Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Nejlepší počítačová myš pro rok 2024
Myši jsou ve své podstatě jednoduché. Dvě tlačítka, mezi nimi kolečko a vespod senzor. Jenže když se konečně rozhodnete si nějakou pořídit, tak se na vás sesype nekonečná nabídka stovek modelů a vy nevíte, kam se vrhnout dřív. Pojďme se tedy podívat, jaké myši jsou ty nejlepší a na co se při jejich výběru soustředit.
Nejlepší herní myš
-
- 2 599 Kč – 3 563 Kč
- Myši ve 2 obchodech
-
- 1 099 Kč – 3 850 Kč
- Myši v 52 obchodech
-
SteelSeries Prime Wireless 62593 -
- 1 214 Kč – 2 989 Kč
- Myši v 45 obchodech
-
- 679 Kč – 1 180 Kč
- Myši v 31 obchodech
-
- 1 420 Kč – 1 999 Kč
- Myši v 8 obchodech
-
Razer Basilisk X HyperSpeed RZ01-03150100-R3G1 -
- 2 199 Kč – 2 658 Kč
- Myši v 5 obchodech
-
- 1 728 Kč – 2 790 Kč
- Myši v 7 obchodech
-
- 4 568 Kč – 4 810 Kč
- Myši v 11 obchodech
Nejlepší ergonomické a vertikální myši
-
- 1 878 Kč – 3 999 Kč
- Myši v 61 obchodech
-
-
- 1 052 Kč – 2 058 Kč
- Myši v 60 obchodech
-
- 402 Kč – 953 Kč
- Myši v 50 obchodech
Nejlepší bezdrátová myš
-
- 2 521 Kč – 4 033 Kč
- Myši v 34 obchodech
-
- 2 990 Kč – 3 206 Kč
- Myši ve 2 obchodech
-
-
- 1 689 Kč – 2 770 Kč
- Myši v 47 obchodech
Na co se soustředit při výběru?
Které parametry by vám při výběru myši neměly uniknout a které naopak můžete s klidným srdcem přeskočit? Je nějaký rozdíl mezi myší optickou a myší laserovou? To a mnoho dalšího si vysvětlíme níže, ať při výběru svého nového počítačového hlodavce neuděláte chybu.
Bezdrátová myš, nebo kabelová myš?
To, zda se vám vyplatí pořídit si myš bezdrátovou, nebo spíše myš kabelovou závisí jen na vás a na tom, jak ji používáte. Každá z obou těchto variant má totiž své výhody a své nevýhody.
Bezdrátová myš
Bezdrátovou myš ocení hlavně častí cestovatelé a pak ti, kteří mají rádi na stole pořádek. Nic nezkazí feng-šuej vašeho pracovní prostoru rychleji než tlustý gumový kabel, který nikam neschováte. A ne každý z nás má dostatek trpělivosti na to, aby den co den válčil s jeho rozmotáváním.
Život bez kabelů však není jenom pohádka. Bezdrátová myš má baterii a ta se samozřejmě vybíjí. Dražší modely lze jednoduše připojit k počítači a používat je jako klasické drátové myši, zatímco se nabíjí.
Levnější kousky však fungují na bázi obyčejných tužkových baterií a když vám myš v ten nejhorší možný okamžik přestane fungovat, budete se muset rychle pídit po náhradě. Při výběru bezdrátové myši tak věnujte pozornost její výdrži a způsobu jejího nabíjení.
Malým (doslova) problémem bezdrátových myší může být také jejich USB přijímač, který musíte připojit do svého počítače, aby mohl s myší komunikovat. Respektive problém nastane, pokud myš často přendáváte z jednoho zařízení do druhého a přijímač někde ztratíte. To se vám s kabelem stát nemůže.
Při používání bezdrátové myši se raději vyhněte používání Bluetooth připojení. Odezva tohoto typu připojení stále trochu zaostává za rádiovým připojením a logicky také za tím kabelovým. Při běžné práci to nejspíš nezaregistrujete, ale při hraní her rozhodně ano.
Kabelová myš
Kabelové myši měly historicky vždycky jednu zásadní výhodu, a to v kvalitě a spolehlivosti připojení. Hráči jim proto dávali přednost před jejich bezdrátovými ekvivalenty. To dnes ale již neplatí. I cenově dostupnější bezdrátové myši s počítačem ve většině případů komunikují pomocí silného rádiového připojení a jejich odezva je tak srovnatelná s kabelovým připojením.
Optická myš, nebo laserová myš?
Musíme si přiznat jednu věc. Myšítka snímající pohyb pomocí malých kouzelných kuliček jsou věcí minulosti. Dnes je to vše o neviditelných LED světlech a o laserech. Která z těchto možností je ale lepší a proč?
Odpověď na tuto otázku není úplně přímočará a upřímně, pokud plánujete používat kvalitní podložku pod myš, může vám to být víceméně fuk. Rozdíl mezi těmito dvěma technologiemi je totiž především v tom, jak se jednotlivé myši poperou s různými typy povrchů.
Optické myši vám nebudou fungovat na vysoce reflektivních površích, například na skle. Ideálně byste je měli používat na textilních podložkách, tam se cítí jako doma.
Laserové myši naopak fungují skoro na čemkoliv, a to včetně skla. Jsou proto mnohem univerzálnější a nemůžete-li s sebou tahat všude podložku, máte vlastně už vybráno. Lasery jsou výkonnější než LED světla v optických myších a snímají toho mnohem více - jsou citlivější. To je na jednu stranu benefit, ale na druhou stranu také nevýhoda. Laserová myš je totiž senzitivnější na jakékoliv nerovnosti, což často vede k nepatrným otřesům kurzoru na obrazovce počítače. Ideálně se laserové myši chovají na tvrdých plastových podložkách.
Nakonec to tedy není otázka typu senzoru, ale otázka toho, jak kvalitní podložku myši používáte. Perfektní myš za několik tisíc korun se na nerovném povrchu bude chovat stejně jako myš za pár korun.
Tvar počítačové myši
Ergonomie počítačové myši by měla stát při jejím výběru na prvním místě. Zapomeňte na DPI, na odezvu a na pěkné barvičky. Myš budete mít v ruce každý den po dobu kdo ví kolika hodin, a pokud vám je její tvar nepříjemný, máte problém. Počáteční nepříjemnost úchopu může totiž časem vést až ke zdravotním problémům. Vyberte si proto takovou myš, která vám sedí. Vám a vašemu úchopu.
Typy úchopu
Nejčastějším typem úchopu je úchop dlaní (palm grip). Prsty leží na dvou hlavních tlačítkách a dlaň pokrývá celé tělo myši. Zní vám to povědomě? Pak se poohlédněte po dostatečně velké a široké myši.
Alternativou je úchop konečky prstů (tip grip), pro který je nejvhodnější malá a lehká myš.
Poslední variantou je tzv. drápový úchop (claw grip), u něhož dlaň odpočívá na zadní hraně myši, zatímco prsty jsou ohnuté a jejich konečky se dotýkají tlačítek. Vyhovuje-li vám zrovna tento stisk, budete potřebovat úzkou myš s dostatečně dlouhými hlavními tlačítky.
Ergonomické a vertikální myši
Pracujete-li s myší pomalu celý den, popřemýšlejte o myši ergonomické, nebo ideálně rovnou o myši vertikální.
Tvar ergonomické myši kopíruje podobu vaší dlaně a její používání je tak mnohem komfortnější. Ergonomické myši totiž nejsou symetrické a jsou určené buď pouze pravákům, nebo pouze levákům.
A myš vertikální je vlastně jenom klasická myš otočená o nějakých 90°. Dá se tudíž držet bez otáčení zápěstí do nepřirozené horizontální polohy, čímž vám uleví od bolestí. Musíte ale počítat s tím, že si na ni budete muset nějakou dobu zvykat.
Trackbally
O existenci ergonomických myší vědí, dalo by se říct, všichni. Trackbally naopak zná málokdo a na první pohled vám dost možná připomínají zařízení z počítačového pravěku. Neprávem, využití najdou i v současnosti.
Zatímco myši se ovládají pohybem ruky, trackbally se ovládají pohybem prstu, nejčastěji palce, a nezatěžují proto tolik vaše zápěstí (a na stole nezabírají tolik místa). Určitě jim ale nepřijde na chuť každý. Stejně jako vertikální myši vyžadují ze začátku dostatek trpělivosti a tréninku.
Tlačítek není na myši nikdy dost
Co odlišuje dobrou herní myš od průměrné kancelářské? Odvážný design a extrémní citlivost? Kdepak, je to hlavně dostatek programovatelných tlačítek.
Nejobyčejnější myši mívají pouhá dvě tlačítka a kolečko. Herní myši mají mezi pěti až dvaceti tlačítky. A velká většina z těchto tlačítek je programovatelná. Můžete jim dát přesně takovou funkci, jakou chcete, a usnadnit si tím práci. Nebo se zdokonalit ve své oblíbené hře a konečně porazit své kamarády.
Pro hraní stříleček si vystačíte i s málem, ale holdujete-li MMO a MOBA hrám, pak budete chtít mít po ruce tlačítek co nejvíce. U kompetitivních her se počítá každá setina a máte-li potřebné tlačítko doslova pod palcem, ušetříte jich hned několik.
Při výběru myši nezanevřete ani kolečko. Mělo by se točit plynule a zároveň byste měli být schopní rozpoznat každý jeho vrub. Oceníte to nejen při hraní her, ale také při práci. Přesnost rovná se efektivitě.
Předtím než se od kolečka odrolujeme dále, máme pro vás malou poznámku na závěr. Pročtěte si před koupí myši dostatek recenzí a zaměřte se právě na kolečko a na jeho chování s postupem času. Právě ono totiž bývá kamenem úrazu a nejčastější závadou myši.
Citlivost a doba odezvy
Druhým faktorem, který odlišuje herní myši od těch běžnějších jsou senzory a jejich citlivost. Citlivost se značí zkratkou DPI a číslem. Hodnota DPI značí to, kolik bodů na palec (dots per inch) dokáže senzor myši nasnímat. Vyšší DPI tedy zkráceně znamená rychlejší pohyb kurzoru, pro který je potřeba kratší uražená fyzická vzdálenost myší. Nenechte se jím ale unést. Pro běžnou práci si vystačíte s DPI kolem 400 až 800 a ani u her zpravidla nebudete potřebovat více než 2000.
Mnohem důležitější než citlivost myši je její doba odezvy, tedy to, jak dlouho počítači potrvá, než zaregistruje pohyb myši. Pro hraní her by se měla ideálně pohybovat kolem 1 ms a pro běžnou kancelářskou práci a brázdění internetem vám bude s přehledem stačit i 5 ms.
Nastavení myši
Předtím, než si na svou myš začnete zvykat, si ji nastavte. Nemůžeme vám říct jak, protože každý má jiné preference a každý svou myš používá k něčemu jinému, ale rozhodně tento krok nevynechte.
Někteří s radostí využívají celý prostor své podložky, zatímco jiní zápěstím moc hýbat nechtějí. Ať už to máte, jak chcete, nastavte si patřičnou citlivost a raději se vyhněte akceleraci, zvláště pokud vaše práce (a hrané hry) vyžaduje konzistenci a přesnost.
A až budete mít nastavené všechno důležité, mrkněte se také na podsvícení. Spousta myší se honosí desítkami režimů světel - od halucinogenního blikání až po příjemné vlnky. Zvolte takové, které odpovídá vaší osobnosti a které vás nebude večer příliš iritovat a můžete se konečně vrhnout na testování!