Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Nejlepší mobily současnosti (Samsung, iPhone, Xiaomi a další)
Který telefon je v roce 2024 tím úplně top? A existuje něco jako nejlepší značka mobilních telefonů? Podívejme se na ty nejvýkonnější z nejvýkonnějších. Na vlajkové lodě. Na mobily s těmi nejostřejšími displeji, s nejrychlejšími procesory a zároveň ale i s nejvyššími cenovkami a řekněme si, které z nich drtí svou konkurenci.
Nejlepší mobilní telefony
-
- 35 809 Kč – 50 675 Kč
- Mobilní telefony v 38 obchodech
-
- 24 688 Kč – 39 949 Kč
- Mobilní telefony v 80 obchodech
-
- 29 162 Kč – 35 035 Kč
- Mobilní telefony v 13 obchodech
-
- 27 388 Kč – 35 486 Kč
- Mobilní telefony v 11 obchodech
Co očekávat od top telefonu?
Každý z nás, uživatelů, má své preference. Pro každého rozhoduje při výběru nového mobilního telefonu něco jiného a žádný telefon neumí perfektně absolutně vše. Některé se tomu sice blíží, to ano, ale stále je lepší držet svá očekávání na uzdě.
Níže vám proto nepředstavíme jen jednoho krále mobilních telefonů. Ukážeme vám jich hned několik. To, který z nich si získá vaše srdce (respektive vaši peněženku), si ale už budete muset rozhodnout sami podle toho, bez čeho nepřežijete. Je pro vás důležitější fotoaparát, masivní jasný displej, podpora stylusu nebo výkon, který si poradí s kteroukoliv ze současných mobilních her?
Nejlepší iPhone
Apple iPhone 16 Pro Max
- Displej: 6,9" Super Retina XDR (2 868 × 1 320 px, 120 Hz)
- Procesor: Apple A18 Pro
- Zadní fotoaparáty: 48 Mpx (f/1,78, 24 mm), 48 Mpx (f/2,2, 13 mm), 12 Mpx (f/2,8, 120 mm)
- Přední fotoaparát: 12 Mpx (f/1,9, 23 mm)
- Rozměry: 163 × 77,6 × 8,25 mm
- Váha: 227 g
Apple iPhone 16 Pro Max má vše, co byste od vlajkové lodi jedné z největších technologických značek na světě mohli očekávat, a v této chvíli jde o ten nejvýkonnější telefon, jaký si můžete pořídit.
Design
Designově není „šestnáctka“ ničím novým. Apple ví, co funguje a co se prodává, a každý rok nám to servíruje s několika drobnými změnami. iPhone 16 Pro Max se tak nově pyšní ještě větším displejem, perfektně zpracovaným lehčím titanovým pouzdrem, novým tlačítkem Camera Control a vylepšenými fotoaparáty.
Zbytek zůstává oproti svému předchůdci víceméně při starém – telefon v ruce působí robustně a luxusně, nabízí rychlý USB-C port s podporou USB 3 i akční tlačítko, které nahradilo oblíbený přepínač režimů.
Displej a reproduktory
iPhone 16 Pro Max se i nadále chlubí jedním z nejjasnějších smartphonových displejů – jas tohoto 6,9palcového OLED panelu totiž dosahuje až 2 000 nitů. Obnovovací frekvence displeje kmitá podle potřeby mezi 1 až 120 Hz, což je výhodou oproti základním modelům iPhone 16, kde se Apple rozhodl z obchodního hlediska zůstat u pouhých 60 Hz. Modely iPhone Pro jsou zároveň stále jedinými iPhony disponujícími Always-On displejem. Ve zkratce: na moc lepších displejů, než je tento, jednoduše nenarazíte.
Zdařilou obrazovku pak doplňují jedny z nejlepších mobilních reproduktorů vůbec. Podávají čistý a dostatečně hlasitý zvuk a dokáží překvapit i hloubkou basů.
Výkon
Že to s těmi superlativy přeháníme? Naopak, my jsme ani pořádně nezačali. I na poli výkonu je totiž iPhone absolutní špičkou a čipset Apple A18 Pro je dost možná tím vůbec nejvýkonnějším mobilním čipem na trhu. Telefon vám tak bude bez zpomalení sloužit dlouhá léta a problém mu nebudou dělat ani ty nejnáročnější procesy. Ostatně zahrajete si na něm dokonce i několik her z „velkých herních“ konzolí.
Fotoaparáty
Velkou část zad telefonu zabírají fotoaparáty. Jejich čočky jsou velké a vystouplé, což napovídá jedinému - nejsou to žádná ořezávátka, ale jedny z těch nejlepších mobilních fotoaparátů. U iPhonu 16 Pro Max došlo ke zlepšení zoomu: 12Mpx teleobjektiv nyní nabízí ohniskovou vzdálenost 120 mm a umožňuje pětinásobný zoom, což je posun oproti trojnásobnému zoomu v předchozí generaci. Objektivy jsou navíc opatřeny antireflexní vrstvou.
Méně zkušení fotografové budou moct bez překážek cvakat, co to jde, ale na své si přitom přijdou i profesionálové, bavíme se tu přece o iPhone „Pro“. Čekají tu na vás formáty ProRAW a HEIF a můžete také natáčet video v profilu Log ve formátu ProRes. Může to znít jako klišé, ale videa natočená tímto telefonem budete mít problém čas od času rozeznat od videí z těch nejlepších filmových kamer.
Výdrž a nabíjení
iPhone 16 Pro Max je velké zařízení s velkou baterií. Baterií, která navíc i těží z dobře optimalizovaného a úsporného čipsetu. Její výdrž je proto solidní a jedním dnem proletí jako nic (výrobcem udávaná výdrž je až 33 hodin přehrávání videa).
Ke změně také došlo u nabíjení. Nyní lze telefon nabíjet rychleji pomocí 30W a silnějšího adaptéru ve spojení s USB-C kabelem, nebo rychlejší MagSafe nabíječkou opět v kombinaci s 30W a silnějším adaptérem.
Nejlepší Samsung telefon
Samsung Galaxy S24 Ultra
- Displej: 6,8" AMOLED (3 120 × 1 440 px, 120 Hz)
- Procesor: Qualcomm Snapdragon® 8 Gen 3
- Zadní fotoaparáty: 200 Mpx (f/1,7, 24 mm), 50 Mpx (f/3,4,111 mm), 12 Mpx (f/2,2, 13 mm), 10 Mpx (f/2,4, 67 mm)
- Rozměry: 162,3 × 79 × 8,6 mm
- Váha: 232 g
Samsung Galaxy S24 Ultra je podobně jako jeho předchůdce spíše než mobil taková malá pracovní a výtvarná platforma. Opět v zařízení najdete perfektně zpracovaný všestranný stylus S Pen s takřka nulovou latencí.
Design
Výrobce přešel z hliníkového rámečku na titanový, a nový model se tak přibližuje iPhonu 16 Pro Max. Podobně Samsung opustil i od zaobleného displeje. Všechny modely řady S24 mají rovné hrany, rovný displej a užší rámeček. Galaxy S24 Ultra má navíc odolnější přední i zadní sklo - Gorilla Glass Armor.
Displej
Na plochém 6,8palcovém displeji se vám bude pohodlně pracovat, ale třeba i hrát hry. Kvalitní a jasný displej Quad HD+ s rozlišením 3 120 × 1 440 px dosahuje až 2 600 nitů. Displej navíc skvěle odolává odleskům.
Na displeji najdete čtečku otisků prstů a selfie kameru s 12 Mpx se světelností f/2,2.
Výkon
Samsung Galaxy S24 Ultra není žádný šnek. Naopak, je to jeden z nejnabušenějších kousků na trhu, za což vděčí hlavně svému čipsetu Qualcomm Snapdragon® 8 Gen 3 doplněnému o 12 GB RAM. Interní paměť můžete vybírat z 256 GB, 512 GB nebo 1 TB.
Hráči jistě ocení grafickou kartu Qualcomm Adreno 750 a výkonnou odpařovací komoru. Celkově Galaxy S24 Ultra nabízí funkce na úrovni stolního počítače.
Fotoaparáty
Na internetu narazíte na desítky a stovky diskuzních fór zabývajících se jen jednou jedinou záležitostí. „Který mobil fotí nejlépe?“ A v současnosti na nich budou válčit především tři skupinky. Ti obhajující Apple iPhone 16 Pro, ti stojící za Google Pixel 9 Pro a ti bojující za Samsung Galaxy S24 Ultra. A částečnou pravdu má každá z těchto skupin. Všechny tyto mobily fotí znamenitě. V určitých situacích budou mít navrch iPhony, v jiných Pixely a v dalších zase telefony Samsung.
Ani my toto dilema nerozsekneme a nepovíme vám, že jeden fotí lépe než druhý. Prozradíme vám jen, že S24 Ultra sází primárně na excelentní 200Mpx senzor, který vám dovolí fotky ořezávat, co hrdlo ráčí. Doplněn je o 50px a 10Mpx teleobjektiv s 5× a 3× optickým zoomem a 12Mpx ultra široký objektiv. S touto sadou zachytíte všechny detaily nejen na vašich cestách.
Výdrž a nabíjení
Samsung předčí s výdrží baterie i iPhone 16 Pro Max. 5 000 mAh vám umožní sledovat videa až 30 hodin a až 95 hodin poslouchat hudbu. A to už je slovo do pranice. Bonusem je podpora rychlého 45W nabíjení a 15W bezdrátového nabíjení (včetně 4,5W reverzního nabíjení).
Galaxy S24 a S24 Plus
Alternativu ke Galaxy S24 Ultra představují telefony Samsung Galaxy S24 a Galaxy S24+. Jsou to menší verze svého vážnějšího sourozence bez podpory S Pen a s několika dalšími drobnými deficity. Jedná se ale o špičkové telefony a nechcete-li po kapsách vláčet 232 gramů titanu a skla, budou vám dost možná vyhovovat i více než masivní S24 Ultra.
Samsung Galaxy S24 Ultra 12GB/256GB
Recenze Samsung Galaxy S24 Nejlepší mobilní battle royale hry
Nejlepší Android telefon
Google Pixel 9 Pro XL
- Displej: 6,8" LTPO OLED (2 992 × 1 344 px, 120 Hz)
- Procesor: Google Tensor G4
- Zadní fotoaparáty: 50 Mpx (f/1,68, 25 mm), 48 Mpx (f/2,8, 113 mm), 48 Mpx (f/1,7, 123°)
- Přední fotoaparát: 42 Mpx (f/2,2, 103°)
- Rozměry: 162,8 × 76,6 × 8,5 mm
- Váha: 221 g
Google Pixel 9 Pro XL je nejnovější vlajková loď od Googlu, která spojuje špičkový výkon, revoluční AI funkce a ohromující fotografické možnosti. Je stvořený pro ty nejnáročnější uživatele, kteří hledají nejen výkonný, ale také stylový a odolný telefon, který se přibližuje těm nejlepším existujícím mobilům. Nová vylepšení se dotkla nejen designu, ale také výkonu a samozřejmě i fotoaparátů.
Design
Pixel 9 Pro XL je ještě štíhlejší než jeho předchůdce, takže se vám bude pohodlněji držet v ruce. Rámečky kolem displeje se ztenčily, což poskytuje více prostoru pro obrazovku bez zvětšení rozměrů zařízení.
Další novinkou jsou odolnější materiály. Rám je vyroben z lehčího, ale pevnějšího leteckého hliníku, což zlepšuje celkovou odolnost telefonu.
Displej
Oproti „osmičce“ si Pixel 9 Pro XL polepšil jasnějším displejem, na kterém byste neměli mít problém cokoliv přečíst ani na sluníčku. 6,8palcový LTPO OLED displej má maximální jas až 3 000 nitů. Displej je navíc chráněn kvalitním sklem Corning Gorilla Glass Victus 2.
Výkon
Google Pixel 9 Pro XL běží na novém čipsetu Google Tensor G4. Přestože je zmíněný čipset výkonnější než jeho předchůdce, konkurenci se vyrovnat nedokáže. Při běžném užívání si na výkon nejspíše stěžovat nebudete. Ovšem hráči by mohli narazit na přehřívání nebo sekání obrazovky, a to především při hraní náročnějších her.
Fotoaparáty
O jakých fotoaparátech že je vlastně řeč? O hlavním 50Mpx snímači, o 48Mpx ultraširokoúhlém snímači a o 48Mpx teleobjektivu. Každý z nich vám má co nabídnout a každý z nich je schopný ze sebe dostat fenomenální výsledky. Ostatní konkurenty navíc hravě strčí do kapsy svým 42Mpx předním fotoaparátem.
Nedovolíme si vám tvrdit, že Pixel (nebo iPhone, či Samsung) je jedničkou mezi fotomobily, protože si nemyslíme, že je možné něco takového vůbec určit. Místo toho vám povíme, že pokud by měl trůn krále fotomobilů místo pro tři, byla by tam právě tato trojka.
Výdrž a nabíjení
Baterie v Pixelu má se svými 5 060 mAh velký potenciál. S touto kapacitou porazí iPhone 16 Pro Max i Samsung Galaxy S24 Ultra.
Čistý Android
Mobily Google Pixel schovávají v rukávu (respektive pod krytem) eso, kterým mohou otočit celou hru (tedy vaše rozhodování o koupi nového mobilu). Tím je operační systém Android ve své nejčistší podobě se spoustou exkluzivních funkcí. Zmínit můžeme třeba Call Screen, hlasovového pomocníka, který za vás odpoví na telefonáty, nebo Magic Eraser, který dokáže smazat jakékoliv nechtěné prvky hyzdící jinak perfektní fotky.
Srovnávací tabulka: iPhone vs. Samsung vs. Pixel
iPhone 16 Pro Max | Galaxy S24 Ultra | Google Pixel 9 Pro XL | |
Displej | 6,9" Super Retina XDR (120 Hz) | 6,8" AMOLED (120 Hz) | 6,8" LTPO OLED (120 Hz) |
Rozlišení | 2 868 × 1 320 px | 3 120 × 1 440 px | 2 992 × 1 344 px |
Čipset | Apple A18 Pro | Qualcomm Snapdragon® 8 Gen 3 | Google Tensor G4 |
RAM | 8 GB | 12 GB | 16 GB |
Počet objektivů | 5 | 4 | 3 |
Přední fotoaparát | 12 Mpx | 12 Mpx | 42 Mpx |
Zadní fotoaparáty | 48 Mpx (f/1,78, 24 mm), 12 Mpx (f/2,8, 120 mm), 48 Mpx (f/2,2, 13 mm) | 200 Mpx (f/1,7, 24 mm), 50 Mpx (f/3,4,111 mm), 12 Mpx (f/2,2, 13 mm), 10 Mpx (f/2,4, 67 mm) | 50 Mpx (f/1,68, 25 mm), 48 Mpx (f/2,8, 113 mm), 48 Mpx (f/1,7, 123°) |
Kapacita baterie | 4 685 mAh | 5 000 mAh | 5 060 mAh |
Odolnost | IP68 | IP68 | IP68 |
Rozměry | 163 × 77,6 × 8,25 mm | 162,3 × 79 × 8,6 mm | 162,8 × 76,6 × 8,5 mm |
Váha | 227 g | 232 g | 221 g |
Nejlepší Xiaomi telefon
Xiaomi 14 Ultra
- Displej: WQHD+ 6,73" AMOLED (3 200 × 1 440 px, 120 Hz)
- Procesor: Snapdragon® 8 Gen 3
- Zadní fotoaparáty: 50 Mpx (f/1.6 – f/4.0, 23 mm), 50 Mpx (f/2,5, 120 mm), 50 Mpx (f/1,8, 75 mm), 50 Mpx (f/1,8, 12 mm)
- Rozměry: 161,4 × 75,3 × 9,2 mm
- Váha: 224,4 g
Značka Xiaomi nás již pěkných pár let pravidelně zásobuje cenově dostupnými telefony, které často nemají ve svých cenových kategoriích žádnou konkurenci. Vězte ale, že oni umí vyrobit i pořádné rakety - výkonnostně i v penězích. A jaký Xiaomi je tím nejlepším? Aktuálně je jím Xiaomi 14 Ultra.
Design
Xiaomi 14 Ultra pořídíte v klasické bílé nebo černé barvě. Na rozdíl od nižšího modelu Xiaomi 14 má v obou barevných variantách záda potažena veganskou kůží. Jeho eleganci podtrhuje lehce zaoblený displej a kovové ploché rámečky, které přesahují až na samotná záda telefonu. Působit tak mohou zakulaceně, opak je ale pravdou. Do očí pak nejvíce bije kruhový fotomodul zabírající velkou část zad mobilu.
Telefon se i přes svou velikost (161,4 × 75,3 × 9,2 mm) a vyčnívající fotomodul drží dobře v ruce a díky koženým zádům neklouže. Navíc je stejně jako model starší generace Xiaomi 13 Pro vybaven ochranou proti vlhkosti a prachu IP68.
Displej a výkon
Při konzumaci videí a dalšího obsahu se budete s Xiaomi tetelit blahem. Sází na expertně zpracovaný 6,73palcový WQHD+ AMOLED panel s 68 miliardami barev, na kterém vizuály doslova září. Adaptivní obnovovací frekvence dosahuje až 120 Hz a čitelnost je díky maximálnímu jasu 3 000 nitů výtečná i na přímém sluníčku.
Stěžovat si nemůžeme ani na přítomné stereo reproduktory. Na mobilní telefon znějí hlasitě a skoro bychom se odvážili říct, že si v ničem nezadají ani s iPhonem. Xiaomi 14 Ultra se opírá o high-endový čipset Qualcomm Snapdragon® 8 Gen 3 a při práci mu asistuje celých 16 GB RAM.
Fotoaparáty
Od fotografické výbavy nové řady Xiaomi se čekalo hodně, a právě vlajková loď Xiaomi 14 Ultra očekávání naplnila, minimálně to naše, doplna. Čtyři výkonné 50Mpx snímače, z nichž největším lákadlem je právě ten hlavní Sony LYT-900 s variabilní clonou, dokážou divy. Z hlavního snímače dostanete maximálně detailní snímky s plnými barvami bez šumu, a navíc to i za ne ideálních světelných podmínek.
Dále máte na výběr 3,2× nebo 5× teleobjektiv, který zachytí každý detail už od vzdálenosti 10 centimetrů. Výkonnou čtyřku uzavírá ultraširoký objektiv, u kterého už nějaká ta nedokonalost v podobě lehkého rozostření na okrajích snímků jde vidět. I tak z něj ale za pomoci automatického ostření Dual Pixel PDAF a rozsahu 122° dostanete kvalitní fotografie.
Nechybí ani 32Mpx selfie kamera, na kterou zachytíte video ve 4K rozlišení. Celkově zvládá Xiaomi 14 Ultra natáčet na vysoké úrovni (na hlavní senzor až v 8K rozlišení). A abychom nezapomněli, na optice, na uživatelském rozhraní a na barevných profilech Xiaomi stále spolupracuje s legendární společností Leica.
Výdrž a nabíjení
Výdrž Xiaomi 14 Ultra se díky 5 000 mAh baterii a výkonnému čipsetu bez potíží pohybuje okolo jednoho a půl dne. Oproti Xiaomi 13 Pro se snížil výkon drátového nabíjení ze 120 W na 90 W, přesto kompletně vybitý telefon dostanete z 0 na 100 % za necelých 40 minut. Bezdrátové nabíjení má maximální výkon 80 W a reverzní pak 10 W. V dnešní době vnímáme jako bonus napájecí adaptér a kabel v balení. Bezdrátovou nabíječku si už ale budete muset dokoupit sami.
-
- 31 287 Kč – 53 207 Kč
- Mobilní telefony v 59 obchodech
-
- 15 289 Kč – 27 173 Kč
- Mobilní telefony v 10 obchodech
-
- 15 727 Kč – 18 270 Kč
- Mobilní telefony ve 2 obchodech
Nejlepší skládací mobil
Samsung Galaxy Z Fold6
- Hlavní displej: 7,6" Dynamic AMOLED 2X (2 160 × 1 856 px, 120 Hz)
- Procesor: Snapdragon® 8 Gen 3 for Galaxy
- Zadní fotoaparáty: 50 Mpx (f/1,8), 10 Mpx (f/2,4), 12 Mpx (f2,2)
- Rozměry (složený): 153,5 × 68,1 × 12,1 mm
- Váha: 239 g
Dívali jste se před pár lety na skládací telefony s mohutnou dávkou skepse? Pak vás asi překvapí, že nejenže jsou tu stále s námi, ale ony dokonce prosperují! Jejich prodejní čísla bez ustání rostou a odpovědí na otázku „Proč?“ je třeba takový Samsung Galaxy Z Fold6. Ultimátní multitaskingová mašina. Navenek běžný telefon, kterému by neuškodilo v pase trochu shodit, a uvnitř tablet s velkým displejem.
Design
Zapomeňte na všechny hororové historky, které jste doposud o skládacích telefonech slyšeli. Z Fold6 je prémiově zpracované zařízení se solidním a prověřeným kloubem. Pocitově je to opravdu telefon za 40 tisíc korun a ne nějaký experiment splácaný v garáži.
Hlavní displej
Na vnitřní 7,6palcový AMOLED displej vedle sebe (případně pod sebe) poskládáte v jeden moment až tři aplikace. Z jedné pak můžete snadno třeba přetahovat obrázky do druhé a z ní zase text do třetí. Povíme vám, zvyknete si na to rychle a pak už nebudete chtít měnit.
Jinak je to klasika. 120 Hz obnovovací frekvence, vysoké rozlišení, pestré barvy a excelentní kontrast. Prostě další perfektní panel od korejských mistrů ze Samsungu. Musíme ale uznat, že pro sledování filmů a seriálů preferujeme displeje iPhonu a Samsungu Galaxy S24 Ultra a to má co do činění s formátem displeje. Z Fold6 se pyšní téměř čtvercovým displejem. Velkou část obrazovky tak budou při sledování videí zabírat tlusté černé čáry. Cokoliv jiného, od brouzdání po internetu přes hraní her až po psaní e-mailů, zvládá Z Fold6 s přehledem. Intuitivnější zařízení byste v obchodě našli možná až v uličce s tablety a s notebooky.
Kaňkou na tomto jinak skvostném displeji je viditelný ohyb přesně uprostřed. Zvyknete si na něj a často jej nebudete ani vnímat, ale jednou za čas (třeba pod přímým světlem) se vám připomene se vším všudy.
Vnější displej
Smekáme i před vnějším 6,2palcovým „vedlejším“ displejem. Ve srovnání se Z Fold3 již není tak zmáčknutý a je to plnohodnotný dobře ovladatelný panel. Využijete jej třeba pro kontrolu notifikací a pro psaní zpráv. Nic vám nebrání na něm sledovat filmy nebo hrát hry, ale když se hned pod ním ukrývá taková bomba, byla by to přinejmenším škoda.
Výkon
Tipnete si, co pohání tento phablet (jestli už takový výraz není tak trochu archaismus)? Ano, je to extrémně výkonný Snapdragon® 8 Gen 3.
Prostředí má šmrnc a mobil pohotově reaguje na každou z vašich akcí. Kombinace rychlého procesoru a velkého displeje značí jediné – Z Fold6 funguje skvěle jako malá herní konzole.
Fotoaparáty
V Samsung Galaxy Z Fold3 podřimovaly přinejlepším jen průměrné fotoaparáty. Se Z Fold4 se situace zlepšila a i Z Fold5 patřil k nadprůměru, ač ne docela na úplnou špičku. Fotoaparáty Z Fold6 se ale oproti přechůdci nezměnily. Stále tak radši ignorujte 4Mpx selfie kameru pod hlavním displejem. Ta je tam jen opravdu do počtu.
Software a AI
Uvnitř najdete Android 14 se (snad brzkou) možností aktualizace na verzi 15. Největším trumfem této „skládačky“ je však využití umělé inteligence. Tak si můžete usnadnit vyhledávání pomocí kroužkování objektů na fotkách a obrázcích, překládat v reálném čase nebo si pohrát s fotografiemi jako profesionál (funkce Sketch to Image, Portait Studio, Photo Assist).
Stylová alternativa - Z Flip6
Z Fold6 je koncipovaný jako počítač do kapsy a jeho velikost může velké spoustě uživatelů být jen na škodu. Chcete-li ale i tak okusit, jaké to je žít se skládacím telefonem, dejte šanci Samsung Galaxy Z Flip6, který je o poznání menší.
Nejlepší telefon do 6 palců
Apple iPhone 13 mini
- Displej: 5,4" Super Retina XDR (2 340 × 1 080 px, 60 Hz)
- Procesor: Apple A15 Bionic
- Zadní fotoaparáty: 12 Mpx (f/1,6), 12 Mpx (f/2,4)
- Rozměry: 131,5 × 64,2 × 7,65 mm
- Váha: 141 g
Kompaktních telefonů v dnešní době už mnoho nevzniká. I Apple se od 14. série rozhodl vyrábět místo „mini modelů“ větší Plus verze. Apple iPhone 13 mini tak nadále zůstává jednou z mála čestných výjimek. Je to mobil, kterého bychom si měli vážit, dokud si jej ještě pořád můžeme pořídit.
Design a displej
iPhone 13 mini je iPhone 13 akorát v menším provedení s 5,4palcovým OLED displejem. Vše, co tedy platí o větších iPhonech, platí i o mini verzi. Rozdílem je, že mini můžete pohodlně ovládat jednou rukou a vejde se vám i do těch nejmenších kapes.
Telefon je zkonstruovaný prémiově. Jeho displeji také není co vyčíst. Podává přesné živé barvy s výrazným kontrastem a s úctou si poradí se sledováním filmů, se scrollováním na sociálních sítích nebo třeba se čtením knížek a komiksů.
Výkon
Kvůli výkonu nemusíte pátrat po drahém šíleném 250 gramovém monstru. iPhone 13 mini je se svým A15 Bionic čipem tím nejvýkonnějším malým telefonem na světě a vyrovná se i těm nejsilnějším (velkým) Androidům.
Fotoaparáty
Jen dva zadní fotoaparáty o 12 Mpx? Není to málo? Kdepak, není. Důležitý není počet pixelů, ale kvalita senzorů a ta malému iPhonu nechybí. Fotí tedy skvěle. Nechybí mu dokonce ani stabilizace obrazu a spolehlivé automatické ostření. Nepatříte-li mezi nejnáročnější fotografické fajnšmekry, bude vám poctivě sloužit dlouhá léta a nacvakáte s ním tisíce luxusních fotek.
Výdrž
iPhone 13 mini se nenechává zastínit velikány v tomto žebříčku a na telefon s malinkatou 2 438mAh baterií vydrží opravdu hodně. Je skvěle optimalizovaný a dost mu očividně pomáhá jeho malý šetřivý displej.
Androidí alternativy
Rádi byste fungovali s malým telefonem, ale Apple a iOS vám úplně nelahodí? Doporučujeme vám Asus Zenfone 10 s 5,9palcovým displejem a se Snapdragon® 8 Gen 2.
Nejlepší mobil cena/výkon
OnePlus 11
- Displej: 6,7" AMOLED (3 216 × 1 440 px, 120 Hz)
- Procesor: Snapdragon® 8 Gen 2
- Zadní fotoaparáty: 50 Mpx (f/1,8, 24 mm), 32 Mpx (f/2, 48 mm), 48 Mpx (f/2,2, 115˚)
- Rozměry: 163,1 × 74,1 × 8,5 mm
- Váha: 205 g
OnePlus je u nás v Česku neprávem přehlíženou značkou. Je to takový černý kůň produkující telefony s parádními parametry, kterým kontrastuje agresivně nízká cena.
Design
OnePlus 11 má okraje displeje elegantně zahnuté a záda telefonu pokrývá reflektivní odolné sklo Gorilla Glass 5. U zad ještě chvíli setrváme, najdeme tam totiž fotoaparáty hrdě se hlásící ke spolupráci se značkou Hasselblad. Kulatý hrbol s čočkami fotoaparátů plynule navazuje na hliníkový rám telefonu a cíleně na sebe svou lesklou úpravou přitahuje všechnu pozornost. Hasselblad je holt Hasselblad. Oproti předchozímu modelu OnePlus 10 Pro je OnePlus 11 voděodolný, a to podle IP64.
Jeden malý pozitivní poznatek k designu - OnePlus 11 je snad jediný telefon, který se krom iPhonů honosí fyzickým tlačítkem pro přepínání mezi normálním režimem a režimem „Nerušit“.
Displej
6,7palcový AMOLED panel OnePlus 11 je pohlcující a prolíná se v něm vše, co byste od vlajkové lodi čekali. Podporuje nejen HDR10+, ale i Dolby Vision. Jeho rozlišení činí 3 216 × 1 440 px, obnovovací frekvence zaujímá prostor mezi 1 Hz a 120 Hz a na displeji pulzuje potenciálně až jedna miliarda barev! Ve světě bez iPhonu 16 Pro a bez Samsungu Galaxy S24 Ultra by nás tento panel přiváděl k extázi. Takhle je to „jen“ další obrazovka na vysoké úrovni bez jediné slabiny.
Fotoaparáty
Výše jsme již zmínili fakt, že se OnePlus opřelo do spolupráce s Hasselblad. Fotoaparáty jsou pro OnePlus důležité a tamní inženýři bez přestávky pracují na jejich zlepšení. A set kamer v OnePlus 11 je tím nejlepším, co se v zařízení OnePlus dosud objevilo. Nedosahují sice kvality těch opravdu nejlepších fotomobilů na trhu, ale jsou konzistentně dobré - nejen hlavní 50Mpx snímač, ale i 2× teleobjektiv a ultraširokoúhlý objektiv, který lze použít i pro focení makra.
Výkon, výdrž a nabíjení
Jako kdybychom se točili v nekonečných kruzích. OnePlus 11 se totiž opírá zas a znovu o výkonný a spolehlivě chlazený Qualcomm Snapdragon® 8 Gen 2. Má tedy více výkonu, než budete kdy v běžném životě potřebovat.
Výdrž telefonu (5 000 mAh) není žádné terno, ale lze ji srovnávat se smartphony typu iPhone 15 Pro Max nebo Samsung Galaxy S24 Ultra.
Silnou stránkou tohoto zařízení je rychlost nabíjení. OnePlus 11 podporuje až 100W kabelové nabíjení a s rychlou nabíječkou se tak dostanete z 1 % na 100% během ani ne půl hodiny.