Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak udělat screenshot (snímek obrazovky) na PC aneb síla print screenu
Snímek obrazovky. Pro zkušeného uživatele naprostá maličkost. Pro ty z vás, kteří ale tuto funkci nepoužívají každý den, něco přece jen trochu složitějšího – zvlášť bez jasných a přehledných instrukcí. Od toho tu ale máte nás! Povíme vám, jak udělat screenshot – tedy jak vyfotit obrazovku, a to jak na PC, tak i na notebooku, jak na Windows, tak i na macOS, a print screenem i jinak!
Jak udělat screenshot na PC a na notebooku s Windows (7, 8, 10, 11)?
Klávesa print screen
Klávesu PrintScreen (resp. PrtSc, či PrtScn) najdete zpravidla v pravé horní části klávesnice v okolí Backspace. Některé klávesnice mají dokonce i speciální klávesy určené přímo jen a pouze pro focení obrazovky – ať už obrazovky celé, tak i jen její určité části.
Screenshot celé obrazovky pomocí print screen a kam se ukládá?
- Windows (logo) + PrintScreen
Screenshot najdete ve složce Obrázky – Snímky obrazovky. Zároveň jej ale máte uložený ve „schránce“ a použitím klávesové zkratky Ctrl + V ho tak můžete vložit do dokumentu nebo do e-mailu.
Print screen ve „schránce“
- PrintScreen
Pouhým stisknutím tlačítka PrintScreen se vám snímek celé obrazovky automaticky nikam neuloží. Pouze se vám zkopíruje do „schránky“ – obdobně jako například text při použití zkratky Ctrl + C. Poté ale ten snímek musíte ještě někam vložit nebo si ho uložit – může to být do e-mailu, do dokumentu, nebo třeba do grafického programu jako je Malování, a to vždy pomocí klávesové zkratky Ctrl + V.
Po vložení screenshotu do grafického programu jej můžete samozřejmě oříznout, všelijak jej upravit a dále s ním pracovat. Nakonec jej nezapomeňte uložit (v Malování tak učiníte pomocí klávesové zkratky Ctrl + S).
Print Screen jednoho vybraného aktivního okna
- Alt + PrintScreen
Máte-li otevřené jedno okno (například internetový prohlížeč) a chcete-li vyfotit jen právě toto okno a ne celou obrazovku, tak právě k tomu slouží tato klávesová zkratka. I zde pak platí, že snímek máte ve „schránce“ a následně jej musíte pomocí Ctrl + V někam vložit a uložit.
Výstřižek aneb print screen bez tlačítka PrintScreen
- Windows (logo) + levý Shift + S
Nástroj výstřižek mluví sám za sebe. Jedná se o flexibilnější typ „print screenu“, který ale přímo nevyužívá tlačítka print screen a který nevede k zachycení celé obrazovky, ale k zachycení vámi určené části obrazovky – tedy výstřižku.
Podržte najednou výše uvedené klávesy, v horní části obrazovky si vyberte jeden z možných tvarů (výstřižek obdélníkový, volného tvaru, okna…), podržte levé tlačítko myši a tažením kurzoru označte tu část obrazovky, kterou chcete „vyfotit“.
Výsledný snímek si pak ze schránky vložte pomocí zkratky Ctrl + V do dokumentu, do e-mailu, do Messengeru nebo do libovolného grafického programu.
Ve starších verzích operačního systému Windows nemusí zkratka pro výstřižky fungovat. V takovém případě otevřete panel Start, do vyhledávacího pole zadejte „Výstřižky“ a otevřete program stejného jména. V nejnovějších Windows 11 pak lze Výstřižky použít dokonce i k nahrávání obrazovky ve formě videa!
Jak vyfotit obrazovku pomocí print screen na Macu a MacBooku (macOS)?
Na Macu a MacBooku od Apple byste klávesu PrintScreen hledali marně – žádnou nemají. Zachycení snímků obrazovky je na nich ale přesto extrémně snadné, a to stejné platí dokonce i pro nahrávání obrazovky.
Základní nástroj pro focení a pro nahrávání obrazovky
- Command + Shift + 5
Vyvolá panel nástrojů s širokou nabídkou jasně popsaných funkcí. Vyfotit si můžete jak celou obrazovku, tak i jen určité aktivní okno, nebo jen tu část obrazovky, kterou si sami označíte. Stejně tak zde narazíte na funkci nahrávání obrazovky ve formě videa, a to znovu jak obrazovky celé, tak i jen její určité části.
Poté, co si svůj screenshot nebo video „uděláte“, objeví se ve formě malé ikonky v pravém dolním rohu displeje. Kliknete-li na ni, s obrázkem nebo s videem můžete dále pracovat – můžete na ně psát poznámky, odstranit je a ve finále i uložit. Ať už se rozhodnete je dále upravovat, nebo ne, konečný soubor najdete vždy na ploše.
Snímek celé obrazovky
- Command + Shift + 3
Výše uvedený panel je sice všeobjímající, ale výběr toho, co zrovna potřebujete, může chvíli trvat. macOS má proto v rukávu i další klávesové zkratky, které vše urychlí. V tomto případě se například automaticky uloží screenshot celé obrazovky, a to na vaši pracovní plochu.
Nechcete, aby se vám screenshot uložil na plochu, chcete ho mít jen ve „schránce“ a následně ho například v rychlosti zkopírovat do e-mailu? Použijte zkratku Command + Shift + Control + 3.
Screenshot vámi zvolené části obrazovky, nebo jednoho okna
- Command + Shift + 4
Podržte tři výše uvedené klávesy, zároveň podržte levé tlačítko myši a jejím tahem označte tu část obrazovky, kterou chcete „vyfotit“.
Pokud chcete vyfotit jen jedno okno, místo držení levého tlačítka myši stiskněte mezerník, označte to okno, které chcete uložit a volbu potvrďte kliknutím levého tlačítka myši.
Jak udělat screenshot Touch Baru?
- Command + Shift + 6
Pracujete s MacBookem Pro, který se může vedle klávesnice pochlubit navíc i dotykovým panelem – tzv. Touch Barem? I jeho obsah můžete snadno „vyfotit“, a to výše uvedenou zkratkou.