Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Top recepty na nejlepší domácí vánoční cukroví. Které druhy kdy začít péct a jak je skladovat?
Bez tradičního českého cukroví by to na Vánoce nebylo ono. Víte však, kdy je ideální jej začít péct a jak ho správně skladovat, aby vydrželo co nejdéle v báječném stavu? Inspirujte se také receptem na univerzální těsto, ze kterého upečete vícero druhů laskomin. Přinášíme vám několik tipů, jak si letos upéct nejchutnější křehké dobroty, jež se budou rozplývat na jazyku.
Recepty na nejoblíbenější druhy vánočního cukroví
Před Vánoci se každoročně jakoby roztrhl pytel se sdílením receptů na zaručeně nejchutnější vánoční cukroví, což je jasnou známkou toho, že domácí je zkrátka lepší než kupované. Laskominy z pultů obchodů sice mnohdy lákají výhodnou cenou a tím, že jsou bez práce, avšak často obsahují různé náhražky a směsné tuky.
Pusťte se proto do přípravy klasického domácího cukroví našich babiček. Rozlišujeme několik druhů:
- Slepované: linecká kolečka, pracny, strojkové.
- Suché: vanilkové rohlíčky, pracny, foukané ořechové rohlíčky, perníčky, kokosky, sněhové pusinky, marokánky, žabí huby, vinné a Masarykovo cukroví.
- Krémové: pařížské rohlíčky, išelské dortíčky, trubičky, plněné ořechy, kornoutky, pařížské rohlíčky.
- Nepečené: vosí hnízda, šuhajdy (čokoládové košíčky) a různé kuličky (kokosové, ořechové, medovníkové, tiramisu atd.).
Nechte se inspirovat naším výběrem nejlepších receptů. Které to jsou?
Linecká kolečka
Linecké koláčky jsou oblíbeným druhem cukroví, které během Vánoc nesmí na sváteční tabuli chybět. Mají kořeny v tradiční české, rakouské i německé kuchyni a jejich název pochází z německého slova „Linzer“, jež odkazuje na rakouské město Linec (německy Linz), kde byl kdysi podobný druh dobrot velmi populární.
Za výtečnou chutí lineckého stojí kombinace máslového těsta a ovocného džemu. Jeho oblíbenost spočívá také v jeho dekorativním vzhledu – zpravidla se zdobí vyřezávanými vzory nebo otisky. Jeho příprava vyžaduje pečlivost a trpělivost, a to nejen při samotném pečení, ale i lepení dvou upečených koleček k sobě pomocí džemu.
Vanilkové rohlíčky
Tento křehoučký dezert ve tvaru půlměsíce je známý svou jemnou chutí a omamnou vůní vanilky. Jeho historie sahá do 17. století, kdy se začal péct ve Vídni na oslavu porážky osmanských vojsk, jež měly na své vlajce právě symbol půlměsíce. Vanilka, propůjčující rohlíčkům charakteristickou vůni i chuť, byla dovážena z tropických oblastí Střední Ameriky a byla v dané době velmi ceněná.
Těsto tradičně obsahuje máslo, cukr, vanilku a mleté mandle. V českých končinách se často namísto extraktu z pravé vanilky používá levnější vanilkový cukr a jako alternativu k mandlím lze použít vlašské ořechy. Rohlíčky jsou na přípravu náročnější, protože těsto kvůli vysokému obsahu másla rychle měkne. Aby se vám s ním dobře pracovalo, je nutné jej mít „tak akorát“ – nemůže být ani měkké, ani příliš tuhé. Největší náročnost spočívá v tvarování půlměsíčků, kdy se těsto tvaruje do malých válečků, které se poté formují do charakteristického oblého tvaru. Nelehkým úkolem je i závěrečné obalení ve směsi vanilky a moučkového cukru, kdy se křehké upečené kousky snadno lámou.
Medové perníčky
Co dům, to recept. Perníkové koření provoní celou domácnost badyánem, skořicí, anýzem, hřebíčkem, kardamomem a novým kořením. Nádherně zdobené perníčky patří ke klíčovým vánočním tradicím a bez nich by nebyla štědrovečerní večeře kompletní.
Medové pečivo provází lidstvo v různých obměnách již odpradávna – bylo oblíbené ve starověkém Egyptě, Řecku i Římské říši. Do našich končin ho přivezli ve 14. století perníkáři, kteří se usazovali ve velkých městech, kde šly perníky dobře na odbyt navzdory tomu, že šlo o luxusní zboží.
Původně byly výsadou bohatých, kdežto chudý lid se musel na Vánoce spokojit se sušeným ovocem. Těsto se zadělávalo několik měsíců i let předem, díky čemuž jej nebylo třeba nijak kypřit. Perníky vznikaly vtlačováním do vyřezávaných dřevěných forem vysypaných hrachovou moukou. Poté se pozvolna pekly a díky reliéfnímu vzoru je již nebylo nutné nijak zdobit.
Vosí hnízda
Nejoblíbenějším druhem nepečeného cukroví jsou vosí hnízda, známá také pod názvem včelí úly. Název souvisí s tvarem tohoto dezertu, jenž připomíná slaměnou košnici, ve které se dříve chovaly včely. Základ těsta tvoří rozdrcené piškoty, máslo a kakao, zatímco krémová náplň se liší podle chutí a zvyklostí jednotlivých domácností. K jejich výrobě je zapotřebí speciální forma ve tvaru kužele, jež se vysypává moučkovým cukrem, mletými ořechy nebo kokosem. Hnízda jsou položená na piškotu či lineckém kolečku, které postupně nasaje vlhkost z náplně a k hnízdu se tím přilepí.
Barvu těsta lze snadno ovlivnit přidáním nebo vynecháním kakaa (případně karobu). Jejich přípravu zvládnou i méně zdatní cukráři a cukrářky, ovšem zahrnuje vícero kroků – výroba těsta, příprava náplně, naplnění a finální zdobení např. moučkovým cukrem.
Nepečené cukroví
K tradičním nepečeným druhům patří kromě vosích hnízd i čokoládové košíčky, sladký salám s piškoty a zejména pak kuličky, které lze připravit na mnoho způsobů. Jejich příprava je jednoduchá a výsledek velmi chutný. Nejčastěji se na jejich výrobu používají suroviny jako drcené máslové sušenky, piškoty či zbytky polámaného suchého cukroví. K tomuto sušenkovému základu se přidává kokos, rum, máslo, kakao, ořechy nebo sladké kondenzované mléko Salko.
Ze surovin se ručně tvarují menší kuličky o průměru 1,5–3 cm, které se následně obalují ve strouhaném kokosu, mletých ořeších či kakau. Hotové dobroty se skladují v papírových cukrářských košíčcích a ačkoli není jejich trvanlivost zpravidla delší než 3 týdny (některé druhy vydrží jen pár dní), o Vánocích potěší každého jedlíka. O něco déle vám vydrží čokoládové košíčky a piškotovo-kakaový salámek.
Univerzální těsto na vícero druhů cukroví
Z klasického lineckého těsta lze vykrojit jakékoliv tvary a připravit tak vícero druhů vánočních dobrot. Na jejich výrobu budete potřebovat:
- 420 g hladké mouky,
- 280 g změklého másla,
- 140 g moučkového cukru,
- 4 žloutky,
- 2 lžíce mléka a/nebo smetany,
- 1 vanilkový cukr nebo ½ lžičky vanilkového extraktu.
Vypracované těsto rozdělte na vícero dílů a každý z nich jinak dochuťte – přidejte 1 lžičku instantní kávy, mleté vanilky, kakaa, karobu, strouhaného kokosu, mletých ořechů, mandlí nebo pistácií, ½ lžičky citronové kůry nebo ochucený pudink v prášku. Pokud se vám bude zdát těsto příliš drobivé, přidejte do něj trochu mléka nebo smetany.
Univerzální těsto není třeba dochucovat pro výrobu lineckého nebo košíčků. Ochucené varianty lze použít na pečení kávových koleček, čokoládových a ořechových dortíčků, citronových vějířků, pracen, ořechů a išelských dortíčků.
Kdy začít péct podle jednotlivých druhů
4 až 3 týdny před Vánoci
Měsíc před vánočními svátky se začínají péct perníčky, ale i jiné druhy, které potřebují čas na rozložení chutí nebo změknutí. Které to jsou?
- Perníčky,
- linecké,
- pracny,
- kokosky,
- zázvorky.
2 týdny před Vánoci
V tomto období je vhodné začít slepovat suché druhy džemem nebo marmeládou. Na vůni ji můžete rozmíchat s kapkou rumu. Začněte s pečením následujícího:
- Medvědí tlapky,
- vanilkové rohlíčky,
- ořechy,
- cukroví z formiček a/nebo z kakaového a kokosového těsta.
1 týden a méně před Vánoci
Nadešel čas na přípravu nepečených kousků, do kterých byste se neměli pouštět dřív kvůli jejich kratší trvanlivosti. Které to jsou?
- Vosí hnízda,
- šuhajdy,
- nepečené kuličky,
- sladké salámky a rolády.
Tip: Ideálním datem pro přípravu nepečených laskomin je 20. a 21. prosinec. Cukroví začněte v tomto termínu plnit máslovými krémy a zdobit polevou. Přípravu vánočních dobrot můžete zakončit upečením vláčné vánočky, která se obvykle snídá na Štědrý den.
Jak skladovat vosí hnízda, linecké a ostatní druhy
Všeobecné zásady skladování
- Každý druh skladujte zvlášť pro zachování jedinečné chutě i vůně.
- Hotové kousky nechte před uskladněním řádně vychladnout.
- Kousky sušenkového typu uložte do uzavíratelné dózy na potraviny, která může být plastová nebo plechová.
- Perníčky je nejlepší uchovávat v papírové krabici vystlané ubrousky nebo hedvábným papírem. Díky tomu dokážou ze vzduchu čerpat vlhkost pro změknutí.
- Dobroty zdobené čokoládovou polevou nenechávejte na mrazu. Čokoláda by mohla popraskat nebo zešednout.
- Sušenkové druhy lze skladovat i v mrazničce. Pak je stačí pár minut před konzumací z mrazničky vytáhnout a jsou opět jako čerstvé.
Uskladnění podle druhů cukroví
- Perníčky a pracny je nejlepší uchovávat v papírové krabici vystlané ubrousky nebo hedvábným papírem. Díky tomu dokážou ze vzduchu brát vlhkost. Další skvělou alternativou je uchovávat je v keramické nádobě vystlané alobalem.
- Nekrémové druhy jako linecké, strojkové a vanilkové rohlíčky vydrží nejdéle na tmavém a chladném místě, a to uložené v papírové krabici vystlané papírovými ubrousky. Při skladování v lednici si zachovají nejvyšší kvalitu při uložení do plastové dózy vystlané alobalem.
- Kokosky a sněhové pusinky neuchovávejte v lednici, protože by zde mohly nasát nechtěnou vlhkost. Namísto zakousnutí se do výborného křupajícího kousku byste měli v puse žvýkačku. Nejlepší variantou skladování jsou proto papírové pytlíky.
- Bezlepkové druhy skladujte zásadně odděleně od kousků s lepkem.
- Nepečené a krémem plněné cukroví jako vosí hnízda, ořechy a kuličky uchovávejte v plastových dózách, aby nenasály aromata z jiných potravin.
- Nepečené salámy a plněné rolády zabalte do alobalu nebo pečicího papíru a uskladněte v chladu.
Tipy pro lepší těsto a chutnější výsledek
- Chcete dosáhnout křehčího výsledku? Namísto celých vajec použijte jen žloutky. Pro zajímavější chuť lze nahradit část mouky vanilkovým pudinkem v prášku.
- Buďte opatrní při přidávání většího množství kakaa do těsta, protože by se mohlo začít příliš drolit.
- Chuť rozinek vylepšíte jejich ponořením do rumu přes noc.
- Mleté ořechy přidávejte do těsta na úkor mouky.
- Chuť oříšků zvýrazníte krátkým orestováním na pánvi.
- Pokud není v receptu uvedeno jinak, máslo před zpracováváním těsta nahrubo nastrouhejte na struhadle, nebo ho nakrájejte na menší kostky. Bude se vám pak lépe zpracovávat s moukou.
- Sypké ingredience doporučujeme při vypracovávání těsta prosít přes sítko, díky čemuž bude ve finále vzdušnější, bez hrudek a v případě ořechů i bez skořápek.
- Těsto zabalte do potravinářské fólie a nechte přes noc odležet v lednici. Pokud s jeho přípravou spěcháte, dopřejte mu alespoň hodinu.
- Cukroví pečte na pečicím papíru nebo speciální silikonové podložce na pečení.
- Jednotlivé kousky nepřepečte, protože by již nebyly křehké. Nečekejte, až jim začnou hnědnout růžky nebo okraje.
Další tipy
- Těsto s obsahem tuku vytáhněte z lednice 10 min před zpracováváním. Tuk trochu povolí a vám se s těstem bude snadněji pracovat.
- Všechny kousky cukroví na jednom plechu by měly mít stejnou nebo podobnou velikost kvůli rovnoměrnému propečení.
- Pracujte současně alespoň se dvěma plechy na pečení – zatímco se jedna várka peče v troubě, vy můžete připravovat další kousky na druhý plech.
- K vyšlehanému máslu s cukrem přidávejte vejce postupně. Dopřejte každému vejci čas na řádné zapracování do těsta.
- Zbylé bílky využijte na sněhové pečivo (pusinky, laskonky).
- Vždy vkládejte plech s cukrovím do řádně vyhřáté trouby.
- V dostatečném časovém předstihu si připravte dózy na potraviny nebo papírové krabice.
- Při pečení udržujte v kuchyni pořádek. Kuchyňské chňapky i utěrky si pokládejte na jedno místo a zajistěte dostatek místa na rychlé přemisťování horkých plechů.
- Formičky ani vykrajovátka nemyjte čisticím prostředkem na nádobí. Před a po použití je lepší je vydrhnout zubním kartáčkem pod proudem teplé vody. Formičky neodmašťujte, přichytávalo by se vám na ně při dalším pečení těsto.
- Cukroví z formiček vyklápějte, dokud je horké.
Vychytávky do kuchyně na vánoční pečení
Na přelomu prosince podrobte svá vánoční tvořítka a jiné pomůcky revizi, aby vám šlo pečení i zdobení pěkně od ruky. Když opomineme základní suroviny jako vejce, mouka, cukr, ořechy, kypřicí prášek, citrony, voňavé koření, aroma a zdobení (cukrové polevy, čokoláda, hoblinky, třpytky, potravinářská barviva, jedlý papír, zdobicí kuličky nebo sypání), zcela jistě se nevyhnete použití následujících základních pomůcek:
- Kuchyňská váha: spolehlivě odváží veškeré ingredience na pečení,
- váleček na těsto: embosovaný na ozdobný povrch, případně váleček s nastavitelnou výškou pro rovnoměrné rozválení těsta,
- zdobičky a zdobicí sáčky: na nanesení máslových krémů, vytvarování sněhových pusinek a zdobení perníčků,
- cukrářské košíčky: papírové košíčky se hodí na nepečené cukroví (kuličky),
- kuchyňský robot: našlehá krémy, uhněte dohladka těsto i vyšlehá bílky do pevného sněhu,
- dále odměrka, mašlovačka, kuchyňský vál, hrnec na vodní lázeň, formičky, vykrajovátka, kuchyňská stěrka, pečicí papír a potravinové dózy.
Vypověděla vám kuchyňská váha službu těsně před Vánoci? Nevěšte hlavu! Prozradíme vám, kolik lžic nebo hrníčků budete potřebovat na záchranu svého vánočního pečení.
Vážení podle polévkové lžíce
Rovná polévková lžíce může obsahovat následující množství ingrediencí:
- 10 g hladké mouky,
- 12 g krupicového cukru,
- 12 g moučkového cukru,
- 15 g másla a jiných tuků,
- 18 g mléka,
- 36 g medu,
- 35 g marmelády.
Vrchovatá polévková lžíce může obsahovat následující gramáž surovin:
- 25 g hladké mouky,
- 25 g krupicového cukru,
- 25 g moučkového cukru,
- 30 g másla a jiných tuků.
Vážení podle hrníčku
Všeobecně uváděný objem hrníčku je 250 ml. Co se do takto velkého hrníčku vejde?
- 135 g hladké mouky,
- 250 g másla (tuku),
- 230 g oleje,
- 245 g vody,
- 250 g mléka,
- 380 g marmelády.