Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
CES 2023: Největší technologické novinky
Leden, na CES jedem. Máme za sebou další ročník největší technologické show na světě. Co si pro nás letošních více než 170 účastnících se značek připravilo tentokrát? Ode všeho něco - chytrá auta, bezdrátové televize, nabušené grafické karty, ale třeba i elektronické brusle nebo snímač moči. Co podle nás v tomto technologickém chumlu vyčnívalo nad zbytkem?
Co je to CES 2023?
CES bývalo původně zkratkou pro Consumer Electronic Show a nyní je to ten největší veletrh spotřební elektroniky na světě. Několikadenní přehlídka technologických zázraků s více než 50letou historií se každoročně odehrává v oslnivém Las Vegas a v jejím průběhu dochází k představení technologických udělátek, která si pomalu ani nedokážeme představit - těch vskutku inovativních.
Pro vaši představu - v průběhu CES došlo v minulosti k uvedení například vůbec prvního CD přehrávače, herní konzole NES (která v 80. letech vlastnoručně spasila celý herní průmysl) a nebo první 3D televize (ta ale na rozdíl od NES nic nespasila a naopak upadla do zapomnění).
Chystané televize
Samsung MicroLED CX
Samsung výrazně pokročil ve vývoji Micro LED. Televize poháněné touto zobrazovací technologií, totiž bylo dosud možné vyrobit pouze v ohromných velikostech. Samsung ale nyní srazil jejich úhlopříčky na použitelných 75 palců (a chystá se také verze o 55 palcích). Micro LED kombinuje to nejlepší z OLED i LED - vysoký kontrast, zářivý jas a vysokou obnovovací frekvenci.
Cenově jsou bohužel tyto TV zatím stále mimo možnosti normálních smrtelníků. I tak jde ale o slušný příslib do budoucna.
Samsung QD-OLED
Podíváme-li se i na televize, které byste si letos mohli i reálně koupit, největší pozornost si pro sebe uzmul model Samsung S95C se svou QD-OLED technologií. Oproti předcházející generaci (Samsung S95B) došlo u nové verze k výraznému nárůstu maximálního jasu, a to až na úroveň 2 000 nitů, což je u OLED nevídané.
Vedle perfektní obrazové kvality nezaostává nový model ani na herním poli. Může se honosit až 144Hz obnovovací frekvencí a podporou technologie AMD FreeSync Premium Pro.
LG OLED televize
Společnost LG není daleko pozadu za svými korejskými kolegy ze Samsungu a také představila několik nových verzí svých velice populárních televizí - konkrétně LG C3 a LG G3 s excelentním poměrem ceny a výkonu, LG Z3 s masivním rozlišením 8K a nakonec LG M3.
Nejpoutavější novinkou LG je právě verze M. Je to televize, z které vede jen jeden jediný kabel - ten napájecí. O zbytek se stará malá „Zero Connect“ krabička, kterou v obývacím pokoji snadno někam schováte, a právě k ní budete připojovat třeba své herní konzole. Propojení krabičky s televizí je bezdrátové a mělo by si poradit s plynulým přenosem videa v rozlišení 4K až o 120 Hz, a to bez jakýchkoliv viditelných kompromisů (vynecháme-li prozatím neznámou ale jistě vysokou cenu). Budoucnost by podle všeho mohla patřit bezdrátovým televizím.
Bezdrátová Displace TV
A když už jsme ty bezdrátové televize nakousli, podívejme se na Displace TV. Televizi, která si také pohrává s konceptem absence kabelů, ale veze ho rovnou do finále - je totiž bezdrátová zcela. Nevede k ní jediný kabel. Displace TV napájí čtyři velké vyměnitelné baterie s až jednoměsíční výdrží a o veškeré potřebné výpočty a o přenos videa se stará krabička ne nepodobná té od LG.
Jako by samotný fakt, že je televize bezdrátová, nestačil, Displace TV schovává v rukávu ještě jedno eso. Dokáže se bez čehokoliv dalšího (bez šroubů a držáků) přisát na (takřka) jakýkoliv povrch. Televize je lehká (váží kolem 9 kg) a k jejímu přenášení nebude potřebovat pomoc celé své rodiny. Večer si ji budete moct přenést z obýváku do ložnice a ráno třeba zase do kuchyně. Jediným problémem je fakt, že jakmile televizi dojde šťáva, tak „vysavače“ přestanou sát a televize sletí k zemi. Což bude, vzhledem k její astronomické ceně pohybující se kolem 70 tisíc korun, jedno velké mrzení.
Televize nevyhlíží budoucnost „jen“ svou bezdrátovostí a snadnou přenositelností, ale také svým ovládáním. Nespoléhá se na klasický ovladač, ale lze ji ovládat pomocí gest ve stylu Minority Report.
Budoucnost chytrých elektromobilů
BMW i Vision Dee
Německá automobilka BMW představila na CES 2022 koncept auta, které dokázalo měnit barvu (BMW iX Flow). Sice jen v rámci odstínů šedi, ale impozantní to bylo i tak. Tento rok jsme se dočkali pokračování - koncepčního automobilu BMW i Vision Dee (zkratka pro „Digital Emotional Experience“).
A zapomeňte na šedivou - letošní model pokrývá celých 240 barevných e-ink panelů schopných přepínat mezi až 32 barvami. Panely jsou vzájemně nezávislé a každý z nich dokáže v jednu chvíli zobrazit jinou barvu než ty ostatní. Nemůžeme se dočkat doby, kdy na semafor dorazí seriózní černý sedan a opustí jej bláznivá duhová kreace, prostě jen proto, že se tak řidič zrovna cítil.
Celý tento futuristický „bavorák“ je založený na intuitivní interakci z řidičem. Ať už prostřednictvím AR elementů na čelním skle nebo prostřednictvím hlasové komunikace. Že bychom se jednou přece jen dočkali vlastního KITTa jako vystřiženého ze seriálu Knight Rider? Proč ne. Jen připomínáme, že i Vision Dee je pouze konceptem a podle BMW bychom se některých z jeho funkcí mohli v produkčních autech dočkat až přibližně v roce 2025.
Sony Afeela
Sony má ve svém repertoáru víceméně všechno. Herní konzole, televize, sluchátka, fotoaparáty… Není divu, že se rozhodli na letošním CES uvést ve spolupráci s Hondou také své první elektrické vozidlo. Nazývá se Afeela (od anglického „feel“, tedy cítit) a řidič by se v něm měl cítit co možná nejlépe. Nejen z hlediska samotné jízdy, ale například i co se týče zábavy.
Esteticky není sedan Afeela ničím extravagantním. Svými elegantními křivkami nám připomíná třeba legendární Porsche 911. Vozidlo je pak samozřejmě až po strop napěchované těmi nejmodernějšími technologiemi. O výpočty se budou starat čipy od Qualcommu, okolí a vnitřek auta bude v průběhu jízdy snímat až 45 kamer a vizuální interface palubní desky by měl vycházet z Unreal Enginu. Očekává se, že na silnice dorazí Afeela přibližně v první polovině roku 2026.
Aska A5
Nevíme, jak vy, ale my jsme si vždycky spojovali budoucnost aut s létáním. Nemůžeme proto nezmínit Aska A5 - létající auto. Částečně. popravdě se spíše jedná o VTOL (letadlo s vertikálním vzletem a přistáním), jehož křídla se dokáží složit směrem dovnitř. Rozhodně je to začátek.
Dolet tohoto vozidla dosahuje až 400 kilometrů, maximální rychlost až 240 kilometrů za hodinu a pohání ho jak elektrický motor, tak i jeden další doplňkový benzínový. Plánované datum prodeje spěje k roku 2026 a s cenou to zatím nevypadá úplně růžově. Aska A5 bude cenově začínat na nějakých 18 milionech korun.
Ostatní elektrická vozidla
Vraťme se na chvíli ještě zpátky na zem a bleskem si projděme další zajímavé automobilové novinky. Mercedes-Benz například chystá vůbec první auto s podporou prostorového zvuku Dolby Atmos. A americká automobilka RAM odhalila svůj první elektrický pick-up truck RAM 1500 Revolution BEV se „stínovým režimem“. Co to znamená? Že vás vozidlo dovede (plíživě) sledovat za chůze a například vám vézt těžké nářadí, ať se s ním nemusíte vláčit vy.
Novinky do vaší chytré domácnosti
Chytrá trouba Samsung Bespoke AI Wall Oven
Co asi může umět taková chytrá trouba? Překvapivě hodně věcí! Ta od Samsungu vám třeba navrhne jídelníček. Nebo rozpozná, co to právě pečete, a doporučí vám správný režim a ideální teplotu a dobu pečení. A kdyby se náhodou začalo něco pálit, pak vás na to okamžitě upozorní. Praktické!
Co už asi ocení méně uživatelů, je vnitřní kamera, která kromě jiného slouží k živému streamování vašich kuchařských talentů na sociální sítě. My si raději ale své výtvory necháme pro sebe.
Chytrý mixér GE Profile Smart Mixer
Čím dalším vybavit svou chytrou kuchyni kromě trouby? Co takhle mixérem? Tomu od GE Profile stačí říct (doslova - podporuje hlasové ovládání), co si plánujete uvařit a umíchat a on poté dokáže zvážit ingredience a nastavit potřebnou rychlost a dobu mixování. Pomocí zabudovaných snímačů dokonce rozezná, kdy už je těsto hotové a kdy má tu správnou konzistenci.
Chytrá lednice LG MoodUp
A do třetice všeho dobrého, ještě naposledy zůstaneme v (chytré) kuchyni. Nová francouzská lednice MoodUp od LG ji totiž dovede proměnit z relativně nudné místnosti ve střed vaší domácí párty. Lednice má zabudované reproduktory a čtyři dvířka z podsvícených panelů, které mění barvu dle vašich preferencí. Můžete si vybrat z až 1 800 barevných kombinací!
Populární funkce InstaView sice žádnou novinkou není, ale my na ni nedáme dopustit a zmíníme ji i zde. Po poklepání na lednici se jedny z dvířek zprůhlední a umožní vám nahlédnout dovnitř! Bez toho, abyste museli lednici zbytečně otvírat a vpouštět do ní svým bezvýsledným pátráním teplo.
Robotický vysavač Roborock S8 Pro Ultra
Roborock představil jeden z nejautonomnějších robotických vysavačů vůbec. Model Roborock S8 Pro Ultra má v malíčku vysávání i vytírání - potud normálka. Ale dále se zvládne sám také vyprázdnit, umýt a vyždímat své mopovací návleky, vysušit je, uklidit si svou nabíjecí stanici a nakonec si také doplnit zásobu vody na čištění!
Kamera Amazon Ring Always Home Cam
Plánujete vybavit svůj domov bezpečnostními kamerami? Za předpokladu, že váš byt nebo dům překypuje místnostmi a vy chcete vidět opravdu do každé z nich, může se vám to pěkně prodražit. Co kdybyste ale mohli vidět všude jen s jednou kamerou? Přibližně s touto myšlenkou pracuje létající kamera Amazon Ring Always Home Cam připomínající dron.
Když jste doma, kamera odpočívá v malém plastovém koši a její kamera je zakrytá. Jakmile ale domov opustíte, kamera začne v určitých časových intervalech a na vámi určené trase snímat své okolí a svým relativně hlasitým zvukem odrazovat jakékoliv potenciální lupky, kteří by se k vám chtěli dostat.
Matter - smart home revoluce
Jednotlivé výše zmíněné smart produkty jsou poutavé. Umí toho tolik a vypadají skvěle. Ale tím, o čem se na CES 2023 mluvilo v souvislosti s chytrou domácností zdaleka nejvíce, nebyl žádný produkt. Byl to Matter. Protokol.
Standard, který (snad) konečně udělá ve všech těch zařízeních pro chytrou domácnost pořádek. Nebudete totiž již nucení sáhodlouze zkoumat kompatibilitu jednoho udělátka s dalším a toho zase s jiným. Všechna zařízení podporující Matter spolu dokáží spolupracovat. Matter bude dost možná tou tolik potřebnou jiskrou, která rozšíří chytrá zařízení i do méně experimentálních domovů. K lidem, které by o něčem takovém jinak vůbec nepřemýšleli.
Chytrá zařízení - od notebooků až po herní ovladače
Notebook Lenovo Yoga Book 9i
Velkým tématem letošního CES byly displeje. Displeje ohebné. Displeje rolovací. 3D displeje bez brýlí. A nebo třeba zařízení se dvěma displeji. Na posledním zmíněném staví notebook Lenovo Yoga Book 9i. Na dvou propojených OLED displejích.
Laptop od Lenova v sobě kombinuje množství různých způsobů používání. Displeje můžete používat například právě jen jako obrazovky a mít je postavené buď oba na sobě, nebo vedle sebe. Perfektní nastavení pro multitasking. Nebo vám může Yoga Book 9i sloužit jako kterýkoliv jiný notebook - horní displej bude zobrazovat obsah a ten dolní se promění v dotykovou klávesnici s haptickou odezvou a v touchpad. Případně lze na dolní panel hodit klávesnici magnetickou a fungovat s ní.
Odladí-li Lenovo software, dorazí na trh dost možná jedna z nejuniverzálnějších pracovních mašin.
Acer vs. Asus - 3D displeje bez brýlí
Opusťme sféru praktičnosti a mrkněme se naopak na něco futuristického. Na něco „sexy“ (lze-li vůbec takový výraz použít, bavíme-li se o tech). Mrkněme se na 3D displeje, které po vás nechtějí, abyste se zatěžovali 3D brýlemi a běží i bez nich.
Acer představil několik produktů s 3D IPS displeji již nějakou tu chvíli zpět a na CES jsme se tentokrát dočkali pouze menších softwarových vylepšení v podobě herního režimu Acer SpatialLabs TrueGame 3D Ultra Mode.
Za to Asus navázal na svého tradičního konkurenta uvedením vlastních zbrusu nových zařízení s 3D displeji. IPS displeje ale nahradil kontrastnějšími OLED panely s rychlejší odezvou. Trackování pohybu očí, na kterém celý 3D efekt stojí (a padá), si ještě zaslouží odladit, ale moc nás těší, že se tak velké značky jako je Acer a Asus do něčeho takového vůbec pouští a posouvají to někam dál. Bylo by smutné, kdyby 3D displeje bez brýlí zapadly do dějin zapomnění spolu s Nintendem 3DS.
Ohebné a rolovací displeje od Samsungu
Nenudí vás pracovat pořád s těmi stejnými nezáživnými placatými hranatými displeji? Samsung si očividně myslí, že ano, a pilně experimentuje s jejich ohýbáním a rolování. Na CES tak nemohla chybět spousta konceptů, jež svědčí o jediném - ohebná zařízení tu s námi ještě nějakou tu dobu budou, ať už se vám to líbí nebo ne. Otázkou zůstává, jak se bude vyvíjet jejich podoba? Budou se rolovat do svitku nebo se budou spíše skládat do čehosi připomínajícího písmeno „S“?
Chytré hodinky
Žádné revoluce jsme se na poli chytrých hodinek a náramků nedočkali. Přesto nás pár zařízení na CES zaujalo. Tím prvním jsou Nowatch - smartwatch bez displeje. S uživatelem komunikují pomocí jemných vibrací a jsou soustředěné výhradně na zdraví.
Za zmínku stojí také chytrý tah pro klasické hodinky BHeart Smart Band. Tah má uvnitř zabudovaný senzor srdečního tepu a pohání ho jen a pouze solární energie a vaše tělesné teplo. Chytré zařízení bez kabelů a bez nutnosti každodenního nabíjení? Ano, prosím!
Své chytré hodinky zde prezentoval také tradiční japonský výrobce hodinek Citizen. CZ Smart se zaměřují také na zdraví, hlavně na to mentální, a honosí se například testem bdělosti (proslaveným astronauty NASA), s jehož pomocí by se vám časem mělo podařit efektivněji bojovat s únavou.
Herní ovladač Sony Project Leonardo
Sony přišel s novým plně přizpůsobitelným herním ovladačem pro hráče, kteří s klasickými ovladači z důvodu svých fyzických bariér dosud nemohli hrát. Ať už kvůli tomu, že jim jejich páčky a tlačítka dělali problémy, nebo proto že jim jejich držení působilo bolesti.
Project Leonardo by měl otevřít svět videoher velké spoustě nových hráčů, kteří se dosud museli cítit tak trochu zapomenutí. Nový ovladač možná na první pohled vyhlíží lehce bizarně, ale my věříme, že jej Sony již delší dobu intenzivně testuje a tohle je opravdu to nejlepší, čeho lze na daném poli dosáhnout.
NVIDIA, AMD a Intel
CES se samozřejmě zúčastnila i „velká trojka“ - technologičtí giganti NVIDIA, AMD a Intel. A každý z nich představil nějaké ty nové grafické karty a procesory. Jak ty desktopové, tak ale překvapivě hlavně ty „mobilní“ - ty pro notebooky.
Nechceme vás ale uspat rozvleklým nicneříkajícím výčtem specifikací. Jistě si dokážete představit, že nově představené komponenty budou výkonnější než ty minulé. To platí jak o procesorech AMD řady 7000, o procesorech Intel 13. generace a nakonec i o grafických kartách NVIDIA RTX 4000. Všichni tři giganti měli co nabídnout a nedá se říct, že by si jeden z nich uloupil CES čistě pro sebe.
Aby se ale neřeklo, že jsme vám tu nic moc neřekli, tak nejvíce nás zaujaly mobilní grafické karty NVIDIA RTX 4090 a 4080. Bez potíží rozjedou kteroukoliv aktuální hru ve 4K se stabilním počtem 60 snímků za sekundu. Skoro se nám zdá, že stolní počítače za chvíli snad ani nebudeme potřebovat.
Nejbláznivější produkty CES 2023
Kočárek Glüxkind Ella
Co může mít dětský kočárek společného se spotřební elektronikou? Nějaký průměrný asi nic moc, ale Glüxkind Ella naopak hodně. Tento kočárek totiž stojí na umělé inteligenci. Dovede uklidnit miminko pomocí příjemných zvuků a světel a ovládá automatické pohupování. A zatímco jeho automatické brzdy vám pomohou při cestě z kopce, jeho motůrky vás zase vytáhnout zpátky nahoru.
Nejzajímavější je ale teprve fakt, že se kočárek dokáže také sám řídit. Předtím, než si začnete představovat hororové scénáře autonomních kočárků řítících se bez dohledu po parcích ve vašem okolí, ještě chvíli počkejte. Kočárek se řídí sám pouze v tom případě, kdy v něm dítě není. Funkce se proto hodí v tu chvíli, kdy máte špunta zrovna v náručí a už vám nezbývá žádná volná končetina na tlačení kočárku.
Snímač moči Withings U-Scan
Withings U-Scan je bezdrátové zařízení, které si zavěsíte na záchod (stejně jako běžný čistič), a ono vám bude testovat vzorky moči. Dozvíte se tak například hodnoty pH, množství vitamínů v těle, stav hydratace nebo stav hormonů. Snímač dokonce pozná, kdo právě záchod obývá a výsledky přiřadí správnému člověku.
Po otestování vás bude zařízení informovat o možných zdravotních problémech. Stejně jako běžně dostupné chytré hodinky ani Withings U-Scan rozhodně nenahradí vašeho lékaře a profesionální hloubkovou analýzu. Spoustě osob ale může nenásilnou cestou pomoct na cestě ku zdraví.
Kolečkové brusle Atmos Gear
Potkat na stezce elektrické kolo už dnes asi nikoho nepřekvapí, ale elektrické kolečkové brusle? To už je jiná liga. Princip je ale obdobný. Elektrické kolečkové brusle by vám teoreticky měli otevřít cestu k delším poutím a k vyjetí příkřejších kopců, a to bez ohledu na sílu vašich stehenních svalů a na stav vaší fyzičky.
Brusle Atmos Gear se ovládají dálkově a v momentě, kdy se baterie nabíjí, je můžete pohánět tradičně odrazem nohou. Jejich maximální rychlost činí 24 kilometrů za hodinu a jejich dojezd dělá přibližně 19 kilometrů.
Metaverse - rozšířená a virtuální realita
S AR brýlemi a s VR headsety se na CES 2023 rotrhl pytel. Chytré AR brýle oznámil například oblíbený výrobce televizí TCL a nesou název RayNeo X2. Mezi jejich nejpoutavější funkce patří GPS navigace a překládání z jednoho mluveného jazyka do druhého v reálném čase. Rozhodně si je ale kvůli jejich masivním obroučkám nespletete s dioptrickými brýlemi.
S tímto problémem se snaží poprat Vuzix Ultralite. AR brýle, které velikostně i váhově připomínají klasické brýle. Nesázejí totiž na zobrazování propracovaných vizuálů ve vysokém rozlišení, ale soustředí se primárně na zobrazení ostrého jasně čitelného textu přenášeného z vašeho mobilního telefonu pomocí Bluetooth. Na brýlích si tak přečtete například směr cesty nebo právě došlé textové zprávy.
HTC na CES zazářilo s novým VR headsetem Vive XR Elite, který by měl být jakousi odpovědí na nedávno vydané brýle Meta Quest Pro. Bude totiž kombinovat VR i AR a veškerý svůj hardware pakuje do velice skladného a lehkého balení.
Co ale produkty související s rozšířenou a virtuální realitou, které nejsou brýlemi? Shiftall Pebble je malá krabička, která vás bude v průběhu hraní ve VR ochlazovat a oteplovat v závislosti na tom, čím si ve hře zrovna procházíte. A OWO Skin jde ještě dál. Je to haptické tričko propletené elektrody, které budou elektrickými impulzy stimulovat vaše tělo a simulovat tak širokou škálu fyzických efektů. Jen si nejsme docela jistí, jestli o něco takového opravdu stojíme. Vážně bychom chtěli cítit každou kulku, kterou nás někdo prošpikuje v Call of Duty? Snad raději ani ne.