Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Průvodce světem skialpinismu
Zapomeňte na komerční zimní turistiku a nechte se raději naplnit skialpinistickou svobodou. Nikde nikdo, kolem vás jen prašan, pohádkové lesy se spícími obry a paseky se sněhovými polštáři. Nemusíte se omezovat provozem lanovky ani denním světlem. Vydřete si svou cestu na vrchol a užívejte si tu nejsladší odměnu při sjezdu dolů.
Ski co? Přeci skialpinismus
Skialpinismus (zvaný také jako skitouring, ski mountaineering či skialp) má mnoho podob, ale jeho podstatou je pohybovat se v horách na lyžích pouze vlastními silami. Žádné vleky nebo lanovky. Je zcela na vás, jak náročný výstup si zvolíte a kudy povede vaše stopa. Nejčastějším cílem všech skialpinistů je vyjít pomocí lyží na zvolený vrch a pak si užít sjezdu dolů ideálně čerstvě napadaným prašanem.
Připravte se na to, že tento sport je kombinací klasického lyžování a běžek. Měli byste tedy umět zdolávat jízdu hlubším a často i neupraveným sněhem a ani delší trasy by pro vás neměly být překážkou díky běžkařským zkušenostem. Dobrou průpravou pro vás mohou být také toulky na sněžnicích. Máte pravdu, je to výzva, ale pověstnému skialpinistickému prožitku se jen tak něco nevyrovná.
- Freeride skialpinismus je charakteristický náročnějším terénem se strmými sjezdy mimo upravené sjezdovky. Je vhodný pro pokročilé dobrodruhy s pořádnou fyzičkou.
- Při fitness skialpinismu budete nejčastěji stoupat upravenými cestičkami nebo po sjezdovkách a při sjezdu není ostuda využít i lanovek.
- Skitouring je volba pro rodiny s dětmi, kdy propojíte lyže se zimní turistikou především v mírném terénu. Výhodou například oproti běžkám je, že se nemusíte stresovat hledáním projetých a upravených stop.
Vstříc sjezdovému lyžování Vyběhněte na běžkách Ve stopách sněžnic
(Ne)speciální vybavení pro skialpinismus
Vyrazit můžete přímo na skialpinistických lyžích či lyžích s namontovaným skialpinistickým vázáním mající při výstupu volnou patku s nastavitelnými opěrkami, které si naopak při sjezdu snadno přepnete do režimu bezpečnostního vázání.
Pro snadnější a komfortní výstup si na skluznice nalepte stoupací pásy, které před sjezdem snadno odlepíte. Hodit se vám budou skialpinistické boty, které vynikají svou lehkostí a ohebností, a navíc vám poslouží stejně dobře při výstupu jako při sjezdu.
- Skialpinistické boty - pohodlnější chůze, menší tuhost s větší pohyblivostí v kotnících, možnost přepínání režimu chůze-sjezd, méně přezek.
- Skialpinistické lyže - měkčí, širší, lehčí, špičky a patky upravené pro uchycení pásů.
- Skialpinistické hole - preference nastavitelné délky, nutnost většího sněhového talíře, minimální používání poutek.
- Skialpinistické vázání - umožňuje chůzi s volnou patou, nižší hmotnost, polohovatelná opěrka paty při stoupání.
Tip: Nepodceňujte výhody používání teleskopických holí. Delší se vám budou hodit při výstupu a kratší jako pomoc při sjezdu.
Skialpinismus je občas výzva, na co si dát pozor?
Tak jako ostatně každý sport, představuje i skialpinismus výzvu. Nehrajte si na hrdiny, terén vybírejte vždy s ohledem na své schopnosti a nepřepalte začátek, protože hory vás dokážou velmi snadno a rychle udolat. Největší nebezpečí pro vás může na trase představovat: lavina, ztráta orientace, špatné nebo nedostatečné vybavení a horší fyzická kondice či zdravotní stav. Zvláště pokud vyhledáváte pohyb ve volném terénu v hlubokém sněhu, investujte do vybavení, na které se budete moci spolehnout na 110 %. Ne, není to zbytečné - je to nutné!
Dbejte ověřené zásady: na túru vždy s batohem. Ve speciálním skialpinistickém batohu, který je označován často jako lavinový s airbagy, máte kromě náhradního oblečení a svačiny hlavně nouzové vybavení (sněhová lopata, lavinová sonda, lavinový vyhledávač aj.) pro všechny případy. Ve skialpinistickém světě platí jednoduchá rovnice: lavinový vyhledávač (tzv. pípák) + lopata + sonda = nejrychlejší a nejefektivnější záchrana. Tak na to myslete!
1. Nouzové vybavení mějte s sebou nekompromisně na každé túře. Nesmí vám chybět:
- lavinový vyhledávač zvaný pípák fungující na jednoduchém principu přijímače a vysílače na celosvětově sjednocené frekvenci 457 kHz;
- lavinová sonda je klíčem při hledání v laviništi, protože dokáže přesně lokalizovat nejen vaši přesnou polohu, ale i hloubku zasypání;
- sněhová lopata by měla být hlavně odolná, lehká a vždy po ruce;
- bivakovací vaky či pytle vám poslouží v případě nouzového nocování a ochrání vás před chladem;
- lékárnička pro udržení základních životních funkcí.
2. Dokonale znejte obsah svého nouzového vybavení, se kterým umíte i správně a rychle zacházet.
3. Klíčová při záchraně je rychlost. Dle odborníků o úspěšnosti záchrany rozhoduje prvních 18 minut.
4. Mějte v malíku pravidla poskytnutí první pomoci.
Doporučení: Na ledovce si na lyže připněte raději navíc stoupací hřebeny (tzv. haršajsny), které jsou něco jako mačky na lyže. A když to už opravdu nepůjde, připněte si lyže na záda a stoupejte se stoupacími železy (tzv. mačkami) připevněnými na lyžácích.
Jak si dopřát trochu skialpinistického pohodlí?
Skialpinismus by pro vás neměl být jen fyzicky náročnou disciplínou, při které budete zdolávat osmitisícovky a lámat rekordy. Dopřejte si nadstandard, který si nejen zasloužíte, ale který vaši túru povznese. Funkční a teplé oblečení je samozřejmost. Nohy mějte jako v bavlnce a kupte si vložky do bot, které vás nejen zahřejí, ale i podpoří v pohodlném došlapu. Do batohu si sbalte termosku s teplým čajem, energetickou tyčinku pro rychlý přísun energie a bát se nemusíte ani technologických vychytávek. Top fitness náramky, chytré hodinky či sporttestery vám budou měřit nejen čas či kalorie.
Jste kovaným dobrodruhem a túra vás zavedla na ledovec? Doplňte si svou standardní výbavu o cepín, mačky, lano, sedací úvazek, karabiny, pomocné šňůry, šrouby do ledu, blokanty či kladky.
Více o oblečení na skialpinismus Změřte zdolané kilometry i kalorie
Kam vyrazit na skialpy?
Nemusíte nutně jezdit do Alp, abyste si mohli vychutnat skialpinistickou atmosféru naplno. V Čechách naplno objevte:
- Nejoblíbenější Skialpy Krkonoše (okolí Špindlerova mlýna, Pece pod Sněžkou, Rokytnice nad Jizerou),
- Skialpy Jeseníky,
- Skialpy Beskydy.
A pokud se náhodou ocitnete na svých túrách v zahraničí, buďte v obraze. Skialpinismus se řekne:
- německy: skitouring, skialpinismus, skibergsteigen;
- anglicky: skialpinism, ski mountaineering, skimo, ski touring, mountain skiing, alpine touring;
- slovinsky: turno smučanje;
- finsky: hiihto vuorikiipeilyä;
- španělsky: esquí de montaña, esquí de travesía.