Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Nejlepší hry na mobil: Android i iPhone (2024)
Chaos. Tak nějak bychom ve zkratce popsali současný svět mobilních her. Jsou jich statisíce, možná i miliony, a kdo se pak má vyznat v tom, které z nich za něco stojí a které naopak jen dychtí po vašich úsporách. Pokusili jsme se proto pro vás dát dohromady vyčerpávající a všeobjímající žebříček těch nejlepších her na mobily a trochu vám ten tajuplný svět přiblížit. A to ať už holdujete iPhonu nebo Androidu.
Obsah článku
- Nejlepší hry na mobil zdarma
- Exkluzivní hry pro iOS a pro Android
- Nejnáročnější hry na mobil s tou nejlepší grafikou
- Nejlepší strategie na mobil
- Nejlepší RPG hry na mobil
- Nejlepší závodní hry na mobil
- Nejlepší logické hry na mobil
- Sportovní hry na mobilní telefon
- Nejlepší multiplayerové hry na mobil
- Nejlepší offline hry na mobil
- Nejlepší hry na mobil pro děti
Nejlepší hry na mobil zdarma
Call of Duty: Mobile
Slovo zdarma (nebo přesněji free-to-play) už není, to co bývalo. Je jaksi očerněné. V podvědomí hráči totiž vědí, že „zdarma“ málokdy znamená opravdu zdarma – zvlášť bavíme-li se o hrách. Jasně, bezplatně si hru sice stáhnete, ale pak se na vás sesype hrouda placených funkcí, bez kterých ji vlastně ani není možné kloudně dohrát. Naštěstí tomu tak ale není u všech titulů a existují i čestné výjimky.
Jednou z nich je i momentálně i jedna z nejpopulárnějších mobilních her vůbec – multiplayerová FPS Call of Duty: Mobile. Název hry tak nějak mluví za vše – je to Call of Duty pro mobily a je přesně takové, jaké si ho právě představujete. Je to akcí nabitá multiplayerová řežba s rychlým a vyváženým matchmakingem a s relativně intuitivním (ač zjednodušeným) ovládáním. Audiovizuálně je na tom hra výtečně a jednotlivé mapy se nejenže rovnají mapám z „velkých“ Call of Duty, ony to jsou mapy z „velkých“ Call of Duty, a to ty nejoblíbenější.
Největším tahákem a nejhranějším režimem celé hry je ale přesto battle royale (resp. Warzone). To je mód, u kterého se na jedné masivní mapě sejde až 100 hráčů a přežít přitom může jen jeden. Více se toho o battle royale hrách dočtete v našem článku Nejlepší battle royale - Fortnite, PUBG a kdo dál?
(Původně tuto pozici v našem žebříčku okupovala battle royale pecka Apex Legends Mobile, ale s ohledem na nedávné uzavření jejích serverů jsme ji nahradili, minimálně do jejího návratu.)
Další oblíbené mobilní hry zdarma
Předtím než se pustíme do dalších žánrů, zmiňme ještě jeden další bezplatný masivní battle royale hit – PUBG Mobile. Oproti Apex Legends Mobile je PUBG mnohem rozvážnější a pomalejší, ale to rozhodně neubírá nic na jeho zábavnosti.
Ale co nějaké další žánry? Své nezastupitelné místo mají na mobilech například tzv. endless runner hry – skákačky, ve kterých postava bez zastavení běží (nebo se třeba veze) a vaším úkolem je vyhýbat se všelijakým překážkám. A naším nejoblíbenějším zástupcem endless runner her je okouzlující a uklidňující plošinovka Alto’s Odyssey. Vůbec bychom se nebáli ji označit za Journey pro mobily.
Vedle plošinovek jsou pro mobily jako stvořené taktéž karetní hry. A ačkoliv Hearthstone od Blizzard Entertainment stále patří mezi ty nejoblíbenější, my bychom vaši pozornost směřovali k čerstvější Marvel Snap. A to i pokud zrovna nepatříte mezi nejzarytější fanoušky party kolem Iron Mana. Hra se nebojí svěžích nápadů a bude bavit jak sběratelskými kartami nedotčené nováčky, tak i protřelé veterány.
Nakonec nemůžeme nezmínit pár absolutních kultovních klasik – Angry Birds 2 a Pokémon GO. Protože pokud vás doposavad zázračně minuly, vězte, že své rezervy můžete stále dohnat. Tyto hry za to pořád stojí.
Exkluzivní hry pro iOS a pro Android
Naprostá většina her pro mobily je dostupná na obou operačních systémech. Ono je to koneckonců v zájmu vývojářů dostat svou hru na co nejvíce zařízení a před co nejširší publikum. Hry, které jsou aktuálně dostupné jen na jedné platformě, se proto s největší pravděpodobností časem objeví i na té druhé.
Jak už to tak bývá, existují ale i výjimky. Například iOS (tedy iPhone) se může pochlubit porty takových indie pecek jako jsou INSIDE a Transistor, které již jistě znáte z konzolí a z počítačů. Na Apple App Store ale jinak narazíte například také na Blackbox – neobyčejnou logickou hru, která naplno využívá všech senzorů a funkcí iPhonu, nebo například na Warbits – roztomilou (anti)válečnou tahovou strategii. V dávných dobách se iOS mohlo chlubit také graficky vyleštěnou RPG sérií Infinity Blade, ale ta již nyní bohužel není dostupná.
A telefony Android? Tam je těch exkluzivek ještě o něco méně. Napadá nás snad jen port hororové FPS DOOM 3: BFG Edition. Nic dalšího jsme nevypátrali.
Nejnáročnější hry na mobil s tou nejlepší grafikou
Genshin Impact - Lantern Rite
Rozbili jste prasátko a zainvestovali všechny své úspory do nejnovějšího iPhonu nebo do mobilu Samsung s tím nejnadupanějším Snapdragonem? Super! Nevíme jak vy, ale když nám se dostane do rukou nějaká taková raketa, máme neodolatelné nutkání ji otestovat. Zjistit, kde jsou její hranice. A to nejlépe prostřednictvím nějaké graficky výstřední a na hardware pekelně náročné hry.
My se za tímto účelem spolehlivě znovu a znovu obracíme na akční RPG Genshin Impact - Lantern Rite. Tamní detailně zpracovaný masivní otevřený fantasy svět dá vašemu mobilu co proto. Speciálně pokud se odvážete a grafické detaily vyhoupnete na maximum.
Genshin Impact ale nejen parádně vypadá, ona to není ani vůbec špatná hra a mrknutím oka u ní strávíte klidně i přes sto hodin. Zřejmou inspirací pro její vznik bylo RPG The Legend of Zelda: Breath of the Wild – projevuje se to například ve vytříbeném systému lezení a ve volném plachtění vzduchem na kluzáku. Genshin Impact se za svou inspiraci nestydí, naopak – nosí ji hrdě jako medaili. Ono když už si budete odněkud půjčovat, proč ne rovnou od toho nejlepšího akčního RPG vůbec.
NPC vás ve hře budou zásobovat tolika questy, že nebudete vědět kam dřív a herní svět hýří dungeony, městečky, hádankami a tunami a tunami sběratelského náčiní. Souboje jdou postupně příjemně do hloubky a podporují vás v experimentování s různými typy postav. Jen ale nečekejte mnoho od příběhu – potápí jej průměrné dialogy a přemíra klišé. S ohledem na vše výše zmíněné to lze ale snadno přehlédnout.
Další náročné mobilní hry s detailní grafikou
Čím dalším byste mohli otestovat své nové zařízení? Na detailní grafiku sází například MMORPG Black Desert Mobile a pořádně by mohl vašemu telefonu zavařit také dinosauří survival ARK: Survival Evolved. Stejně tak dobře vám ale poslouží i výše zmíněný PUBG Mobile nebo Call of Duty: Mobile.
Nejlepší grafika se vždy nepojí jen s těmi nejnáročnějšími tituly. Některé mobilní hry, nad jejichž výtvarným zpracováním se budete doslova rozplývat, si zahrajete i na levnějších telefonech. Na mysli nám vytanula například česká adventura Samorost 3 nebo nádherná plošinovka Gris.
Nejlepší strategie na mobil
Into the Breach
Into the Breach je maličkatou strategickou hrou s roztomilou pixelartovou grafikou. Opticky. Na drobné ploše o 36 kostičkách máte za úkol v několika tazích ubránit pomocí svých mechanických obrů obydlené části měst před kaiju monstry (však víte – před Godzillou, Gamerou, Mothrou a kdo ví čím dalším). Na první pohled primitivní úloha ale v průběhu hraní nabírá na intenzitě a zdánlivě jednoduchá strategie se rychle proměňuje v těžko řešitelný taktický rébus.
Na počátku některých úkolů se budete vykolejení drbat pod bradou a mumlat si: „Tohle přece nemá řešení?!“ Ale o to více vás pak zaplaví pocit štěstí, když nějaké to východisko přece jen objevíte. Každý tah je rozhodující. Každý tah vás může stát vítězství.
Monstra jsou neustále v přesile a celá vaše hra stojí na předvídání toho, co se bude dít, a na kompromisech. Situace, kdy musíte obětovat někoho ze své party vojáků v zájmu záchrany celé mise nejsou výjimkou. Into the Breach je prostě tou nejvíce vzrušující tahovou strategií, kterou jsme kdy hráli. Na mobilu i kdekoliv jinde. Nedejte na její prostý vzhled a ona se vám za to odvděčí.
Další nejlepší strategické hry
Zaujala vás představa strategie, ve které neútočíte, ale naopak se úporně někomu bráníte? Máte kliku! Po Into the Breach se můžete pustit do roguelike strategie Bad North. Místo mytických obrovitých monster se v tomto případě ale postavíte (o něco méně mytickým) vikingům, kteří z moře napadají vaše ostrovy. Připravte se na nemilosrdnou obtížnost. Ani v tomto titulu nedostanete nic zadarmo.
Vzrušující nejsou ale jen strategie, ve kterých proti někomu nebo něčemu bojujete. Pěkné vzrůšo můžete zažít například i při budování a při vedení svého malého tropického ostrovního státečku v Tropico. Šachovat mezi supervelmocemi a držet přitom na uzdě rebely, kteří by se vás nejraději zbavili, je docela fuška.
Méně typickým představitelem žánru strategie je série Reigns. Spíše než typické RTS nebo tycoony nám hra připomíná něco jiného. Konkrétně seznamovací aplikaci Tinder. Reigns se totiž ovládá stejně intuitivně jako Tinder. Tažením prstu doleva a doprava. Toť vše. Tím činíte všechna svá herní rozhodnutí. Svá královská rozhodnutí. Chopíte se totiž role vládce království. Napadnete své sousedy? Nakrmíte chudé? To už je jen na vás.
Nakonec vám můžeme doporučit tahové strategie sázející na sílu populárních značek, specificky Hitman GO, Lara Croft GO a XCOM 2, a naším posledním tipem je únikovka (z vězení) The Escapists.
Nejlepší strategie všech dob (PC, PlayStation, Xbox, Switch)
Nejlepší RPG hry na mobil
Diablo Immortal
Řekli bychom, že zatím jsme to u výše zmíněných kategorií hráli vcelku na jistotu. Proč se tedy u RPG neodvázat a nevybrat něco kontroverznějšího? Třeba takové free-to-play akční (MMO)RPG Diablo Immortal.
Samotnému nápadu dát dohromady Diablo pro mobilní telefony není co vytknout. Jestli má nějaká hra na hrdiny fungovat na menších dotykových displejích mobilních telefonů, pak právě mlátička typu Diablo. A v tomto ohledu Diablo Immortal dostává svému závazku. Je to prémiové bohaté akční RPG plné dungeonů, démonů a lootu. Báječně vypadá a jeho ovládání je intuitivní. Souboje s hordami nepřátel a s bossy jsou zábavné a kolotoč zabíjení potvor, vypilovávání své postavy a sbírání lepšího a lepšího vybavení je také na svém místě. Potud vše v pořádku.
Bohužel to samozřejmě ale všechno a i tato mince má opačnou stranu. Blizzard se nechal unést svou chamtivostí a v jádru kvalitní hru (vyjma nějakých těch bugů) zasekal haldou bariér, jejichž jediným cílem je vysát vaši peněženku. Samotný příběh hry lze dokončit bez nějakých zásadnějších opruzů, ale chcete-li ve hraní pokračovat i poté (například v PvP), pak se bez placení pomalu ani nehnete. Samotnou kampaň vám ale i přesto můžeme doporučit.
Další povedené mobilní RPG
Výše jsme zmínili jedno z nejstahovanějších mobilních RPG vůbec – Genshin Impact. Kromě něj vám můžeme doporučit vskutku mraky JRPG. Od portů několika klasických dílů sérií Final Fantasy a Dragon Quest, přes legendární Chrono Trigger až po jeden z nejnovějších přírůstků japonské odnože RPG Octopath Traveler.
Mobilům se nevyhnuly ale ani západní klasiky jako Star Wars: Knights of the Old Republic, Titan Quest nebo Baldur's Gate. Pravdou je, že jejich ovládání je na mobilech lehce krkolomné, ale když není zbytí…
Co ale nějaké RPG, které vyšly jen a pouze pro mobily? Respektive RPG, pro které není dotykové ovládání ani tak zhoubou jako spíše předností? Napadají nás například zombie roguelike Death Road to Canada, textové RPG Vampire: The Masquerade — Night Road a náš tip na závěr – Vampire Survivors.
Nejlepší RPG hry současnosti (PC, PlayStation, Xbox, Switch)
Nejlepší závodní hry na mobil
GRID Autosport
Závodní simulátor GRID Autosport vyšel původně v roce 2014 pro PC, Xbox 360 a PS3. Codemasters se jej ale o pár let let později rozhodli převést nejdříve také na iOS a nakonec i na Android. Mohli byste tak snadno nabýt dojmu, že takto stará břečka vám už přece dnes nemůže mít co nabídnout. Chyba! GRID Autosport jsou se suverénním přehledem ty nejvybroušenější mobilní závody. Nejenže to nejsou vizuálně žádné ošklivky, od kterých byste museli odvracet zrak zhnusením, ale oni se hlavně bombasticky hrají.
Vývojáři ve hře zručně kombinují nesmlouvavost závodních simulátorů a zábavnost arkád typu Need for Speed. Záleží, jaké si to pro sebe v nastavení uděláte. Každý závod je každopádně bez výjimky výzvou a vždycky je o co bojovat. Hra podporuje množství různých způsobů ovládání, s tím že každý z nich si můžete ještě poladit přesně podle svých preferencí.
V kariéře, kterou hra nabízí vedle spousty dalších režimů, si vyzkoušíte víceméně všechno, co se může chlubit čtyřmi koly. Začnete u touringu, ale vaše reflexy prověří hyperaktivní formule a herní seanci budete moct zakončit u relativně uklidňujících driftů (když to máte v ruce). Naším nejoblíbenějším prvkem celé hry je ale fakt, že poté, co si ji koupíte, vás už nikdy nebude žádnou formou otravovat s náporem protivných reklam a přihlouplých drahých vizuálních doplňků. Všechno se to točí jen a pouze kolem čistého závodění.
Jiné zdařilé závody pro mobily
Přijde nám, že každý den vychází na telefony minimálně jedny nové závody. Navzdory této skutečnosti nám ale dalo docela zabrat najít pár dalších vydařených závodních her. Jako by se ty opravdu výtečné mobilům snad vyhýbaly. Pár kousků jsme nakonec ale splašili.
Nejdříve jméno, které se s mobily pojí více než 18 let – Asphalt. Posledním přírůstkem do této dlouhotrvající série jsou závody Asphalt 9: Legends. Pokud bychom je měli popsat jedním slovem, bylo by to „hodně“. Hodně efektů, hodně barev, hodně hlasité hudby, řvoucích aut, kaskadérských tratí, driftů, bouraček… Všeho je prostě hodně a lítá to na vás ze všech stran. Čemuž pak kontrastuje naprosto minimalistické ovládání, které je v souladu s tím, že Asphalt je a vždy bude v srdci arkádou. A o nic jiného se ani nesnaží.
Naše další volba bude o něco méně konvenční. Je jí totiž hra Descenders. Spíše než o závody se jedná o sjezdy na kole a jediné s čím zde závodíte je čas (a to jen pokud chcete, hlavní je dojet). Hra vás málokdy drží za ruku a nechává vás si jezdit, jak chcete (kudy chcete, jak rychle chcete, s jakýmikoliv tríčky chcete…). A alespoň pro nás je na této nezvyklé volnosti něco sympatického a návykového.
Nakonec se ještě vraťme zpátky k tradičnějším závodním hrám a zmiňme autentické rally v Rush Rally 3, poctu devadesátkovým arkádám s názvem Horizon Chase a kreativní hopsání na motorce v Trials Frontier.
Nejlepší logické hry na mobil
Gorogoa
Vynalézavé hádanky jsou jedním z hlavních taháku adventury s kuriózním názvem Gorogoa. Hry založené na přeskupování, propojování a vrstvení zdánlivě nesouvisejících skvostných ručně kreslených panelů. Hrátky s panely pak dávají vzniknout kouzelným interakcím herních objektů a postav a odkrývají pozadí špičkově odvyprávěného příběhu.
Ne, Gorogoa není hrou, která by vás po příštích deset let zásobovala náhodně generovanými rébusy ve stylu sudoku. Gorogoa je krátký intenzivní snový zážitek napěchovaný emocemi (který navíc doplňují důmyslné hádanky).
Další výborné logické hry
Jedním z našich nejmilovanějších favoritů mezi logickými hrami je Mini Metro. Hra, ve které načrtáváte linky metra a snažíte se jimi co nejefektivněji propojit nejnavštěvovanější spoty neustále rostoucího velkoměsta. Obdobně minimalistickou (a návykovou) náturou se ale honosí například i tituly Two Dots a Threes!
Vaše mozkové buňky do hloubky prověří inovativní Baba is You a nic zlého nemůžeme říct ani již o čtvrtémpuzzle boxu ze série The Room, tentokrát s přídomkem Old Sins. Pro ty z vás, kteří rádi pátrají po věcech, které někam nepatří a nazapadají, máme roztomilá černobílá chaotická prostředí v Hidden Folks (respektive v Hidden Through Time, oceníte-li nějaký ten šplíchanec barvy). A pro fanoušky neskutečných paradoxních objektů máme hocus. (a ještě něco malého, co jsme si pošetřili do jedné z následujících kategorií, ale o tom až později).
Sportovní hry na mobilní telefon
Se sporty je to složité. Každý z nás aktivně provozuje a minimálně stejně tak aktivně fandí nějakému jinému. Rozhodli jsme se proto v tomto případě udělat výjimku. Místo toho, abychom vám sem naslepo střelili nejlepší sportovní hru jednoho konkrétního sportu, hodíme vám sem top hry co nejvíce populárních sportů! Nikdy se nezavděčíme všem, ale rozhodně se takto zavděčíme více hráčům než předtím.
Odstartujme to s nejsledovanějším sportem na světě – s fotbalem. Láka-li vás střílení gólů a rozdávání nahrávek, pak máte dvě možnosti (a jistě již víte jaké). Tou první je FIFA Football od EA a tou druhou je eFootball od Konami. eFootball je nepatrně realističtější, ale to neznamená, že vám bude sedět. Zkuste obě varianty a rozhodněte se sami. Nic vás to stát nebude. Preferujete to, co se děje před zápasy a po nich a dění na hřišti je pro vás až na druhém místě? Pak se opřete do manažerské role ve Football Manager Mobile a postavte si tým tak, aby to v něm konečně klapalo.
V jakých dalších sportovních disciplínách se můžete na svém telefonu zdokonalit? Co takhle skateboard? Zatímco Touchgrind Skate 2 i True Skate se pyšní neotřelým (a někdy bohužel i frustrujícím) dotykovým ovládáním, The Ramp je oproti tomu takřka zenově prostý zážitek.
Dotykové displeje nevybízí jen k jízdě na skatu, ale jsou jako dělané také pro pinčes a pro klasický tenis. My jsme si nejvíce smečů užili v Table Tennis Touch a v Ping Pong Fury (a to i přes nadmíru dotěrných reklam) a velký tenis nás nejvíce bavil ve Virtua Tennis Challenge od SEGA.
Od raket a od pálek se přesuňme ke košíkům, konkrétně k těm basketbalovým. Největší basketbalovou srandou je zaručeně NBA Jam. S reálným basketem má sice společného jen málo, ale bavit se u něj budete jako u málokteré hry. A ty realističtější hry? I ty na mobilech samozřejmě jsou a o tamní trůn se v současnosti dělí NBA Live Mobile a NBA 2K Mobile.
Rádi bychom vám doporučili také nějaký úžasný lední hokej, ale bohužel se nám v této kategorii nepodařilo najít jeden jediný titul, kterých bychom vám mohli (s klidnou duší) doporučit. Tak vám to vynahradíme minimalistickým golfem v Golf on Mars a pěstními (a dalšími) souboji v EA Sports UFC Mobile 2 a v Real Boxing 2.
Nejlepší multiplayerové hry na mobil
Sky: Children of the Light
Adventura Sky: Children of the Light od studia thatgamecompany je duchovním nástupcem jedné z nejlepších her roku 2012 – meditativní poutě s názvem Journey. Obě hry jsou si v mnohém podobné. Nejen audiovizuálně ale hlavně i v tom, jak přistupují ke hře více hráčů. Místo toho, aby se tu v multiplayeru hráči po stovkách a po tisících vraždili a nadávali si, se tu drží za ruce, pomáhají si a stávají se z nich nerozluční společníci na svých cestách.
Jak je něco takového v dnešní době jedovatých internetových komunit možné? Není za tím nic jiného než důvtipný herní design vývojářů z thatgamecompany. Klasickou formu komunikace pomocí textových a hlasových zpráv nechali vývojáři Sky ležet ladem a hráčům nabídli takové formy komunikace jako je právě již zmíněné držení se za ruce. Nebo sdílení svého ohýnku. Nebo přátelská gesta, která na vás ve hře postupně čekají.
Sky: Children of the Light není hra, kterou by bylo snadné popsat. Je to hra, kterou je nutné si osahat a prožít na vlastní oči (a prsty).
Další hry pro více hráčů
Osvědčené multiplayerové hry zpravidla obývají přední posty jak v aplikaci Google Play, tak samozřejmě i v App Store od Apple. Nemá proto smysl se tu s nimi dlouho zdržovat. Jednou z nejprovařenějších mobilních stříleček je Call of Duty: Mobile a neumíme si představit, že by se v to v dohledné době mělo změnit, zvlášť s příchodem battle royale modu Warzone.
Dalšími profláklými značkami jsou MOBA League of Legends: Wild Rift a autíčkový fotbálek Rocket League Sideswipe. Obě hry jsou kompaktnějšími (ale stále stejně podmanivými) verzemi svých velkých sourozenců. A vážně musíme zmiňovat Among Us? Virální trhák, který již hrál snad každý – od filmových a hudebních hvězd toho nejvyššího formátu až po politiky? Myslíme, že ne (ač už se tak samozřejmě stalo).
Co však nějaké multiplayerovky, které třeba nezná každý? Něco málo bychom pro vás měli – například MMORPG v animovaném stylu japonského studia Ghibli nazývající se Ni no Kuni: Cross Worlds. Nebo jednu z nejkompetitivnějších her pro dva (žáky ve školních lavicích) – Glow Hockey 2!
Nejlepší offline hry na mobil
Monument Valley
Nejlepší multiplayerové hry musí nutně následovat hry offlinové – hry pro jednoho hráče. A tím se konečně dostáváme k jedné z našich nejoblíbenějších mobilních her vůbec. Monument Valley je magicky vyhlížející logickou hříčkou, která si pohrává s reálně nemožnou surreální architekturou ve stylu umělce M. C. Eschera. Nejen z tohoto důvodu se pak spolehlivě objevuje v téměř každé konverzaci o videohrách jako o umění – ostatně každý screenshot z jejího hraní připomíná minimalistické moderní umělecké dílo. Však posuďte sami podle okolních screenshotů.
Indie adventura Monument Valley (a zároveň i její druhý díl) je hrou, kterou bychom doporučili naprosto komukoliv, kdo nosí po kapsách smartphone. Je to hra, kterou ocení nejen zkušení pařmeni, ale stejně tak i herní caparti a ti, které videohry jinak dosud zdaleka míjely. Snadno se totiž ovládá, rychle odsýpá, úžasně vypadá a své hráče po každé dokončené úrovni odměňuje příjemným pocitem triumfu.
Jediné, čím bychom mohli Monument Valley pokárat, je fakt, že by hra mohla být delší. A to platí jak pro první díl (včetně DLC), tak i pro ten druhý. Všech těch propracovaných hádanek se jednoduše nemůžeme nabažit. Ale tak by tomu nejspíš bylo, i kdyby těch dílů vyšlo třeba deset.
Jiné kvalitní příběhové hry na mobil
Monument Valley ladně cupitá na hraně abstrakce a nejednoznačnosti. Měli bychom to tak vyvážit něčím strukturovanějším. Něčím konkrétnějším. Nějakým precizně vystavěným podmanivým příběhem s expertně napsanými postavami. Něčím jako je rozvrstvená adventura Life is Strange. Nebo o něco intimnější adventura Florence (která mimochodem pochází také z pera, respektive z klávesnice, hlavního designera Monument Valley).
Nesmíme ale zapomenout ani na hry, které se vedle příběhu soustředí také na výzvu. Vaše reflexy a schopnost se učit prověří roguevania Dead Cells. A nebo, preferujete-li klasika, můžete si na mobil se vším všudy užít i jednu z nejlepších her z první PlayStationu – akční RPG Castlevania: Symphony of the Night.
Určitě jste si všimli, že máme slabost pro menší indie tituly. To ale ani náhodou neznamená, že by mobilní telefony snad trpěly nedostatkem herních gigantů. Na Androidu i na iOS si zahrajete hned několik dílů série Grand Theft Auto a stejně tak i mohutné RPG Star Wars: Knight of the Old Republic nebo jeden z nejstrašidelnějších hororů Alien: Isolation.
Nejlepší hry na mobil pro děti
Donut County
Příběhově laděná fyzická hříčka Donut County vás (a vaše neposedné ratolesti) omráčí svou vtipnou triviálností. Postaví před vás totiž docela bizarní misi – stát se otvorem v zemi a vysát (nebo možná zkonzumovat?) vše, co se nachází na jejím povrchu. Začne to nevinně – několika starými květináči, zaprášenými kameny a rozpadajícími se židlemi. Ale pak se vaše džuzna rozparádí na nejvyšší obrátky a začne pohlcovat auta a dokonce i domy!
Terapeutické baštění zemského povrchu volně připomínající demolování v Katamari Damacy doprovází překvapivě sympatická story převyprávěná u ohýnku kupou rozkošných postaviček. Hra se na dotykovém displeji hraje pomalu sama a vsadíme se, že se u ní budou bavit nejen vaše děti, ale dokonce i vy! Destrukce holt dovede být pěkně uklidňující.
Další skvělé mobilní hry pro děti
Jestli nějací vývojáři dokáží se železnou pravidelností produkovat dokonale nadesignované a zábavné hry pro děti (a vlastně i pro hráče všech ostatních věkových kategorií), pak jsou to ti z japonského studia Nintendo. Jediným problémem bylo až donedávna to, že Nintendo razantně odmítalo své hry zpřístupňovat na jakýchkoliv jiných platformách vyjma svých vlastních konzolí. Odmítalo! Kolem roku 2015 proběhla v tamním myšlení určitá změna a světlo světa spatřila plošinovka Super Mario Run. A třebaže uběhlo od jejího uvedení už více než šest let, stále vám jí můžeme doporučit – je to prostě klasický Mario. Akorát běhá sám bez vaší pomoci a vy se můžete soustředit na načasování jeho skoků a na jejich intenzitu.
První výkop ve formě Maria brzy poté následovala půvabná sociální simulace (prostě něco ve stylu The Sims) Animal Crossing: Pocket Camp a také soutěživé závody Mario Kart Tour. Konečně tak máme i na mobilech z čeho vybírat.
Opustíme-li sféru Nintenda, nabídka obstojných her pro děti se ještě výrazněji rozšíří. Přehlédnout byste samozřejmě neměli trháky typu Minecraft nebo LEGO Star Wars, ale uniknout by vám neměly například i kreativní a edukativní hry jako je třeba budovatelská strategie Townscaper, logická hra World of Goo nebo simulátor vaření The Cook.
Na Google Play vám pak můžeme navíc doporučit veškeré hry pyšnící se odznáčkem „Schváleno učitelem“. Takové tituly jsou pro děti nejen „nezávadné“, ale rovnou také inspirující, kreativní a ve všech ohledech zdařilé.