Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak pečovat o běžky
Vyrazte probádat běžkařské tratě bez sněhuláků na skluznicích se servisem, který by vám záviděl i olympijský tým. Správnou údržbou svých běžek docílíte nejen většího odpichu, ale i pomyslného běžkařského ráje.
Před zahájením běžkařské sezóny
Buďte připraveni na první sníh, ať můžete okamžitě vyběhnout. Ať už jste měli běžky dobře zakonzervované, nebo budete muset více pucovat, vždy se zbavte starého vosku, skluznice napusťte parafínem, navoskujte stoupací komoru, zkontrolujte stav zbroušení, vyleštěte a hurá do terénu.
Pokud jste se rozhodli udělat si radost novými běžeckými lyžemi, zahajte sezónu tzv. gliderováním (nanesení základního vosku zabraňující pronikání vlhkosti).
Zapomínat byste neměli ani na svůj komfort a bezpečí. Zkontrolujte svůj běžkařský šatník a vsaďte na nejnovější outfit, přilbu, hůlky a další vybavení.
Před každou jízdou myslete na…
Před každou jízdou si zkontrolujte funkčnost a kompletnost vybavení - nakupte vše s předstihem, aby vám při vyběhnutí nic nestálo v cestě. Běžky očistěte od případných nečistot a vysušte hadříkem. Zvolte vhodný vosk s ohledem na váš běžkařský styl, venkovní teplotu, druh sněhu i náročnost plánovaného terénu. Pokud vás čeká stoupání, je vhodné prostřední vyklenutou část namazat speciálním stoupacím voskem disponující vyšší přilnavostí, skluznou část pak navoskujte skluzným voskem. Sbalte proteinových nebo energetických tyčinek, pití, nastavte sporttester a hoďte se do bílé pohody.
Dobře nabroušeno v 5 krocích
Špatně nabroušené běžky jsou dobré asi jako píchlé kolo. Pokud se vám nechce běhat do servisu, základní nabroušení běžek zvládnete i sami doma.
- Před broušením zkontrolujte stav hran i skluznice. Nejčastěji se můžete setkat s prohnutím skluznice směrem ven nebo vám lyže leží jen na hranách. Správně by skluznice běžek měly být rovné od vnější strany k vnitřní.
- Bezpečně uchyťte běžky, abyste se během servisu nezranili a práci měli plně pod kontrolou.
- Nejprve hrubým plochým pilníkem odstraňte největší nerovnosti z hran i plochy skluznic. Jakmile jsou okem viditelné nerovnosti pryč, dočistěte od špičky k patě a pečlivě zbruste jemnějším pilníkem, brusným papírem či brusným kamenem. Pro přesné broušení hran lyží můžete využít také brousek na lyže.
- Z boku se běžky brousí nejčastěji pod úhlem 88⁰, ze strany skluznice pak 0,5⁰. Pokud chcete mít méně agresivní hranu a patříte spíše k rekreačním běžkařům, na špičce a patě podbruste větší úhel.
- Po zbroušení lyže vždy navoskujte a zažehlete pomocí žehličky na vosk. Pokud nemáte doma speciální žehličku, udělá vám obdobnou službu i stará vyřazená žehlička.
Doporučení: Při práci s pilníkem bruste vždy v jednom směru, při vratném pohybu mějte pilník nad hranou lyže.
Kdo maže, ten jede
Techniku jste zvládli na jedničku, a přesto vám běžky prokluzují, zadrhávají nebo na sebe lepí sníh. Naučte se nejen jak běžky namazat, ale i jaké vosky použít. Víte, v jakých případech se mazání můžete vyhnout úplně?
Trocha teorie na začátek
Každá běžecká lyže má skluznici skládající se ze tří částí: přední část u špičky, střední a zadní u paty. Přední a zadní část skluznice tvoří tzv. skluzné části. Středová část je oblastí mazací komory. U klasických běžek se špička i pata maže skluznými vosky, zatímco mazací (též také odrazová či stoupací) komora uvítá vosk stoupací. U běžek na bruslařský styl je mazání mnohem jednodušší – postačí, když celou lyži namažete skluzným voskem.
Pro správné určení délky mazací stopy je ideální navštívit odborný servis. Ten za pomocí speciálního přístroje, údajů o vaší hmotnosti a tvrdosti běžky určí přesnou délku, která se pohybuje nejčastěji kolem 60 cm.
Pokud se do určení délky mazací komory pustíte sami, hledejte ji pod vázáním. Obecně platí, že čím je lyžař zkušenější, tím je střed komory blíž ke špičce vázání. Pokud si pořídíte běžecké lyže se šupinami (můžete se také setkat s označením gripy, multigripy či no wax) nebo běžky skin, stoupacími vosky mazat nemusíte. Oba typy lyží mají totiž v oblasti mazací komory mechanismus odvádějící práci stoupacího vosku.
Jak namazat běžky stoupacím voskem?
Stoupací vosk nanášejte vždy jen na oblast tzv. mazací komory. Využívat můžete jak tuhé stoupací vosky, tak i klistry (tekuté, gelové vosky). Tekuté vosky použijte při přemrzlém či hrubozrnném sněhu. V případě čerstvého sněhu či prašanu jsou tuhé vosky trefou do černého.
- Při mazání běžek tuhými vosky nejprve odstraňte ze skluznice starý vosk a naneste tzv. smývač, který po cca 2 minutách dosucha setřete. Oblast mazací komory si brusným papírem lehce zdrsněte a očistěte od vzniklé nečistoty. Po celé délce mazací komory naneste dávku tuhého vosku s ohledem na venkovní teplotu a kvalitu sněhu. Zažehlete žehličkou na vosk rozpálenou zhruba na 110 ⁰C a nechte minimálně 10 minut působit. Vezměte si korek na mazání běžek a zaschlý vosk srovnejte do tenké vrstvy. Celý postup až 5x zopakujte. Platí zde pravidlo, že je lepší mazat více tenkých vrstev než jednu silnou. Na závěr očistěte žlábek (čárka uprostřed lyže) od přebytečného vosku.
- Mazání pomocí tekutých vosků (tzv. klistry) vyžaduje cvik a větší trpělivost. Důvodem je zvýšená lepivost, nutnost klistr před používáním rozehřát a po doběhnutí co nejdříve sundat. Oblast stoupací komory vyčistěte od starého vosku a zdrsněte brusným papírem. Klistr rozehřejte na tekutou konzistenci, rovnoměrně jej naneste například pomocí škrabky na běžky a pečlivě rozetřete. Stoupací klistr nanášejte vždy jen v jedné bohaté vrstvě. Nakonec vyčistěte žlábek běžky. Než vyjedete, je dobré nechat lyže vymrznout venku, aby klistr při jízdě nelepil.
Doporučení: První vrstva mazání, bez ohledu na typ vosku, by měla být provedena základní podkladovou vrstvou tzv. base vosk. Ušetříte jednu vrstvu následného mazání a skluznice vydrží déle v dobré kondici.
Než sáhnete po některém vosku, berte v potaz kvalitu sněhu a venkovní teplotu. Při rychlé orientaci vám pomohou barevná označení, která je možné kombinovat.
- Žlutá barva vosku signalizuje použití pro teplé počasí s teplotou výrazně nad 0 °C.
- Červená barva značí základní vosk na běžecké lyže s teplotou kolem 0 °C.
- Fialová barva vosku je určena pro nižší minusové teploty ideálně kolem -3 °C.
- Modrá barva vosku značí užití při teplotě –7 °C až - 10 °C.
- Zelená barva vosku slouží pro venkovní mrazy pod - 10 °C.
Jak namazat běžky skluzným voskem?
Skluzné vosky nanášejte vždy jen na přední a zadní část skluznice. Důvodem jejich užívání je tendence běžek vysychat a ubírat tak na plynulosti jízdy. K nejoblíbenějším druhům patří parafín, skluzný vosk ve spreji, tubě či pastě. Skluzné vosky ve spreji na skluznici jednoduše nastříkáte, ty v tubě či pastě opatrně natřete a necháte zaschnout. Postupujte vždy dle návodu výrobce.
Mazání pomocí parafínu
Než začnete mazat pomocí tuhého skluzného parafínu, překryjte si skin (pokud ho vaše lyže má) nebo mazací komoru nejlépe papírovou páskou, čímž zabráníte nanesení parafínu na nechtěná místa. Poté lyži vykartáčujte ideálně bronzovým kartáčem, čímž odstraníte zbytky starého vosku a další nečistoty. Pro dokonalé dočištění přetřete hadříkem. Parafín můžete buď roztavit a postupně s ním zalít skluznici, nebo jej nahřejte žehličkou na vosk, namažte na skluznici a zažehlete speciální žehličkou. Alternativa pomocí žehličky na vosk je úspornější k množství spotřebovaného vosku. Před samotným běžkováním je nutné parafín z běžky odstranit například škrabkou na vosk. Nejprve opatrně oškrábejte hrany běžky, žlábek a nakonec i samotnou skluznici. Následně celou navoskovanou plochu lehce vykartáčujte drátěným kartáčem, vzniklé nečistoty setřete utěrkou a drobné nuance dolaďte kartáčkem s plastovými štětinami. Pro perfektní skluz musíte mít skluznici čistou a lesklou.
Alternativou k tuhým jsou tekuté parafíny ve spreji, které postačí nastříkat na skluznou část lyží. Zde opět platí nutnost zakrytí mazací komory nebo skinu před samotnou aplikací. Nastříkaný tekutý parafín nechte cca 15 minut působit a vykartáčujte měkkým kartáčem.
Doporučení: Parafín ani skluznici nesmíte při mazání připálit. Připálení poznáte tak, že se ze žehličky během nanášení parafínu kouří.
Na co nezapomenout po každé jízdě
I když jste unaveni a plni zážitků, se kterými se chcete pochlubit svým nejbližším, nezapomeňte na své běžky. Co nejdříve z nich odstraňte zachycený sníh a uložte je do místnosti s teplotou nad 0 °C. Mazací komoru očistěte od viditelných nečistot. Dobrou zprávou je, že vosk nanesený na skluznice nemusíte pečlivě čistit po každé jízdě.
Jak ukončit běžkařskou sezónu?
- Běžky pečlivě očistěte od vosku a všech nečistot nejlépe pomocí speciálních prostředků.
- Skluznici důkladně otřete hadříkem a vysušte.
- Celou skluznici včetně špičky navoskujte měkkým skluzným voskem, který na nich vydrží do další sezóny a zabrání oxidaci. Dobře zakonzervovaná lyže vám ušetří spoustu času i starostí.
- Lyže uložte do chladného a suchého prostředí, nejlépe do speciálního vaku.
- Běžky k sobě nespojujte. Pokud se je rozhodnete spojit, pásky neutahujte.