Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak vysušit utopený mobilní telefon? Rýže a další bezpečné metody
Můžete být sebeopatrnější, ale jednou se to stane každému z nás - utopený mobil. Je vcelku jedno, jestli za to může voda v bazénu, rozlitý čaj nebo třeba bezedný záchod. Voda a elektronika jsou dvě věci, které prostě nejdou dohromady. Co byste měli dělat, když vás něco takového potká a je rýže opravdu tím nejlepším možným řešením?
Postup vysušení utopeného telefonu
Jednejte rychle!
Utopený mobil není žádná sranda. Hrajete o čas a rozhoduje opravdu každá sekunda. Telefon co nejrychleji vyjměte z „koupele“ a vypněte jej. Vyhnete se tak možným zkratům. Pokud se jedná o model, z kterého lze vyjmout baterii, pak tak učiňte.
Telefon následně otřete suchou utěrkou nebo hadříkem a v žádném případě jej nenabíjejte a nepřipojujte kabelem k jiným zařízením.
Jak bezpečně vysušit mobilní telefon?
Z telefonu sejměte pouzdro nebo kryt a snažte se z něj setřít veškerou povrchovou vlhkost, na kterou narazíte. Do konektorů ale raději nesahejte a nechte je, ať vyschnou samy.
Nepatříte-li mezi technické experty, do rozebírání svého zařízení se raději nepouštějte. Místo toho najděte uzavíratelnou krabičku (nebo sáček), naplňte ji materiálem schopným absorbovat vlhkost a mobil do ní schovejte. Materiál by měl telefon obklopovat ze všech stran a krabičku poté nezapomeňte zavřít.
Použít můžete určitě i klasickou misku, ale ta není tolik efektivní - materiál bude totiž absorbovat vlhkost také z okolního vzduchu a ne jen z telefonu.
Jak dlouho nechat mobil v rýži (a funguje to vůbec)?
A nyní nejdůležitější otázka celého tohoto článku - máte k absorbování vlhka použít notoricky známou rýži, nebo existuje něco lepšího?
Silikagel, kuskus, nebo třeba ovesné vločky?
Jistě jste si domysleli, že existují i materiály s lepšími absorpčními schopnostmi, než je rýže. Jmenovitě třeba silikagel - průmyslové vysoušedlo, které často v malém pytlíčku doprovází vaše nově koupené boty. Doma ale silikagel skladuje málokdo. Rýži má naopak každý.
V „absorpčním žebříčku“ (pokud něco takového existuje) jsou rýži nadřazené například i kuskus a ovesné vločky. Problémem je, že by se jejich miniaturní částice mohly dostat do telefonu. Což by sice vyřešilo náš problém s vlhkostí, ale na rukách bychom měli zase problém jiný. Z bláta do louže.
Kuskus raději uvařte k večeři - jak na to?
Rýže volbou číslo jedna!
Rýže tudíž nakonec není vůbec špatnou volbou. Jen s ní nešetřete a dejte jí dostatek času. Telefon nechte v krabičce zavřený alespoň 24 hodin. Pro jistotu můžete rýži po dni vyměnit a telefon do té nové vložit ještě na celý jeden další den. Pokud se vám ale nedaří ani po 48 hodinách telefon zapnout, zbývá jediné - navštívit odborný servis a doufat v zázraky. Nebo se rovnou začít poohlížet po mobilu novém.
Reklamace utopeného telefonu
Nepokoušejte se svůj poškozený telefon reklamovat. Záruka se na utopení nevztahuje a zkušení technici hned poznají, jestli se do zařízení dostala voda.
Jak postupovat dál?
Telefon se vám po „rýžové lázeňské proceduře“ podařilo zapnout? Skvělé! Ale pořád ještě nemáte tak docela vyhráno. Některá vnitřní poškození se mohou projevit až časem - po několika dnech nebo klidně i týdnech. Vrhněte se proto okamžitě na zálohování, ať o nic nepřijdete, a to ideálně na cloud. Tam se vám voda (a ani nic jiného) na data nedostane.
Co při vysoušení rozhodně nedělat
Při vysoušení se vyhněte veškerým zdánlivě rychlým řešením jako jsou topení a fény. Jediné, čeho tím „rychle“ dosáhnete, je kondenzace displeje a nenávratné poškození vašeho mobilního miláčka.
Prevence aneb mobil do záchodu nepatří
Můžeme vám samozřejmě doporučit, ať se ke svému mobilu chováte hezky a ať na něj tu kávu nevyléváte. Ať jej do toho záchoda neházíte. Bohužel, takové věci se ale v reálném životě ovlivnit nedají. Někdy se holt dějí. Ať už chcete nebo ne.
Jedinou věc, kterou ovlivnit můžete, je výběr telefonu. Vybírejte z voděodolných telefonů pyšnících se stupněm krytí IPx7 nebo IPx8. Modely s touto certifikací jsou totiž chráněny proti ponoření do určité hloubky a po určitou dobu a dodají vám tak ten tolik potřebný klid na duši, až se vám telefon příště zase střemhlav vrhne do bazénu.