Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Nejlepší čtečka e-knih pro rok 2024
Čtečka elektronických knih je takový malý čtenářský sen. Umožní vám totiž mít u sebe celou svoji knihovnu. A to ať už se vydáte, kam chcete - do práce nebo třeba na dovolenou u moře.
Nejlepší čtečka knih - Kindle, nebo PocketBook?
-
- 4 269 Kč – 6 362 Kč
- Čtečky elektronických knih v 11 obchodech
-
- 6 990 Kč – 8 990 Kč
- Čtečky elektronických knih ve 2 obchodech
-
- 15 685 Kč – 19 117 Kč
- Čtečky elektronických knih v 34 obchodech
-
- 2 974 Kč – 7 000 Kč
- Čtečky elektronických knih v 6 obchodech
-
Onyx Boox Note Air 2 -
- 4 390 Kč – 4 725 Kč
- Čtečky elektronických knih v 6 obchodech
-
- 21 990 Kč – 23 305 Kč
- Čtečky elektronických knih v 7 obchodech
Nejlepší čtečky do 3 000 Kč
-
- 2 974 Kč – 7 000 Kč
- Čtečky elektronických knih v 6 obchodech
-
- 2 690 Kč – 4 044 Kč
- Čtečky elektronických knih v 38 obchodech
-
Amazon Kindle 2020
Knihu? Ne, raději čtečku e-knih!
Dumáte nad tím, jestli byste čtečku elektronických knih využili? Má v něčem navrch nad klasickou tištěnou knížkou? My si myslíme, že jednoznačně ano a níže vám povíme v čem.
Čtečka knih se vejde kamkoliv
Jejím hlavním tahákem je samozřejmě skladnost. Průměrná čtečka je velká asi jako školní sešit A5, často i menší. A je i podobně lehká. Je proto jedno, jestli nosíte věci v batohu nebo spíše v kabelce, čtečka se vám vejde všude, v nouzi i do kapsy. To samo o sobě není nijak ohromující, ale musíte si uvědomit, že do tohoto malého sešitu se vám vejdou tisíce knih. A nejen knih, na čtečce můžete stejně tak dobře číst i komiksy a magazíny a nebo si v ní dělat poznámky do svých studijních materiálů a pracovních dokumentů.
E-ink displej
„To je sice pěkné,” říkáte si, „ale proč prostě nepoužít mobilní telefon, který mám vždycky u sebe?“ To je rozumný argument, na který máme jednoduchou odpověď - e-ink displej. Čtečky nemají klasické LCD a jim podobné displeje, které světlo vydávají, ale mají tzv. e-ink displeje (displeje s elektronickým inkoustem), které naopak světlo odráží a chovají se stejně jako papír.
Čtečky knih díky této technologii nemají problém s čitelností na sluníčku a nenamáhají tolik váš zrak. E-ink displeje nejsou ani příliš náročné na baterii, protože spotřebovávají energii jen, když mění zobrazený obraz. Výdrž čteček se z tohoto důvodu pohybuje kolem jednoho až dvou týdnů, nikoliv dnů, jak jsme zvyklí u mobilů. Nabíječku můžete s klidným srdcem nechat doma.
Nic samozřejmě není perfektní a i e-ink displeje mají pár svých „much“. Na první pohled si všimnete, že velká většina čteček má černobílý displej. To je bez pochyb jedním z jejich hlavních omezení. Objevují se sice již čtečky s barevnými displeji, ale barev zobrazují pomálu a nejsou příliš syté. Na to je dobré myslet, pokud plánujete v brzké době číst nějaké umělecké fotoknihy nebo barevné komiksy - na čtečce si je zas tolik neužijete.
E-ink displeje zaostávají i co se rychlosti týče. Elektronickému inkoustu trvá změna obrazu ve srovnání s LCD mnohem delší dobu a proto (zatím) nečekejte, že si na čtečce zkouknete nějaký film nebo seriál.
Zážitek ze čtení na čtečce knih
Ani jedna z výše zmíněných mezer vás nemusí trápit, pokud si čtečku pořídíte čistě na čtení textu. To je něco, v čem čtečky naprosto září. Nejenže dokáží navodit dojem papíru, ale dokonce jej i v mnoha ohledech převyšují.
Na čtečce si můžete například jednoduše zvětšit špatně čitelné písmo, změnit otravný font a nebo si zapnout podsvícení a číst i ve tmě! Omrzelo se vám čtení černého písma na bílém pozadí? Co si to prohodit? Zaujal vás citát v rozečteném románu? Zvýrazněte si ho, uložte do oblíbených a připište si k němu své vlastní postřehy. Neznáte význam nějaké slovíčka? Klikněte na něj a rozšiřte si obzory. Možností je mnoho a s každou novou generací je možností více a více.
Posledním benefitem, který bychom nechtěli vynechat jsou samotné e-knihy neboli e-books. Zatímco pro klasickou papírovou knížku si musíte skočit do knihkupectví nebo na ni čekat pár dní po objednání (pokud se ještě prodává), e-knihu lze koupit online a během několika minut také hned začít číst. Pro nedočkavce ideální.
Na co se u čtečky elektronických knih zaměřit?
Rozhodli jste se pro nákup čtečky, ale nevíte si rady s výběrem? Záleží k čemu ji budete primárně používat. Tady je pár našich rad, které vám výběr o něco usnadní.
Displej
První věci, na kterou by to chtělo se zaměřit, je velikost displeje. Průměrná čtečka má displej šestipalcový. Šest palců je na čtení tak akorát - vše na něm přečtete a také se všude vejde. Pokud ale víte, že byste využili větší panel (ať už na psaní poznámek nebo na čtení komiksů), v nabídce najdete i kousky mající přes deset palců. S větším displejem by mělo jít ruku v ruce vyšší rozlišení - vyhnete se tak kostrbatému písmu a rozmazaným obrázkům.
Praktickou a v mnoha případech nepostradatelnou funkcí je podsvícení displeje. Levnější modely jej nemají a my rozhodně doporučujeme čtečku, která jím disponuje. Pokud jej nebudete potřebovat, podsvícení se dá vždy snížit nebo zcela vypnout. Pokud jej ale budete potřebovat a čtečka ho nemá, tak už vám zbývá jedině dokoupit lampičku a připevnit ji ke čtečce.
Setkat se stále můžete i s nedotykovými displeji, tedy se čtečkami, které se ovládají pouze prostřednictvím tlačítek. V dnešní době jde spíše o anomálie, ale někomu může jejich mechaničnost a jistota kliknutí vyhovovat. A vyhnete se nechtěným dotykům displeje. Většina knihomolů ale nejspíš ocení tichost a intuitivnost ovládání čtečky dotykovým displejem.
Výše jsme zmínili také existenci čteček s barevnými displeji, které rozhodně můžete vzít také v potaz. Doporučujeme vám ale se nejdříve podívat na videorecenze, respektive si čtečku před koupí osahat, ať víte, co od této technologie, která je zatím ještě v plenkách, očekávat.
Rozhraní
Každý výrobce vybavuje své čtečky určitým operačním systémem. Některé jsou intuitivní, jiné méně. Někdo ocení prostředí přímočařejší, jiní zase ocení více možností přizpůsobení svým potřebám - záleží na vás.
Problém zpravidla nastává s chybějící lokalizací systému do češtiny. Čtečky sice nemají problém s českými znaky a lze na nich číst knihy v češtině, ale samotné prostředí operačního systému často přeložené není - to se týká hlavně modelů Kindle od Amazonu. K jejich ovládání stačí znát pár anglických slovíček, ale pro někoho může jít i tak o nepřekonatelnou překážku.
Formáty e-knih
Čtečky knih podporují různé formáty e-knih. Nejčastější jsou EPUB a MOBI a klasikou je i PDF. Ať už si knihu koupíte v kterémkoliv z nich, je ji možné později pomocí online nástrojů a počítačových programů (například program „Calibre“) převést do formátu jiného.
Setkat se můžete i s tzv. DRM ochranou knih, což je ochrana proti pirátství. Ke čtení takových knih je zpravidla vyžadována jejich registrace a použití speciálního software. V České republice je ale tato ochrana relativně vzácná a je nepravděpodobné, že na ni narazíte.
Výkon a kapacita
Nad čím tolik času strávit nemusíte, je porovnávání výkonu jednotlivých čteček. Novější modely jsou o něco plynulejší, ale i tak jsou v konečném důsledku limitované možnostmi e-ink displejů.
Jediným parametrem, který by vás měl zajímat, je kapacita paměti - tedy kolik knih se vám do čtečky vejde. Standardem je dnes disk o kapacitě 8 GB a průměrná e-kniha nemá ani jeden jediný MB. Jednoduchým výpočtem dojdete k tomu, že o volné místo se jen tak strachovat nemusíte - knih se vám tam vejde přes osm tisíc.
Ledaže jste milovníkem komiksů (a dalších knih plných obrázků) - ty zabírají více místa více a budou vás tlačit k volbě. A kdyby vám to ani tak nestačilo, lze kapacitu některých čteček rozšířit prostřednictvím SD karet.
Další užitečné funkce
Co by vás mohlo při výběru čtečky knih také zajímat je její voděodolnost. Vyhnete se tak stresům při čtení v bazénu nebo v hustém dešti, jistota je jistota. Spousta čteček má zabudovaný 3,5mm jack - to kdybyste si chtěli poslechnout pár audioknih nebo klidně jen nějakou tu písničku. Pokud si chcete čtečku pořídit nejen ke čtení, ale též ke psaní poznámek, pak dost možná oceníte modely se stylusy. A nemáte-li v lásce kabely, mrkněte na modely s Bluetooth, případně s Wi-Fi, usnadní vám to přenos knížek mezi zařízeními.
Čtení na tabletu a na mobilu
Výše už jsme nakousli, v čem čtečky knih se svými e-ink displeji excelují ve srovnání s LCD a OLED displeji na mobilních telefonech, tabletech a podobných zařízeních. Pojďme se na to ale podívat ještě o něco detailněji a projít si konkrétní výhody a nevýhody na obou stranách.
Čtečky vynikají čitelností na slunci, dlouhou výdrží a především tolik nenamáhají oči. Bonusovou výhodou je fakt, že nemají tolik funkcí jako mobily. „Jak může být něco chybějícího výhodou?“ ptáte se? Bez nezastavitelného přílivu textových zpráv a bez přístupu k sociálním sítím budete mít konečně klid na čtení. Žádná lákadla, jen vy a vaše knížka.
Proč naopak číst na tabletech a na mobilech? Protože jsou svižné. Stránkami můžete projíždět rychlostí světla a mezitím můžete i poslouchat hudbu a sem tam si i něco dovyhledat v prohlížeči. Tablety a mobily jsou prostě perfektní mašiny na multitasking - pokud vám něco takového vyhovuje.
A mají bombasticky barevné syté displeje - perfektní pro listování propracovanými komiksy, uměleckými spisy a knihami překypujícími kvalitními fotografiemi.
Audioknihy
Porovnali jsme si čtečky knih s jejich úhlavním protivníkem - knihami. A dále čtečky s mobilními telefony a tablety. Nemůžeme proto vynechat ani audioknihy - namluvené knížky k poslechu.
Audioknihy je možné poslouchat na mobilech, na tabletech, na stolních počítačích i na laptopech, ale dokonce i na spoustě čteček knih (ačkoliv to samozřejmě není jejich hlavní funkcí).
Proč byste si ale knihu raději poslechli, když si ji můžete přečíst? Nejčastějším důvodem je možnost dělat při poslechu i něco dalšího, například řídit nebo uklízet. Nebo možnost poslouchat ve zrychleném tempu, třeba až dvojnásobně rychleji. Lákavá je i představa poslouchat knihu namluvenou profesionálními herci nebo rovnou samotným autorem. Lidmi, kteří přesně vědí, jaký tón nasadit, a mají představu o vyznění každé věty. Audioknihy mohou vyhovovat například i těm, kteří tráví celý den v práci čtením textů a ve volném čase si chtějí od čtení odpočinout.
Někomu nemusí sedět příliš snadná možnost rozptýlení a výrazně složitější způsob psaní poznámek, ale i tak mají audioknihy určitě něco do sebe a stojí za vyzkoušení.