché. Důležité je se vyznat mezi všemi nabízenými typy, jako jsou bezzrcadlovky, zrcadlovky nebo kompakty. Další překážkou mohou být různé funkce, rozměry, ale i cena. Abychom vám hledání a rozhodování trochu zjednodušili, připravili jsme pro vás přehled nejlepších fotoaparátů pro začátečníky i pokročilé za rozumnou cenu. V závěru článku vám navíc shrnujeme další tipy, které je dobré nejen při výběru fotoaparátu vědět.
Nejlepší bezzrcadlovky
Canon M50 Mark II
- Senzor: 24,1 Mpx CMOS (APS-C)
- Stabilizace obrazu: ano
- Sériové snímání: 10 sn/s.
- Video: 4K/60p
- Výdrž baterie: 305 snímků
- Hmotnost: 387 g (včetně baterie a paměťové karty)
Canon M50 Mark II patří mezi skvělé bezzrcadlovky pro začínající fotografy a navíc za slušné peníze. Zajisté oceníte jeho kompaktní tělo s elegantním designem a intuitivním ovládáním. 24,1Mpx snímač APS-C CMOS při sériovém snímání zachytí až 10 fotografií za sekundu a video natočí i ve 4K rozlišení.
Oproti předchozímu modelu (Canon EOS M50) umí autofokus zaostřit na oko i při průběžném zaostřování, a navíc i natáčení videí. Novinkou je také výklopný a dotykový displej, což ovšem ve srovnání s ostatními fotoaparáty v podobné kategorii není nic neobvyklého. M50 Mark II využijete i jako webkameru, případně se vám může hodit funkce streamování Wireless YouTube Live přes Wi-Fi.
Objektivy můžete měnit dle libosti – od kompaktních objektivů řady EF-M přes oblíbené objektivy EF a EF-S. Ať už si vyberete pevnou variantu, nebo zoom, vždy dostanete skvělý výsledek. Na jedno nabití byste měli zvládnout nafotit 305 snímků, což považujeme za lehký podprůměr v této kategorii.
Olympus OM-D E-M10 Mark IV
- Senzor: 20,3 Mpx Live MOS (micro 4/3)
- Stabilizace obrazu: ano
- Sériové snímání: 15 sn/s.
- Video: 4K/30p
- Výdrž baterie: 360 snímků
- Hmotnost: 383 g (včetně baterie a paměťové karty)
Olympus OM-D E-M10 Mark IV ocení všichni fotografové, kteří neradi vláčejí obří těžké foťáky. Oproti digitálním zrcadlovkám je E-M10 Mark IV o polovinu menší a lehčí. Přesto se v tomto malém kompaktním těle s vylepšeným gripem skrývá kvalitní 20Mpx snímač, výkonná pětiosá stabilizace obrazu a různorodé funkce pro tvorbu profesionálních snímků.
Zmíněný 20Mpx Live MOS snímač vám zajistí kvalitní fotografie i videa za všech možných podmínek – ve dne, v noci, s velkým zoomem atd. Objekty v pohybu zachytíte díky sekvenčnímu snímání o rychlosti až 15 snímků za sekundu s elektronickou závěrkou (8,7 snímků za sekundu s mechanickou závěrkou). Pomocí automatického zaostřování tváře nově navíc zaostříte také na skloněné obličeje nebo obličeje z profilu. A pro selfie snímky je jako dělaná výklopná LCD obrazovka.
Video natočíte až ve 4K rozlišení. To je samozřejmě líbivé, ale v praxi ne příliš využitelné (s ohledem na kapacitu úložiště). Tento problém vám ovšem pomůže vyřešit paměťová karta, kterou si můžete přikoupit. Baterie by měla vystačit na 360 snímků. Pokud budete ale na cestách s potřebou vše kolem sebe zachytit a bez možnosti dobíjení, poslouží vám možnost nabít baterii rovnou ve fotoaparátu skrze USB power banky.
Fujifilm X-T30 II
- Senzor: 26,1 Mpx X Trans CMOS 4 (APS-C)
- Stabilizace obrazu: ne
- Sériové snímání: 30 sn/s.
- Video: 4K/30p
- Výdrž baterie: 390 snímků
- Hmotnost: 378 g (včetně baterie a paměťové karty)
Fujifilm X-T30 II rozhodně hodnotíme jako kvalitní fotoaparát za rozumnou cenu. Kromě stylového designu má oproti předchozímu a oblíbenému modelu X-T 30 vylepšený procesor X-Processor 4, díky kterému dosahuje rychlost automatického ostření vlajkového modelu Fujifilm X-T 4. A stejně tak mu konkuruje i v kvalitě obrazu.
Kromě 26,1Mpx snímače X Trans CMOS 4 a vysokorychlostního procesoru jistě u této bezzrcadlovky oceníte rychlé automatické zaostřování (neskutečných 0,02 sekund). Díky němu můžete sledovat i pohybující se objekt. Pomocí funkce Face / Eye AF budou navíc obličej i oči ostré v každé situaci (a to i v horších světelných podmínkách).
Video natočíte ve 4K kvalitě a vybrat si můžete až 18 různých filmových režimů (různé barevné tóny, sytost atd.). Přestože je šum videa zanedbatelný, na trhu rozhodně najdete lepší fotoaparáty na natáčení videí – od Fuji například Fujifilm X-T5. Co se konektivity týká, nechybí Wi-Fi, Bluetooth nebo HDMI.
Další podobné produkty
-
- 27 990 Kč – 83 439 Kč
- Digitální fotoaparáty v 16 obchodech
-
- 17 691 Kč – 32 243 Kč
- Digitální fotoaparáty v 11 obchodech
-
- 43 299 Kč – 97 790 Kč
- Digitální fotoaparáty v 29 obchodech
Nejlepší zrcadlovky
Canon EOS 250D
- Senzor: 24,1 Mpx CMOS (APS-C)
- Stabilizace obrazu: ne
- Sériové snímání: 5 sn/s.
- Video: 4K/60p
- Výdrž baterie: 1 700 snímků
- Hmotnost: 451 g (včetně baterie a paměťové karty)
Canon EOS 250D je malá lehká zrcadlovka z kvalitního plastu, která perfektně sedne také do větší do ruky. S ohledem na logické rozmístění ovládacích prvků se dobře používá i fotografům začátečníkům. Uživatelsky přívětivý je i otočný LCD displej, který si nastavíte do jakékoliv polohy, tedy i dopředu – ideální pro selfie snímky.
Systém ostření je s ohledem na konkurenci pomalejší. V porovnání s nižšími modely (EOS 2000D nebo EOS 4000D) se ale při využití živého náhledu, kdy se aktivuje Dual Pixel AF, dostanete na vyšší hodnoty. Nijak zvlášť neoslní ani maximální snímkovací frekvence 5 snímků za sekundu.
24,1Mpx snímač běžného typu CMOS a formátu APS-C je vybaven systémem automatického čištění, který bývá v této cenové kategorii spíše raritou. Výsledné fotografie umí EOS 250D opravdu kvalitní, a to i při fotografování za horších světelných podmínek. Začátečníkům mohou pomoci přednastavené režimy – krajina, portrét, sport atd.
Jednou z velkých předností zrcadlovek je určitě jejich výdrž. Fotoaparát by měl zvládnout až 1 700 snímků na jedno nabití. V režimu živého náhledu až 350, což je stále skvělé číslo.
Nikon D7500
- Senzor: 20,9 Mpx DX CMOS (APS-C)
- Stabilizace obrazu: ne
- Sériové snímání: 8 sn/s.
- Video: 4K/30p
- Výdrž baterie: 950 snímků
- Hmotnost: 720 g (včetně baterie a paměťové karty)
I když je Nikon D7500 oproti zde uvedeným modelům těžší, díky více vykrojenému gripu se dobře a bezpečně drží v ruce. LCD displej je dotykový a výklopný. Sice nemá otočný kloub, ale i tak dostanete obrazovku do všech možných poloh a stále na něj dobře uvidíte.
Se snímačem DX CMOS s efektivním rozlišením 20,9 Mpx a rozsahem citlivosti ISO 100 až ISO 1 200 dokážete vykouzlit fotografie ve špičkové kvalitě. Papírově se dostanete až na ISO 1 640 000, v praxi je to ale skoro nepoužitelné, jelikož kvalita fotografií při této hodnotě razantně klesá. Při natáčení můžete zvolit až 4K rozlišení a využít navíc lze i elektronickou stabilizaci obrazu.
Obrazový procesor Nikon EXPEED 5 zajišťuje rychlost sériového snímání (až 8 snímků za sekundu). Paměť by měla vystačit na 50 bezeztrátově komprimovaných 14bitových RAWů nebo 100 fotografií ve formátu JPG. V případě potřeby můžete do foťáku vložit ještě paměťovou kartu (oproti předchozímu modelu D7200 ale pouze jednu). Na jedno nabití pak zvládnete nafotit až 950 snímků.
Pentax K-70
- Senzor: 24,24 Mpx CMOS (APS-C)
- Stabilizace obrazu: ne
- Sériové snímání: 6 sn/s.
- Video: Full HD (1 929 x 1 080 px) / 30p
- Výdrž baterie: 410 snímků
- Hmotnost: 688 g (včetně baterie a paměťové karty)
Značka Pentax od firmy Ricoh není na trhu příliš rozšířená, a i to je jeden z důvodů, proč se snaží svou známější konkurenci dohánět různými pokročilejšími funkcemi a specifickým designem. Fotoaparát Pentax K-70 rozeznáte na první dobrou například podle svítícího kroužku kolem spouště. Navíc je tělo odolné proti stříkající vodě, prachu a mrazu.
Snímači APS-C CMOS s 24,24 Mpx chybí vyhlazovací AA filtr, což vám umožní zvýšit ostrost snímků. Na druhou stranu se kvůli chybějícímu filtru může na fotkách objevit tzv. moaré efekt. K jeho odstranění, a zároveň zvýšení ostrosti, stačí použít mechanismus stabilizace, který umí až 4,5EV korekce. Přestože se bavíme o snímači APS-C, kvalitu obrazu lze porovnávat skoro až s full-frame fotoaparáty.
U K-70 se připravte na to, podobně jako u všech ostatních modelů od Pentax, že ve výchozím nastavení nejsou výsledné fotografie ideální. Abyste získali to nejlepší, musíte si vše nastavit, což pro začátečníky nemusí být nejjednodušší. Věřte ale, že to za trochu námahy a hledání stojí. Video nabízí jen Full HD kvalitu, což papírově nevypadá nejlépe, ale v praxi je to dostatečné.
Další podobné produkty
-
- 9 888 Kč – 24 289 Kč
- Digitální fotoaparáty v 15 obchodech
-
- 44 627 Kč – 80 573 Kč
- Digitální fotoaparáty v 16 obchodech
-
- 18 181 Kč – 39 690 Kč
- Digitální fotoaparáty v 19 obchodech
Nejlepší kompaktní fotoaparáty
Canon PowerShot G7 X Mark II
- Senzor: 20,1 Mpx CMOS (1-inch)
- Stabilizace obrazu: ne
- Sériové snímání: 8 sn/s.
- Video: Full HD (1 920 × 1 080 px) / 60p
- Výdrž baterie: 265 snímků
- Hmotnost: 319 g (včetně baterie a paměťové karty)
Canon PowerShot G7 X Mark II můžete s ohledem na jeho rozměry a nízkou váhu nosit klidně v kapse u bundy. Tělo je z kvalitních materiálů, a kromě jednoho tlačítka najdete veškeré ovládání na horní a zadní straně foťáku (hledáček ale budete hledat marně). Dotykový displej sice nemá otočný kloub, ale zvednout ho můžete o 180° nahoru a sklopit směrem dolů přibližně o 45°. Polohování obrazovky usnadňuje focení selfie nebo fotografií z davu (třeba na koncertech).
I přes svou velikost vám G7 X Mark II vykouzlí skvělé fotky srovnatelné s kdejakou zrcadlovkou. Procesor DIGIC 7 zvládne až 8 snímků za sekundu. Se širokoúhlým objektivem s ohniskem 23 až 100 mm a světelností f/1,8 až f/2,8 pořídíte kvalitní fotografie nejen za dobrých světelných podmínek, ale i za šera bez použití blesku nebo zvyšování citlivosti ISO.
Na jedno nabití zvládnete nafotit přibližně 265 snímků. To je pro nás, ve srovnání s konkurencí, lehké zklamání. Video natočíte ve Full HD kvalitě, 4K v tomto případě chybí. Foťák ale není ochuzen o bezdrátové Wi-Fi připojení, NFC technologie (vzdálené ovládání atd.), microUSB nebo HDMI.
Sony ZV-1 Mark II
- Senzor: 20,1 Mpx CMOS (1-inch)
- Stabilizace obrazu: ano
- Sériové snímání: 24 sn/s.
- Video: 4K/30p
- Výdrž baterie: 290 snímků
- Hmotnost: 292 g (včetně baterie a paměťové karty)
Všestranný digitální kompakt Sony ZV-1 Mark II využijete kromě klasického fotografování a natáčení videí také na vlogování. Kvalitní výstupy vám zajistí širokoúhlý a rychlý 20,1Mpx objektiv se zoomem 15 až 50 mm a světelností f/1,8 až f/4. Pomocí jednopalcového snímače nahrajete video až ve 4K rozlišení, u kterého si navíc můžete vybrat režim zpomaleného záběru nebo režim vertikálního snímání.
Pohodlnou obsluhu foťáku zajišťuje kromě bočního výklopného dotykového displeje také čistý design. Ani fotografa začátečníka tak nevyděsí přehršel tlačítek a ovládacích prvků. Pochválit můžeme dobře dostupnou spoušť videa nebo přepínací tlačítka pro foto, video a speciální video režimy. U fotoaparátu budete ale marně hledat blesk nebo hledáček.
Vyzdvihnout musíme také celou řadu funkcí, které si navolíte pomocí jednoho tlačítka – rozostření pozadí nebo automatické zaostření na detail, aniž byste museli deaktivovat ostření na obličej. V nabídce najdete také zajímavé ořezy či barevná nastavení. A i díky těmto vychytávkám je ZV-1 II dobrý společník nejen pro natáčení videí třeba na YouTube, ale i pro zachycení vašich běžných dní.
Ricoh GR IIIx
- Senzor: 24,24 Mpx CMOS (APS-C)
- Stabilizace obrazu: ano
- Sériové snímání: 4 sn/s.
- Video: Full HD (1 920 x 1 080 px) / 60p
- Výdrž baterie: 200 snímků
- Hmotnost: 257 g (včetně baterie a paměťové karty)
Ricoh GR IIIx patří k jednomu z nejmenších kompaktů, který má APS-C snímač. Jeho malé tělo s čistým provedením skrývá spoustu výkonu – vynikající kvalitu obrazu, rychlou odezvu a řadu podpůrných uživatelských funkcí (spuštění fotoaparátu za cca 0,8 sekund, ergonomické ovládání, jasný dotykový LCD displej, konektor USB-C a další).
Díky 24,24Mpx optickému senzoru s tříosou stabilizací obrazu a procesorem GR Engine 6 získáte fotografie v maximální kvalitě. Výsledné snímky mají vysoké rozlišení, výbornou tonalitu a přirozené barvy. S GR IIIx nahrajete také video ve Full HD s maximální frekvencí snímkování 60p.
Pokud nejste zastánci úpravy fotografií v počítači, jistě vás potěší možnost upravovat velikost, poměr stran, vyvážení bílé nebo kompenzaci expozice výsledných snímků přímo ve foťáku. Bez nabíječky vám ale dlouho nevydrží – papírově by to mělo být přibližně 200 snímků.
Další podobné produkty
-
- 34 455 Kč – 40 990 Kč
- Digitální fotoaparáty ve 2 obchodech
-
- 16 731 Kč – 33 490 Kč
- Digitální fotoaparáty v 18 obchodech
-
- 12 980 Kč – 22 977 Kč
- Kompakty v 30 obchodech
Další tipy k nejlepším fotoaparátům (i pro začátečníky)
Mobilní telefon vs. klasický fotoaparát
Mobily se pomalu ale jistě kvalitou dotahují na fotoaparáty. Proč si tedy myslíme, že byste měli ten svůj nechat v kapse a k focení si pořídit ještě navíc foťák? Argumentů máme hned několik.
- Kvalita fotografií – Fotoaparáty podávají lepší výsledky díky několikanásobně větším senzorům. Fotky jsou ostřejší a takřka bez šumu.
- Jakákoliv vzdálenost – Pokud u foťáku zvolíte vhodný objektiv, vyfotíte věc vzdálenou klidně až 100 m od vás. Stejně tak dokážete zachytit předmět i jen na 1 mm.
- Editování – Snímky nafocené foťákem ve formátu RAW můžete jednoduše editovat (i výrazněji bez ztráty kvality). To stále dokáže málokterý telefon.
- Tvořivost a kreativita – Foťák v mobilu je automatizovaný a 99 % práce odvede za vás. Zatímco u klasického fotoaparátu je potřeba naučit se více přemýšlet o kompozici, světlu a dalších věcech.
Žebříček nejlepších fotomobilů Jak vybrat mobilní telefon? Jak vybrat digitální fotoaparát?
Zrcadlovka vs. bezzrcadlovka
Rozdíl mezi těmito dvěma druhy fotoaparátů je jejich konstrukce. Názvy tak nějak mluví za vše – zrcadlovky mají uvnitř zrcadlo, bezzrcadlovky nikoliv. Zrcadlo odráží světlo do optického hledáčku a při stisknutí spouště se sklopí a odkryje tím digitální senzor. Bezzrcadlovky žádné zrcadlo nemají a světlo putuje přímo k senzoru. Proto jsou mnohem menší a lehčí, a hledáček mají elektronický.
- Výhody zrcadlovek – Delší výdrž baterie a relativně nízká cena.
- Výhody bezzrcadlovek – Vše ostatní kromě výdrže a ceny (skladnost, svižné automatické ostření, pokročilá stabilizace obrazu, dobré video).
Někdo bude u zrcadlovek vnímat jako pozitivum i optický hledáček (OVF), ve kterém vidíte scénu přesně tak, jak stojí před vámi (obraz se odráží od zrcadla), bez ohledu na vaše nastavení. Jiní budou naopak preferovat hledáček elektronický (EVF) – ten u bezzrcadlovek. EVF totiž zobrazuje obrázek konečný, tak jak jste si ho nastavili, přesně podle vaší expozice. Vy tak hned víte, jestli potřebujete snížit rychlost uzávěrky nebo třeba ubrat v nastavení ISO.
Co jsou to kompakty?
Kromě dvou výše zmíněných typů fotoaparátů najdete na trhu také kompakty. Kompakt zpravidla označuje ty fotoaparáty, kterým chybí možnost výměny objektivu. Jsou to malé přístroje s jednoduchým ovládání a tunou automatických režimů. Ne nepodobné mobilním telefonům.
Objektivy aneb vybírejte pečlivě
Už na počátku pátraní po svém zbrusu novém fotoaparátu byste měli myslet na objektivy. Ty totiž ovlivní vaše fotografie více než cokoliv jiného, včetně fotoaparátu samotného. Můžete si pořídit ten nejdražší fotoaparát na trhu, ale s nekvalitním objektivem byste to na svých fotkách nepoznali. Rozhodně je nepodceňte. Při výběru objektivu vás bude zajímat několik věcí:
- Kompatibilita objektivu s fotoaparátem
- Zoom vs. pevné ohnisko
- Ohnisková vzdálenost
- Automatické ostření a stabilizace obrazu
Světelnost objektivu Stabilizace obrazu Nejlepší objektivy do každé situace
Příslušenství, bez kterého to nepůjde
Rozhodně se neobejdete bez paměťové karty. Tu vybírejte především kompatibilní s vaším fotoaparátem a také s dostatečnou kapacitou. Zaměřte se také na její rychlost přenosu, zejména pokud budete točit 4K video a nebo fotit více fotek v rychlém sledu za sebou. Doporučujeme vám vybírat pouze mezi ověřenými výrobci, protože o své fotky a videa nechcete přijít.
Dále by se vám mohl hodit stativ. Sice bývá neskladný a drahý, ale teprve se stabilním stativem budete moct fotit nádherné fotky s dlouhou expozicí, a ty za to stojí. Minimálně pro větší foťáky budete potřebovat brašnu nebo batoh, ve kterém se o svůj fotoaparát (a všechny vaše cenné objektivy) nebudete muset strachovat.
Plánujete-li delší výlety, myslete i na výdrž. Nejen svou, ale také na výdrž vašeho fotoaparátu. Jistotu budete mít s jednou nebo více náhradními bateriemi. Pokročilejší fotografové jistě najdou využití i pro všemožné filtry, sluneční clony, bateriové gripy a externí světla nebo blesky.
Jak vybrat stativ? Jak vybrat paměťovou kartu? Jak vybrat foto brašnu či pouzdro?
Nostalgie s instantními foťáky - Polaroid nebo Instax?
S instantními fotoaparáty můžete vycestovat zpět do časů analogických Polaroidů. Instantní fotoaparáty jsou malá zařízení připomínající hračky, s kterými můžete fotit a nafocené snímky si rovnou i tisknout. Kvalitou se samozřejmě nemohou rovnat klasickým bezzrcadlovkám, o kterých jsme se tu zatím bavili (a ani mobilním telefonům), ale zábavy si s nimi přesto užijete až až. Nejpopulárnější jsou momentálně modely značek Fujifilm a Polaroid. Chybu neuděláte ani u jedné z nich.
-
- 1 989 Kč – 3 890 Kč
- Klasické fotoaparáty v 8 obchodech
-
- 1 776 Kč – 2 990 Kč
- Klasické fotoaparáty v 8 obchodech
-
- 2 489 Kč – 4 590 Kč
- Klasické fotoaparáty v 14 obchodech
-
FujiFilm Instax Wide 300