Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Nepodceňte zloděje! Tipy na zabezpečení jízdního kola proti krádeži
Obchod s odcizenými jízdními koly jede na plné obrátky, a proto je velmi důležité se proti krádežím chránit v maximální možné míře. Jaké zabezpečení jízdního kola bude nejlepší? Podívejte se na zoubek zámkům, GPS lokátorům i alarmům. Nezapomeňte ani zabezpečení elektrokola, pokud jste jeho majiteli.


Obsah článku
- 8 tipů na zabezpečení kola
- Zabezpečení jízdního kola proti krádeži na ulici
- Čím zabezpečit jízdní kolo?
- Jak na zabezpečení elektrokola? S alarmem i GPS lokátorem!
- GPS zabezpečení kola: Zjistíte jeho přesnou polohu
- Zajištění jízdního kola zámkem má svá omezení
- Zabezpečení jízdního kola ve sklepě
- Co dělat po odcizení jízdního kola?

8 tipů na zabezpečení kola
- Nejlepší ochranou proti krádeži jízdního kola je prevence. Nenechávejte kolo bez dozoru a už vůbec ne přes noc. Používejte kvalitní zámek (použijte jich klidně víc najednou) a nezapomeňte ani na pojištění.
- Kvalitní, avšak těžký zámek nemusíte s sebou neustále vozit. Pokud si necháváte kolo zaparkované pravidelně na jednom místě, stačí si zámek nechat zde připevněný nastálo.
- Jestli necháváte kolo bez dozoru, sundejte z něj vše, co k němu není připevněno napevno a co by mohlo zloděje zbytečně lákat – brašny, osvětlení, cyklocomputer, sedlo, tachometr atd.
- Pro uložení kola v domácím prostředí využívejte zajištěné prostory. Nenechávejte ho na chodbě a vždy jej zajistěte kvalitním zámkem.
- Kolo si zaregistrujte! Registrace je prvním krokem k jeho identifikaci po případném nalezení. Každé kolo má své unikátní výrobní číslo. Registrací kola ztížíte zloději jeho prodej. V České republice a na Slovensku můžete svého parťáka zaregistrovat například v systému CEREK (Centrální registr jízdních kol). Registrací do databáze městské policie zase obdržíte nálepku resp. štítek o registraci, což může zloděje samo o sobě odradit od krádeže.
- Kolo můžete popsat neviditelným fixem, který je čitelný pouze po přiložení UV lampy. Tento způsob je vhodné kombinovat s registrací bicyklu a použitím mikročipu, který zaznamenává informace o majiteli. Těmito způsoby ulehčíte případnou identifikaci nalezeného bicyklu.
- Nevýhodou mohou být i rychloupínáky, kvůli kterým lze snadno odinstalovat kola bicyklu. Zloděj je může snadno demontovat a kolo z překážky vyvléct.
- Mějte své kolo nápadné, jednoduše rozeznatelné a zapamatovatelné. Pomoct můžou nálepky nebo výrazná barva rámu.
Vyrazte na jízdní kolo, koloběžku nebo prkno Jaká je povinná výbava jízdního kola?

Zabezpečení jízdního kola proti krádeži na ulici
Žádný zámek nedokáže stoprocentně zabránit odcizení vašeho jízdního kola. Jde zejména o čas, po který je zámek schopný zloději odolat. Zatímco tenké zámky dokáže zloděj prolomit během několika vteřin, na silnější by potřeboval zhruba minutu a půl. Při ochraně svého kola proto mějte vždy na paměti, že nestačí pouze mechanická ochrana. Snaha ochránit svého parťáka před odcizením je jako hra Kdo s koho? – vyhrajete vy, nebo zloděj?
Co dalšího byste neměli při zamykání kola na ulici podcenit?
- Lokalita: Vyberte si rušné místo, na které si zloděj kvůli frekventovanému pohybu lidí troufne s nižší pravděpodobností. Naučte se kolo zamykat v lokalitě s městským kamerovým systémem, který může pomoct s pátráním po případném pachateli.
- Čas bez dozoru: Podle toho, jak dlouho budete nechávat kolo bez dozoru, zajistěte mechanickou ochranu – při vzdálenějším dozoru např. během občerstvení ve stánku vám postačí tenčí zámek, v opačném případě sáhněte spíše po bytelnějším zámku.
- Dobře vybraná překážka: Kolo nezamykejte ke sloupkům a dopravním značkám, které lze snadno vyviklat z chodníku. Raději si vyhlídněte strom, pevné zábradlí, lavičku nebo lampu.

Čím zabezpečit jízdní kolo?
Špatně zabezpečené kolo dokáže velmi rychle přilákat nezvaného hosta. Ačkoli se může hodnota jízdního kola s veškerou výbavou vyšplhat až na desítky tisíc korun, cyklisté jeho zajištění často podceňují. Ačkoli si s většinou zámků zloděj dokáže poradit, při jeho snaze o odcizení bicyklu jde o čas a hluk, který by mohl při krádeži způsobit (např. akumulátorovou úhlovou bruskou).
Jaké možnosti zajištění se vám nabízejí?
- Zámek na kolo: Investujte do kvalitního zámku a používejte ho vždy, když necháváte kolo bez dozoru. Zámek by měl být dostatečně silný a odolný proti řezání a vytrhávání. Existuje mnoho druhů – klíčové nebo kódové (podle způsobu otevírání), lankové, řetězové, skládací, spirálové, do rámu, zámkové podkovy nebo zámky s alarmem.
- Elektronické sledovače: Když už ke krádeži kola přeci jen dojde, můžete jeho polohu snadno sledovat pomocí GPS lokalizace nebo GSM signálu (v závislosti na elektronickém zařízení).
- Alarm: Nenápadný alarm na kolo začne při nežádoucím pohybu kola hlasitě houkat, což vzbudí pozornost. Zloděj se může vyděsit a utéct bez kola.

Jak na zabezpečení elektrokola? S alarmem i GPS lokátorem!
Na zabezpečení elektrokola i dražších modelů jízdních kol doporučujeme použít zámek na kolo s alarmem, který upozorní okolí na nestandardní situaci hlasitým signálem. To může natolik vyděsit pachatele, že od bicyklu uteče dřív, než se vůbec dostane k pokusu o odstranění zámku.
Co byste neměli určitě podcenit při zajišťování elektrokola?
- Kvalitu zámku: Volte těžší a masivnější model a obloukem se vyhýbejte tenkému lankovému, který má zloděj přecvaknutý obyčejnými kleštěmi během jedné vteřiny. Nelamte si hlavu s váhou zámku – s jízdou vám pomůže motor.
- Výběr parkovacího místa: Kolo zamykejte k objektům, které jsou spolehlivě upevněné do země (stromy nebo zábradlí). Porozhlédněte se po lokalitě sledované městským kamerovým systémem. Vyhledávejte spíše frekventovaná a dobře osvětlená místa.
- Zajištění alarmem: Pohybové čidlo alarmu se může spustit při porušení zámku nebo při manipulaci s bicyklem.
- GPS lokátor (sledovač): Poskytne vám možnost sledovat pohyb již odcizeného kola přes váš telefon. Dbejte na pravidelnou kontrolu stavu baterie i skrytou instalaci, aby jej zloděj ihned neodstranil.
- Pojištění: Své elektrokolo si nezapomeňte pojistit proti krádeži, což vás vyjde ročně na několik málo tisíc korun. Ověřte si, zdali se pojistka vztahuje i na odcizení v čase od 22:00 do 6:00, poškození a vandalismus.
-
- 1 070 Kč – 1 299 Kč
- Zámky na kolo v 7 obchodech
-
- 890 Kč – 1 299 Kč
- Zámky na kolo v 12 obchodech
-
- 3 200 Kč – 4 490 Kč
- Zámky na kolo v 6 obchodech
-
- 979 Kč – 1 299 Kč
- Zámky na kolo v 8 obchodech
-
- 1 329 Kč – 1 666 Kč
- Zámky na kolo ve 2 obchodech
-
- 1 152 Kč – 1 590 Kč
- Zámky na kolo v 6 obchodech
GPS zabezpečení kola: Zjistíte jeho přesnou polohu
Zabezpečení jízdního kola pomocí GPS sledovače nemusí stoprocentně zabránit pokusu o odcizení – stejně jako u dalších ochranných prostředků. Toto zajištění může být překonáno, pokud je zloděj obeznámen s danou technologií. Nicméně může být GPS sledování účinným nástrojem pro prevenci krádeže a zvýšení šance, že vám bude ukradené kolo vráceno zpět. Pokud ke krádeži přeci jen dojde a zloděj technologii včas neodhalí, díky trackování (tj. sledování) můžete bicykl snadno vysledovat.
Jak na to? GPS sledovací zařízení musíte nejdřív vybrat, zakoupit a nainstalovat na své kolo. V současné době existuje řada modelů, které lze nenápadně na kolo připevnit – pod sedlo, do řídítek, případně může být sledovač integrovaný do blikačky, která se montuje přímo na rám kola a nelze ji tedy jen tak snadno vytrhnout.
Následně je nutné zařízení spárovat s aplikací ve vašem telefonu, aby bylo možné trackovat polohu kola v reálném čase a posílat na telefon upozornění, pokud došlo k manipulaci s kolem. Toto upozornění vám umožní okamžitě reagovat a zabránit krádeži kola. Pokud se dostanete na místo příliš pozdě, tedy až po odcizení, můžete pomocí aplikace zjistit jeho přesnou polohu.
Tip: GPS sledovací zařízení jsou na baterii, proto nezapomínejte na pravidelnou kontrolu stavu nabití.
Jak zvolit správnou velikost jízdního kola? Jak vybrat správnou velikost dětského kola?

Zajištění jízdního kola zámkem má svá omezení
Ačkoli je použití zámku na kolo nejpopulárnějším způsobem zajištění před krádeží, je důležité mít na paměti, že poskytuje pouze omezenou ochranu. Často jde dokonce pouze o psychologický efekt mířený na klid majitele kola. Je v pořádku, pokud je vaší první volbou zámek – v dnešní době se dají pořídit vcelku odolné, bytelné a hůře prolomitelné zámky. Nicméně pravdou zůstává, že nejlepší ochranou je použití kombinace různých zabezpečovacích prvků – zámků, GPS lokátorů a alarmů.
Mezi hlavní výhody zámku patří snadná manipulace, rychlé použití a cenová dostupnost. Na druhou stranu se dají poměrně jednoduše překonat pomocí nástrojů na řezání, lámání nebo cvakání (akumulátorová úhlová bruska, pákové kleště, pilka na železo). V této hře hraje hlavní roli čas, a proto nenechávejte kolo na dlouhý čas bez dozoru. Čím víc času pachateli dopřejete, tím se zvyšuje pravděpodobnost jeho úspěchu.
- Lankové a spirálové: Jsou lehké, skladné a některé z nich mají i držák k připevnění ke kolu nebo pro snadnou manipulaci. Zloděj si s nimi snadno a rychle poradí.
- Zámkové podkovy („U“ zámky): Patří mezi nejbezpečnější, ale i hmotnostně nejtěžší zámky. Poskytují perfektní míru zabezpečení, ale nejsou příliš vhodné pro celodenní přenášení, neboť jejich váha může dosáhnout až 2 kg. Ani tento typ není pro zloděje nepřekonatelný, na jeho prolomení ovšem potřebuje víc času i soukromí – musel by jej poškodit dvěma řezy pomocí akumulátorové úhlové brusky, která je při řezání velmi hlučná.
- Skládací: Jsou vysoce bezpečné, lehce složitelné (a tedy i skladné), těžší a dražší.
- Řetězové a článkové: Jsou vhodné zejména pro uzamčení kola v domácím prostředí – na zahradě, v garáži, v chodbě domu… Zatímco článkové zámky jsou vyrobeny z ocelových článků a ocelového lanka, řetězové jsou ze silného ocelového řetězu s textilním chráničem, který zabraňuje odření kola. Oba typy jsou poměrně těžké a pro zloděje hůře překonatelné.
Po zamknutí zkontrolujte, zdali se nedá zámek lehce z kola vyvléct například po odmontování kol. Zdali je to možné, bicykl vždy zajistěte zámkem přes rám i jeden z výpletů kola. Ještě lepším řešením je mít dva zámky na zajištění obou kol (přes výplet).



Zabezpečení jízdního kola ve sklepě
Společný sklep v panelovém domě nemusí být vždy tím nejlepším místem, kam lze bezpečně uskladnit svůj bicykl. Právě sklepní prostory jsou častým objektem vykrádání, a to zejména během zimních měsíců, kdy se brzy stmívá a do sklepů nechodí tolik lidí. Daleko větší jistotu ochrany svého kola budete mít přímo ve svém bytě či domě, kdy jej lze zajistit i pojištěním majetku. Obezřetný buďte i při umístění bicyklu na balkon, a to i ve vyšších patrech.
- Pokud nemáte jinou možnost, než kolo umístit do sklepa, garáže nebo kolárny, pouvažujte nad pořízením bezpečnostního držáku na kolo. Modely se šikmým zabezpečovacím rámem značně zkomplikují zlodějům snahu o odcizení bicyklu, neboť se uzamykají za rám kola.
- Využít můžete i jinou pevnou kotvu, ke které lze kolo zamknout. Může to být trubka, zábradlí, konstrukce z lešenářských trubek atd.
- Riziko krádeže právě vašeho kola můžete snížit například i demontáží sedla a sedlové trubky – na takovém kole nebude moct zloděj odjet z místa činu.
- Dveře do sklepa je doporučeno zajistit proti vylomení zámku a ideálně i opatřit mříží (včetně oken). Veškerá bezpečnostní opatření proti případné krádeži zohledňuje pojišťovna při sjednání pojištění domácnosti. Na kolo uschované ve společné kolárně se nevztahuje pojištění domácnosti kvůli většímu pohybu osob.

Co dělat po odcizení jízdního kola?
Jestliže došlo ke krádeži vašeho bicyklu, nahlaste tuto skutečnost ihned na nejbližší služebně Policie ČR. Strážníkům poskytněte všechny informace týkající se odcizeného kola, a to včetně popisu, sériového čísla, značky a fotografie. Zároveň ji informujte o poloze kola podle GPS souřadnic, pokud kolo sledujete přes aplikaci ve svém telefonu.
Sociální sítě jsou mocným nástrojem nejen při hledání zatoulaných koček a papoušků, ale i odcizených jízdních kol. Proto neváhejte co nejdřív sdílet fotografii vašeho ukradeného kola i s jeho popisem na sociálních sítích – na své zdi a v různých sousedských skupinách. Poproste uživatele o sdílení, aby měla informace co největší dosah.
Kontaktujte ostatní cyklisty, obchody s koly, bazary, cyklistické kluby a pokud je kolo vybaveno GPS sledovačem, můžete sdílet informace o jeho poloze. Nezapomeňte projíždět webové stránky s inzeráty na prodej bazarových kol, třeba se na vás usměje štěstí a svého ztraceného parťáka objevíte právě tam. Poslední věc, na kterou byste měli myslet, je nahlásit pojišťovně pojistnou událost (krádež) – samozřejmě v případě, že máte kolo pojištěné.
Mohlo by vás zajímat

Nejlepší chytré hodinky (smartwatch) pro rok 2023

Sníh a led vás při zimních sportech nezastaví

Výbava na cestování s Lucií Kutrovou

Objevte kouzlo zimní turistiky

Údržba jízdního kola: Čištění a mazání řetězu, vidlice i údržba po zimě

Najděte lásku k snowboardingu

Nordic Walking je v kurzu

Ve stopách sněžnic

Vstříc sjezdovému lyžování

Vyběhněte na běžkách

Jak pečovat o běžky

Jak se vybavit na běžky s Evou Puskarčíkovou

Po svých rovnou za nosem

Povinná výbava jízdního kola: Máte všechno v souladu se zákonem?

Tipy na cyklo výbavu od Holkyzocele Evelíny Opičkové

Vyběhněte se stresem a kily navíc

Nordic Blading se vám dostane pod kůži

Průvodce světem skialpinismu

20+ tipů na nejlepší cyklotrasy v Brně a okolí

35+ tipů na cyklotrasy na Moravě: Baťův kanál, Lednice, Ostrava a další

5 cyklo tipů Pepy Dresslera: Na správné velikosti i typu kola záleží

Běžecká výbava s Milošem Škorpilem

Cyklostezky v jižních Čechách: Třeboň, Šumava, Lipno i Hluboká nad Vltavou

Jak na přepravu jízdních kol autobusem, vlakem, tramvají, metrem či v autě

Jak nafouknout kolo? Orientační tabulka huštění kol a značení plášťů prozradí víc

Jak se obléct na kolo a co si vzít na cyklodovolenou?

Jak vybrat správnou velikost jízdního kola podle výšky postavy a stylu jízdy?

Jak vyměnit a nasadit řetěz na kolo? Podstatná je i správná délka

Kam na kole? Tipy na nejlepší cyklostezky a cyklotrasy v ČR

Kam na kolo s dětmi? Vydejte se na klidné cyklostezky pro rodiny!

Letní sporty aneb Probuďte svého vnitřního začátečníka

Máte ve výstroji hokej?

Nejlepší tipy na cyklostezky a cyklotrasy v Praze a okolí

Sportovní oblečení na kolo, běh a další oblíbené sporty

Správná velikost dětského kola je naprosto klíčová pro bezpečnou jízdu

Vodní sporty, které frčí

Vyběhněte s kočárkem vstříc dobré náladě

Vyrazte na jízdní kolo, koloběžku nebo prkno

Cesta do Chorvatska 2023: Kam na nejhezčí pláže a jak ji zvládnout autem?

Klimatizace, ventilátory a zvlhčovače vzduchu pro čistý a svěží vzduch i ve městě

Nejlepší opalovací krémy a oleje: Který opalovací přípravek je TOP?

Splňte si sen o vlastním bazénu

Dopřejte si dokonalé letní prázdniny

13 tipů, kam letos vyrazit na festivaly a za zábavou v ČR

Co si vzít na dovolenou k moři, pod stan, na festival i chalupu

Vybíráte první dětské kolo? A víte, jak naučit dítě na kole?

Co s sebou na vodu, když se chystáte na dovolenou v člunu

Zpět do školy v plné zbroji s šikovným seznamem věcí

Zpracování ovoce a zeleniny: zavařování, sušení, fermentování i odšťavňování

Grilovaná cuketa: Jednoduchý recept na zdravou pochoutku

Grilovaný hermelín: Recept na letní lahůdku rozpouštějící se na jazyku

Cestujte do zahraničí: Seznam 9 věcí na dovolenou, co si sbalit

Jak vyčistit gril: Opékejte bez napečených nečistot

Tipy na párty u vody, narozeninovou oslavu, rozlučku se svobodou i dětskou slavnost

Camping po ČR: Přehled nejlepších kempů a co s sebou sbalit

Cesta k dokonale čistému bazénu

Díky spaní pod širákem si dopřejete noc s hvězdnou oblohou

Jak se vybavit na piknik?

Jak správně grilovat chutně a zdravě (podle typu grilu)?

Nejlepší grily pro rok 2023 (plynové, elektrické, na uhlí)
