Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Uzení masa pro začátečníky: Jakých chyb se vyvarovat?
Uzení masa a dalších pochoutek má po celém světě sáhodlouhou tradici a u nás tomu není jinak. Pro začátečníky ale může být docela těžké se ve všech těch způsobech a formách uzení kloudně zorientovat. Rozhodli jsme se proto, že vás do začátku vybavíme pár základními informacemi a radami – je dobré například vědět, jaká teplota je pro uzení tou nejvhodnější a jaké dřevo je to nejlepší. Zároveň vám povíme i to, jakým chybám byste se měli při uzení masa rozhodně vyhnout, abyste si ho nakonec mohli pořádně vychutnat.


Základy uzení: Jak správně udit maso?
Pro úspěch svého domácího uzeného budete muset provést několik stěžejních věcí – pár na první pohled vcelku přímočarých kroků. Ve zkratce jde především o:
- správné naložení masa,
- zvolení vhodného dřeva,
- uzení po náležitou dobu
- a při náležité teplotě
- a u většiny udíren je nadmíru důležitý také trvalý dozor nad celým procesem.
Nepodceníte-li ani jeden z těchto aspektů, tak bude vámi uzená lahůdka jednoznačně na dobré cestě!

Časté chyby při uzení masa
Jakých chyb se můžete při uzení dopustit a jak se jim vyhnout?
- Podceňujete řádné lákování masa. Tento krok je přitom minimálně stejně tak důležitý jako samotné uzení v udírně.
- Používáte moc tučné maso. Tuk sice přidává masu na chuti a na šťavnatosti, ale všeho s rozumem. Velké množství tuku se snadno připálí a zkazí chuť celého masa.
- Jste příliš netrpěliví, což vede jen k jedinému výsledku – k nedovařenému masu.
- Udírnu jste dostatečně nepředehřáli. Pokud udírnu v předstihu nepředehřejete, bude pro vás pak velice těžké v ní stabilně udržet teplotu na žádané výši.
- A teplota si zaslouží i samostatnou zmínku navíc. Pořiďte si teploměr, teplotu pravidelně kontrolujte a regulujte. Jinak hrozí, že maso buď nedovaříte, nebo jej naopak převaříte. Nespoléhejte se jen na uběhnutý čas a kontrolujte nejen teplotu v udírně, ale i přímo teplotu uvnitř masa.
- V udírně máte moc kouře. Silný kouř může přebít přirozenou chuť masa a maso kvůli němu může i zhořknout.
- Používáte nevhodné dřevo. Do udírny nepatří dřevo z jehličnanů. A už vůbec do ní nepatří dřevo vlhké a špinavé.
- Maso jste vytáhli z udírny a chcete se do něj okamžitě pustit? Raději chvíli počkejte a nechte ho odpočinout, ať se v něm všechny ty šťávy pěkně rozprostřou.
A na závěr – hygiena, hygiena a znovu hygiena! Udírnu je potřeba pravidelně a důkladně čistit. Nánosy se na sebe hromadí opravdu rychle a zanedbaná udírna může v nejhorším případě dokonce i vzplanout.
Jelikož pracujete se syrovým masem, je na místě používat při nakládání s ním například i rukavice a přistupovat k celému procesu zodpovědně. Nechoďte bakteriím naproti.
Dehtování aneb co s černým a kyselým masem při uzení?
Konečně jste se odhodlali se pustit do svého prvního uzení a výsledkem je černé a kyselé maso, co s tím? Viníkem je v tomto případě dehet a za dehtem stojí špatný postup při přípravě masa a při jeho uzení. Pravděpodobně jste použili nekvalitní palivo (například navlhlé dřevo), nebo jste maso před uzením dostatečně neosušili, nebo vaše udírna nedisponuje dostačujícím odtahem kouře.
Grilujeme: Nejčastější chyby při grilování aneb jak správně grilovat?

Jaké maso vybrat a jak jej připravit na uzení?
Jaké maso je na uzení nejlepší?
Upřímně, na druhu masa zas až tolik nezáleží. Udit se dá víceméně cokoliv. Hlavní je, aby bylo vaše maso kvalitní a čerstvé!
Mnohem snazší otázka by zněla takto: „Jaké maso je u nás na uzení tím nejoblíbenějším?“ Odpověď na tuto otázku si asi dokážete tipnout všichni, je to samozřejmě vepřové. A z vepřového je konkrétně nejpopulárnější bůček. Své místo si v udírnách ale vydobyla také panenka, krkovice a hřbetní špek.
Co ale další typy mas? I ty chutnají uzené velice dobře. Udí se například celá kuřata, případně jen kuřecí stehýnka. A opomenout nemůžeme ani hovězí – to se u nás udí sice jen málokdy – jeho příprava je totiž složitější – ale možné to je. To stejné můžeme říct i o telecím, jehněčím a nakonec i o zvěřině.
A myslete i na to, že vedle tradičních „flákot“ můžete do udírny zavěsit i ryby (typicky třeba kapra, makrelu nebo lososa) a dokonce i sýry a tofu!

Příprava masa na uzení a vaření před uzením
Výběrem masa jeho příprava nekončí. Předtím, než jej hodíte do udírny, bude potřeba maso naložit, a to jedním ze dvou (respektive tří) způsobů.
- První možností je suché nakládání masa. Maso umyjte, pečlivě osušte a obalte „nasucho“ v soli (případně v dalším koření a v bylinkách). Nakonec pak utněte jeho přístup ke vzduchu – k čemuž vám zpravidla postačí potravinová fólie, ideálně ve spojení s vakuovačkou – a uložte ho do lednice. Doba tohoto naložení se bude odvíjet od druhu masa, od množství tuku v něm, ale i od toho, jakým způsobem jej budete pak udit.
- Druhá možnost je solné lákování neboli mokré nasolení. Sůl se v tomto případě ředí převařenou vodou, a to většinou v poměru 8 ku 100 (výsledkem je proto 8% lák). Lák se často doplňuje podle chuti o všelijaká koření a o bylinky – například o jalovec, rozmarýn, bobkový list atd. Maso je před vložením do láku potřeba vychladit na přibližně 4 °C a v láku musí být poté ponořené opravdu celé. Doba naložení bude i zde závislá na druhu masa a pak i na použité soli. Často se totiž používá i trochu kontroverzní rychlosůl (známá i jako řeznická sůl), která dokáže dobu marinování skrouhnout i na polovinu.
- Nakonec je tu možnost třetí, i když ono se vlastně nejedná o nic jiného, než o jednu z variant lákování. Lák lze do masa dostat pomocí marinovací jehly. Ta slouží k urychlení naložení a používá se hlavně u masa s kostí. U kosti se maso totiž kazí rychleji než normálně a vpravení marinády přímo k ní by tomu mělo zabránit.
Maso jste naložili a lák začal po určité době zapáchat? Maso z něj vyjměte, omyjte jej a zalijte novým lákem. Pokud by se situace opakovala, masa se raději zbavte a začněte nanovo.
Dobře naložené maso je na dotyk měkké a barevně je hezky souměrně růžové. Předtím, než ho začnete udit, jej nezapomeňte omýt od soli a hlavně pořádně osušit! Můžete ho dát na chvíli také předvařit, ale nutné to není (vyplatí se to například u masa s kuřecího s kůží, jinak by kůže mohla slušně ztvrdnout).
Více se o nakládání masa dozvíte v našem článku Jak správně naložit maso na uzení?


Při jaké teplotě maso udit?
I u uzení se rozlišují dvě, respektive tři cesty:
- Uzení studeným kouřem při teplotě do 30 °C trvá déle – s přestávkami i několik týdnů. Výsledné maso pak ale také vydrží delší dobu. Maso při procesu ztrácí až 30 % své hmotnosti, takže se vlastně suší. Pro tvorbu studeného kouře bude vaše udírna potřebovat generátor studeného kouře a tento typ uzení bychom doporučili spíše zkušenějším udičům.
- Uzení teplým kouřem s teplotou kolem 60 až 75 °C je mnohem rozšířenější a také snazší technikou. Celý proces trvá kratší dobu a jelikož při něm maso vlastně tepelně upravujete, máte víceméně jistotu, že se zbavíte všech bakterií. Maso vyuzené teplým kouřem vydrží běžně uskladněné přibližně jeden až dva týdny.
- Poslední variantou je horké uzení při teplotě mezi 75 až 100 °C. To se používá hlavně pro začervenání a zabarvení masa ke konci uzení – například v posledních 30 minutách. I tato metoda je určená hlavně ostříleným udičům.
Nakonec poznámka pro ty z vás, kteří doma udírnu, nebo gril s udírnou (zatím) nemají: udit můžete i bez nich! Stačí vám k tomu tekutý kouř.

Jaké dřevo je na uzení to nejlepší a nejvhodnější?
Při uzení je dobré nepřemýšlet o dřevě jenom jako o palivu, ale jako o něčem, co může výrazně zlepšit, nebo naopak zhoršit chuť uzeného pokrmu. Dřevo může ovlivnit to, jaké má maso aroma a dokonce působí i na jeho barvu!
To, zda budete topit kusovým dřevem, nebo jestli se obrátíte na štěpky, pelety, nebo piliny bude záviset na druhu vaší udírny. Pokud bychom se ale měli bavit o dřevu klasickém – tedy kusovém – tak takové dřevo by mělo být především tvrdé, suché a čisté. Nemělo by na něm být žádné listí a ani žádná kůra a rozhodně by se na něm neměla objevovat plíseň, prach, nebo nedejbože zbytky olejů, laků, barev a jiné chemie.
Který typ dřeva je pro uzení nejlepší? U nás se nejčastěji používá buk, dub, olše a pak ovocné stromy – například jabloň, třešeň a švestka. Čemu se rozhodně vyhněte, jsou jehličnany.
Dřeva je možné libovolně kombinovat, doplňovat o koření a v obchodech narazíte i na již „ochucené“ brikety.
Jak dlouho udit maso?
Bohužel neexistují žádná jednoduchá jednotná pravidla, která by vám pověděla, jak dlouho máte co udit. Dobu uzení budete muset přizpůsobit druhu masa, jeho velikosti, množství tuku v něm a samozřejmě i teplotě uzení. Bez teploměru se prostě neobejdete. A ideálně byste měli používat nejen teploměr měřící teplotu uvnitř udírny, ale hlavně i teploměr na maso, abyste se dozvěděli, kdy je maso uvnitř hotové, tedy kdy je bezpečné ho konzumovat.
Začátečníky bude zajímat hlavně doba uzení teplým kouřem s teplotou kolem 70 °C, a proto se zaměříme právě na ni a dáme vám nějaké čistě orientační hodnoty.
- Například domácí syrové klobásy by měly v udírně strávit při této teplotě přibližně 5 až 6 hodin.
- 1 kilogram krkovice nějakých 6 až 7 hodin.
- 1 kilogram bůčku by se měl udit při nějakých 80 °C, a to asi 8 hodin.
- Středně velká ryba? 2 až 3 hodiny.
- Plánujete se pustit do uzení sýra? Teplotu snižte na nějakých 30 °C a počítejte s tím, že je bude udit přibližně 3 hodiny.
Mohlo by vás zajímat

Top recepty na nejlepší domácí vánoční cukroví. Které druhy kdy začít péct a jak je skladovat?

Zdravý jídelníček na zimu

Co s dýní kromě vydlabávání? Polévka, koláč, marmeláda, dekorace a další tipy

5 receptů na nejlepší medové perníčky: měkké, zdravé, žitné i špaldové

Nejlepší recepty na nepečené cukroví: šuhajdy, kokosové i ořechové kuličky a další

Nejlepší recepty na vanilkové rohlíčky: tradiční i bez ořechů či lepku, dia i veganské

Přivoňte si ke svému bylinkovému království

Top recepty na nejlepší linecké cukroví: bezlepkové, kakaové i stříkané

Top recepty na nejlepší vosí hnízda: bílá, ořechová, bez vajec i s vaječným likérem

Zpracování ovoce a zeleniny: zavařování, sušení, fermentování i odšťavňování

Grilovaná cuketa: Jednoduchý recept na zdravou pochoutku

Grilovaná zelenina: Co musíte vědět a 5 jednoduchých receptů

Grilované kuře: Recepty na kuřecí stehna, křídla, steaky a na marinádu

Grilování: Co vše se dá spolu s masem ugrilovat aneb tipy na ty nejlepší recepty na gril

Grilovaný hermelín: Recept na letní lahůdku rozpouštějící se na jazyku

Hovězí steak na grilu? S naším receptem úplná brnkačka!

Nejlepší hamburger na grilu: Recept na bulku a příprava masa

Grilování vepřového masa: Kotleta, kýta, krkovice a mnoho dalšího

Recepty na ty nejlepší špízy na grilu, včetně marinád

10 tipů pro správné skladování potravin v lednici

Domácí marináda na grilování: 10 nejlepších receptů

Jak uvařit rýži

Proč je vepřová panenka na grilu tak oblíbená?

Recept jak správně naložit maso na uzení?

Recept na lososa na grilu: Jak grilovat ryby?

Recept na pečené brambory na grilu

4 tipy, jak si užít vinobraní i doma

6 tipů, jak uvařit kroupy a top recepty z krup

Cappuccino vs. Latte: V čem se liší a co mají společné?

Druhy kávy a jejich příprava

Heureka grilovací kuchařka: Top 10 nej grilovacích receptů od vás

Jak dlouho vařit vejce a další tajné tipy

Jak se vybavit na piknik?

Jak správně grilovat chutně a zdravě (podle typu grilu)?

Jak uvařit brambory? Tipy, jak dlouho je vařit, jak na skladování brambor a další rady

Jak uvařit kroupy, kukuřici, pohanku a další přílohy

Jaké halloweenské jídlo připravit? Inspirujte se 15+ recepty na jednohubky, muffiny a jiné občerstvení

Káva a její správné skladování

Ledová káva – recepty na doma

Nejlepší grily pro rok 2023 (plynové, elektrické, na uhlí)

Ovládněte umění grilování s Lubošem „Lubinou“ Novotným
