Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak zamrazit houby: Jak je nejlépe připravit a jak dlouho vydrží?
Hledáte způsob, jak prodloužit životnost nasbíraných hub a přitom zachovat jejich chuť a texturu? Mražení je tou správnou cestou! S naším návodem se krok za krokem naučíte, jak správně zamrazit houby - jak na jejich přípravu, tepelnou úpravu i jak dlouho vám v mrazáku vydrží.
Před zmrazením houby duste či vařte (recept)
Do mrazáku se hodí téměř všechny druhy - hřiby, klouzci, muchomůrka růžovka, hlívy, lišky, smrže, ryzce a žampiony.
Jak na to?
- Houby očistěte - tento krok by měl probíhat ideálně už v lese.
- Nakrájejte na menší kousky, drobnější druhy ale můžete nechat vcelku.
- Poduste je či povařte a nechte zchladnout.
- Rozdělte na jednotlivé porce a ty vložte do krabiček, uzavíratelných sáčků vhodných do mrazáku nebo do formiček na led. Při použití sáčků je doporučujeme po naplnění stlačit, vypustit z nich přebytečný vzduch a pak pořádně uzavřít. Následně je uhlaďte tak, aby byly co nejplacatější - nezaberou tolik místa, snáz se skladují a promrznou rovnoměrněji. Houby z formiček na led můžete po zmrazení vysypat do sáčku, čímž si také vytvoříte dávky.
- Pokud chcete zamrazit větší nebo celé kousky hub, třeba lišky, doporučujeme je před uložením do nádoby zmrazit jednotlivě např. na plechu s pečicím papírem. Až po jejich úplném ztuhnutí je uložte do sáčku nebo krabičky.
- Porce označte druhem houby a datem uskladnění.
Tip: Tzv. praváky neboli bělohřiby (např. hřib smrkový či dubový) raději usušte. Tak si uchovají to nejsilnější aroma.
Postup dušení
Do hrnce vlijte lžíci oleje a na něm orestujte najemno nakrájenou cibuli. Vsypte očištěné a pokrájené houby a na nižší teplotu pod pokličkou duste cca 5 minut. Občas promíchejte, aby se houby nepřichytily ke dnu. Pokud by se voda mezitím odpařila, lehce je podlijte. Před vložením do mrazáku nechte houby zchladnout.
Postup vaření/blanšírování ve vodě a v páře
V hrnci zahřejte vodu do bodu varu a vsypte do ní čisté a krájené houby. Pro snazší manipulaci je můžete povařit rovnou v cedníku. Po zhruba 5 minutách je vyjměte a nechte okapat. Před zmrazením nechte houby vychladnout.
Hřiby a jiné houby lze také připravit v páře a to tak, že čisté pokrájené kousky vložíte do parního hrnce nebo na napařovací vějíř. Vařte 5-10 minut, až houby změknou. I po této přípravě je nechte vychladnout.
Mražení syrových hub
I když je to možné a nejspíš to mnozí z vás roky praktikovali, výrazně to nedoporučujeme. V houbách se totiž přirozeně vyskytují enzymy, které je rozkládají, a tím se uvolňují škodlivé mykotoxiny mající negativní vliv mj. na slinivku. Zastavení působení enzymů a rozkladu probíhá až kolem -20 °C, což je teplota, na kterou se houby dostanou po několika hodinách pobytu v mrazáku. Mezitím tak stále dochází k vytváření mykotoxinů, které byste spolu s pokrmem později snědli.
Kromě tohoto zásadního faktoru se vzhledem k vysokému obsahu vody mění také textura, chuť a celková kvalita hub mražených zasyrova. Vzniklé ledové krystalky zapříčiňují kašovitost a změny v chuti.
Proto je lepší čerstvé houby spotřebovat hned, usušit nebo tepelně upravit a až poté zamrazit.
Jak dlouho vydrží?
Abyste si užili co nejvyšší kvalitu a nejlepší chuť, měli byste je spotřebovat do 6 měsíců. Odborníci je doporučují zkonzumovat do 3-6 měsíců. Nejdéle je skladujte po dobu 1 roku. Sice by u nich poté nemělo dojít k výraznému znehodnocení, ale stejně jako jiné mražené potraviny se kvalita časem horší a během jednoho roku si určitě nasbíráte čerstvou úrodu.
Jednou rozmrazené houby už znovu nezamrazujte. Uškodili byste jejich kvalitě a chuti. Proto je důležité si je předem správně naporcovat a pro každý pokrm vytáhnout jen tolik, kolik zrovna potřebujete. Skladujete-li je naplacato v sáčcích, můžete si jednotlivé kousky postupně odlamovat. Stejnou službu udělá i zamrazení ve formách na led a následné přesypání do uzavíratelného sáčku.
Využití
Mražené krájené i celé kousky můžete využít stejně jako čerstvé houby.
Použijte je do:
- Polévek,
- dušených pokrmů,
- slaných koláčů a quichů,
- omelet a jako náplň do palačinek,
- rizot a těstovin,
- smažených pokrmů,
- dipů, omáček a pomazánek,
- na pizzu.
Houby, které jste už jednou rozmrazili, už znovu nezmrazujte. Pokud vyndanou porci nevyužijete, zkuste ji zavařit, naložit nebo usušit.
Co s houbami přešlými mrazem?
Sbírat v lese a následně jíst přemrzlé plodnice se velmi nedoporučuje. Mráz a při něm vznikající ledové krystalky totiž narušují jejich buňky, což způsobuje rozkladné procesy. Při nich tak bují také bakterie, plísně a další toxiny. Houby by sice neměly být vysloveně jedovaté, ale jejich konzumace by vám mohla způsobit nepříjemné zdravotní obtíže od pocitu těžkého žaludku až po zvracení a průjem.
Jak takový kousek poznat? Houba je měkká a vodnatá, nahnívá a mění se také její chuť a vůně. Tyto tak raději nechte v lese.