Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak nahrát hovor na Androidu a v iPhonu?
Blíží se vám nějaký důležitý telefonát a vy nechcete, aby vám z něj cokoliv uniklo? V takovém případě zní nahrávání hovoru, jeho následné uložení a znovuposlechnutí docela rozumně. Bohužel to ale není tak přímočaré, jak by se zpočátku mohlo zdát. Stojí před vámi překážky nejen technického charakteru, ale i bariéry právní a etické. Pojďme se podívat na to, jak nahrát hovor.
Komplikace skrývající se pod zkratkou GDPR
Před pár lety by vaší snaze o nahrávání telefonního hovoru na mobilu nestálo takřka nic. Většina telefonů měla tuto funkci zabudovanou, už když jste si je pořídili. Nyní byste ji tam ale hledali marně - být tam nesmí. Důvodem je zvýšená ochrana soukromí a ochrana osobních údajů, na kterou se v poslední době výrazně zaměřila evropská legislativa (například notoricky známým nařízením GDPR).
To neznamená, že by nahrávání hovorů bylo zcela a kompletně zakázáno. Jen je to otázka ošemetná, a to jak právně, tak eticky. Vždycky je dobré se řídit jedním základním pravidlem – druhá strana by měla vždy vědět, že ji nahráváte. Měla by s tím souhlasit. Přes to vlak nejede.
Protože pokud byste nahráli hovor s někým, kdo by o tom nevěděl, a nahrávku byste následně jakkoliv šířili, tak si tím zaděláte na slušné právní trable. A nepočítejte ani s tím, že byste takovou nahrávku mohli použít třeba v rámci soudního řízení. S tím u nás nepochodíte. V civilním řízení je použitelná jen kompletní nahrávka (ne její kousky vytržené z kontextu), s jejíž pořízením dala druhá strana souhlas. Takto je to judikováno Ústavním soudem. Existují výjimky, jako ostatně na jakékoliv právní pravidlo, a to například z důvodu veřejného zájmu, ale to už bychom si kopali právní jámu, z které není cesty ven.
Nahrávání hovorů na Androidu
Google aplikace Telefon v sobě oficiálně funkci nahrávání hovorů zabudovanou má. Jenže vám ji neukáže, protože to u nás v Česku není kvůli výše zmíněné úpravě povolené. Musíte na to jít jinak.
Android 9 a starší
První možností je zkusit to se starším operačním systémem. V Androidu 9 a ve starších verzích by tato funkce stále ještě měla být k dispozici.
Aplikace třetích stran
Techničtí mágové si pak jistě poradí i jinak, například změnou regionu svého telefonu. Ale hrabat se ve vývojářských nastaveních telefonů není něco, do čeho by se průměrný uživatel chtěl (nebo měl) pouštět. Běžní uživatelé se mohou spoléhat maximálně na aplikace na Google Play. Na aplikace, které výše zmíněné překážky nějakým způsobem obchází - ať už zaznamenáváním zvuku vycházejícího z hlasitých reproduktorů, nebo tím, že se k hovoru připojí třetí strana a ta jej nahraje.
Problémem je, že takovéto aplikace jsou vždy placené a ne vždy spolehlivé. A tou spolehlivostí nemáme na mysli jen fakt, že se jim hovor často nepodaří nahrát nebo že jej nahrají v nízké kvalitě. Myslíme tím hlavně to, že nevíte, v čích rukách vámi nahraný hovor vůbec skončí. Jsou tací, kteří by dané aplikace označili bez okolků za spyware. Rozhodně si proto před stažením jakéhokoliv takového programu přečtěte dostatek recenzí, ideálně z poslední doby, a udělejte si dostatečně jasný obraz o tom, jestli vám to za to stojí a jestli jsou opravdu bezpečné.
Skype, Meet, Teams a podobné
Víte, co vám dovolí si svůj hovor snadno nahrát? Komunikační aplikace jako jsou Skype, Google Meet nebo třeba Microsoft Teams. Tyto programy vám umožňují své hovory (respektive videohovory, schůzky a meetingy) nahrávat jednoduchým stisknutím tlačítka a ukládat na vámi zvolené místo na disku, případně v cloudu.
Je dobré vědět, že jakmile ale začnete svůj hovor nahrávat, druhá strana se o tom okamžitě dozví. Aplikace jí upozorní - jak vizuálně, tak zpravidla i zvukově, a nebude jí nic tajit. Tak by to ale konečně mělo být vždy - transparentní.
Nahrávání hovorů na iPhonu
Omezení se nevyhnula ani nahrávání hovorů na iPhone. Situace je víceméně stejná jako u Androidu. Telefon tu možnost sice má, ale s ohledem na to, že se nacházíte v Česku, vy ji na svém zařízení nenajdete.
Jedinou možností jsou zase jen placené aplikace třetích stran nacházející se na Apple App Store. Bezplatné nahrávání je tak trochu utopie.
Případně je i zde možnost komunikovat čistě prostřednictvím aplikací typu Skype, Google Meet, Microsoft Team atd. a hovor nahrát přímo v nich.
Nejspolehlivější způsob nahrávání hovorů
Aplikacím na Google Play ani na App Store nedůvěřujete a raději byste na to šli jinak? Cesta by tu byla. Rozhodně ji však nemůžeme označit za tu nejelegantnější.
K ruce si kromě svého telefonu, na kterém bude probíhat hovor, vezměte druhé zařízení. Může jím být druhý telefon, diktafon, notebook, tablet, prostě cokoliv, co má mikrofon a je schopné nahrávat okolní zvuky a v nějaké formě je ukládat. Jakmile váš telefonát započne, přepněte jej na hlasitý odposlech, položte jej co nejblíže nahrávacímu nařízení, spusťte nahrávání a tradá. Problém vyřešen.
Jen myslete na to, že kvalita nahrávky nemusí být vždy zrovna uspokojující. Velký vliv na ni bude mít hluk ve vašem okolí, vítr a samozřejmě i to, kdo stojí na druhé straně hovoru. Všichni víme, jak je někdy těžké se s někým dorozumět, když zrovna někam kráčí nebo když se v pozadí baví další osoby.