Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Snímková frekvence (FPS)
Snímková frekvence je hodnota udávající, kolik snímků za sekundu je zařízení schopno zobrazit, případně kolik snímků za sekundu je zařízení schopno zachytit. Udává se v FPS (ve snímcích za sekundu z anglického frames per second) nebo také v hertzích.
Obnovovací frekvence u televizí, monitorů a displejů
U zařízení jako jsou televize, monitory a displeje mobilních telefonů či tabletů označuje číslo udávané v hertzích počet snímků, které je zařízení schopné zobrazit za jednu sekundu. Tedy kolikrát dokáže za jednu sekundu překreslit zobrazený obrázek. Televize s obnovovací frekvencí 120 Hz je tudíž schopná zobrazit až 120 snímků za jednu sekundu.
Vyšší zobrazovací frekvence se projevuje tak, že je promítaný obraz plynulejší. Pro zobrazení plynulejšího obrazu vám ale nestačí jenom televize s vysokou obnovovací frekvencí. Již samotné zobrazované video musí být v této vyšší hodnotě FPS natočené a promítané. To samé platí například i pro počítačové monitory. Fakt, že máte monitor s obnovací frekvencí činící 240 Hz neznamená, že počítač bude této hodnoty schopen dosáhnout. Dosáhne jí jen ve výjimečných případech.
Naprostá většina filmových blockbusterů se drží standardu 24 FPS. Pro televizní vysílání je typická hodnota 25 FPS a 30 FPS. Videa na YouTube a na podobných platformách pak často dosahují i 60 FPS. Videohry se nejčastěji také drží hodnoty 60 FPS.
Lidské oko vidí jakékoliv záběry s hodnotou nad 24 FPS relativně plynule.
Poznámka: FPS ve hrách může označovat jak již zmíněnou snímkovou frekvenci, tak ale i celý žánr her, a to first-person shooters - střílečky z pohledu první osoby. Tak se tím nenechte překvapit.
Snímková frekvence u fotoaparátů a kamer
U fotoaparátů a u kamer pak hodnota FPS určuje počet snímků za sekundu, které je dané zařízení schopno zachytit, a to ať už na video, nebo jako fotografie v souvislé řadě.
Vyšší snímková frekvence u videa (60 FPS a více) bývá u tradičních fotoaparátů zpravidla k dispozici pouze na úkor vyššího rozlišení. Typicky se pak objevuje u akčních kamer, a to až v řádu 120 a 240 FPS. Video s takto vysokými FPS lze následně v postprodukci snadno zpomalit a získat tak tzv. slow-motion záběry.
Co pak znamenají hodnoty s „p“ na konci - například 60p? I tyto hodnoty označují promítaný a zachycovaný počet snímků za sekundu. Smysl dávají při porovnání s jejich protikladem, hodnotami s písmenem „i“ - například 60i. Zatímco 60p označuje neprokládané video tvořené 60 celými snímky, 60i označuje prokládané video s 60 půlsnímky a tudíž jen 30 kompletními snímky. Vzpomeňte si na to, až budete příště točit video. Když si zvolíte režim točení 60i, tak výsledné video nebude tak plynulé jako by tomu bylo při 60p.