Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Cyklostezky v jižních Čechách: Třeboň, Šumava, Lipno i Hluboká nad Vltavou
Objevte krásy jižních Čech na nejlepších cyklotrasách a cyklostezkách! Projeďte malebnou krajinou a obdivujte významné historické památky ve městech Třeboň, Lipno a Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov nebo České Budějovice. Vydejte se v sedle svého kola poznávat jedinečné krásy šumavské přírody, klidná ledovcová jezera a sledujte dechberoucí panoramata hor.


Obsah článku
- Nejlepší cyklotrasy a cyklostezky v jižních Čechách
- Nejznámější cyklotrasy: Třeboň a její okolí
- Náročnější stoupání a cyklotrasy: Šumava
- Méně náročné cyklostezky na Šumavě
- Cyklostezky v Hluboké nad Vltavou
- Cyklostezky: České Budějovice
- Nejlepší cyklostezky: Lipno nad Vltavou
- Cyklostezky: Český Krumlov

Nejlepší cyklotrasy a cyklostezky v jižních Čechách
Jižní Čechy si mnoho sportovců spojuje zejména s proslulými městy jako Český Krumlov, České Budějovice, Hluboká nad Vltavou, Třeboň či s hojně navštěvovanou přehradou Lipno. Vydejte se letos i do ne tolik známých, ovšem oblíbených míst s překrásnými scenériemi malebné krajiny. Které to jsou?
Srní cyklotrasy
Původně dřevorubecká osada Srní se stala horským střediskem v centru Národního parku Šumava. Mezi oblíbené cyklotrasy v této oblasti patří:
Cyklostezka Srní – Prášily – Skelná
Na trase můžete udělat zajížďku do Prášil (lanový park, archeoskanzen a botanická zahrada s bizony). Trasa je vhodná pro rodiny s většími dětmi (převýšení 84 m).
Délka trasy: 29 km
Terén: kopcovitý (asfalt, štěrk)
Cyklotrasa Rechle – Srní
Tato lehká trasa (č. 2114) je vhodná zejména pro MTB a trekingová jízdní kola. Trasa vás provede následujícími místy: Rechle – Schätzův les – Rokyta (křižovatka u kanálu) – Hakešická cesta – Mechov – Sedlo – Srní.
Délka trasy: 16 km
Heureka radí: Odložte své kolo stranou (nezapomeňte ho zajistit kvalitním zámkem na kolo) a vyrazte na Vlčí naučnou stezku. Tato mírně kopcovitá trasa (určena pro pěší) měří 2,5 km a vede okruhem od Návštěvnického centra Srní po naučné stezce s výhledem na vlky ve výběhu, kterým prochází 300 m dlouhá lávka ve výšce 3 až 4 m.
Jak vybrat zámek na kolo? Jak zabezpečit jízdní kolo proti krádeži?

Novohradské hory
Vydejte se poznat krásy nedotčené přírody v Novohradských horách, které jsou protkané spoustou cyklostezek vedoucích nejen po českém, ale i rakouském území. Kromě panenské přírody zde najdete i sakrální památky (např. poutní kostel v Dobré Vodě) a 16 vrcholů přesahujících 1 000 m, z nichž 5 leží v Česku.
- Nové Hrady – Žár – Horní Stropnice: Délka trasy je 27 km, náročnost střední (č. 1191 a 1192), asfaltový povrch, velké převýšení.
- Kamenná – Benešov nad Černou – Pohorská Ves – Leopoldov – Pohoří na Šumavě: Délka 21 km, lehká náročnost trasy (č. 1046 a část naučné stezky Pamětí Novohradska), zvlněný terén, převažující asfalt (vhodné pro treková a silniční jízdní kola).
- České Velenice – Nové Hrady – Dobrá Voda – Žofín – Cetviny – Dolní Dvořiště – Pohoří na Šumavě: Trasa je dlouhá 69 km a její terén je ze začátku lehký až středně náročný, později se mění na místy obtížný kvůli řadě prudšího stoupání a klesání. V úseku Nové Hrady a Dobrá Voda trasa navazuje na okružní naučnou cyklostezku Pamětí Novohradska.
Přeshraniční cyklostezka Thayarunde
Jde o mimořádně oblíbenou okružní cyklotrasu dlouhou 111 km, z nichž necelá polovina vede po asfaltových cestách vytvořených z bývalých železničních tratí. Zbytek trasy projedete po méně frekventovaných silnicích. Kvůli přítomnosti různých mostků a jiných zbrzdění je vhodná zejména pro zkušené pro cyklisty a in-line bruslaře.
Délka trasy: 111 km
Terén: náročnější (asfalt, silnice)
Stezka vás provede oblastí Waldviertelu, k hradu Raabs, zřícenině hradu Kollmitz a historickým vagonům ve Waldkirchenu. Projedete také přírodním parkem Dobersberg a můžete navštívit i muzeum hodin v Karlsteinu či městečko Thaya, ve kterém naleznete přírodní koupaliště. Hlavním bodem zájmu této trasy je řeka Thaya, jež tímto regionem protéká a její okolí umožňuje cyklistům objevovat historická místa a kouzelnou krajinu s vinicemi, loukami i lesy.
Kratší verzi výletu, která je vhodná i pro rodiny s dětmi, lze absolvovat s výjezdem od vlakového nádraží ve Slavonicích do rakouského Dobersbergu. Začátek svých cyklo toulek můžete spojit s návštěvou památkové rezervace Slavonice.
- Göpfritz/Wild – Raabs/Thaya: 21 km, asfaltová cesta po bývalé železnici.
- Raabs/Thaya – Slavonice: 31 km, převážně asfalt.
- Slavonice – Waidhofen/Thaya: 30 km, asfaltová cesta po bývalé železnici.
- Waidhofen/Thaya – Göpfritz/Wild: 23 km, převážně asfalt.
- Waidhofen/Thaya – Dietmanns – Gr. Siegharts: 10 km, částečně asfalt.
Heureka radí: Před výletem do některé z českých či zahraničních lokací nezapomeňte na kontrolu povinné výbavy vašeho kola, abyste byli během svých cest připraveni na jakoukoli situaci. Svou pozornost věnujte funkčnosti brzd, řádnému osvětlení, nahuštění pneumatik kola i doporučené ochraně hlavy cyklistickou helmou.
Jaká je povinná výbava cyklisty v Rakousku? Jak nafouknout kolo?



Nejznámější cyklotrasy: Třeboň a její okolí
Město Třeboň je turistickým centrem Třeboňska, jež je známé pro svou neporušenou přírodu. Můžete zde navštívit historickou radnici, honosný renesanční zámek, pivovar u Trocnovského náměstí, barokní Mariánský sloup zhotovený českobudějovickým kameníkem Leopoldem Huberou, bývalý augustiniánský klášter, fotogenickou hrobku Schwarzenbergů a za vaši pozornost stojí i Budějovická, Hradecká, Novohradská a Svinenská brána.
Na Třeboňsku se cykloturistika řadí k nejpopulárnějším rekreačním aktivitám. Zdejší krajina je rovinatá s rozlehlými borovými lesy, hezkými vesničkami a starými hrázemi rybníků. S orientací v této oblasti vám pomůže kvalitní a hustá síť značených cyklotras.
Které jsou nejlepší cyklostezky v Třeboni a jejím okolí?
Cyklookruh Borovany – Domanín – Třeboň – Šalmanovice – Jiříkovo údolí – Borovany
Z Borovan se vydejte po cyklotrase č. 1097 do Domanína, dále trasou č. 1096 do města Třeboň a silnicí přes Šalmanovice do Jiříkova údolí, jež je známo jako součást národní přírodní rezervace Červené blato. U Jakulského rybníka odbočte doprava na žlutou turistickou značku a zhruba po kilometru jízdy se napojte na cyklotrasu č. 1050 a směřujte zpátky do Borovan.
Délka trasy: 60 km
Terén: asfalt, silnice
Cyklotrasa Po stopách Emy Destinnové
Vyrazte na stezku Emy Destinnové, světoznámé české operní pěvkyně, která na Třeboňsku strávila svá poslední léta. Trasa zahrnuje zastávky: Třeboň (Divadlo J. K. Tyla), Stříbřecký most, vesnice Stříbřec, vesnická památková zóna Pístina, město Stráž nad Nežárkou, barokní lovecký zámek Jemčina, žulový pomník a památný strom Emy Destinnové, rybníky u Vitmanova, Kaple sv. Petra a Pavla a nakonec opět město Třeboň, kde trasa končí.
Délka trasy: 48 km
Vyrazte na jízdní kolo, koloběžku nebo prkno Nejlepší cyklostezky a cyklotrasy v ČR

Další cyklotrasy na Třeboňsku
Cyklotrasa Třeboň – Jemčina – Pecák – Lannův kříž
Jde o trasu vhodnou pro delší cyklovýlet z Třeboně přes Břilici, Přeseku (hráz Rožmberka) a Novosedly nad Nežárkou na Jemčinu, Lannův kříž, k rybníku Holná a do Evženova údolí s krásnou kamennou kapličkou s dřevěnou zvonicí. Občerstvit se můžete v penzionu Pecák, jenž je v letních měsících u cyklistů oblíben pro svou skvělou dostupnost na jízdním kole.
Délka trasy: 51 km
Terén: náročnější
Naučná stezka Okolo Třeboně
Tato okružní trasa patří k neznámějším naučným stezkám na Třeboňsku. V rámci cyklookruhu narazíte na 22 zastávek s informačními tabulemi v češtině i angličtině, jež vás obohatí o informace týkající se zdejší přírody – rybníků, rašelinišť, lesních komplexů, mokrých luk, fauny i flory, ale i historického vývoje této oblasti. Začátek cyklotrasy se nachází v Třeboni na hrázi rybníka Svět. Poté jeďte k Opatovickému rybníku, ke středověkému vodohospodářskému kanálu Zlatá stoka a k rašeliništi Spálená borkovna. Přes Soví les, ve kterém lze nalézt vzácné druhy ptáků jako čáp černý, orel mořský, datel černý, sýc rousný či kulíšek nejmenší, postupujte dále k myslivně Barbora, k Rajské cestě, do vesnice Lutová, k Stříbřeckému mostu, NPR Stará řeka, ke Kapli sv. Víta a zpátky do Třeboně k informačnímu panelu o historii a památkách města. Během výletu vás čeká projížďka lesnatou a rybničnatou krajinou.
Délka trasy: 39 km
Terén: převážně asfalt, lesní cesty a hráze rybníků
Rybník Svět v Třeboni, Opatovický rybník, Zlatá stoka, Spálená borkovna, Soví les, Myslivna Barbora, Na třeboňské cestě, Rajská cesta, U Pilaře, Pod Vizírem, Starý Kanclíř, Lutová, U Travičného, U Řepů, Stříbřec, Stříbřecký most, rybník Vyšehrad, NPR Stará řeka, rybník Vítek, Kouty, Kaple sv. Víta a nakonec opět Třeboň.

Náročnější stoupání a cyklotrasy: Šumava
Národní park Šumava láká turisty zejména díky své panenské přírodě, jíž součástí jsou rašelinné slatě, prameniště, potůčky, hluboké lesy i bystřiny. Nachází se zde pramen řeky Vltavy i krásná jezera ledovcového typu. Zatímco cyklisté s malými dětmi si zde přijdou na své díky dobře upraveným, rovinatým a nenáročným cyklotrasám sjízdným s kočárkem či cyklovozíkem, milovníci skutečného adrenalinu ocení extrémně náročná kopcovitá a prudká stoupání – můžou se vydat z Hamrů k Černému jezeru nebo absolvovat výšlap na Poledník z Modravy.
Které cyklotrasy na Šumavě jsou nejoblíbenější?
- Modrava – pramen Vltavy: Vydejte se z Modravy k pramenu Vltavy kolem Březníku. Délka této trasy je necelých 36 km a povede vás přes: národní park – rysí výběh – jelení výběh – rašeliniště Jezerní slať – pramen Vltavy.
- Horská Kvilda – pramen Vltavy: Vyjeďte na vzrušující cyklookruh k prameni Vltavy na svém horském kole! Délka trasy Horská Kvilda – Filipova Huť – Černá Hora – pramen Vltavy – Jezerní slať – Horská Kvilda činí 27 km a budete muset překonat stoupání 425 m.
- Cyklookruh na Černé jezero: Ze Železné Rudy vystoupejte na Špičácké sedlo a pokračujte směrem na Hamry. Poté se okruhem přes Černé jezero vraťte zpátky. Délka této trasy je 30 km a kvůli celkovému stoupání téměř 700 m se zařazuje mezi jednu z nejnáročnějších cyklotras v této oblasti.
- Šumavská cyklomagistrála (Železná Ruda – Vyšší Brod): Během projížďky Šumavskou magistrálou nasajete atmosféru hlubokých lesů, pastvin a projedete přes desítky dnes již zaniklých osad. Její délka je téměř 164 km a povede vás jak po silnicích, tak účelových komunikacích. Na trase Gerlova Huť – Nová Hůrka – Prášily – Srní můžete jet po 25 km dlouhé, samostatné cyklostezce.

Méně náročné cyklostezky na Šumavě
Necítíte se na větší výšlapy v sedle svého kola, vezete za sebou dítě v cyklovozíku nebo si chcete jen tak pročistit hlavu pohodovou jízdou na čerstvém vzduchu v obklíčení lesů? Vyzkoušejte některou z následujících tras, u kterých se tolik nezadýcháte:
Modrava – Tříjezerní slať – Vchynicko-tetovský plavební kanál – Rybárenská slať
Z Modravy jeďte podél Roklanského potoka k asfaltové cyklostezce, kde vás čeká prudší stoupání. Odpočinout si můžete u Tříjezerní slati, ze které se po cyklotrase č. 2117 dostanete k plavebnímu kanálu, k rozcestí Hakešická cesta (nejnižší bod na trase) a po dalším stoupáním k rozcestí Javoří pila. Nakonec vás čeká mírné klesání podél Roklanského potoka a Rybárenské slati zpátky do Modravy.
Délka trasy: 18 km
Terén: méně náročný (dvě stoupání), převážně asfalt
Cyklookruh z Jeleních Vrchů k Plešnému jezeru
Tato cyklotrasa s kopcovitým i částečně rovinatým profilem vás zavede z Jeleních Vrchů k jednomu z pěti ledovcových jezer na české straně Šumavy, dále přes Říjiště a k Schwarzenberskému kanálu. Na cyklotrase č. 1029 se nevyhnete prudšímu stoupání, kvůli kterému budou muset méně zdatní cyklisté (malí i velcí) své kolo na chvíli tlačit do kopce. Nad Plešným jezerem se tyčí nejvyšší vrchol české části Šumavy, Plechý (1 378 m n. m.). Zpátky do Jeleních Vrchů se dostanete po trasách č. 1028, 1026 (zde uvidíte akvadukt) a 1023.
Délka trasy: 21 km
Terén: méně náročný (jedno stoupání)
Cyklostezka ze Sušice do Dlouhé Vsi
Stezka je vhodná pro cyklisty i in-line bruslaře, kteří ocení příjemný rovinatý terén a příjemnou délku. Vede ze severního okraje Sušice souběžně s řekou Otavou (ve směru toku) a během projížďky si můžete odpočinout na některém z krytých posezení.
Délka trasy: 15 km
Terén: asfalt



Cyklostezky v Hluboké nad Vltavou
Pohádkově krásný zámek s rozsáhlým parkem, krásná okolní příroda, bohatá kultura, kulinářské zážitky a možnost sportovního vyžití – to je Hluboká nad Vltavou. Propojte své cyklo toulky třeba s návštěvou největší jihočeské ZOO, ve které můžete vidět více než 300 druhů zvířat.
Které cyklotrasy v Hluboké a jejím okolí bychom vám doporučili absolvovat?
- Cyklotrasa Hluboká nad Vltavou – Chlumec – Purkarec – Jeznice – Buzkov – Hněvkovice – Týn nad Vltavou: Středně náročná trasa vede převážně po silnicích a účelových komunikacích. Její délka je necelých 27 km.
- Hluboká nad Vltavou – Munice – Zliv – Sedlec – Hlavatce – Olšovice – Netolice: Tato trasa začíná u rozcestí v Hluboké nad Vltavou směrem do města, odkud pokračuje na Munice, Topole, Zliv, do obce Křeše, Pašice, Plástovice, Sedlec, Olšovice a nakonec do města Netolice. Délka trasy je 22,5 km a její profil je středně náročný.
- Hluboká nad Vltavou – Ohrada – Holašovice – Český Krumlov: Od zámku Hluboká se vydejte po cyklotrase č. 1182 k loveckému zámku Ohrada (Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství) a pokračujte trasou č. 1082 do Holašovic – obce proslulé selskými barokovými domy. Nejnáročnější úsek vás čeká při projíždění podhůří Blanenského lesa, odkud se po trase č. 1169 dostanete až do Českého Krumlova. Celkem ujedete 47 km a podle profilu lze trasu zařadit mezi středně náročné.
- Cyklostezka Hluboká nad Vltavou – České Budějovice: Délka této rovinaté trasy je 22 km a vede podél obou břehů Vltavy. Zatímco po pravém břehu je pokryta asfaltem jen částečně, její levá strana (ve směru toku řeky) je vhodná i pro in-line bruslaře. Díky asfaltovému povrchu ji lze doporučit pro všechny věkové kategorie sportovců. Cyklostezka začíná u silničního mostu přes Vltavu v Hluboké nad Vltavou končí u Sokolského ostrova nedaleko náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Návštěva ostrova potěší i malé cyklisty, kteří se zde vydovádějí na dětském hřišti.

Cyklostezky: České Budějovice
České Budějovice jsou jihočeskou metropolí stojící na soutoku řek Vltavy a Malše. Za návštěvu zde stojí mnohé parky i historické památky – navštivte třeba náměstí Přemysla Otakara II., které je jedním z největších náměstí v Evropě, pivovar s prohlídkou výroby piva nebo si pronajměte loďku či šlapadlo a nechte se unášet v jemném rytmu Vltavy. V tomto městě si přijdou na své příznivci kultury, pro které je zde připraveno několik muzeí a galerií se zajímavými exponáty i uměleckými díly, ale i sportovci oblibující malebnou jihočeskou krajinu a zejména rovinatý terén. Jízda na kole je zde proto příjemná, klidná a vhodná i pro začínající cyklisty.
- Trasa č. 12: vede severojižně podél řeky Vltavy,
- trasa č. 122: po pravém břehu Vltavy se po ní směrem na Borek dostanete až do Třeboně,
- trasa č. 1018: vede po pravém břehu řeky Malše směrem na Vidov,
- trasa č. 1050: směr Dobrá Voda,
- trasa č. 1096: směr Rudolfov,
- trasa č. 1092: směr Litvínovice, Lipí,
- trasa č. 1100: směr Dubné,
- trasa č. 1108: směr Vrbenské rybníky,
- trasa č. 1120: směr Staré Hodějovice a Ledenice.
Městské trasy jsou zároveň označeny i velkými písmeny, aby byly pro cyklisty přehlednější:
- Cyklotrasa A: okruh městským centrem začínající na nábřeží řeky Malše nedaleko historické budovy Jihočeského divadla,
- cyklotrasa B: propojuje centrum města s obchodní zónou Strakonická,
- cyklotrasa C: vede z centra Jírovcovou ulicí,
- cyklotrasa D: lemuje severní okraj vnitřního města,
- cyklotrasa E: spojuje centrum a čtvrť Suché Vrbné, dále pokračuje na Rudolfovskou třídu,
- cyklotrasa F: propojuje centrum se Stromovkou,
- cyklotrasa G: spojuje centrum se sídlištěm Šumava a Máj (přes Dlouhý most),
- cyklotrasa H: propojuje trasu G se sídlištěm Vltava,
- cyklotrasa I: spojuje cyklotrasy H a B,
- cyklotrasa J: propojuje cyklotrasu I s cyklostezkou č. 122 a s cyklotrasou B.
Z Českých Budějovic se dá dostat i do okolních měst a obcí. Kam se můžete vydat?
Do Dolního Dvořiště
Na této cyklostezce projedete kolem nejdůležitějších kulturních, přírodních a historických zajímavostí. Začíná v Českých Budějovicích a pokračuje přes Boršov nad Vltavou, Kamenný Újezd a Zlatou Korunu do Českého Krumlova, odkud pojedete dále Českokrumlovskou vrchovinou podél pravého břehu Vltavy až po Dolní Dvořiště.
Délka trasy: 57 km
Do Týna nad Vltavou
Tato trasa začíná u Dlouhého mostu v Českých Budějovicích a pokračuje podél řeky směrem k Hluboké nad Vltavou. Dále pojedete přes České Vrbné, Bavorovice, Purkarec, ke zřícenině Karlův hrádek, přes Litoradlice a kolem přehrady Hněvkovice se dostanete až do Týna nad Vltavou.
Délka trasy: 37 km

Nejlepší cyklostezky: Lipno nad Vltavou
Lipno nad Vltavou stojí za vaši návštěvu bez ohledu na roční období. Na své si zde přijdou milovníci vodních sportů jako windsurfing, paddleboarding, rybaření či plavba na lodi po lipenské přehradě, ale i cyklisti, kteří budou potěšeni množstvím adrenalinových i klidných cyklotras v okolí Lipna.
Pro milovníky přírody je určena procházka Stezkou v korunách stromů, jejíž výška činí 24 metrů a na vrcholu je ukončena vyhlídkovou věží s tobogánem. Kromě toho lze navštívit i bobovou dráhu, aquapark, lanovku, lanové centrum a v zimě bruslařskou dráhu nebo sjezdovou trať. Z Lipna se můžete dostat do Českých Budějovic nebo Českého Krumlova, který je zapsán na seznam UNESCO. Které cyklotrasy patří na Lipně a v jeho okolí mezi populární?
- Jezerní cyklotrasa podél břehu Lipna: Téměř 45 km dlouhá projížďka s nízkým převýšením a přeplutím nádrže na přívozu. To je zážitek, který zkrátka chcete zažít! Vydejte se z Hůrky přes Milnou do Frymburku, kde se nachází stanoviště pro první převoz. Dále se posuňte z Frýdavy do Kyselova a Bližší Lhoty, kde váš čeká další převoz, ovšem tentokrát zpátky do Hůrky.
- Jezerní cyklo-inline stezka: Jezerní cyklostezkou se dá projet i po kratší trase z Lipna nad Vltavou do Frymburku. Trasa dlouhá necelých 12 km vede podél levého břehu lipenské přehrady a je vhodná pro cyklisty, pěší i in-line bruslaře. Díky nenáročnému terénu je vhodná pro všechny kategorie sportovců, a to včetně začátečníků, seniorů i dětí.
- Lipenská magistrála: Jde o novější páteřní trasu, jež spojuje hlavní turistická centra lipenské oblasti. Její nenáročný profil zvládnou i rodiny s dětmi. Magistrála je dlouhá necelých 59 km a vede po trase Nová Pec – Horní Planá – Hůrka – Černá v Pošumaví – Milná – Frymburk – Slupečná – Lipno nad Vltavou – Loučovice – Čertova stěna – Vyšší Brod.
- Stožecká cyklostezka: Tato 16 km dlouhá trasa vás provede krásnou krajinou NP Šumava ze Stožce do Nové Pece. Mnozí cyklisté ji považují za nejhezčí cyklostezku v Čechách.
- Cyklookruh Vltavským kaňonem: Na této středně náročné trase měřící 40 km projedete údolím řeky Vltavy i národní přírodní rezervací Čertova stěna. Trasa pokrývá následující místa: Vyšší Brod – Mnichovice – Kapličky – Spáleniště – Přední Výtoň – Frýdava – Frymburk – Lipno nad Vltavou – Čertova stěna – Loučovice – Vyšší Brod.



Cyklostezky: Český Krumlov
Město Český Krumlov je proslulé svými středověkými uličkami, romantickými scenériemi, impozantním zámkem rozpínajícím se nad řekou Vltavou, kavárnami i výstavami. Jako celek představuje jedinečný architektonický skvost uprostřed nádherné jihočeské přírody. Romantická atmosféra tohoto místa tkví i v hradě a zámku s krásnou věží a v zámecké zahradě s unikátním přírodním divadlem, které vás okouzlí svým otáčivým hledištěm.
Kam se v Českém Krumlově a jeho okolí můžete vydat na kole?
Krumlovský okruh
Tato trasa vede přes následující zastávky: Český Krumlov – Zátes – Zátoň – Branná – Zábraňský vrch – Přízeř – Rožmberk nad Vltavou – Rožmitál na Šumavě – Zahrádka – Přídolí – Český Krumlov. Trasa vede částečně po místních komunikacích a po značených turistických stezkách.
Délka trasy: 49 km
Terén: silnice a značené turistické stezky
Putování za UNESCO památkami
Tato trasa patří do husté sítě cyklostezek, které lemují CHKO Blanský les. Dostanete se po ní z Českého Krumlova až do obce Holašovice, která se díky statkům ve stylu jihočeského selského baroka zapsala na seznam UNESCO. Nachází se zde náves s rybníčkem, domy se špýchary a bohatě zdobenými štíty, ale i studny, kovárna a barokní kaple. Vydejte se po trase Český Krumlov – Modrý obrázek – Horní Moučka – Chlum – Křemže – Bohouškovice – Jankov – Holašovice. U Modrého obrázku lze odbočit na trasu směrující k nejvyššímu vrcholu Blanského lesa, Kleť, kde se nachází rozhledna a observatoř.
Délka trasy: 24 km

Další tipy na cyklotrasy v Českém Krumlově
Z Českého Krumlova na Dívčí kámen
Tato trasa patří mezi nejoblíbenější cyklotrasy v okolí Českého Krumlova. Z tohoto města vás zavede do Zlaté Koruny, jež je příjemnou zastávkou pro všechny vodáky i cyklisty, kteří se zde mohou občerstvit (v kempu nebo u kláštera). Cisterciácký klášter Zlatá Koruna je tvořen středověkým kostelem, ambitem, kaplí Andělů strážných, opatstvím a kapitulní síní. Odtud se vraťte po Vltavské cyklostezce asi 2 km zpět, kde se napojte na cyklostezku č. 1127 a přes obce Plešovice a Třísov nakonec dorazíte ke zřícenině hradu Dívčí kámen, jejíž okolí je vyhlášené za přírodní rezervaci.
Délka trasy: 17,5 km
Špičák – vlakové nádraží
K nejnovějším cyklostezkám v Českém Krumlově patří trasa protínající strategická místa ve městě. Vede od autobusové zastávky Špičák, podél říčky Polečnice přes park Jelení zahrada a poté k Chvalšinské ulici. Lze pokračovat k cyklostezce u Nových Dobrkovic, kde je nový úsek zakončen lávkou přes Polečnici. Lze dojet až ke kopci Berkovka, kde se stezka klikatí, až na třídu Míru. Poté se dostanete na vlakové nádraží nebo lze vyrazit na Kleť. Cyklostezka je určena pro pěší i cyklisty a v Jelení zahradě je doplněna historizujícím veřejným osvětlením. Terén je zde tvořen sypkou zpevněnou směsí.
Délka trasy: 27 km
Terén: asfalt, zpevněná cesta
Mohlo by vás zajímat

Nejlepší chytré hodinky (smartwatch) pro rok 2023

Sníh a led vás při zimních sportech nezastaví

Výbava na cestování s Lucií Kutrovou

Objevte kouzlo zimní turistiky

Údržba jízdního kola: Čištění a mazání řetězu, vidlice i údržba po zimě

Najděte lásku k snowboardingu

Nordic Walking je v kurzu

Ve stopách sněžnic

Vstříc sjezdovému lyžování

Vyběhněte na běžkách

Jak pečovat o běžky

Jak se vybavit na běžky s Evou Puskarčíkovou

Nepodceňte zloděje! Tipy na zabezpečení jízdního kola proti krádeži

Po svých rovnou za nosem

Povinná výbava jízdního kola: Máte všechno v souladu se zákonem?

Tipy na cyklo výbavu od Holkyzocele Evelíny Opičkové

Vyběhněte se stresem a kily navíc

Nordic Blading se vám dostane pod kůži

Průvodce světem skialpinismu

20+ tipů na nejlepší cyklotrasy v Brně a okolí

35+ tipů na cyklotrasy na Moravě: Baťův kanál, Lednice, Ostrava a další

5 cyklo tipů Pepy Dresslera: Na správné velikosti i typu kola záleží

Běžecká výbava s Milošem Škorpilem

Jak nafouknout kolo? Tabulka huštění pneumatik a značení plášťů prozradí víc

Jak se obléct na kolo a co si vzít na cyklodovolenou?

Jak vybrat správnou velikost jízdního kola podle výšky postavy a stylu jízdy?

Jak vyměnit a nasadit řetěz na kolo? Podstatná je i správná délka

Kam na kole? Tipy na nejlepší cyklostezky a cyklotrasy v ČR

Kam na kolo s dětmi? Vydejte se na klidné cyklostezky pro rodiny!

Letní sporty aneb Probuďte svého vnitřního začátečníka

Máte ve výstroji hokej?

Nejlepší tipy na cyklostezky a cyklotrasy v Praze a okolí

Přeprava jízdních kol: Můžou do autobusu, vlaku, tramvaje a metra?

Sportovní oblečení na kolo, běh a další oblíbené sporty

Správná velikost dětského kola je naprosto klíčová pro bezpečnou jízdu

Vodní sporty, které frčí

Vyběhněte s kočárkem vstříc dobré náladě

Vyrazte na jízdní kolo, koloběžku nebo prkno

Cesta do Chorvatska 2023: Kam na nejhezčí pláže a jak ji zvládnout autem?

Klimatizace, ventilátory a zvlhčovače vzduchu pro čistý a svěží vzduch i ve městě

Nejlepší opalovací krémy a oleje: Který opalovací přípravek je TOP?

Splňte si sen o vlastním bazénu

Dopřejte si dokonalé letní prázdniny

13 tipů, kam letos vyrazit na festivaly a za zábavou v ČR

Co si vzít na dovolenou k moři, pod stan, na festival i chalupu

Vybíráte první dětské kolo? A víte, jak naučit dítě na kole?

Co s sebou na vodu, když se chystáte na dovolenou v člunu

Zpět do školy v plné zbroji s šikovným seznamem věcí

Zpracování ovoce a zeleniny: zavařování, sušení, fermentování i odšťavňování

Grilovaná cuketa: Jednoduchý recept na zdravou pochoutku

Grilovaný hermelín: Recept na letní lahůdku rozpouštějící se na jazyku

Cestujte do zahraničí: Seznam 9 věcí na dovolenou, co si sbalit

Jak vyčistit gril: Opékejte bez napečených nečistot

Tipy na párty u vody, narozeninovou oslavu, rozlučku se svobodou i dětskou slavnost

Camping po ČR: Přehled nejlepších kempů a co s sebou sbalit

Cesta k dokonale čistému bazénu

Díky spaní pod širákem si dopřejete noc s hvězdnou oblohou

Jak se vybavit na piknik?

Jak správně grilovat chutně a zdravě (podle typu grilu)?

Nejlepší grily pro rok 2023 (plynové, elektrické, na uhlí)
