Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Najděte lásku k snowboardingu
Snowboard zažívá boom a vy správně tušíte proč. Zlaté medaile a průběžné časy v zelených číslech vás nakoply. Nechcete už jen fandit u televizních obrazovek či svahem plužit známou klasikou. Bude vás to možná bolet a na začátku asi budete i padat, ale jakmile si snowboard jednou nazujete, bude to láska na celý život.
Snowboard je pro všechny
S úsměvem vzpomínáte na doby, kdy byl snowboard považován za prkýnko pro teenagery s puncem zlámaných nohou. Naštěstí je toto plenkové období snowboardu úspěšně překonané a české hory by už bez snowboardových stop nemohly ani existovat. Snowboard je synonymem pro volnost, rovnost, bratrství stírající jakékoliv věkové či genderové rozdíly.
- Freestyle snowboardy jsou vhodné pro ostřílené jezdce, kteří se nespokojí s poklidnou jízdou na sjezdovce, ale raději rotují v U-rampě a zkoušejí nové triky ve snowparcích.
- Po Freeride snowboardu sáhnou všichni milovníci hlubokého neprobádaného sněhu, který ve stopě na sjezdovce jen tak nenajdete.
- All-mountain snowboardy dokonale řeší patovou situaci, kdy nevíte, jestli ten den skončíte na rampě, ve volném terénu nebo s rodinou na sjezdovce.
- Jedinečným typem jsou tzv. splitboardy zpřístupňující snowboardistům skialpinismus. Jednoduše vyšlápnout kopec po svých a cestu dolů si vychutnat zaslouženou jízdu na prkně.
Co si vzít na sebe?
Vyrážíte na snowboard a tápete při výběru oblečení nebo se bojíte, že podceníte přípravu? Oblečení na snowboard má svá specifika a správné oblečení dokonale podtrhne zážitek z jízdy. Počítejte s tím, že první den se budete hodně válet po zemi a nespočetněkrát vstávat a sedat. Proto není vhodné ani pohodlné vyrážet na svah v příliš těsných kalhotách, které jsou vyhledávané kupříkladu u lyžařů. Oblečení na snowboard by mělo být volnější, vodotěsné (tj. s vysokým vodním sloupcem) a funkční. Dobrou službu odvedou i kvalitní rukavice, mějte s sebou klidně jedny náhradní.
Hlavně bezpečně, ať dojedete každý svah až do konce
Tím nejdůležitějším faktorem pro zajištění bezpečnosti je zodpovědnost, ohleduplnost a schopnost předvídat či myslet i za ostatní. Některé dny jsou ale na draka a vy buďte připraveni na všechno. Noste helmu a mějte snowboard i vázání v té nejlepší kondičce. Nestyďte se zabalit do chrániče páteře či zápěstí, oči mějte v bezpečí snowboardových brýlí a svůj komfort znásobte polstrovanými šortkami.
Tip: Klouže vám to tak, že máte chuť s tím praštit? Základem je snowboard dobře navoskovat a při jízdě na vleku používejte na vrchní straně skluznice protiskluzové podložky tzv. gripy, díky kterým už vaše noha nebude ze snowboardu sklouzávat.
Správné boty a vázání jsou klíčem ke snowboardové lásce
Valná většina snowboardových bot bývá o jedno číslo větší než jejich konfekční příbuzní. Prsty by se vám optimálně měly dotýkat přední stěny boty, nikoliv vás tlačit, a naopak v příliš velké botě si snowboard jen velmi těžko podmaníte.
S větší adaptabilitou se setkáte u snowboardového vázání. Zde i několik velikostí bot pasuje do jednoho typu vázání - obecně platí, že například boty ve velikosti 42-45 padnou do vázání velikosti L.
Jak moc vadí, když špička boty přesahuje přes kraj prkna?
Vzhledem k poměru velikosti nohy a šířky prkna snowboardová bota většinou okraj prkna přesahuje, což je více než žádoucí. Důvodem je lepší přenášení tlaku na hranu snowboardu. Při velkém přesahu však dochází ke kontaktu špičky boty s terénem, díky čemuž můžete nepříjemně spadnout. Pokud si nejste při výběru jistí, nechte si poradit specialistou.
Tip: Vy ještě nemáte vak na snowboard? Vak ochrání váš snowboard před mechanickým poškozením či poškrábáním a oceníte i praktickou kapsu na nejnutnější nářadí nebo vychytaný design.
Snowboard, nebo lyže?
Rivalita mezi lyžaři a snowboardisty je někdy podobná té pražské s brněnskou. Jedna skupina o té druhé vymýšlí vtipy kameňáky, ale ve skutečnosti tvoří jen dvě strany jedné mince. Jak to tedy je: snowboard, nebo lyže?
- Lyžování i snowboarding jsou sporty náročnými pro vaši fyzičku do té míry, jakou si sami určíte. Pokud budete jezdit spořádaně po upravených sjezdovkách je kalorický výdej u obou sportů v průměru stejný. Započítáte-li však u snowboardu další faktory, jako jsou větší námaha na klasických vlecích, zvýšené nároky na rovnováhu aj.,je snowboardové prkno tou nejlepší možnou posilovnou.
- V oblasti pohodlí by se mohlo zdát, že lyže na plné čáře převálcují snowboard. Zimní areály byly původně vytvořeny pro lyžaře, a to klade před milovníky prken nejednu překážku – častou manipulaci se snowboardem na jedné noze a nutnost sednutí si při zapínání vázání. Jakmile se ale chcete zastavit na rychlý svařák uprostřed svahu, vyhrává jednoznačně snowboard.
- Na snowboardu jsou zranění častější, zatímco na lyžích bývají poranění vážnější. Proč? Na snowboardu vám totiž dá pořádně zabrat, než se naučíte jezdit rychle, takže padáte v relativně nízkých rychlostech. Na lyžích však vysoké rychlosti dokáže dosáhnout i ten, kdo je neumí dostatečně ovládat.
- Údajně je jednodušší naučit se na lyžích, přičemž ale není samozřejmostí naučit se na nich jezdit skvěle. U snowboardu toto pravidlo platí naopak. Na prkně jsou těžké začátky, ale následné pilování už vám půjde jako po másle.
- Konec legrace, nebo naopak začátek? Snowboardisté milují skokánky, U-rampy, zábradlí, dráhy pro freeride či hluboký sníh. Za touhle zábavou musejí ale milovníci snowboardu často daleko dojíždět, protože ne každý zimní areál je dostatečně a kvalitně vybaven. Oproti tomu lyžařům vystačí dobře upravená sjezdovka a lanovka.
8 tipů, kam vyrazit na snowboard
- Italské Val di Fiemme vám učaruje nezapomenutelnou scenérií Dolomit. Každý den můžete objevovat nový terén i jiné sjezdovky se speciálními snowboardovými tratěmi.
- Co takhle v Rakousku vyhledávané Saalbach Hinterglemm Leogang? Patří k největším lyžařským střediskům Saalbachu s unikátní sítí 270 km sjezdových tratí, několika snowparků a freeride parků.
- Francouzské Les Deux Alpes zasazené v nadmořské výšce téměř 4000 m vás zajisté potěší. Na své si zde přijdou totiž i příznivci letního dovádění na sněhu.
- Čechy neprávem opomíjené zimní středisko Val d´Anniviers ve Švýcarsku. Neokoukaná krajina se čtvrtou nejvyšší horou Evropy Weisshorn vás dostane svou bohatou nabídkou freeride možností.
- Ověřenou klasikou je Rokytnice nad Jizerou nabízející nejdelší sjezdovky v Česku.
- Šumavský Špičák se může pochlubit nejprudší sjezdovkou u nás a vyhledávaným snowparkem Freestyle Area.
- Skiareál Klínovec v Krušných horách je doslova rájem českého snowboardingu. Pyšní se totiž těmi nejkvalitnějšími tratěmi pro snowboard s dobrými sněhovými podmínkami.
- Dolní Morava nabízí nedaleko Kralického Sněžníku kvalitní areál pro všechny zimní radovánky, snowboardem začínaje a sáňkařskou dráhou konče.