Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Notebook nejde zapnout? Poradíme, co dělat s černou obrazovkou!
Potřebujete dokončit důležitý projekt do práce nebo do školy a váš notebook vám v ten nejhorší možný moment přestal fungovat. Co s tím? Předtím, než vystartujete směrem k nejbližšímu servisu, vyzkoušejte několik našich jednoduchých doporučení. To, že notebook nejde zapnout, ještě neznamená, že je kompletně na odpis!
Notebook nejde zapnout, co teď?
Proč nejde zapnout?
Důvodů, proč váš notebook nejde zapnout, může být ohromné množství – každý počítač je totiž jiný. Zpočátku by proto mělo být vaším úkolem zjistit, proč tomu tak je. Jaká je příčina tohoto problému? Co za ním stojí?
A při hledání příčiny byste měli postupovat logicky – začněte u takových věcí, jejichž oprava je snadná, rychlá a hlavně levná – například zkuste notebook párkrát restartovat. A teprve až dojdete názoru, že problém pravděpodobně netkví v nich, můžete se přesunout ke složitějším postupům a zároveň i k dražším opravám.
V tomto článku nemáme ani zdaleka šanci pokrýt vše. Proměnných je prostě moc. Chtěli bychom vás proto jen odrazit ode dna, navést vás správným směrem a ušetřit vám nějaký ten peníz na potenciálně zbytečných opravách.
Jak problém rychle (vy)řešit?
Pokud se vám nedaří notebook spustit, zahajte své pátrání po viníkovi u baterie, u adaptéru a u nahromaděné statické elektřiny.
- Odpojte notebook od zásuvky a vyndejte z něj baterii. U některých modelů je to jednoduché – baterii stačí vysunout zpoza šasi. Ale u jiných zařízení (např. u ultrabooků) je baterie schovaná pod spodním plátem. Nejdříve ho proto musíte odšroubovat a baterii před vyjmutím opatrně odpojit od základní desky.
- Dalším krokem je zbavit se nahromaděné statické elektřiny. Zní to sice složitě, ale nemohlo by to být jednodušší. Stačí když minutu podržíte tlačítko pro zapnutí počítače.
- Poté vložte baterii zpět a notebook zkuste zapnout. Pokud se vám to podařilo, máte pravděpodobně poškozený adaptér. Pokud nikoliv, vraťte se zpátky na začátek – vyndejte znovu baterii a zase podržte po dobu jedné minuty zapínací tlačítko
- Tentokrát ale nechte baterii venku. Místo toho k notebooku připojte nabíječku a zkuste jej zapnout. Podařilo se vám to? Tak to znamená, že je čas na výměnu baterie k notebooku za novou.
- Pokud se ale notebook ani tentokrát nezapnul, problém bude nejspíš v počítači samotném – v jedné z jeho hlavních komponent, příp. v nabíjecím portu.
Notebook zapnout jde, ale hned se zase vypne nebo zamrzne
Co když má laptop problém s načtením operačního systému (OS) a po zapnutí se buď hned vypne, zamrzne nebo se dokola a dokola restartuje? I tohle může mít mnoho různých příčin.
Notebook načítá OS ze špatného místa
- Z notebooku odpojte veškeré příslušenství (např. myš a monitor). Je totiž možné, že se počítač snaží bootovat operační systém právě z některého z nich.
- Pomohlo to? Pak budete muset upravit pořadí pro bootování v BIOS. Po spuštění počítače otevřete BIOS (jak na to se dozvíte v článku Jak se dostat do BIOSu (UEFI) a co tam?), vyhledejte část „Boot Order“ (resp. „Priority Order“) a na první místo umístěte svůj hlavní pevný disk, na kterém sídlí operační systém.
- Pokud tam svůj pevný disk nevidíte, viníkem by mohl být právě on. Pokračujte postupem níže.
Problematický pevný disk
- Notebook odpojte od sítě, vyndejte z něj baterii a rozeberte jej tak, abyste se dostali k pevnému disku. Ten odpojte a znovupřipojte. Je totiž možné, že se disk uvnitř počítače pohnul a přerušil tak spojení se základní deskou.
- Další věcí, kterou můžete udělat, je spustit BIOS a podívat se, jestli v něm náhodou není zabudovaná funkce diagnostiky. Ta vám totiž umožní otestovat funkčnost pevného disku („Storage / Hard Drive Check“) a často i paměti RAM („Memory Check“).
- Zjistili jste, že pevný disk buď není vůbec k nalezení (samozřejmě ne v konstrukci notebooku, ale v BIOS!), nebo je s ním nějaký problém a on neprošel zmíněnou diagnostikou? Vyměňte ho za nový, a to pokud možno za SSD!
Obnovení systému
- Nespočívá-li problém v pevném disku (a například ani v paměti RAM), vraťte se zpět do BIOSu a vyhledejte v něm možnost „System Restore / Repair“. BIOS (resp. UEFI) bohužel vypadá v každém notebooku jinak, takže vám nemůžeme přesně popsat, jak se tam dostanete, ale vězte, že každý BIOS touto funkcí disponuje.
- Eventuálně v případě, že jste v nedávné době updatovali operační systém (nebo BIOS) a problémy se vyskytly až poté, zkuste tento poslední update odinstalovat. V BIOSu by měla být možnost označená jako „Undo Last Update“.
- Jestliže vám nic z toho nepomohlo, stále vám ještě zbývá buď kompletní přeinstalace operačního systému, nebo výměna nefunkční CMOS baterie pohánějící BIOS.
Černá obrazovka: Notebook se zapne, ale na displeji se nic nezobrazuje
Co dělat, když se vám podaří notebook zapnout (a vy například slyšíte jeho větráček), ale na displeji nic nevidíte?
- Nejjednodušší je restartování grafické karty pomocí klávesové zkratky „Windows + Shift + Ctrl + B“ a restartování počítače
- Více „invazivním“ řešením je notebook rozebrat a získat přístup k paměti RAM. Tu vyndejte a zkuste vložit jinou. Pokud se vaše zařízení opírá o dvě karty, můžete nejdříve vyndat jednu, zkusit počítač zapnout bez ní a pak případně vyndat druhou a znovu jej zkusit zapnout jen s tou. Můžete tak zjistit jestli a případně i která z nich by mohla být vadná.
- Pokud zatím nic nepomohlo, zkuste notebook připojit k externímu monitoru (viz náš článek Jak připojit monitor k notebooku?). Pokud s externím monitorem vše funguje, pak víte, že má notebook vadný displej, případně že je tu problém s jeho připojením.
- Zkušenější z vás mohou notebook rozebrat a displej odpojit a znovuzapojit do základní desky. Jestli to nepomůže, vyměňte kabel propojující displej se základní deskou. Jeho výměna je totiž nesrovnatelně levnější ve srovnání s výměnou celého panelu.
- Pokud se ale v kroku 3. na externím monitoru nic nezobrazuje, viníkem bude nejspíš vadná základní deska a jediným řešením je tak návštěva servisu.