Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak na připojení monitorů k notebooku: Využijte všechny obrazovky naplno
Notebook je díky své kompaktnosti perfektním parťákem na cesty. Pokud na něj ale sázíte i doma, určitě jste už párkrát snili o tom, jaké by to bylo rozšířit nebo nahradit jeho obrazovku externím monitorem a všechny ty filmy, hry a cokoliv dalšího si pak užívat na větší ploše. Naštěstí to není nic složitého a my vám v tomto článku poradíme jak na to, tedy jak připojit monitor k notebooku.
Jak připojit externí monitor k notebooku pomocí kabelu?
Jak na to?
Jaký je nejsnazší způsob propojení monitoru a notebooku? Samozřejmě, že pomocí kabelu. Disponuje-li váš notebook i monitor stejným (resp. kompatibilním) portem pro přenos obrazu, stačí, když si pořídíte odpovídající kabel, zařízení jím k sobě připojíte, v nastavení počítače si vyberete, jestli chcete obraz rozšířit nebo duplikovat a máte hotovo.
Výběr kabelu: HDMI, DisplayPort, nebo USB-C?
V cestě vám stojí jen jeden jediný potenciální zádrhel, a to výběr kabelu. Nejčastějšími adepty na přenos obrazu (a zároveň i zvuku) jsou tato rozhraní:
- HDMI (a Mini HDMI),
- DisplayPort (a Mini DisplayPort)
- a USB-C, resp. Thunderbolt.
První věcí, kterou si ale musíte uvědomit, je fakt, že každé rozhraní „nereprezentuje“ jen jeden port a jeden kabel – není HDMI jako HDMI. HDMI i DisplayPort mají hned několik generací a novější verze toho zpravidla umí více – jsou schopné přenášet data vyšší rychlostí. Při nákupu kabelu proto věnujte pozornost tomu, aby byl ten váš schopný přenášet obraz ve vámi žádaném rozlišení a s odpovídajícím počtem snímků za sekundu. Různé verze HDMI a DisplayPort jsme blíže rozebrali v našem článku Jak propojit notebook a PC s televizí?, rozhodně vám tak doporučujeme jeho přečtení.
- Pro standardní propojení laptopu se 4K monitorem o 60 Hz vám doporučujeme kabel s propustností alespoň 18 Gb/s.
- Hráčům bude ale více vyhovovat kabel s rychlostí alespoň 48 Gb/s. Ten si totiž poradí nejen s rozlišením 4K, ale i vyšší frekvencí 120 Hz.
Zvláštní kapitolou samou o sobě je pak USB-C. USB-C totiž neoznačuje rozhraní jako takové, ale jen samotný konektor. A ten konektor toho typického pilulkového tvaru pak používají různá rozhraní, a to například USB 3.2, USB4, Thunderbolt a dokonce i DisplayPort a HDMI. Co to znamená v praxi? I pokud má váš notebook zdířku USB-C, tak to ještě neznamená, že ji budete moct používat pro přenos obrazu! Informace o tom, co konkrétně dokáže, tedy jaká podporuje rozhraní, se dozvíte v návodu. A to stejné pak samozřejmě platí i o kabelech USB-C. Pro přenos obrazu nemůžete použít jen tak ledajaký (třeba nabíjecí) USB-C kabel. Potřebujete USB-C kabel pro přenos obrazu.
VGA a DVI
Ve starších zařízeních se setkáte i s VGA a DVI, ale žádné z těchto rozhraní nedokáže převádět audio a s obrazem si poradí jen v nižším rozlišení. Pokud můžete, těmto portům se proto vyhněte. Vsaďte raději na ty novější zmíněné výše.
Dokovací stanice
Notebook nemusíte nutně propojovat s monitorem „napřímo“. Můžete je připojit i pomocí dokovací stanice. Proč byste to dělali? Protože některé laptopy (nejčastějším viníkem jsou typicky MacBooky) mají třeba jen jeden použitelný port. A pokud ho ve stejnou chvíli potřebujete pro myš, pro externí SSD a navíc i pro externí monitor, čeká vás nelehká volba. Kterou z těch tří věcí dokážete obětovat? Žádnou? Nevadí, právě od toho jsou tu ty dokovací stanice.
Zvolte takovou dokovací stanici, která má všechny vámi potřebné porty a ubezpečte se, že je kompatibilní s vaším notebookem (ne všechny stanice si například rozumí s MacBooky).
Nastavení externího monitoru ve Windows
Propojení monitoru s notebookem by mělo proběhnout automaticky. Pokud si ale chcete změnit jakákoliv nastavení (např. rozlišení), kde je najdete?
- Klikněte pravým tlačítkem myši kamkoliv na plochu a vyberte „Nastavení zobrazení“.
Nastavení externího monitoru v macOS (MacBook)
I na macOS probíhá vše automaticky. Bližší nastavení pak najdete zde:
- Klikněte na Apple logo v levém horním rohu displeje a zvolte „Nastavení systému“.
- V panelu klikněte na „Monitory“ a zde najdete vše potřebné (např. zrcadlení obrazu).
Jak na bezdrátové propojení notebooku s monitorem
Bez pomocníků to nepůjde
Bezdrátové propojení je složitější. Není nemožné, ale je rozhodně složitější. Málokterý monitor totiž podporuje bezdrátový přenos obrazu (a zvuku) „jen tak“ bez čehokoliv dalšího. Budete ho tudíž muset doplnit nějakým udělátkem – například multimediálním centrem typu Google Chromecast nebo bezdrátovým HDMI adaptérem.
Slabá kvalita obrazu
To ale není všechno. I pokud se vám podaří zařízení tímto způsobem propojit, budete muset počítat se zpožděním obrazu, s jeho slabší kvalitou a potenciálně (podle způsobu připojení) i s občasným rušením signálu. Příležitostně na kratší dobu je bezdrátové připojení v pořádku (třeba kvůli předváděčce fotek z dovolené), ale nedoporučujeme vám na něj sázet častěji. Nestojí to za to.
Alternativa: Připojení k televizi
Když už, tak bychom vám doporučili bezdrátové propojení laptopu s televizí. Většina televizí totiž bezdrátové připojení podporuje (na rozdíl od monitorů), a to ať už prostřednictvím Chromecast, AirPlay nebo například Miracast. Jak na to, se dozvíte v článku Jak bezdrátově propojit notebook a počítač s TV?
Připojení dvou a více monitorů k notebooku
Jeden externí monitor vám není dost? Co takhle notebook propojit s více monitory? Zní to sice složitě, ale ve skutečnosti tomu tak vůbec není. Možností přitom máte několik:
- monitory připojte k notebooku prostřednictvím dokovací stanice nebo pomocí rozbočovače („splitteru“),
- pokud má notebook dostatek portů, monitory s ním propojte pomocí dvou separátních kabelů,
- nebo notebook připojte k prvnímu monitoru a z něj pak veďte kabel do druhého monitoru (pomocí DisplayPortu, USB-C, nebo Thunderboltu).
Na závěr malé varování: ne každý notebook podporuje propojení s více než jedním monitorem. Proto se před nákupem několika obrazovek ujistěte, že si s nimi ten váš poradí. Například jeden z nejpopulárnějších laptopů současnosti, Apple MacBook Air (M1), lze propojit nejvýše s jedním externím monitorem.
Jak propojit dva notebooky aneb notebook jako druhý monitor
Válí se vám doma v koutě starší notebook, na který se zbytečně práší? Co ho takhle zapřáhnout jako druhý monitor? Je potřeba jen to, aby obě zařízení poháněl stejný operační systém (a ideálně i jeho shodná aktualizovaná verze) a aby byly připojeny ke stejné síti (není to sice podmínka, ale vyvarujete se tím možným potížím), připojení totiž bude bezdrátové!
Windows
- Na notebooku, který chcete použít jako druhý monitor, klikněte na ikonku Windows a otevřete „Nastavení“.
- Jděte do části „Aplikace“, klikněte na „Volitelné součásti“ a nahoře zvolte „Přidat součást“.
- Zde vyberte „Bezdrátový displej“ a nainstalujte ho.
- Po dokončení instalace se vraťte na hlavní stránku „Nastavení“, vyberte „Systém“ a poté klikněte na „Promítání na tento počítač“. Zde si pak přizpůsobte všechna nastavení.
- Nyní k notebooku, ze kterého chcete obraz vysílat. Pomocí klávesové zkratky „Windows + P“ otevřete panel „Promítat“ a zvolte možnost „Rozšířit“. Zde pak vyberte první notebook a zařízení by měla být nyní propojená.
macOS (MacBook)
- Na MacBooku, z kterého chcete obraz sdílet, klikněte v pravém horním rohu na „Ovládací centrum“ a zde vyberte možnost „Zrcadlení obrazovky“.
- Pokud máte oba MacBooky zapnuté, přihlášené ke stejnému účtu Apple ID a připojené ke stejné síti, ten druhý by se vám tu měl ukázat jako jedna z možností. Tímto způsobem můžete svůj notebook připojit například i k iPadu.
Představení Apple Studio Display
Propojení dvou notebooků kabelem HDMI nebo DisplayPort
Zajímá vás, jak k sobě připojit dva notebooky pomocí HDMI? To se vám bohužel s největší pravděpodobností nepoštěstí. V obchodech totiž nenarazíte snad ani na jeden jediný model, který by disponoval vstupním portem HDMI in (resp. DisplayPort in). Většina modelů má tradičně jen výstupní port HDMI out (resp. DisplayPort out).