Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
OLED vs. LCD LED (QLED, NanoCell, Mini LED): Která TV je lepší?
LCD, LED, OLED, QLED, Mini LED, QNED, QD-OLED… V houštině podobně znějících zkratek je snadné se ztratit a všechny je pak házet do jednoho pytle. Jejich významy se však rozcházejí, a to v některých případech opravdu významně. Pojďme si v tom všem v rychlosti udělat pořádek, ať bezpečně víte, co můžete při nákupu nové televize od toho kterého modelu vlastně čekat. A žádný strach, do technických detailů se pouštět nebudeme - pokusíme se vám to vysvětlit co nejjednodušeji.
Co je nejlepší pro mě?
Na prvním místě OLED
- V rychlosti a ve zkratce: pokud vám to vaše peněženka dovolí a pokud si potrpíte na vysokou kvalitu obrazu, neváhali bychom a vybrali si některou z OLED televizí (resp. z QD-OLED TV).
Nabízí bezkonkurenční výši kontrastu, nádherně syté barvy, široké pozorovací úhly a bleskovou odezvu.
Výbornou (ale ne o moc levnější) alternativou, která je OLED hned v patách, jsou potom Mini LED TV.
Pro koho jsou klasické LCD?
- Ke klasickým LCD LED televizím (resp. QLED a NanoCell) bychom se obrátili jen v takovém případě, kdybychom před kvalitou obrazu upřednostňovali maximální jas. Například při častém sledování TV v silně osvětleném pokoji.
Druhým důvodem by mohlo být non-stop sledování obsahu se statickými elementy (například s logem kanálu nebo s pásem se zprávami). V takovém případě totiž u OLED televizí hrozí jejich trvalé vypálení do obrazu známé jako „burn-in“.
Rozpočet
Málokdy bývá ale volba takto jednoduchá. Do hry totiž vždycky vstupují i omezené rodinné rozpočty a s nimi související umění kompromisu. Menší a dražší OLED nebo Mini LED televize, nebo větší a dostupnější LCD LED televize? To už si ve finále musíte rozhodnout sami. Vše, co o těchto technologiích potřebujete vědět, se dočtete níže.
Co je to LCD, LED a OLED a jaké jsou mezi nimi rozdíly?
LCD (Liquid Crystal Display)
LCD je typ displeje, který k vytváření obrazů využívá tekuté krystaly usazené mezi vrstvami elektrod a polarizačních filtrů. Jakmile začne na krystaly působit elektrický proud, přetransformují se do určité podoby.
LCD displeje zdobí vedle televizí a počítačových monitorů například i displeje kalkulaček a digitálních hodinek, jde tedy o hojně využívanou a široce rozšířenou technologii.
LED (Light-Emitting Diodes)
Každá LED televize je zároveň LCD televizí, ale ne každá LCD televize je zároveň LED televizí.
LED neoznačuje nic jiného než světelné diody, podsvícení displeje. Vrstva podsvícení poskytuje tekutým krystalům LCD televize tolik potřebné světlo, samotné krystaly totiž žádné nevyzařují. Světelné paprsky z nespočtu malých světelných diod postupně procházejí skrz jednotlivé vrstvy televize přes tekuté krystaly a barevné filtry až nakonec doputují k vám ve formě výsledného obrazu.
V dávných dobách používaly LCD televize místo LED diod vrstvu fluorescenčního podsvícení, proto ne každá LCD TV je zároveň LED TV. Současné LCD televize ale sází na tisíce miniaturních LED diod rozdělených do světelných zón. Proto se dnes pojmy LCD TV a LED TV často volně zaměňují, rozhodně ale nejde o synonyma.
LCD (respektive LED) televize mají obraz podsvícený rovnoměrně, a to bez ohledu na to, zda právě zobrazují scénu světlou nebo tmavou. Černá barva se proto často může jevit jako barva šedá - protože i pod ní nějaké to podsvícení je.
Local Dimming
Lokální stmívání je funkce, která má za úkol se s tímto problémem LED televizí popasovat. Na starosti má tlumení jasu nezávislých tmavých zón displeje, aniž by na jasu ztrácely zóny ostatní - ty světlé. Obraz je díky tomu kontrastnější a realističtější. I s touto technologií však stále může docházet k „propíjení“ světla do tmavých částí obrazu a ke vzniku jakési „aury“. LED holt není OLED, o tom ale až dále.
Setkat se pak můžete hned s několika typy lokálního stmívání. Dělí se podle toho, kde se diody nachází a kolik jich celkem je (a v kolika zónách). Platí, že televize s podsvícením „zezadu“ jsou výrazně lepší než televize s podsvícením na okrajích. A zároveň platí, že čím více diod a světelných zón, tím lépe. Nejlépe jsou na tom proto Mini LED televize - ty mají diod a zón (aktuálně) zdaleka nejvíce.
OLED (Organic Light-Emitting Diode)
Zkratka OLED by mohla napovídat, že jde jen o dalšího blízkého příbuzného LED. Tak tomu ale není. OLED displej totiž tvoří elektroluminiscenční organický materiál. Materiál, který je sám o sobě schopný obraz nejen vytvářet (jako tekuté krystaly), ale také vyzařovat světlo. OLED televize se proto obejdou bez vrstvy podsvícení.
Každý jednotlivý bod OLED displeje si můžete představit jako malou barvu-měnicí žárovku. Žárovku, která se dovede dle potřeby rozsvítit, nebo zcela zhasnout. Díky tomu je černá barva na OLED displejích skutečně černou. Neskrývá se pod ní totiž žádné podsvícení.
Rozdíly mezi LCD a OLED
LCD LED | OLED |
+ Vyšší maximální jas | + Vysoký kontrast a „nejčernější“ černá |
+ Cenová dostupnost | + Věrné podání barev |
+ Možnost výběru z více úhlopříček | + Širší pozorovací úhly |
+ Rychlá odezva (přeměna pixelu z jedné barvy na jinou) | |
+ Štíhlejší a lehčí televize | |
+ Rovnoměrné rozložení jasu |
LCD LED | OLED |
- Nižší kontrast | - Vysoká cena |
- Užší pozorovací úhly | - Nižší maximální jas |
- Celkově slabší kvalita obrazu | - Slabší nabídka televizí |
- „Aura“ (propíjení světla do tmavých částí obrazu) | - Retence obrazu |
- „Leaking“ (nerovnoměrné rozložení jasu) | - Hrozící trvalé vypálení obrazu (tzv. „burn-in“) |
Pokud byste si z tohoto textu měli odnést a zapamatovat jednu věc, pak je to právě rozdíl mezi těmito typy televizí.
- LCD televize se při vysílání obrazu neobejdou bez vrstvy podsvícení - označují se proto také jako LED televize. Tím podsvícením jsou totiž LED diody.
- Naopak u OLED televizí svítí každý jednotlivý pixel sám o sobě. Žádné podsvícení tudíž nepotřebují.
Spotřeba
Ve spotřebě energie těchto typů televizí nelze generalizovat a tak jej výše ani nezmiňujeme. Je potřeba si nastudovat spotřebu každého konkrétního modelu a vzít v potaz také to, jak svou televizi používáte.
Životnost
A s životností to také není jednoznačné. LED televize jsou s námi již dlouho a bez pochyb je tak můžeme označit za spolehlivé. OLED televize jsou tu sice kratší dobu, ale například modely od LG by měly mít životnost přibližně 100 000 hodin při polovičním jasu. To je hodnota srovnatelná s naprostou většinou LED televizí.
Obecně tak můžeme říct jen toto: na moderní televize je spoleh, a to bez ohledu na to, jestli staví na té nebo oné technologii obrazu.
OLED vs. QLED, NanoCell, Mini LED, Micro LED a QD-OLED
Co je QLED?
QLED je zkratkou pro Quantum Dot Light-Emitting Diode a QLED TV je ve zkratce „jen“ klasickou LED televizí ohánějící se navíc ještě speciální vrstvou kvantových bodů („quantum dots“). A posláním těchto bodů je zlepšení kvality obrazu. Jedná se o odpověď Samsungu na prémiové OLED TV od LG.
QLED obrazovky skýtají ve srovnání s „obyčejnými“ LED displeji věrnější a sytější barvy, vyšší kontrast a výrazně vyšší jas. Hodí se pro sledování HDR obsahu.
Ve srovnání s OLED však QLED stále v určitých aspektech pokulhává, a to hlavně na poli kontrastu, v hloubce černé barvy, v rychlosti odezvy a v šíři pozorovacích úhlů. QLED zároveň zatěžují stejné problémy jako klasické LED – hlavně propíjení světla do tmavých částí obrazovky. A v čem si stojí QLED naopak lépe? V maximálním jasu a hlavně v nižší ceně.
Co je NanoCell?
Zatímco Samsung má své QLED televize, LG má zase NanoCell televize. I NanoCell TV jsou totiž jen další variací na klasické LCD TV s LED podsvícením. Variací vylepšenou o vrstvu 1nm nanočástic filtrujících nežádoucí barvy (ve skutečnosti nejde o samostatnou vrstvu, ale o součást barevných filtrů, ale to jen tak na okraj). Výsledkem je živější a věrnější obraz.
To, co jsme vám výše pověděli o QLED, lze tak vlastně se špetkou soli aplikovat i na NanoCell. Obě technologie jsou si totiž velice podobné a mají víceméně stejné klady a zápory.
OLED obrazovky proto mají i tady navrch v kontrastu, v hloubce černé barvy, v rychlosti odezvy a v šíři pozorovacích úhlů a NanoCell panely se zase můžou pochlubit vyšším maximálním jasem.
Co je Mini LED?
Mini LED je kulminací a vyústěním dlouhých dekád vývoje LCD televizí. Asi byste i bez našeho vysvětlení došli k tomu, že od klasických LED televizí je odlišuje menší velikost světelných diod. Mini LED sází na diody přibližně poloviční velikosti. Do televize se jich proto vejde několikanásobně více, což se projevuje ve vyšším počtu světelných zón („dimming zones“). Vlajková loď má například LG QNED více než 30 000 diod rozdělených do 2 500 zón.
V praxi to vede k přesnější kontrole podsvícení a lokálního stmívání. Mini LED televize se mohou oproti klasickým LED (a QLED a NanoCell) televizím pochlubit vyšším kontrastem, vyšším jasem, širšími pozorovacími úhly a méně znatelnou světelnou „aurou“ – propíjením světla do tmavých částí obrazu.
V obrazové kvalitě jsou na tom OLED panely sice stále lépe, ale Mini LED je jim blíže než kterákoliv jiná technologie. Pídíte-li se po nejjasnější televizi na trhu – nasměrovali bychom vás právě sem.
Zmatek v názvosloví (Neo QLED a QNED)
Proč nazývat věci jedním srozumitelným výrazem, když si je každý výrobce může pojmenovat po svém.
- Samsung nazývá své Mini LED televize Neo QLED. Technologii Mini LED totiž spojuje s kvantovými tečkami.
- A LG je zase nazývá QNED. I oni kombinují Mini LED s kvantovými tečkami a do obrazového koktejlu navíc přihazují i NanoCell.
Co je Micro LED?
Nahlédněme do budoucnosti a seznamme se s technologií Micro LED. Ta se spoléhá na tak maličké světelné diody, že by se každá z nich měla rovnat jednomu pixelu. A každá z nich by měla být schopná zároveň vytvářet obraz. Přesně jako u OLED. Micro LED proto mají mnohem blíže k OLED než k LCD LED.
Narozdíl od OLED navíc Micro LED nevyužívá žádných organických materiálů, jejichž „výkonnost“ by mohla s postupem času klesat. Ani po desetitisících hodinách sledování proto nehrozí „burn-in“.
Největším lákadlem Micro LED je podle nás ale jas. Samsung v průběhu CES 2023 představil Micro LED televize s maximální jasem 4 000 nitů. To je pomalu dvakrát tolik, co nabízí ty nejjasnější mobilní telefony a až čtyřikrát tolik, kolik mají ty nejlepší OLED televize!
Jedinou překážkou je snad jen to, že si Micro LED TV v obchodě zatím nekoupíte. Do prodeje se dostávají postupně a pomalu. Začínají v komerčním prostředí, a to za těžko představitelné částky. Za pár let bychom se jich ale mohli dočkat i my – obyčejní smrtelníci.
Co je QD-OLED?
Samsung to umně hraje na všechny strany. Ačkoliv se korejský gigant technologii OLED zpočátku vyhýbal, nakonec si přece jen vedle QLED pootevřel i druhá vrátka a zvolil strategii „když je nemůžeš porazit, tak se k nim přidej“.
QD-OLED je hybrid kombinující to nejlepší z obou světů. OLED i kvantové body. Modelů je zatím na trhu pomálu, ale z toho, co jsme měli šanci vidět, nabízí QD-OLED televize vysoký kontrast, „nejčernější černou“, syté a věrné barvy a široké pozorovací úhly – tedy veškeré přednosti OLED doplněné o vysoký jas.
QD-OLED je proto tím nejlepším, co si právě teď můžete z televizí dopřát.
Na horizontu pak pomalu vykukuje také technologie MLA (Micro Lens Array) OLED, která si stejně jako QD-OLED předsevzala pozdvihnout maximální jas OLED displejů, a to pomocí mikroskopických čoček.
Jak daleko sedět od televize aneb doporučená pozorovací vzdálenost