Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Představení iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max): Vylepšení, která stojí za to
Apple právě v Kalifornii uvedl další řadu svých iPhonů, tentokrát s číslovkou 15. A ačkoliv to tak z prvních fotek nemusí vypadat, nové telefony doznaly velké spousty zásadních vylepšení – jak na poli výkonu, tak i třeba designu a fotoaparátů. Zbystřit by tak měli i ti z vás, jejichž kapsy okupují „jen“ rok staré iPhony 14. A ještě více by měli zbystřit milovníci růžové, protože ani Apple nedokázal odolat současné Barbie mánii!
Dostupnost: Kdy, za jakou cenu a v jakých barvách?
Dostupnost
- Všechny modely Apple iPhone 15 se prodávají od 22. září 2023.
Cena
- Základní verze Apple iPhone 15 (6,1") začíná na 23 990 Kč.
- Větší Apple iPhone 15 Plus (6,7") vás vyjde minimálně na 26 990 Kč.
- Cena prémiového Apple iPhone 15 Pro (6,1") začíná na 29 990 Kč.
- A jeho větší sourozenec Apple iPhone 15 Pro Max (6,7") vás vyjde přinejmenším na 35 990 Kč.
Vedle nových iPhonů zůstávají nadále v prodeji i modely iPhone SE, iPhone 13 a iPhone 14, a to samozřejmě za nižší ceny než dříve.
Barvy
iPhone 15 a iPhone 15 Plus si budete moct pořídit v těchto barvách:
- růžová, žlutá, zelená, modrá a černá.
iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max pak budou k dostání v:
- černé, bílé, modré a v přírodní barvě titanu.
Design: Několik zásadních kroků kupředu
iPhone 15 směle dohání modely Pro
Apple před rokem celkem bezohledně ignoroval levnější iPhone 14 a upgrady zahrnul víceméně jen iPhone 14 Pro (Max). Pokud jste ho ignorovali i vy, o nic jste nepřišli. Letos proto měl Apple o to více co dohánět a to se mu naštěstí podařilo. iPhone 15 má novinek na rozdávání.
Dynamický ostrůvek
Tou nejviditelnější je Dynamic Island – multifunkční výřez v displeji pro selfie kameru převzatý od iPhone 14 Pro (Max). Ten se dle potřeby zužuje a rozbaluje a dozvíte se z něj například to, jak daleko se od vás nachází vaše dovážka jídla nebo váš Uber, jak zrovna hraje váš tým nebo z jaké brány odlétá váš let.
USB-C pro všechny
Méně viditelnou, ale o to důležitější změnou, je dlouho očekávané nahrazení Lightning portu portem USB-C. Všechna nová zařízení od Apple od MacBooku přes iPhone a iPad až po vylepšenou 2. generaci AirPods Pro tak budete konečně moct nabíjet jedním kabelem! Děkujeme, už bylo na čase.
Matná záda a jasný displej
Další novinky v konstrukci jsou spíše estetického rázu. Záda telefonu pokrývá jeden velký kus probarveného matného skla a hliníkové okraje zařízení jsou příjemně zaoblené.
Displej pak chrání Ceramic Shield. A když už jsme u displeje, tak i zde najdete dobře známý Super Retina XDR (OLED) panel, jehož jas je nově schopný dosáhnout až 2 000 nitů. To je skoro dvojnásobek oproti předcházející generaci. HDR obsah proto nebude telefonu činit sebemenší potíže.
Ani tentokrát jsme se ale nedočkali adaptivní obnovovací frekvence ProMotion a ani technologie Always-On. Ty jsou nadále exkluzivní pro iPhone Pro a Pro Max (a pro minimálně 90 % všech i sebelevnějších telefonů s Androidem).
iPhone 15 Pro se nechává unést na vlně titanu
Modely iPhone 15 Pro a Pro Max dle očekávání navazují na Apple Watch Ultra a pyšní se titanovým šasi. Užitá slitina (Grade 5 titan) se používá například i na Roveru brázdícím Mars a je známá svou odolností a lehkostí. Nové modely Pro jsou tudíž těmi nejlehčími Pro vůbec. Jejich hrany mají elegantní a přitom industriální kartáčovanou povrchovou úpravu, která se nám velice zamlouvá.
Akční tlačítko
Záda telefonu pokrývá i v tomto případě odolné (a prý i snadno vyměnitelné) sklo a na displeji nemůže chybět Ceramic Shield. Další drobnou novinkou je vzdání se populárního přepínače ticha a zvonění ve prospěch nového programovatelného akčního tlačítka (ne nepodobného tomu z Apple Watch Ultra). Toto tlačítko může mít nadále již zmíněnou funkci pro přepínání režimů, ale zároveň mu budete moct dle libosti přiřadit kopec dalších funkcí a například kliknutím aktivovat diktafon nebo fotoaparát.
Také USB-C, ale rychlejší
Ani iPhone 15 Pro (Max) si nemohl nechat ujít přechod na USB-C. Zatímco ale levnější verze podporuje pouze USB 2 s rychlostí až 480 Mb/s, Pro verze podporuje USB 3 s výrazně rychlejší rychlostí až 10 GB/s! To potěší například filmaře, kteří budou moct nahrávat videa ve 4K při 60 fps přímo na externí úložiště.
Nejlepší mobilní fotoaparáty na trhu? Dost možná ano
iPhone 15 směle dohání modely Pro, podruhé!
Dynamický ostrov, USB-C port a několik menších změn v designu vás ke koupi nového iPhonu možná ještě nepřesvědčilo. Co by vás ale přesvědčit mohlo je nový fotoaparát. Hlavní 12Mpx fotoaparát z iPhonu 14 (a 13 a 12…) přenechává své místo novému 48Mpx senzoru s objektivem disponujícím ohniskem 26 mm, světelností f/1,6 a optickou stabilizací obrazu. Výchozí rozlišení snímků po seskupení pixelů do větších skupinek je 24 Mpx a výsledkem by měly být extrémně detailní fotky, které ale přitom zároveň nezabírají polovinu volného místa na disku.
Hlavní kameru doplňuje dobře známý 12Mpx ultraširokoúhlý objektiv (ohnisko 13 mm) a přestože byste tu teleobjektiv hledali marně, telefon dokáže z hlavního senzoru vykouzlit 12Mpx fotky s 2× přiblížením (52 mm ohnisko). iPhone 15 tak s pouhými dvěma fotoaparáty pokrývá rozmezí od 0,5× přes 1× až po 2× zoom.
Apple pak velkou část prezentace věnoval hlavně portrétům. Telefon nově dokáže sám od sebe zaznamenat, kdy je na fotce osoba (nebo třeba domácí mazlíček) a automaticky přepne do portrétního režimu. V průběhu focení telefon nasnímá potřebné info o hloubce a vy si pak i u již hotové fotky budete moct vybrat bod ostření a upravit tolik oblíbený efekt rozostřeného pozadí („bokeh“).
Samozřejmě i tentokrát jsme se dozvěděli, že fotky jsou ostřejší, barvy sytější a věrnější a výkon nočního režimu vyšší než kdy dřív.
iPhone 15 Pro Max dosáhne dále než kdy dřív
iPhone 15 Pro a Pro Max se stejně jako klasický model honosí hlavním 48Mpx senzorem (f/1,78) s novým výchozím rozlišením 24 Mpx. Novinkou je – pro fotografy bez pochyb srozumitelný – výběr mezi ohnisky 24 mm, 28 mm a 35 mm, s tím že si jedno z nich můžete nastavit jako defaultní. Pro verze iPhonu dovedou nadále fotit (vedle klasických JPGů) nejen do formátu ProRAW, ale nově se zde objevuje i informacemi nabušený formát HEIF.
iPhone 15 Pro disponuje vedle hlavního snímače a 12Mpx ultraširokoúhlého snímače (13 mm, f/2,2) také opticky stabilizovaným 12Mpx teleobjektivem s 3× přiblížením (77 mm, f/2,8). Ve větším iPhone 15 Pro Max střídá zmíněný teleobjektiv ještě o něco delší stabilizovaný 12Mpx teleobjektiv s 5× přiblížením (120 mm, f/2,8), a to už je na takto malý mobil opravdu úctyhodný dosah, s kterým se nebudete muset bát fotit například sport.
Na konci tohoto roku se pak v iPhone 15 Pro odemkne další nová funkce a tou je natáčení prostorového videa pro VR headset Apple Vision Pro. Bližší info se o těchto brýlích dozvíte v našem Apple Vision Pro Preview.
Výkon na úrovni stolního PC
Do třetice všeho dobrého, iPhone 15 dohání Pro i ve výkonu
iPhone 15 nepřekvapivě pohání výkonný čip A16 Bionic. Tedy ten stejný čip, na kterém stojí i iPhone 14 Pro. To znamená šestijádrové CPU (o dvou výkonných a čtyřech úsporných jádrech) a pětijádrové GPU. Nesetkal jsem se s nikým, komu by výkon iPhone 14 Pro přišel neadekvátní a to stejné bude po dlouhá léta platit i o tomto modelu. iPhone 15 se bez pochyb zařadí mezi jeden z nejvýkonnějších telefonů na trhu a poradí si fakticky s čímkoliv.
Strojové učení má pak na telefonu na starosti 16jádrový Neural Engine, který podle slov Applu zvládne za jednu sekundu provést až 17 bilionů (sic!) operací.
Pro čipy pro Pro mobily
iPhone 15 Pro staví na nové generaci mobilních čipů od Applu, a to A17 Pro. Jedná se o první 3nm čip s celkovým počtem 19 miliard tranzistorů. Přítomné CPU je o nějakých 10 % rychlejší než předcházející generace a výkon Neural Enginu je až dvojnásobný.
Nejzásadnějšího vylepšení ale doznalo GPU, tedy grafická síla tohoto čipu. Pařmeni tak mohou jásat. A17 Pro totiž podporuje hardwarově akcelerovaný Ray Tracing (realistické odrazy světla v reálném čase), který je až 4× rychlejší než ten softwarový. Herní grafika na těchto iPhonech bude opravdu bezkonkurenční. Dokládá to mimo jiné i fakt, že si na iPhone 15 Pro zahrajete i pár titulů z „velkých“ konzolí, a to například Resident Evil Village, Resident Evil 4, Death Stranding a dokonce i chystanou akční adventuru Assassin’s Creed Mirage.
Souhrn novinek
Modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus se mílovými kroky přiblížily řadě Pro a jejich nákup se podle nás opravdu vyplatí. A to i pokud třeba tohle zrovna čtete na svém iPhone 14. Těch změny mezi poslední a novou generací je totiž vskutku dost.
Hlavními novinkami jsou:
- nový hlavní 48Mpx fotoaparát,
- Dynamic Island,
- USB-C port,
- vyšší jas displeje (2 000 nitů),
- čip A16 Bionic
- a vyladěnější design (matná záda).
Ani iPhone 15 Pro (Max) nás ale rozhodně nezklamal. Mezi jeho vylepšení patří například:
- odolné a lehké titanové šasi,
- programovatelné akční tlačítko,
- USB-C port s podporou USB 3,
- možnost fotit ve formátu HEIF a několik softwarových vylepšení (např. u portrétů),
- teleobjektiv s 5× přiblížením u modelu Pro Max
- a čip A17 Pro, na kterém si zahrajete i pár titulů z herních konzolí.
Srovnávací tabulka: iPhone 14 (Pro) vs. 15 (Pro)
iPhone 14 | iPhone 15 | iPhone 14 Pro | iPhone 15 Pro | |
Displej | 6,1" Super Retina XDR OLED (60 Hz) | 6,1" Super Retina XDR OLED (60 Hz) | 6,1" Super Retina XDR OLED (až 120 Hz) | 6,1" Super Retina XDR OLED (až 120 Hz) |
Rozlišení displeje | 2532 × 1170 px | 2556 × 1179 px | 2556 × 1179 px | 2556 × 1179 px |
Čip | A15 Bionic | A16 Bionic | A16 Bionic | A17 Pro |
Zadní fotoaparáty | hlavní 12Mpx (f/1,5), ultraširokoúhlý 12Mpx (f/2,4) | hlavní 48Mpx (f/1,6), ultraširokoúhlý 12Mpx (f/2,4) | hlavní 48Mpx (f/1,78), ultraširokoúhlý 12Mpx (f/2,2), 3× 12Mpx teleobjektiv (f/2,8) | hlavní 48Mpx (f/1,78), ultraširokoúhlý 12Mpx (f/2,2), 3× 12Mpx teleobjektiv (f/2,8) |
Přední fotoaparát | 12Mpx TrueDepth (f/1,9) | 12Mpx TrueDepth (f/1,9) | 12Mpx TrueDepth (f/1,9) | 12Mpx TrueDepth (f/1,9) |
Výdrž baterie (při přehrávání videa) | až 20 hodin | až 20 hodin | až 23 hodin | až 23 hodin |
Rozměry | 146,7 × 71,5 × 7,8 mm | 147,6 × 71,6 × 7,8 mm | 147,5 × 71,5 × 7,9 mm | 146,6 × 70,6 × 8,25 mm |
Hmotnost | 172 g | 171 g | 206 g | 187 g |
Text původního spekulativního článku
Pohodlnější a praktičtější než kdy dřív
Na první pohled budou nové iPhony vypadat stejně jako ty předcházející, ale vylepšení na poli designu by mělo být překvapivě více než dost. Telefony budou mít nadále srovnatelné velikosti, plochý displej, rovné okraje a levnější verze by měla od verzí Pro nadále odlišovat (kromě jiného) i povrchová úprava zad – lesklá u iPhone 15 (Plus) a matná u iPhone 15 Pro (Max).
Příjemně zaoblené okraje
Co by se tedy mělo změnit? Začněme u okrajů telefonů. Budou sice nadále rovné, ale již ne tolik ostré. Hrany budou zaoblenější a telefony tak budou v ruce mnohem pohodlnější. Nečekejte návrat do dob vaničky na iPhone 5C, ale k určité změně dojde.
Odolnější a lehčí titan
Další novinkou, o které se již nějakou dobu mluví, je titanové šasi. S titanem se Apple seznámil při konstrukci svých chytrých hodinek Apple Watch Ultra a tak bylo jen otázkou času, než se objeví i v jednom z telefonů. Pokud vyjde tento rok iPhone Ultra, titanu se nejspíš dočká právě on, ale pokud tomu tak nebude, titan by se mohl objevit už v modelech iPhone 15 Pro (Max). iPhone 14 Pro (Max) a jeho předchůdci se totiž spoléhají na ocel a ocel je ve srovnání s titanem těžší a náchylnější ke škrábancům.
Levnější iPhone 15 však nejspíš zůstane u hliníku a všechny nové modely se budou zcela jistě nadále držet skleněných zad, a to kvůli omezením spojeným s bezdrátovým nabíjením.
Dotyková tlačítka?
Pár měsíců zpátky se začaly po internetech šířit zvěsti o tom, že Apple plánuje nahradit všechna fyzická klikatelná tlačítka svých telefonů tlačítky dotykovými (neboli haptickými). Nakonec k tomu ale – zdá se – (zatím) nedojde. Apple narazil při designu těchto tlačítek na blíže neurčené potíže a jejich představení se tak prozatím odkládá na neurčito.
Tlačítka iPhone 15 ale přesto nezůstanou zcela nedotčena. Dojít totiž má k nahrazení oblíbeného přepínače mezi tichým a normálním režimem, a to fanouškům Apple Watch Ultra jistě povědomým „akčním tlačítkem“.
Vezmeme-li v potaz ohromnou popularitu současného přepínače, může se tato změnit jevit jako vcelku kontroverzní, ale akční tlačítko by mělo být nadále schopné nejen přepínat mezi režimy, ale navíc by mělo mít tunu dalších funkcí. O nic tedy nepřijdeme.
Lightning je mrtev, ať žije USB-C!
Novinka, s kterou počítáme takřka na 100 %, je odvržení Lightning portu a jeho nahrazení široce rozšířeným USB-C portem. Je to sice změna, ke které byl Apple tak trochu donucený unijní legislativou, ale myslíme si, že jde jednoznačně o změnu k lepšímu. Nejen proto, že s sebou nebudeme muset neustále tahat navíc i Lightning kabel, ale i kvůli výraznému navýšení rychlosti nového portu.
USB-C port na iPhone 15 by měl podporovat Thunderbolt 3, což potenciálně znamená rychlosti dosahující až 5 000 MB/s! To je ve srovnání s rychlostí Lightning portu pohybující se kolem 480 MB/s více než desetinásobek! Představte si, že si budete chtít zazálohovat celý obsah svého telefonu včetně tisíců fotek a videí a ono to potrvá maximálně pár minut. Na první pohled sice výměna portu není tak „sexy“ jako třeba představení nových fotoaparátů, ale vsadíme se, že v praxi na ní ve výsledku nedáte dopustit.
Abychom se ale nenechali unést, nemáme zatím žádné informace o tom, jestli port v levnějším iPhone 15 (Plus) bude stejně rychlý jako port v iPhone 15 Pro (Max). I kdyby tomu tak ale nebylo, stále půjde ve srovnání s Lightning o výrazný posun vpřed.
Atraktivnější displej
Velikost displejů zůstane beze změny. 6,1 palce u menších modelů a 6,7 palce u těch větších. To je momentálně jakýsi průmyslový standard, na který jsme si všichni zvykli, a Apple nemá sebemenší důvod s ním experimentovat a měnit jej.
To stejné platí i o zobrazovací technologii těchto displejů. Nic lepšího než OLED pro mobilní telefony aktuálně neexistuje. Maximálně se zase dočkáme drobného posunu maximálního jasu, ale ono už není ani moc kam dál ty displeje posouvat (této větě se určitě za pár let pěkně zasměji, ale co už). iPhone 14 Pro (Max) se může pochlubit hodnotou 2 000 nitů a už i to je trochu přehnané. Na přímém sluníčku si vystačíte i s hodnotou poloviční.
Sbohem širokým okrajům
Mohlo by se zdát, že obrazovky současných iPhonů jsou vlastně dokonalé a není na nich co vylepšovat, ale jedna maličkost by se přece jen našla. A podle toho, co jsme slyšeli, by se s ní měl iPhone 15 se ctí poprat. Tou maličkostí jsou široké černé okraje kolem displeje. Ty u iPhone 15 Pro a Pro Max by měly být rekordně úzké!
Dynamický ostrůvek
To znamená, že panely levnějších modelů zůstanou při starém? Ne tak docela. Jejich černé okraje sice rekordy trhat nebudou, ale iPhone 15 (Plus) by se měl letos konečně dočkat svého „Dynamic Island“ – ostrůvku, který konečně nahradí ten současný masivní výřez pro přední kameru. „Notch“ totiž patří jen na jedno místo, a to do mobilní historie.
Obnovovací frekvence
Nový ostrůvek ale musíme zároveň vyvážit jednou špatnou zprávou. Levnější modely se budou nejspíš muset i tento rok spokojit s nuznou 60Hz obnovovací frekvencí. 120Hz technologie ProMotion má být i tentokrát rezervována jenom pro modely Pro.
5× zoom aneb co nového na poli fotoaparátů?
Dalekosáhlý zoom
K fotoaparátům se rok co rok stahuje největší množství pozornosti a nejinak tomu bude i tentokrát. iPhone 15 Pro Max se podle všeho pokusí dohonit svého soka Samsung Galaxy S23 Ultra a nabídne periskopický objektiv s až 5-6× zoomem. Není ale jasné, jestli se tohoto fotoaparátu dočká i menší verze Pro, nebo jestli se ta bude muset spokojit s maximálně 3× přiblížením z iPhone 14 Pro. U obou Pro modelů každopádně očekáváme zase o něco vystouplejší objektivy ze zad zařízení a zase o něco otravnější kolébání se při psaní na telefonu položeném na stole.
48 Mpx pro všechny
Pořádný update pravděpodobně čeká i levnější iPhone 15 (Plus). I tento rok bude telefon sázet „jenom“ na dvě zadní kamery, ale rozlišení hlavní snímače by mělo tentokrát čítat celých 48 Mpx místo 12 Mpx v předcházející verzi. Dost možná tak půjde o ten stejný senzor, o který se opírá iPhone 14 Pro. Pokud je na této spekulaci něco pravdy, půjde spolu s dynamickým ostrovem o jeden z hlavních taháků levnějšího iPhone 15 (Plus).
Sestava fotoaparátů v iPhone 15 by tedy měla vypadat takto:
- 48Mpx široký (všechny verze),
- 12Mpx ultraširoký (všechny verze),
- 12Mpx teleobjektiv (Pro Max 5-6× zoom, Pro 3× zoom),
- 12Mpx selfie kamera (všechny verze).
Kromě toho nás jistě nové telefony oslní řadou softwarových vylepšení a již tradičně lepším výkonem v horších světelných podmínkách a spolehlivější stabilizací obrazu.
Výkon, výdrž a další novinky
Procesor, paměť a úložiště
Předpokládáme, že iPhone 15 (Plus) bude pohánět Apple A16 Bionic, což je procesor, který najdete v současné generaci iPhone Pro. iPhone 15 Pro (Max) by pak měl přestoupit na novější 3nm Apple A17 Bionic, který bude zas o nějaký ten kousíček rychlejší.
Apple se posledních pár let zaslouženě vyhřívá na trůnu mobilního výkonu a konkurence od Androidu je stále pozadu, takže i rok starý A16 Bionic je opravdu špičkový a poradí si s čímkoliv od těch nejnáročnějších aplikací a her až po multitasking.
Je možné, že paměť RAM u iPhone 15 (Plus) sečká na úrovni 6 GB, zatímco u iPhone 15 Pro (Max) povyskočí na 8 GB. V kapacitě úložiště neočekáváme žádné změny. iPhone 15 (Plus) by proto měl být dostupný ve verzích se 128 GB, s 256 GB a s 512 GB volného místa a iPhone 15 Pro (Max) navíc i ve verzi s 1 TB.
Zaslechli jsme i zprávy o tom, že prémiovější iPhone 15 Pro (Max) by měl tento rok přejít na Wi-Fi verze 6E, zatímco levnější „patnácka“ si na tento update ještě minimálně rok počká.
Výdrž a nabíjení
Vzhledem k tomu, že velikost telefonů zůstává víceméně beze změny, u kapacity a výdrže baterie neočekáváme žádná velká překvapení. Menší telefony vydrží klasicky jeden den a ty větší vydrží při šetřivém používání a se špetkou štěstí až dva dny.
O čem se zatím nikde nemluví, ani nepíše, je rychlost nabíjení. iPhony nikdy nepatřily v nabíjení mezi nějaké hvězdy, ale představení nového USB-C portu by mohlo vést k určitému zlepšení. Uvidíme.
iOS 17
Nové telefony by se měly prodávat s předinstalovaným operačním systémem iOS 17. Updatu na novou verzi iOS se ale tradičně dočkají samozřejmě i starší telefony, a to všechny verze následující po iPhone X (ten by měl už zůstat bez updatu).
Hlavní novinkou nového operačního systému budou podle všeho aktivní widgety. Tedy widgety, které nebudou jen pasivně zobrazovat jakési informace, ale widgety, které budou plně interaktivní – budou to prostě takové malé a snadno přístupné aplikace přímo na ploše telefonu.
Vyplatí se počkat si na iPhone 15?
Co takové malé shrnutí těch největších chystaných novinek? Novinek, které nám nejvíce uvízli v paměti. iPhone 15 by se měl dočkat:
- USB-C portu,
- titanového šasi na Pro modelech,
- dynamického ostrůvku na levnějších modelech,
- užších černých okrajů kolem displeje na Pro modelech,
- dalekosáhlého periskopického objektivu na modelu Pro Max a
- nového 48Mpx hlavního senzoru na levnějších modelech.
Disclaimer
Na závěr málé upozornění. Všechny výše uvedené informace jsou ve výsledku jen fámy, dohady a spekulace. Jen samotní zaměstnanci Apple vědí, jak nové telefony nakonec dopadnou a my se mezi ně neřadíme. Berte to všechno proto s určitou rezervou.