Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Nejlepší studentské notebooky do školy v roce 2024 (pro děti, středoškoláky, VŠ)
Tlusté potrhané sešity, stohy pomuchlaných papírů, nepíšící propisky, masivní učebnice... Takhle nějak si asi někteří z vás vybavují svá školní léta. Výbava dnešních studentů a školáků ale zahrnuje v první řadě notebook. Notebook malý, lehký, elegantně tenký a zároveň výkonný a s dostatečně velkou baterií. Na které modely nedají studenti dopustit? To se dozvíte v našem žebříčku!
Nejlepší notebooky pro studenty VŠ
Apple MacBook Pro 14" (M3 Pro)
- Displej: 14,2" lesklý Liquid Retina XDR, 3 024 × 1 964 px, 120 Hz, až 1 600 nitů
- CPU: Apple M3 Pro (11jádrové)
- GPU: Apple M3 Pro (14jádrové)
- RAM: 18 GB
- Výdrž baterie: až 18 hodin přehrávání filmů
- Hmotnost: 1,6 kg
Žebříček nemůžeme začít jinak než pořádným těžkým kalibrem, a to MacBook Pro. Studenti VŠ totiž mohou své rozpočty natáhnout o něco šíře než jejich středoškolstí kolegové a jejich potřeby jsou o úroveň výše. Rozhodující je tu pak vedle požadavků typu kompaktnosti zařízení a dlouhé výdrže baterie také maximální spolehlivost notebooku a vysoce výkonný hardware (zvlášť bavíme-li se o studijních oborech typu design, inženýrství, filmařství nebo programování). Apple MacBook Pro (M3 Pro) to vše splňuje do puntíku.
Je to laptop s jednou z nejdelších výdrží baterie vůbec – budete-li ho šetřit (např. snížením jasu), přežije bez zásuvky až 18 hodin! A zatímco výkon jiných notebooků se po odpojení ze sítě okamžitě sníží klidně i na polovinu, procesor Apple M3 Pro běží na stále stejně vysoké úrovni. A když říkáme „vysoké“, myslíme to vážně. Editování fotek a střih videa je pro M3 Pro hračka, stejně jako renderování 3D grafiky. Excelentnímu čipu navíc sekunduje minimálně stejně tak excelentní Liquid Retina XDR (120 Hz) a s až 1 600 nity jasu (při sledování HDR obsahu). I přes vše výše zmíněné váží zařízení se svým hliníkovým tělem jen 1,6 kg a jeho výška se v zavřeném stavu vtěsná pod 16 mm.
Asus Zenbook 14 OLED
- Displej: 14" lesklý OLED, 2 880 × 1 800 px, 90 Hz, 400 nitů
- CPU: Intel Core i5
- GPU: Intel Iris Xe Graphics
- RAM: 16GB LPDDR5
- Baterie: 75 Wh
- Hmotnost: 1,39 kg
Pár let zpátky byste to s výběrem notebooku pod 30 tisíc korun neměli moc jednoduché. Respektive měli, ale museli byste být připravení v mnoha věcech ustoupit. Museli byste být připravení dělat kompromisy. Dnes už je ale situace příznivější a zřejmým důkazem je například notebook Asus Zenbook 14 OLED.
Ten vám totiž vedle rozumné ceny nabídne i pohledný OLED displej (před lety naprosto nepředstavitelné), kompaktní, elegantní a odolné kovové šasi, spoustu praktických portů, dostatek výkonu a solidní výdrž baterie. No prostě všechno, co by měl perfektní notebook do školy mít.
Nejlepší notebooky pro středoškoláky
Acer Swift 3
- Displej: 14" antireflexní IPS, 1 920 × 1 080 px, 60 Hz
- CPU: AMD Ryzen 7 5700U
- GPU: AMD Radeon Graphics
- RAM: 16GB LPDDR4X
- Baterie: 48 Wh
- Hmotnost: 1,19 kg
Středoškoláci budou mít na svého elektronického parťáka nepatrně nižší nároky než vysokoškoláci, ale zároveň vyšší nároky než školáci na ZŠ. A se svým notebookem se nebudou chtít postavit „jen“ náročným školním osnovám, ale budou s ním chtít trávit velkou část svého volného času. Budou na něm hrát hry, sledovat filmy a seriály, brouzdat po internetu a dlouhé hodiny kecat s kámoši. Takovéto nároky splňuje například Acer Swift 3.
Pohání jej osmijádrové CPU AMD Ryzen 7 5700U a grafická karta AMD Radeon Graphics, takže vedle dokumentů a tabulek si poradí i s nějakým tím hraním her nebo třeba s úpravou fotek. To, co ale ze Swift 3 dělá skvělý studentský notebook, je fakt, že on všechen ten solidní hardware skrývá v lehkém a tenkém celokovovém těle a že jeho cena se pohybuje pod metou 20 000 Kč!
Apple MacBook Air 13" (M2)
- Displej: 13,6" lesklý Liquid Retina (IPS), 2 560 × 1 664 px, 60 Hz, 500 nitů
- CPU: Apple M2 (8jádrové)
- GPU: Apple M2 (až 10jádrové)
- RAM: až 24 GB
- Výdrž baterie: až 18 hodin přehrávání filmů
- Hmotnost: 1,24 kg
Stálicí školních učeben a přednáškových sálů je už více než 10 let Apple MacBook Air. Za ta léta už si sice tento model prošel několika většími proměnami, ale v jádru staví nadále na těch stejných stavebních kamenech:
- na extrémně tenkém a přitom odolném hliníkovém designu,
- na bezkonkurenčně dlouhé výdrži baterie
- a na relativně nízké ceně (už dlouhá léta se koneckonců jedná o ten nejlevnější MacBook na trhu).
To všechno platilo o MacBook Air s Intel čipy. V roce 2020 ale Apple představil svůj vlastní M1 čip a svá zařízení tím obohatil o jeden „kámen“ navíc, a to o parádní výkon. A s příchodem M2 čipu jej pak zase posunul ještě o malý kousek dál. Ne, MacBook Air (M2) stále nemůžeme označit za herní notebook. Jednoznačně je to ale naprosto famózní notebook školní, pracovní a kreativní. Nezalekne se totiž ani náročnějších úkolů typu střihu videa ve 4K rozlišení.
Spíše než studentské notebooky vás lákají notebooky herní? Pokud se dokážete smířit s jejich vyšší váhou a slabší výdrží baterie, doporučujeme vám projetí našeho žebříčku nejlepších výkonných herních notebooků.
Další podobné produkty
-
- 19 989 Kč – 36 503 Kč
- Notebooky v 41 obchodech
-
- 17 990 Kč – 18 989 Kč
- Notebooky ve 2 obchodech
Náš tip nejen pro gamery
MSI Katana 17
- Displej: 17,3" matný IPS, 1 920 × 1 080 px, 144 Hz
- CPU: Intel Core i7
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 4060
- RAM: 16 GB
- Baterie: 53,5 Wh
- Hmotnost: 2,6 kg
Pomocník při studiu i herní notebook? MSI Katana 17 to hravě zvládne! Grafika NVIDIA GeForce RTX 4060 zajistí výkon nejen ve 3D aplikacích, ale díky specializovaným Tensor Cores také umožní efektivně akcelerovat AI funkce! Můžete si tak usnadnit práci při úpravě fotek a videí, vylepšit kvalitu streamů a videohovorů pomocí sady nástrojů NVIDIA Broadcast, nebo třeba upscalovat video a převést ho do HDR díky funkci RTX Video.
Zpozornět by měli i studenti, kteří chtějí trénovat vlastní AI modely nebo pracovat s velkými objemy dat. Ovšem i pro méně pokročilé uživatele je tu zajímavé řešení: ChatRTX, lokální chatbot, kterého si lze vytrénovat na vlastních poznámkách, a nechat si od něj sestavit rozvrh, udělat shrnutí z přednášek nebo pomocí jednoduchých příkazů vyhledávat konkrétní fotky ve vlastní galerii.
Na své si přijdete také při práci ve zmíněných 3D editorech a konstrukčním softwaru. Nejen, že ušetříte spoustu času při renderování výsledků, díky DLSS si také zajistíte plynulou práci s detailním náhledem ve viewportu. A po práci nesmí chybět zábava. GeForce RTX řady 40 podporují realistický ray tracing ve hrách a díky DLSS 3 schopnému generovat celé snímky na ně budete mít dostatek výkonu i v kompaktním notebookovém těle.
Další tipy
Nejlepší notebook (a tablet) pro děti do školy
Apple iPad 10.2 (2021)
- Displej: dotykový 10,2" lesklý Retina (IPS), 2 160 × 1 620 px, 60 Hz, 500 nitů
- Čip: Apple A13 Bionic
- RAM: 3 GB
- Výdrž baterie: až 10 hodin sledování videa
- Hmotnost: 0,49 kg
Děti ve školce se bez vlastního počítače určitě obejdou. Na základní škole už se jim ale nějaký hodit přece jen bude. A my si myslíme, že jejich ideálním parťákem by takhle brzo neměl být notebook, ale spíš tablet, a to například Apple iPad 10.2 (2021).
Proč zrovna tablet? Protože je při srovnání s klasickým notebookem mnohem menší a lehčí a také (ve většině případů) i levnější. To ale není všechno. Jeho hlavním tahákem je dotykový displej a s ním spojené obecně zjednodušené ovládání a zpřehlednění uživatelského prostředí. Děti se s tabletem snáze sžijí a ocení například to, že si poznámky (resp. obrázky) mohou psát a kreslit s pomocí stylusu hezky vlastní rukou. Později pak lze k tabletu vždycky přikoupit klávesnici a víceméně jej tak přetransformovat do podoby notebooku.
A proč právě iPad? Protože je plynulý, spolehlivý, uživatelský přívětivý a protože má nekonečnou nabídku užitečných aplikací. Pokud byste se ale přece jen chtěli vydat cestou Androidu, za zmínku stojí například výrazně levnější (ale zase i o to méně výkonný) Xiaomi Redmi Pad SE.
Lenovo IdeaPad Duet 3
- Displej: dotykový 10,9" lesklý IPS, 2 000 × 1 200 px, 60 Hz, 400 nitů
- CPU: Qualcomm Snapdragon 7c Gen 2
- GPU: Qualcomm Adreno 618
- RAM: 8GB LPDDR4X
- Výdrž baterie: až 12 hodin
- Hmotnost: 0,945 kg
Další možností, tedy dalším zařízením, kterým můžete vybavit svého školáka, je chromebook. Chromebook je takový menší a levnější notebook, který běží na operačním systému Chrome OS. Je to jakýsi kompromis mezi tabletem a plnohodnotným laptopem.
Konkrétně Lenovo IdeaPad Duet 3 má například 11palcový dotykový displej, snadno oddělitelnou klávesnici s touchpadem a součástí balení je dokonce i praktický stylus. Na jedno nabití vydrží IdeaPad Duet 3 až 12 hodin používání, což by mělo bez větších potíží pokrýt celý školní den (a k tomu i nějakou tu volnou chvíli doma) a váží přitom jen necelý kilogram (spolu s klávesnicí), takže se s ním váš školák nebude cestou do a ze školy nijak zvlášť trápit.
Další podobné produkty
-
- 5 188 Kč – 6 985 Kč
- Tablety ve 2 obchodech
-
- 8 984 Kč – 9 083 Kč
- Tablety ve 2 obchodech
-
- 16 075 Kč – 17 567 Kč
- Tablety ve 2 obchodech
-
- 11 990 Kč – 19 556 Kč
- Notebooky v 7 obchodech
Výběr aneb malý a lehký notebook do školy i na hry
Jak vypadá notebook do školy?
Studentský notebook musí v první řadě splňovat tři požadavky:
- být skladný (do 2 kg a pod 15 palců),
- mít dostatečně dlouhou výdrž baterie (ideálně kolem 10 hodin)
- a být cenově dostupný.
To je to, co dělá studentský notebook studentským notebookem. Výběr ale samozřejmě není nikdy tak jednoduchý. Do hry vstupují i další faktory. Každý školák a každý student je totiž jiný. Každý bude svůj notebook používat k něčemu jinému a každý na něj má jiné požadavky. Někteří dají například místo skladnosti přednost vysokému výkonu, zatímco jiným bude výkon úplně ukradený. Ujasněte si své priority a notebook vybírejte na jejich základě.
Na co dalšího si dát pozor?
Na jaké další věci byste si měli při výběr dát pozor? Například na bytelnost notebooku. Jen si představte, jak ho student celý den nosí v batohu vedle knížek (a vedle svačiny), jak ho neustále někam přenáší, jak ho otvírá a zavírá… Plastovému notebooku (a jeho pantům) se takové zacházení nejspíš líbit nebude. Vyplatí se sázka na celokovové tělo.
Důležitá je také klávesnice. Velká část studia se točí kolem čtení a psaní textů a pokud na danou klávesnici není spoleh nebo pokud je vám práce s ní nepříjemná, raději se poohlédněte jinde.
Nad klávesnicí pak ční displej. Rozhodujte se nejen podle jeho velikosti (ideální kompromis mezi velikostí a kompaktností je 14 palců), ale i podle zobrazovací technologie, na které staví. Například technologie OLED (viz OLED vs. LCD LED) se v noteboocích začala objevovat teprve pár let zpátky a její nespornou výhodou jsou nádherně (a přesně) podané barvy, výborný kontrast a široké pozorovací úhly. A určitě by stálo za to se zamyslet nad dotykovým displejem (s podporou stylusu), zvlášť pro studenty výtvarných oborů.
Nakonec byste neměli podcenit výkon notebooku, zvlášť pokud víte, že váš školák bude chtít notebook používat i doma, a to například na hraní her. Takové zařízení by mělo disponovat dedikovanou grafickou kartou, dostatečně výkonným procesorem a rychlým SSD diskem.
Více se toho o výběru notebooku dozvíte v našem rádci Jak vybrat notebook?