Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Nejlepší mobilní telefony do 3 000 Kč a 6 000 Kč
Kvalitní mobilní telefon můžete sehnat za menší sumu, než si nejspíše myslíte. V nižších cenových kategoriích najdete spoustu skvělých kousků, které se dokáží vyrovnat i těm nejlepším na trhu. Přečtěte si, které levné a zároveň kvalitní telefony můžete v cenách do 3 000 Kč a 6 000 Kč v obchodech nebo na internetu zakoupit. Porovnali jsme pro vás zástupce kategorií Android, Samsung, Xiaomi, Motorola a dalších značek.
Nejlepší mobilní telefony do 3 000 Kč
Xiaomi Redmi 13C
- Procesor: MediaTek Helio G85
- Operační paměť: 4 GB
- Displej: 6,74" (1 600 x 720 px, 90 Hz, 600 nitů)
- Hlavní fotoaparát: 50 Mpx (f/1,8)
- Baterie: 5 000 mAh
Xiaomi Redmi 13C zaujme především svým vzhledem, a to jak na pohled, tak i na dotek. Plochý telefon s výraznými černými rámečky a matným povrchem se i přes svou velikost drží pohodlně v ruce. Přední část je navíc chráněna sklem Gorilla Glass. Jestli se vám mobil líbí, necháme na vás. Nás ale minimálně zaujal a i to může být v takto konkurenčním prostředí levných a kvalitních mobilních telefonů výhra.
Další předností tohoto modelu Xiaomi je rozhodně výdrž baterie. Její kapacita dosahuje 5 000 mAh. Vy tak můžete poměrně pohodlně používat telefon skoro až 2 dny. A když se baterie vybije, potěší i podpora rychlého 18W nabíjení.
Ač se to na první dobrou nemusí zdát, Xiaomi Redmi 13C není ve focení žádná extra třída. Ani 50Mpx objektiv, slušná světelnost f/1,8 a využití umělé inteligence vám nezaručí skvělé fotografie. V noci očekávejte spíše rozostřené výsledky. Pokud budete pořizovat snímky především přes den a nehledáte nejlepší foťák na trhu, věříme, že s tímto telefonem budete spokojeni.
Poco M5s
- Procesor: MediaTek Helio G95
- Operační paměť: 4 GB
- Displej: 6,43" (2 400 x 1 080 px, 60 Hz, 1 100 nitů)
- Hlavní fotoaparát: 64 Mpx (f/1,9)
- Baterie: 5 000 mAh
Mezi další nejlepší mobily do 3 000 Kč jsme zařadili Poco M5s a to především díky povedenému displeji, dobrému výkonu a silné výdrži baterie. AMOLED technologie a navíc rozlišení ve Full HD+ není mezi levnějšími telefony běžnou záležitostí. Poco M5s se ale jimi chlubit může, a vy si tak užijete jasný a ostrý obraz.
Procesor MediaTek Helio G95 vám zajistí stabilní výkon u všech běžných úkonů, ale i hraní některých her. Pokud se řadíte k nenáročným uživatelům, věříme, že budete spokojeni. Úložiště vás svými 128 GB asi nijak nepřekvapí. Rozšířit ho ale můžete o paměťovou kartu microSD.
Další kladný bod má Poco za baterii s výdrží dobrých 5 000 mAh. Při běžném každodenním užívání by vám tak měl vydržet skoro 2 dny. Podporováno je navíc 33W drátové nabíjení, díky kterému přibližně 50 až 60 % nabijete za půl hodiny.
Realme 9i
- Procesor: Qualcomm Snapdragon 680
- Operační paměť: 4 GB
- Displej: 6,6" (2 412 x 1 080 px, 90 Hz, 480 nitů)
- Hlavní fotoaparát: 50 Mpx (f/1,8)
- Baterie: 5 000 mAh
Podobně jako další telefony v této cenové třídě je i Realme 9i vyroben z plastu. Očekávat tak můžete věčně špinavá záda po otiscích (tento problém ovšem poměrně snadno vyřeší kryt). Na druhou stranu i přes levný materiál nepůsobí telefon lacině. Od ostatních se navíc odlišuje zajímavou texturou na zádech. Ovládat lze pohodlně jednou rukou, a to i přes svých 190 gramů.
Mezi další klady řadíme obrazovku. Barvy jsou přirozené a obnovovací frekvence 90 Hz vám zajistí plynulé animace. Pozor jen na přímé slunce, na kterém budete mít problém s čitelností. Displej je chráněn sklem Dragontrail Pro Glass od japonské firmy AGC, který vyniká svou tenkostí, lehkostí a odolností vůči poškození.
Podobně jako u předchozích modelů, i zde musíme vyzdvihnout kapacitu baterie. 5 000 mAh vám u tohoto mobilu ale při běžném používání telefonu bez problémů zajistí výdrž klidně až 3 dny (především díky kvalitnímu procesoru Snapdragon 680 a nijak extra vysokému výkonu). A to už je slovo do pranice. Baterii pak na 100 % nabijete přibližně za 70 minut.
Nejlepší mobilní telefony do 6 000 Kč
Motorola Edge 30
- Procesor: Qualcomm Snapdragon 778G+
- Operační paměť: 8 GB
- Displej: 6,55" (2 400 x 1 080 px, 144 Hz, 950 nitů)
- Hlavní fotoaparát: 50 Mpx (f/1,8)
- Baterie: 4 020 mAh
Na první pohled potěší Motorola Edge 30 svým zpracováním. Váha 155 g, 6,5" displej a tloušťka necelých 7 mm dělá z tohoto modelu jeden z nejlehčích telefonů ve své třídě. Nízká hmotnost je také podpořena plastem, ze kterého je mobil vyrobený. Otisků prstů na zadní části se ale bát nemusíte díky matné úpravě. Hranaté rámečky dodávají mobilu elegantní nádech, a navíc se dobře drží i v jedné ruce.
Pochválit musíme i displej, díky kterému se mimo jiné telefon dobře ovládá. Plynulost obrazu zajišťuje obnovovací frekvence 144 Hz, pestrost barev pak AMOLED panel. Automatická optimalizace jasu vždy pozná, jak moc je potřeba, aby displej svítil. Maximální jas vás pak podrží i při používání telefonu na přímém slunci.
Krásně barevné a detailní fotografie patří k dalším přednostem tohoto telefonu. To se ale týká jen focení během dobrých světelných podmínek. U nočního focení si všimnete šumu a někdy dostanete i rozmazaný výsledek. V této třídě telefonů se ale nejedná o nic výjimečného a Motorola Edge 30 tak může jiným mobilům slibně konkurovat.
Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G
- Procesor: MediaTek Dimensity 1080
- Operační paměť: 6 GB
- Displej: 6,67" (2 400 x 1 080 px, 120 Hz, 900 nitů)
- Hlavní fotoaparát: 50 Mpx (f/1,88)
- Baterie: 5 000 mAh
Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G si chválu zaslouží především za displej, výkon a baterii. Obraz je ostrý, barvy jsou syté a pohyb je hladký. Jas se vám automaticky upraví podle světla okolí, a tak na obrazovku nebudete muset mžourat ani při ostřejším slunci. Displej nijak neomezují ani poměrné úzké a symetrické rámečky.
Výkonem překvapí tento smartphone především hráče, a to díky hernímu režimu turbo. Na Xiaomi Redmi Note 12 Pro si tak bez problémů zvládnete zahrát většinu her, aniž by se telefon sekal nebo zahříval. I pro běžné uživatele je pak výkon také samozřejmě dostatečný.
Baterie s kapacitou 5 000 mAh vám určitě vydrží na jednodenní intenzivní používání telefonu a ještě vám pár desítek procent na konci dne zbyde. Dobít telefon si pak můžete poměrně rychle za pomoci 67W rychlo nabíjení.
Samsung Galaxy A33 5G
- Procesor: Samsung Exynos 1280
- Operační paměť: 6 GB
- Displej: 6,4" (2 400 x 1 080 px, 90 Hz, 420 nitů)
- Hlavní fotoaparát: 48 Mpx (f/1,8)
- Baterie: 5 000 mAh
Samsung Galaxy A33 5G osloví svým vzhledem a především svou vnitřní výbavou. Při každodenním používání telefonu, ale i při hraní her, vás podrží slušný a navíc úsporný procesor Samsung Exynos 1280. K dispozici je 6GB RAM se 128GB úložištěm, které můžete případně rozšířit pomocí paměťových SD karet.
Další bonusové body si zaslouží 48Mpx fotoaparát s optickou stabilizací obrazu. Výsledné fotografie mají syté a kontrastní barvy a dostatečnou ostrost. Skvělý výsledek budete mít ve dne, dobrý výsledek v noci. U nočního režimu jen počítejte s tím, že fotografie bude světlejší než realita.
Displej se Super AMOLED panelem, Full HD+ rozlišením a 90Hz obnovovací frekvencí vám zajistí ostrý a plynulý obraz. Vše je dobře čitelné za tmy i ostřejšího světla, automatická regulace jasu nechybí. A i díky kvalitnímu displeji jsme tento model označili za nejlepší Samsung do 6 000 Kč.
Levné telefony vs. drahé vlajkové lodě
V čem jsou levné mobilní telefony horší oproti těm nejlepším a nejdražším vlajkovým lodím? Jejich cena nám říká, že něco tam být musí - na něčem se očividně šetřilo. Podívejme se, na čem přesně.
Balení
Myslíte-li si, že je rozdíl třeba v balení, tak jste docela vedle. Naopak, levné telefony mají v balení často i více příslušenství než jejich dražší příbuzní. Objevují se tam třeba adaptéry pro rychlé nabíjení, pouzdra a sluchátka. U dražších kousků často chybí už i adaptér klasický. Dostanete maximálně kabel, a to budete ještě rádi.
Zpracování
První bod dostávají dražší kousky za kvalitu zpracování. Vlajkové lodě se zpravidla honosí skleněným tělem s prvky hliníku, případně jiného kovu. Levnější telefony si většinou musí vystačit s obyčejným plastem. Tato zdánlivá nevýhoda se však v praxi často obrací ve prospěch lacinějších modelů - a to když vám mobil spadne na zem. Náhrada luxusního skla vás vyjde pomalu na stejnou částku jako kompletně nové zařízení. A plast? Ten je levný a s nějakým tím pádem si poradí.
Nosíte telefon v pouzdru? My také a pravdou je, že všechny mobily vypadají v pouzdru víceméně stejně - bez ohledu na to, jestli jsou ze zlata, z toho nejlacinějšího plastu nebo třeba ze dřeva.
Výkon
A teď konečně oblast, ve které vlajkové lodě opravdu vynikají – výkon. Jejich svižnější procesory a vyšší RAM vedou k maximální plynulosti. Aplikace se otevírají v řádu sekund, můžete jich mít v pozadí zapnutých i pár desítek a přepínat mezi nimi rychlostí blesku. Telefon se jen tak nezakucká, a to ani při hraní náročných her, natož pak při procházení příspěvků na sociálních sítích.
Levnější mobily jsou naopak „línější“ a zavalíte-li je spoustou aplikací, dostanete je tím snadno do problémů. Pokud se k nim ale budete chovat s citem a nebudete od nich požadovat žádné velké zázraky, tak ani nepoznáte, že nedisponují tím nejnabouchanějším čipem současnosti. Hodně tedy záleží na tom, co od svého mobilu očekáváte a jak hodní na něj budete.
Displej
Vedle výkonu šetří výrobci levnějších mobilních telefonů nejvíce na displejích. Drahé mobily se pyšní velkými jasnými OLED displeji s extrémním rozlišením a maximální obnovovací frekvencí. Jsou ostré, hladce plynulé a snadno čitelné i na přímém sluníčku.
Obrazovky levnějších modelů jsou v mnoha ohledech pozadu. Mají sice už také impozantně velké OLED displeje, ale jejich obnovovací frekvence a jas jsou objektivně nižší a stejně tak i jejich rozlišení. Otázkou je, zda to vůbec při každodenním používání poznáte. My bychom se vsadili, že spíš ne.
Fotoaparát
Nemůžeme samozřejmě vynechat ani fotoaparáty. A začněme hned zhurta - pokud si plánujete koupit předražený telefon pouze a jenom kvůli focení, tak to nedělejte. Namísto toho vám doporučujeme koupi cenově dostupné bezzrcadlovky, o kterých se více dočtete v našem žebříčku nejlepších fotoaparátů pro začátečníky.
Vraťme se ale k mobilním telefonům. Fotoaparáty dražších modelů jsou nesrovnatelně lepší. Tečka. Ano, rozlišení a počet objektivů se u dražších a u levnějších mobilů sice již shodují, ale kvalita fotek nikoliv. Prémiové telefony disponují většími senzory a vymakanějším softwarem. Výsledné fotky jsou díky tomu viditelně ostřejší, lépe exponované a přirozeněji barevnější, a to hlavně pokud s nimi fotíte za horšího světla.
Na Instagramu ale upřímně zazáříte i s méně kvalitními fotkami z levnějšího telefonu, tam to pozná málokdo a rozhodovat bude hlavně vaše kompozice a vynalézavost.
Tip na závěr
Víte, že se nemusíte nutně tahat za vlasy a složitě se rozhodovat o koupi buďto cenově dostupného mobilu, nebo až dvakrát tak drahé vlajkové lodi? Můžete mít obojí v jednom! Stačí se podívat po vlajkových lodích z minulých let. Jejich cena po jednom roce až dvou letech klesá na úroveň modelů ze střední až nižší třídy. I tak jde však stále o mobily s vysokým výkonem, nádherným displejem a fotoaparátem s ostrými detaily.
Jediným kompromisem, který budete muset v případě koupě starší vlajkové lodě udělat, je spokojit se se starší verzí operačního systému. I když i to už v dnešní době postupně odpadá, protože výrobci softwary svých starších modelů už také často aktualizují.
Na co se soustředit při výběru?
Udělali jste si jasno v tom, že nepotřebujete mobilní telefon s tím nejzázračnějším procesorem a s deseti superostrými objektivy schopnými zachytit každý atom. Co teď? Čím si při výběru levnějšího modelu nepodrazit nohy a na co si dát pozor?
Telefon pro mě a nikoho jiného
Může to znít jako hloupost, ale při výběru mobilního telefonu se nejčastěji zapomíná na fakt, že si jej kupujete pro sebe. A vy nejspíše nevyužijete každou jeho funkci, každičký kousek jeho výkonu a každý jeden pixel jeho fotoaparátu. Prioritizujte proto ty věci, které opravdu dennodenně používáte. Rozlišujte mezi tím, co potřebujete a tím, co byste chtěli mít, protože to na papíře zní bezva, ale v praxi je to vlastně celkem k ničemu.
Máte neustále otevřenou kopu aplikací? Vybírejte mobil s velkou pamětí RAM. Minimem by mělo dnes být nějakých 6 GB. Hrajete cestou do práce nebo do školy hry? Věnujte pozornost výkonnosti procesoru a vygooglete si, jak se mu daří v testech a srovnáních. Plánujete mít nainstalovanou každou aplikaci a hodně fotit a točit videa? Uživatelská paměť by neměla jít pod 128 GB – dost místa totiž zabírá už samotný operační systém. Padá vám telefon alespoň jednou do roka do záchodu? Vsaďte na mobily se stupněm krytí IP68.
Tím vším chceme říct, že vy se znáte nejlépe a jen vy víte, bez čeho se neobejdete a bez čeho naopak ano.
Velikost mobilu a jeho displej
Samostatnou kapitolou je velikost mobilního telefonu a jeho displeje. Sledujete-li na telefonu filmy, seriály a videa anebo na něm paříte hry, pak budete chtít pořádný displej, což dnes není problém. 6,5 palce je standardem a pro uživatele často také jakousi maximální hranicí únosnosti. Cokoliv většího by vám už určitě dělalo díry do kapes. Problémem je spíše vypátrat telefon, který skvěle padne do ruky, tedy telefon do 6 palců. Těch už se dnes mnoho nevyrábí.
Ať už se ale rozhodnete pro jakkoliv velkou obrazovku, soustřeďte se u ní na tyto parametry:
- rozlišení by nemělo být nižší než 1 920 × 1 080 px (ač nenároční uživatelé vyjdou i se 720p),
- nejlepší technologie co se barev a kontrastu týče je OLED,
- nezapomeňte ani na obnovovací frekvenci – i 90 Hz je znatelně plynulejších než tradičních 60 Hz, a 120 Hz je už úplná pohádka.
A aby vám obrazovka dělala radost co nejdéle, dejte na ni raději nějaké to ochranné sklo, nebo ji zakryjte pouzdrem.
Fotoaparát v mobilním telefonu
S fotoaparátem to není jednoduché. Všechny moderní telefony, i ty nejlevnější, se na první pohled tváří jako ti největší mistři fotografie. Všechny přece mají alespoň 3 objektivy, nespočet megapixelů a všelijaké softwarové funkce, které běžnému uživateli ani nic neřeknou. A navíc k tomu všemu jsou výsledné fotky vždycky silně subjektivní. Někomu se může líbit vysoký kontrast a přestřelené barvy, zatímco jinému naopak vůbec ne.
Začněte u objektivů, z nichž nejpraktičtější jsou ty hlavní. Právě hlavní objektiv by měl fotit snímky v té nejlepší kvalitě. Hodit by se vám mohl také teleobjektiv pro focení čehokoliv v dálce nebo širokoúhlý objektiv, díky kterému se vám na snímek vejde nejvíce. To jsou ale opravdu jen takové bonusy, bez kterých se určitě obejdete.
Existuje nějaký jednoduchý fígl, jak poznat mobilní telefon s dobrým fotoaparátem? Ano i ne. Nebude to snadné, chvíli vám to zabere, ale pomůže vám čtení recenzí a různých srovnání, nejlépe s ukázkami fotografií z toho kterého modelu. Jedině tak se doberete k tomu, jakých výsledků lze s vámi vybraným telefonem dosáhnout.
Výdrž a nabíjení mobilu
Mobilní telefon používáte každý den a máte ho neustále při sobě. Musí proto něco vydržet. Tím nemyslíme pouze jeho odolnost, ale hlavně výdrž jeho baterie. A nejlepším ukazatelem výdrže není kapacita udávaná v mAh, ale zase a znovu jedině recenze a prakticky provedené testy.
Některé telefony dokáží s baterií kolem 3 000 mAh úplné zázraky, zatímco jiné telefony s ní nevydrží ani jeden den průměrného užívání. Jsou modely, které jsou bez zapnutého displeje naprostí držáci, ale jakmile začnete koukat na video, baterie se začne chovat, jako by před něčím utíkala. Každý model je prostě specifický.
Horší výdrž vám ale může snadno vynahradit podpora rychlého a bezdrátového nabíjení. Počítejte však s tím, že pro to budete potřebovat správný adaptér.
Funkce, které se vám budou hodit
Co dalšího při výběru mobilního telefonu neminout? Způsob odemykání obrazovky! Proces, který budete každý den opakovat alespoň desetkrát. Minimálně. Vyhovuje vám odemykání pomocí senzoru pod displejem? Nebo máte raději dedikované tlačíko na zádech přístroje? Co takhle rozpoznávání obličeje?
Důležitá je nejen rychlost odemčení, ale samozřejmě i bezpečnost a spolehlivost. Rozpoznávání obličeje nemusí fungovat, pokud nosíte brýle, a může se nechat oklamat. Snímač otisků prstů zase může mít problémy s vlhkostí.
Máte dost své přecpané peněženky? Pak je dost možná na čase začít platit pomocí karet uložených ve vašem telefonu. Mobil však pro to musí být vybavený funkcí NFC.
Slyšeli jste o 5G a patříte mezi těch pár „odvážlivců“, kteří se této nové technologie přenosu dat nebojí? A teď vážně - stojíte o rychlejší internet a myslíte dopředu? 5G se postupně začíná objevovat i v mobilech s nižší cenovkou. Vůbec by tak nebylo špatné na něj při koupi myslet.