Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Novinky od Samsungu (Z Flip4, Z Fold4 a Watch5)
Co na nás vybalil korejský Samsung na letošní již tradiční srpnové akci nazývané trefně „Samsung Unpacked“? Centrem pozornosti se beze všeho staly vylepšené verze stále tak trochu groteskních skládacích smartphonů - Galaxy Z Flip4 a Z Fold4. Vedle nich ale došlo také k oznámení nástupců populárních hodinek Galaxy Watch a nakonec i sluchátek Galaxy Buds Pro.
Samsung Galaxy Z Flip4
Samsung Galaxy Z Flip3 je tím nejlevnějším (to ale neznamená levným) a nejpopulárnějším skládacím mobilním telefonem na trhu a Z Flip4 na něj navazuje možná až příliš plynule. Změn je totiž u nového modelu pomálu a Samsung se tak na této akci soustředil hlavně na to, aby divákům předvedl, čím je tento véčkový telefon vlastně unikátní.
Design
Začněme zvenčí. Flip4 vypadá víceméně stejně jako Flip3. Je to elegantní véčko, jehož okraje lemuje nablýskaný hliníkový rám. Zadní část telefonu pokrývá pevné sklo Gorilla Glass Victus a v její horní černé části se skrývají dva objektivy a malý displej. Došlo k drobnému zúžení černých okrajů kolem hlavního displeje a ke zmenšení stále stejně solidního pantu. V zavřeném stavu je mobil nepatrně užší, ale mezera kolem kloubu je pořád dost patrná.
Telefon by nyní měl být podle Samsungu ve všech směrech mnohem odolnější a jako jeden z mála skládacích telefonů se může pyšnit i voděodolností dle IPX8.
Displeje
Velikostně jsou displeje Flip4 a Flip3 identické. Vnější AMOLED mini-displej má i tentokrát 1,9 palce, rozlišení 260 × 512 px a obnovovací frekvenci 60 Hz. Nově na něj však budete moct přidat množství užitečných widgetů - od počasí přes kalendář až po virtuální peněženku. Měl by tak být mnohem použitelnější, než tomu bylo dosud. A ani u tohoto modelu samozřejmě nechybí možnost jej použít jako hledáček pro vnější fotoaparáty.
Vnitřní displej je zas a znovu 6,7palcový AMOLED s rozlišením 2640 × 1080 px až 120Hz plynulou obnovovací frekvencí. Samsung umí displeje jako nikdy jiný a i na tomto modelu je to znát. Obrazovka je dostatečně jasná a barevná a dle Samsungu i o chlup odolnější. Mrzí nás však, že korejští mágové zatím nevyřešili tu nehezkou vrásku uprostřed. Ano, po pár minutách používání si na ni sice zvyknete, ale bez ní by ten displej prostě vypadal mnohem lépe. Snad se dočkáme v příští generaci.
Hlavní displej je založený na nezvykle dlouhém formátu 22:9, což je skvělé pro sledování filmů a seriálů a překvapivě dobře se to dá využít i k multitaskingu (ač to je především parketa většího Foldu).
Hardware
Flip4 běží na nejnovějším procesoru Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 a snadno si poradí s čímkoliv, co na něj hodíte, včetně těch nejnáročnějších her. RAM činí skromných 8 GB a co se kapacity volné paměti týče, bude telefon dostupný ve třech různých verzích - 128 GB, 256 GB a 512 GB.
Příjemnou novinkou by měla být delší výdrž baterie, z původních 3300 mAh se baterie zvedla při zachování stejné fyzické velikosti na 3700 mAh. Konečně by tak měl telefon vydržet celý jeden průměrný den na jedno nabití. Flip4 podporuje rychlé 25W nabíjení a nabíjet jej lze i bezdrátově.
Fotoaparáty
Slabinou Flip3 byla horší kvalita fotoaparátů, zvláště ve srovnání s vlajkovými loděmi typu Samsung Galaxy S22 a Apple iPhone 13 (které se pohybují ve stejné cenové kategorii). Otázkou tak je, zda se v tomto ohledu Flip4 někam posunul.
Na první pohled to tak úplně nevypadá. V horní části hlavního displeje naleznete selfie kameru přípomínající dírku z děrovačky. Ta má 10 Mpx a objektiv se světelností f/2.4. Na zadní straně těla telefonu jsou pak dva další fotoaparáty - klasický širokáč s 12 Mpx (f/1.8) a s optickou stabilizací obrazu a ultra-širokáč s 12 Mpx (f/2.2). I Flip3 měl dva hlavní fotoaparáty s 12Mpx senzory. Mohli byste tak dojít k názoru, že jde o identické senzory. Podle Samsungu tomu tak ale není a od nového telefonu můžete prý očekávat až o 65 % lepší propustnost světla, ostřejší fotky a solidnější výkon za horších světelných podmínek.
Software
Kromě několika již zmíněných změn týkajících se vnějšího mini-displeje doznal pár pozitivních změn také tzv. Flex Mode. Flex Mode vám umožní naplno využít nastavitelného pantu a používat tak telefon v různých úhlech, například když si ho posadíte na stůl ala notebook. Na displeji budete moct mít například otevřená dvě okna, jedno v horní části displeje a druhé v dolní části.
Samsung také zapracoval na své Androidí nadstavbě One UI a umožní vám si vizuálně vyhrát se vzhledem prostředí. Ke změnám došlo také v souvislosti se Samsung Knox, což je systém ochrany dat a křižovatka pro nastavení soukromí.
Cena a dostupnost Samsung Galaxy Z Flip4
Samsung Z Flip4 bude dostupný ve čtyřech barevných variantách, a to v „tuhové“ (rozuměj šedé), růžovo-zlaté, modré a nakonec i v typické fialové. Na některých trzích si budou moct zákazníci vybrat i z dalších barev a namixovat si je dle svých představ do jedinečných kombinací, ale to nás v Česku podle všeho nečeká.
Model by měl být dostupný od 26. srpna, a to za cenu začínající na 27 499 Kč. Flip4 je sice aktuálně jeden z nejlevnějších skládacích telefonů (pomineme-li předcházející generaci), ale chtějí-li s ním jeho tvůrci opravdu proniknout do mainstreamu (jak nejednou během této akce naznačili), s takto vysokou cenou to půjde těžko.
Samsung Galaxy Z Fold4
Pro nový Samsung Galaxy Z Fold4 platí v mnoha ohledech to samé, co jsme zmínili u Flip4. Doznal pár změn, ano, ale spíše nenápadných. Evoluce jistě, revoluce nikoliv.
Design
Pokud už jste někdy drželi v ruce Fold3, pak máte docela dobrou představu o tom, jaký je Fold4. Rozdílů mezi nimi si dost možná nevšimnou ani právě majitelé staršího modelu. Fold4 shodil pár gramů (konkrétně 8) a je také o titěrný kousek menší.
Telefon svým vzhledem připomíná knihu, respektive malý zápisník. V otevřeném stavu je to takový menší tablet. Použitelný je ale díky svému vnějšímu displeji také v zavřeném stavu, kdy připomíná klasický, ač trochu baculatější, smartphone.
Okraje jsou z lesklého hliníku (nebo chcete-li přímo marketingový název od Samsungu - „obrněného hliníku“), záda jsou ze skla, konkrétně z Gorilla Glass Victus, a i tento model se honosí voděodolností úrovně IPX8. Je očividné, že Fold a Flip patří do jedné rodiny.
Displeje
Vnější AMOLED displej nového Samsungu má 6,2 palce, rozlišení 2316 × 904 px a obnovovací frekvenci 120 Hz. Díky tomu, jak je displej dlouhý, se dobře ovládá jednou rukou.
Vnitřní displej je se svými 7,6 palci o něco větší a znát je to i na jeho rozlišení, které činí 2176 × 1812 px. Obnovovací frekvence pak dělá také 120 Hz. Displej by měl být tentokrát silnější, ale otázkou je, jak je na tom jeho vrchní ochranná vrstva, která se u Fold3 po několika měsících začala odlupovat. To už se snad u tohoto modelu dít nebude, ale na verdikt si chvíli počkáme. Kromě tohoto potenciálního problému je ale tento displej excelentní. Jasný, velký, barevný a nad to všechno podporuje také stylus Samsung S Pen. Jen si ho tedy budete muset koupit zvlášť, v balení byste ho hledali marně. Na multitasking ve světě mobilů každopádně nic lepšího nenajdete.
I u tohoto modelu ale musíme zmínit viditelnou přítomnost hrbolu uprostřed hlavního displeje. Fold4 je telefon v ceně iPhonů SE pro celou malou rodinu. A jelikož víme, že to jinde bez viditelnějšího hrbolu jde (například u Oppo Find N dostupného v Číně), je nám líto toho, že to Samsung zatím nepořešil.
Hardware
V útrobách Fold4 dřímá nabouchaný Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, 12GB paměť RAM a úložiště s kapacitou začínající na 256 GB. Dostupné budou též dražší verze s úložištěm s 512 GB a s celým 1 TB. Hardwarově je tak Fold na pomyslném smartphonovém vrcholu výkonnosti a více k tomu asi není moc co dodávat.
Baterie zůstala nedotčena. 4400 mAh, rychlé nabíjení využívající až 25 W a podpora bezdrátového nabíjení. Na první pohled nic nezvyklého, ale upřímně by takto malá baterie mohla telefonu dělat potíže. Fold3 byl totiž nechvalně známý svou slabou výdrží a fakt, že Fold4 disponuje přesně tou samou baterií, v nás velkou důvěru nevyvolává. Pohánění takto velkých displejů se holt někde musí podepsat.
Fotoaparáty
Ani Fold3 se nemohl, stejně jako Flip3, chlubit extra kvalitními fotoaparáty. Rádi proto slyšíme, že Fold4 se podle všeho dočkal pozitivních změn. Specificky u primárního objektivu - toho širokoúhlého. Jeho rozlišení narostlo z nevelkých 12 Mpx na nynějších 50 Mpx. Uvidíme, jak se to projeví při reálném používání, ale předpokládáme, že to nebude vůbec špatné.
Kromě tohoto hlavního senzoru se světelností f/1.8 v sobě Fold4 skrývá také ultraširoký objektiv s rozlišením 12 Mpx (f/2.2), teleobjektiv s rozlišením 10 Mpx (f2.4), selfie kameru na vnějším displeji s rozlišením 10 Mpx (f/2.2) a nakonec selfie kameru pod (sic!) vnitřním displejem s rozlišením 4 Mpx (f/1.8). U těchto zbylých, nebo chcete-li „vedlejších“, fotoaparátů se toho mnoho nezměnilo, pomineme-li softwarové změny. Svou pozornost tak upínáme především na hlavní 50Mpx snímač.
Telefon zvládne natáčet video nejen v dnes již běžném rozlišení 4K o 60 snímcích za sekundu, ale také v rozlišení 8K o 24 snímcích za sekundu.
Cena a dostupnost Samsung Galaxy Z Fold4
Fold4 u nás bude dostupný od 26. srpna, a to v černé, šedo-zelené a béžové. Trochu nám tu chybí jakákoliv živější barevná varianta. Je vidět, že Samsung tento telefon cílí na (zřejmě nudné) profesionály a drží se proto raději konzervativních barev. Cenově bude Samsung Galaxy Z Fold4 začínat na masivních 44 999 Kč. Ani náhodou tak nejde o zařízení pro každého.
Samsung Galaxy Watch5 a Watch5 Pro
Drahé telefony už nechme být a pojďme se podívat na zařízení, která by si reálně mohla spousta z nás pořídit - na chytré hodinky Samsung Galaxy Watch5 a jejích pokročilejší a větší verzi Samsung Galaxy Watch5 Pro.
I tyto chytré hodinky se pevně drží motivu celého Samsung Unpacked, čímž se zdá být nepatrné zdokonalování předcházejících verzí. Galaxy Watch4 s sebou před rokem přinesly přechod na Wear OS a nový pokročilý všestranný senzor schopný měřit hned několik tělesných funkcí najednou. Galaxy Watch5 jsou oproti tomu tak trochu polovičatým upgradem.
Novinky
Hlavní novinkou letošního modelu je dlouho očekávaná funkce měření tělesné teploty (ačkoliv dostupná by měla být až nějakou dobu po uvedení hodinek do prodeje). Kromě toho se hodinky dočkaly vylepšení na poli odolnosti - sklíčko displeje je (konečně) ze safíru - tak, jak je to posledních dvacet let zvykem u velké většiny klasických „hloupých“ hodinek.
Faktem ale zůstává, že Galaxy Watch od Samsungu jsou ty nejlepší chytré hodinky celého Androidího ekosystému a vlastně na nich není moc co vylepšovat.
Funkce chytrých hodinek
S hodinkami si změříte tep, budou sledovat váš spánkový režim, spočítají vám, kolik máte tělesného tuku, a tak dále a tak dále. Všechna tato měření by měla probíhat ve srovnání se starší verzí hodinek o něco svižněji a výsledky měření by měly být zas o něco přesnější. Prostě jako každý rok.
Watch5 by měly zároveň o něco spolehlivěji pracovat s mapami - budete si na nich moct uložit své oblíbené trasy, nahrát si na ně plán cyklostezek a okolních túr a hodinky by vás měly být schopné po dlouhé cestě vždy navést zpátky domů.
Prostředí operačního systémů One UI Watch (nadstavba Wear OS) je přehledné a běží plynule bez jakýchkoliv potíží. Kromě toho, že budete moct s hodinkami začít makat na svém zdraví, vám také umožní snadno bezkontaktně platit za nákupy a například i ovládat svou chytrou domácnost.
Voděodolnost a výdrž baterie
Hodinky jsou voděodolné do 5 ATM a jejich baterie by měla vydržet o něco déle, než tomu bylo u jejich předka. U 40mm verze narostla kapacita baterie z 247 mAh na 276 mAh, u 44mm verze z 361 mAh na 397 mAh a u Pro verze by měla mít celých 590 mAh.
Cena a dostupnost Samsung Galaxy Watch5 a 5 Pro
Samsung Galaxy Watch5 budou taktéž dostupné 26. srpna, a to buď ve 40mm verzi a ve 44mm verzi z hliníku nebo ve 45mm Pro verzi z titanu. Cena běžných modelů bude začínat na částce 7 499 Kč, u Pro pak na 11 999 Kč. V nabídce zůstane vedle této nové verze hodinek také verze Samsung Galaxy Watch4 Classic s populární otočnou lunetou, která u páté iterace Samsungovských chytrých hodinek chybí.
Samsung Galaxy Buds2 Pro
Posledním produktem, který Samsung nově oznámil, jsou kompaktní bezdrátová sluchátka Samsung Galaxy Buds2 Pro. A jak už jste hned jistě uhádli, ani u nich se toho moc nezměnilo.
Jsou prý o nějakých 15 % menší než původní Buds Pro, podporují nejnovější verzi Bluetooth, tedy 5.3, a jejich největším vylepšením je podpora přehrávání 24bitového audia přes Bluetooth. Problémem ale je, že abyste si zvuk v takto vysoké kvalitě poslechli, budete potřebovat telefon Samsung Galaxy běžící na One UI 4.0 nebo na jeho novější verzi. Mobily jiných značek mají smůlu.
Jinak jsou to ta stará dobrá Buds Pro, která všichni znáte, tedy sluchátka s aktivním potlačením hluku a s podporou prostorového 360° audia, která se nebudete muset bát namočit do vody - jsou totiž voděodolná dle certifikace IPX7.
Dostupná budou 26. srpna v bílé, šedé a fialové variantě za cenu 5 699 Kč.
Kompletní prezentace
Možná nám něco uniklo, představení všech novinek na Samsung Unpacked si tak můžete sami v angličtině prohlédnout zde: