Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
18 nejlepších aplikací pro chytré hodinky (smartwatch)
Dokážete si představit smartwatche bez aplikací? Tak o tom pochybujeme! To by pak přece nebyly žádné chytré hodinky, ale jen stylové bezúčelné módní doplňky. Zato se správně zvolenými aplikacemi vám smartwatche poví nejen to, kolik je právě hodin, ale například i jak jste se zrovna vyspali a co všechno vás dnes čeká za úkoly. Zaplatíte s nimi v obchodě, poslechnete si na nich ta nejnovější alba a pokud se náhodou někde ztratíte, nasměrují vás tam, kam jste původně měli namířeno. Podívejme se na ty nejlepší aplikace pro chytré hodinky, a to nejen pro Apple Watch, ale i pro Samsung Galaxy Watch a další kousky poháněné Wear OS od Googlu.
Nejlepší aplikace pro chytré hodinky Apple Watch
Předtím, než se pustíte do hlubinného průzkumu App Store, pořádně prozkoumejte aplikace, které jsou již na watchOS ve vašich Apple Watch předinstalované. Snadno byste je totiž mohli při prvním rychlém průletu minout a pak na ně navždy zapomenout. Tváří se totiž jako úplné maličkosti. Ve výsledku dokáží ale být pěkně užitečné.
Jednou z takových „prkotin“ je například Fotoaparát – aplikace sloužící jako ovladač a spoušť fotoaparátu ve vašem mobilu. Mobil s ní můžete kamkoliv postavit a díky obrazu v hodinkách budete přesně vědět kam si stoupnout a kdy stisknout spoušť. Další snadno opomenutou aplikací je Diktafon. Hodit se bude nejen novinářům, ale například i studentům, kteří nestíhají bleskový projev svého profesora a rádi by si jej doma poslechli znovu – zpomaleně, nebo s možností dát si pauzu. Nakonec vám z předinstalovaných „appek“ můžeme doporučit i Peněženku Apple Pay. Nejenže s sebou už nebudete muset nosit po kapsách hotovost a platební karty, ale nyní už nebudete muset kvůli placení vyndavat z kapsy ani svůj mobil. K platebnímu terminálu jen přiložíte zápěstí s chytrými hodinkami a hotovo!
Pro usnadnění života a zlepšení zdraví
Todoist
Ne všechny klenoty na vás ale budou hned čekat na hodinkách. Po některých aplikacích se budete přece jen muset poohlédnout na App Store. Jedním z takových „prográmků“ je například Todoist. Ve zkratce jde o jednoduchý zápisník, ve kterém budete mít přehled o všech svých úkolech. Aplikace funguje napříč zařízeními, od MacBooku přes iPhone až právě i po Apple Watch, takže co si zapíšete na mobilu, máte rovnou i na hodinkách a naopak. Specificky na smartwatch budete dostávat upozornění na blížící se termíny, budete si moct odškrtávat splněné úlohy a budete samozřejmě moct vytvářet další poznámky, a to například pohodlným hlasovým diktováním.
Headspace
Váš diář doslova přetéká úkoly a v životě se na vás ze všech stran bez přestání něco valí a válcuje vás? Tak to vypadá, že si potřebujete oddechnout – třeba i jen na pár minut. A přesně s tím vám pomůže aplikace Headspace. Ta vás totiž zaprvé upozorní, že je čas si odpočinout a zadruhé vás jednoduchými krůčky provede relaxačním meditativním sezením v duchu „mindfulness“.
Waterful
Pro vaše zdraví není důležitý jen pohyb a odpočinek, ale i kvalitní jídelníček a hlavně dostatek pití (ideálně vody, samozřejmě)! A jestli jsou Apple Watch v něčem opravdu dobré, pak je to ve sledování a v připomínání těchto drobných, ale o to důležitějších věcí, na které byste jinak v průběhu svého nabitého dne mohli snadno zapomenout. Třeba právě jako pití dostatečného množství tekutin. Waterful vám udělá přehled o tom, kolik jste čeho vypili a připomene vám, pokud byste svou hydrataci náhodou zanedbávali.
Pro poslech hudby a audioknih a hry
Apple Music
Nejlepší aplikací pro poslech hudby na Apple Watch je „Hudba“, respektive Apple Music. To asi překvapí málokoho. Služba Apple Music má sice jednu slabinu – není zdarma, ale po zaplacení pravidelného měsíčního předplatného získáte přístup ke statisícům písniček. A navíc je budete moct poslouchat i bez toho, aniž byste s sebou museli vždy a všude tahat svůj telefon, což oceníte například při cvičení. Písničky si totiž budete moct stáhnout přímo do hodinek.
Apple Music dále umí vytvářet playlisty jen pro vás, a to na základě toho, co jste v minulosti poslouchali a aplikaci hudba lze ovládat nejen pomocí dotykového displeji a korunky, ale i jednoduchými hlasovými příkazy, což se zase bude hodit třeba při běhání.
Audible
Někteří z vás jistě dají místo hudby přednost nějaké té napínavé audioknize. K jejich přehrávání slouží kromě jiného například široce rozšířená aplikace Audible, ve které – stejně jako u Apple Music – získáte s předplatným přístup k ohromnému katalogu audioknih. Bohužel musíme zmínit, že většina tamních knih je prozatím dostupná primárně v angličtině.
Tap Master
Apple Watch a fakticky i kterékoliv jiné chytré hodinky mají malý displej a možnosti, jak si s nimi zkrátit dlouhou chvíli jsou tak lehce omezené. Můžete si na nich poslechnout nejnovější alba, audioknihy nebo podcasty, ano, ale na filmy by se na hodinkách díval asi jen blázen. Co ale takové hry? Překvapivě můžete narazit hned na několik hříček, které slušně fungují i na takto omezeném prostoru a jednou z nich je Tap Master. Hra založená na primitivní premise – klikněte na správné místo ve správný čas. Primitivní, ale návykové!
Na sport a fitness
Gentler Streak
Aplikace Gentler Streak by se snadno mohla ztratit v závalu stovek podobných fitness trackerů zaznamenávajících data z všelijakých sportů a podobných aktivit. Už její název nám ale napovídá, že ona je ale v lecčems jiná. Místo toho, aby jen suše zaznamenávala, co zrovna děláte, se vás totiž snaží zároveň motivovat. A to ne tou tradiční cestou – tedy tvrdou, ale naopak hezky mile a přátelsky. Vývojáři Gentler Streak totiž chápou, že důležité není jen makat a bořit své limity, ale i odpočívat a hlavně si to užívat. Spíš než o trhání rekordů tu proto jde „jen“ o pravidelný zdravý pohyb.
Myslíte si, že by vám naopak vyhovoval trenér tradičnějšího ražení? Pak byste neměli minout Nike Training Club. S touto aplikací totiž získáte (zdarma!) přístup k ohromnému počtu tréninků, posilování a cvičení různých obtížností a různé intenzity. Běžcům potom doporučujeme související Nike Run Club. A masochisty bychom nasměrovali ku CARROT Fit – k aplikaci, která vás bude k makání nutit výhružkami, úplatky, sarkasmem a hlavně univerzálním humorem.
SwingVision
Většina „fitnessáckých“ aplikací pro chytré hodinky se soustředí na posilování, na běh, na plavání – na klasiku. Pak jsou tu ale také aplikace zaměřující se na něco specifičtějšího, pro užší kruh sportovců. SwingVision se například pouští do tenisu. Tato aplikace vám v průběhu zápasu změří tep, spálené kalorie, pokrytou vzdálenost na kurtu, počet střel a dokonce zaznamená i typ té které střely a její rychlost a spočítá rotaci míčku. Navíc se vám už nikdy nestane, že byste zapomněli aktuální skóre, i to si bude aplikace pamatovat.
Oceanic+
Oceanic+ je pak ještě mnohem specifičtější aplikací pro ještě užší kruh uživatelů než výše uvedená SwingVision. Tato aplikace totiž funguje pouze na Apple Watch Ultra a jejím úkolem je proměnit dané hodinky v potápěčský počítač se vším všudy. Před ponorem se z ní dozvíte o hloubce, o typu povrchu dna, o teplotě vody, o viditelnosti, o proudech… Díky tomu všemu si budete moct jasně naplánovat hloubku a dobu ponoru a v průběhu potápění budete neustále v obraze o tom, co se děje kolem vás a kolik vám zbývá času. Po návratu na pevninu se pak budete moct probrat všemi naměřenými daty a zjistit, co příště udělat jinak a lépe.
Nejlepší aplikace pro smartwatch Samsung Galaxy Watch
I u Samsung Galaxy Watch a u všech dalších hodinek poháněných systémem Wear OS od Googlu platí, že spousta excelentních aplikací už je na nich předinstalovaných. Namátkou můžeme zmínit Google Fit – jednu z nejrozšířenějších fitness aplikací vůbec, a například Google Pay pro provádění NFC plateb v obchodech.
Pro ušetření času a ulehčení života
Google Maps
Další aplikací, kterou najdete na spoustě hodinek již předinstalovanou, jsou Google Maps. I na hodinkách, kde ale tato aplikace jinak chybí (jako například na Apple Watch), byste si ji ale měli sami stáhnout a nainstalovat, jedná se totiž o aktuálně tu vůbec nejlepší existující navigaci. Vyberete si na ní způsob své přepravy (chůzce, jízdní kolo, auto…) a aplikace vás následně dokáže navigovat nejen tradičně vizuálně pohledem na mapu, ale i jednoduchými instrukcemi projevujícími se hmatovou odezvou. Při běhání a při jízdě na kole se tak nebudete muset koukat na zápěstí, ale už jen podle vibrací poznáte, kdy a kam máte zatočit.
Google Home
Chytrá domácnost – v českých končinách stále trochu sci-fi. Ale ti z vás, kteří s chytrým zařízením svého domova už přece jen koketují, jistě ocení možnost vše ovládat ze zařízení, které máte vždycky u sebe – buď z mobilu, nebo přímo ze svých chytrých hodinek. A právě k tomu slouží Google Home. Aplikaci propojíte se všemi svými domácími „smart“ udělátky (např. s chytrými světly nebo s termostatem) a ovládat je pak budete moct hezky ze svého zápěstí.
Alternativou pro ovládání produktů od Samsungu (ale nejen jich) je aplikace SmartThings. Ta si kromě světel a topení poradí například i s ovládáním televize a reproduktorů a další elektroniky.
Google Keep
A do třetice všeho dobrého – další aplikace přímo od Googlu. Google Keep je minimalistický intuitivní zápisník, ve kterém si můžete shromažďovat všechny své nákupní seznamy a pracovní a školní úkoly a stejně tak třeba i chutné recepty nebo i jen své myšlenky a nápady. My si už pomalu bez takového všeobjímajícího diáře snad ani nedokážeme představit život, protože co si člověk někam nepoznamená, to jako kdyby ani nebylo. A odškrtávání splněných úkolů? Tomu pocitu se v životě vyrovná jen máloco!
Pro zahnání nudy
Shazam
Stalo se vám někdy, že jste ve svém okolí zaslechli parádní novou písničku, chtěli si jí rychle vyhledat, ale než jste vytáhli z kapsy telefon a naklikli správnou aplikaci, tak už byla dávno fuč? Na hodinkách budete mít Shazam neustále po (nebo spíš na) ruce. Během pár sekund se tak o svém songu dozvíte absolutně všechno.
Spotify
U hudby se ještě chvilku zdržíme. Žádný žebříček nejlepších aplikací pro chytré hodinky by nebyl kompletní, kdyby alespoň okrajově nezmiňoval Spotify. Spotify není totiž jen aplikací, je fenoménem a pro ohromnou většinu lidí každodenním parťákem a zachráncem. Všechno totiž vypadá lépe, když vám k tomu v uších hraje dobrá hudba (nebo třeba podcast) a Spotify má té hudby mraky.
S předplatným Spotify Premium si pak můžete dokonce alba a playlisty stáhnout přímo do hodinek pro přehrání offline a při sportování s sebou tak už nebudete muset tahat svůj těžký mobil.
Infinity Loop
Ani Wear OS na tom není s hrami nijak zle a mezi ty nejlepší spadá například logická hříčka s minimalistickou grafikou Infinity Loop. O co ve hře jde? Klikáním na jednotlivá políčka na hrací ploše je budete všechna obracet, a to až do finální podoby jakési abstraktní smyčky. Na papíře to možná zní komplikovaně, ale v praxi se do toho dostanete během pár vteřin a skvěle se u hry uvolníte.
Fitness aplikace pro hodinky s Wear OS
Strava
Sportovní veterány tu přítomnost aplikace Strava ani v nejmenším nepřekvapí. Strava se totiž v komunitě sportovců těší velké přízni (ostatně i my jsme ji zmínili v našem žebříčku nejlepších aplikací pro Android). Jejím úkolem je zaznamenávat data o vašich bězích, o jízdě na kole, o plavání, o posilování a o dalších aktivitách. A to nejen data základní jako srdeční tep a uběhnutá vzdálenost, ale například i informace o vašem plaveckem či lyžařském stylu, o vašem tempu, o převýšení atd. Velkým lákadlem Strava je možnost tato data dále sdílet s dalšími uživateli a vzájemně se porovnávat a motivovat k lepším výsledkům.
Sleep Cycle
Sleep Cycle je aplikací pro měření spánku, která zároveň funguje jako chytrý budíček. Jak může být budík chytrý? Místo toho, aby vás probudil na minutu přesně v čase, který jste si předcházející den navolili, vás probudí v nejlepší možné chvíli v určitém časovém intervalu, který si sami vyberete. Aplikace totiž bere v potaz to, v jaké fázi spánku se zrovna nacházíte a kdy pro vás probuzení bude v daném intervalu co nejschůdnější a „nejpříjemnější“. Další předností Sleep Cycle je fakt, že probudí opravdu jen vás a ne i vašeho partnera – využívá totiž vibračních motůrků v hodinkách, a ne nějakého uši-trhajícího vyzvánění.
Hole19 Golf GPS & Scoring
U sportovních aplikací pro Apple Watch jsme se soustředili na tenis a na potápění. Tentokrát uděláme radost golfistům. Název Hole19 Golf GPS & Scoring mluví tak nějak za vše – aplikace vám pomocí GPS poskytne údaje o tom, jak daleko jste od jamky a jaké nepříjemnosti na vás cestou k ní potenciálně čekají (aplikace se aktuálně může pochlubit podrobnými informacemi o více než 40 tisících golfových hřištích), a zároveň za vás bude zaznamenávat skóre, aby náhodou na konci zápasu nedošlo k nějakým nedorozuměním.
Závěrečné poznámky k (univerzálním) aplikacím pro chytré hodinky
- Mnoho z výše uvedených aplikací funguje „naplno“ teprve ve spojení s příslušnou aplikací na mobilním telefonu. Často je to tak, že verze pro hodinky zaznamenává data a zobrazuje nějaké základní údaje, zatímco verze pro telefony pak se získanými daty dále pracuje a prezentuje vám je v jakémsi přehledném světle.
- A úplně na závěr – naprostá většina uvedených aplikací nefunguje jen na jednom jediném operačním systému pro smartwatche, ale často jsou dostupné i na těch dalších, stačí se podívat na Apple App Store, na Google Play Store, případně na jiné obdobné virtuální obchody.