Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Co je to DVB-T2?
„Nový“ standard digitálního televizního vysílání DVB-T2 je s námi již nějaký ten čas. Pojďme si povědět, co to DVB-T2 vlastně znamená, proč se o něm před pár lety tolik mluvilo a co všechno nyní potřebujete k tomu, abyste mohli toto vysílání bez problémů přijímat na své televizi u vás doma.
Základní definice
DVB-T2 („Digital Video Broadcasting – Terrestrial“) je standard digitálního pozemního televizního vysílání, který v roce 2020 na území České republiky zcela nahradil svého předchůdce – DVB-T.
DVB-T2 je proto jediný způsob, jak u nás momentálně naladit anténní vysílání.
Co to ale skutečně je a jak to celé funguje? Zjednodušeně řečeno – DVB-T je jakýmsi souhrnem pravidel určujících na jakých frekvencích a v jakém kódování bude probíhat přenos obrazu a zvuku běžného televizního vysílání do televizí diváků. Stejně jako v případě prvního standardu digitálního televizního vysílání DVB-T se jednotlivé kanály, respektive frekvence, na kterých přenos probíhá, nazývají multiplexy a jsou schopné přenášet několik televizních stanic najednou.
Proč je DVB-T2 důležité?
Proč jsme ale na nový standard vůbec přešli? To je jednoduché – pro vyšší kvalitu obrazu a pro vyšší počet programů.
Frekvenční pásmo není neomezené a vedle televizního vysílání se do něj musí vejít i mobilní operátoři s rychlým mobilním internetem. A protože poptávka po rychlém internetu stoupá, je nutné pro něj frekvence uvolnit.
Standard DVB-T2 umožňuje díky lepší komprimaci datového signálu přenést obraz i zvuk v menším frekvenčním prostoru, zároveň ale ve zvýšené kvalitě. Laicky řečeno, před odesláním k divákovi se obraz i zvuk poskládají do malého balíčku, který je objemově mnohem menší než nezabalené vysílání. Vzduchem se pak přenáší pouze balíček a zpět na obraz a zvuk se rozbalí až doma v televizi nebo set-top boxu. Ty tak ale musí umět se standardem DVB-T2 pracovat.
Výhody
Hlavní výhodou standardu DVB-T2 je možnost vysílání ve vysokém rozlišení. Standard DVB-T sice umožňoval vysílání HD programů, do sítě se jich ovšem vešel jen omezený počet. Díky výkonnější komprimaci nového DVB-T2 se jich do jednoho multiplexu vejde mnohem více a navíc i ve vyšší kvalitě.
V Česku aktuálně fungují čtyři multiplexy, a to:
- Multiplex 21 provozovaný Českou televizí (ČT1 HD, ČT2 HD ČT sport HD atd.),
- Multiplex 22, který provozují České Radiokomunikace, a. s. (Prima, CNN Prima News HD, Óčko atd.),
- Multiplex 23, který provozuje společnost Czech Digital Group a. s. (Nova Cinema, TV Barrandov, Seznam.cz TV HD atd.)
- a Multiplex 24 provozovaný společností Digital Broadcasting s. r. o. (Nova, Paramount Network atd.).
DVB-T2 není DVB-T2 HEVC!
Aby to nebylo tak jednoduché, je potřeba si u standardu DVB-T2 dávat pozor na to, s jakým video kodekem v dané zemi standard DVB-T2 pracuje. Kodek je nástroj, pomocí kterého dochází ke komprimaci dat před přenosem signálu a k jejich dekomprimaci (rozbalení) u uživatelů.
Existují dvě verze kodeku:
- starší verze MPEG-4 AVC (H.264)
- a novější MPEG-H HEVC (H.265).
Ve srovnání se zbytkem světa jsme u nás v Česku zavedli DVB-T2 s určitým zpožděním. To má ale tu výhodu, že na rozdíl od jiných států pracuje zdejší standard s moderním video kodekem HEVC (H.265). Ten byl schválený v roce 2013 a v porovnání se svým předchůdcem snižuje datový tok obrazu až o polovinu, a to při zachování srovnatelné obrazové kvality. S jeho nasazením se tak počítá i pro vysílání obrazu v rozlišení 8K.
Při nákupu televize nebo set-top boxu tak není důležitá jenom nálepka DVB-T2, ale i informace o tom, zda zařízení podporuje kodek HEVC (H.265). U nových kousků v obchodech se toho v dnešní době ale už bát fakticky nemusíte. Opatrní buďte jen při nákupu v zahraničí a případě při koupi starších zařízení.
OLED vs. LCD LED (QLED, NanoCell, Mini LED): Která TV je lepší?
Koho z vás se nový standard týká?
DVB-T2 se týká pouze uživatelů, kteří přijímají televizní signál z pozemního digitálního vysílání přes vlastní, nebo přes společnou anténu. Tedy těch z vás, kteří máte příjem televize zdarma (vyjma koncesionářských poplatků České televize).
Pokud naopak sázíte na DVB-S (satelitní vysílání), DVB-C (vysílání přes kabelový rozvod), nebo na IPTV (vysílání přes internet), nemusíte si dělat s DVB-T2 starosti.
Co potřebuji k tomu, abych mohl přijímat toto vysílání?
Televize
Naprostá většina nových televizí, na které narazíte v obchodě, dokáže přijímat vysílání standardu DVB-T2. Doporučujeme vám tak prolétnout náš žebříček nejlepších televizí současnosti a jednu z nich si vybrat.
Set-top box
Méně elegantní ale levnější variantou je koupě set-top boxu s podporou DVB-T2. Set-top box je přijímač, který se připojí k vašemu stávajícímu staršímu televizoru a signál rozkóduje místo něj. Jde víceméně o ten samý proces, který řada uživatelů musela podstoupit již po přechodu z analogového na digitální vysílání.
Anténa
Pokud používáte vlastní jednoduchou anténu schopnou přijímat DVB-T vysílání, ať už vnitřní, nebo venkovní, neměli byste mít s příjmem signálu standardu DVB-T2 problém. Maximálně vás čeká přetočení antény na jiný vysílač.
Složitější situace je u společných televizních antén (STA), tedy antén, které se často nacházejí v bytových a panelových domech a zajišťují rozvod signálu do jednotlivých bytů. Tam bude nutné, aby specializované firmy vyměnily nebo přeladily tzv. kanálové vložky.
Certifikace televizorů a set-top boxů
Aby uživatelům usnadnili výběr bezproblémových televizorů a přijímačů, vytvořili České Radiokomunikace proces certifikace DVB-T2 přístrojů, kdy praktickým testem, o který si musí výrobci zažádat, ověřují jejich kompatibilitu a funkčnost s českým standardem DVB-T2. Taková zařízení pak mají právo se honosit pečetí „DVB-T2 ověřeno“.
Spuštění T2 a vypnutí T
Po určitou dobu koexistovalo DVB-T2 vedle DVB-T. K úplnému ukončení digitálního vysílání první generace došlo v roce 2020.
Kdy můžeme očekávat DVB-T3?
DVB-T3 je zatím jenom ve hvězdách, lze proto očekávat, že standard DVB-T2 s námi ještě nějakou tu dobu pobude.
Stávající kmitočty jsou garantovány až do roku 2030.