Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Zapleťte se do pletení
Na pletení se vrhnete, až nebudete v důchodu vědět co s volným časem? Začněte už teď a pochlubte se vlastnoručně vyrobeným šatníkem! Pletené šaty, svetry, šály ani čepice z módy jen tak nevyjdou a jejich domácí výroba je v kurzu. Začtěte se do našeho článku a zjistíte, že to není tak složité, jak by se mohlo zdát.
Jehlice na pletení - typy, velikosti a materiály
Jehlice nebudete potřebovat jen v případě, chcete-li se vrhnout na ruční pletení populárních huňatých dek, přehozů a šál. Jinak se při pletení bez jehlic neobejdete. Na první dobrou se může zdát, že je výběr jehlic jednoduchý a pro začátek určitě i je - jednoduše zajdete do galanterie, nějaké tam vyberete a je hotovo. Pokud to ale s pletením myslíte vážně, dejte si s výběrem jehlic záležet. Nevhodný a neklouzavý materiál, špatná velikost nebo příliš dlouhé/krátké lanko jehlic kruhových a výměnných vám delší pletení mohou pěkně znepříjemnit.
Jehlice se prodávají v různých variantách, materiálech i typech přizpůsobených jejich použití nebo lepší ergonomii při pletení. Můžete si je koupit na zkoušku po jednom páru, nebo rovnou v sadě, se kterou budete mít všechny potřebné velikosti po ruce.
Druhy jehlic
- Rovné - nejklasičtější jehlice na pletení tam a zpět (z líce hladce, z rubu obrace). Využijete je na deku, šálu, ponožky a na pletení svetru po jednotlivých dílech. Na konci jehlice by neměla chybět zábrana bránící sklouznutí příze.
- Kruhové pevné - díky lanku spojujícím jehlice jsou určené pro pletení do kruhu bez nutnosti otáčení práce (hladce kolem dokola řadu po řadě). Jsou výborné na pletení ponožek, čepic, šál i svetrů v jednom kuse. Mají různé délky lanek k pletení různě velkých výrobků (40 cm, 60 cm, 80 cm atd.). Důležité je, aby měly hladký přechod lanka do jehlice a netahaly vám přízi. Také je dobré ověřit měkkost a pružnost lanka, aby se vám s ním dobře pracovalo.
- Kruhové výměnné - využití a funkčnost jsou stejné jako u pevných kruhových jehlic. Zde si však můžete plně přizpůsobit délku lanka a sílu jehlice a klidně to v průběhu pletení „přešroubovat“ bez nutnosti přeplétání nebo dokupování dalších větších jehlic. I zde platí nutnost hladkého přechodu jehlice v lanko a určitě také oceníte systém, díky kterému se lanko v jehlici protáčí, takže se vám nebude při pletení kroutit.
Tip: U většiny kruhových jehlic se jejich délka uvádí včetně jehlic, tzn. od špičky jedné jehlice přes celé lanko k druhé špičce jehlice. Samotné lanko tak je kratší o délku jehlic.
Velikosti jehlic a jejich využití
Jedním z nejdůležitějších parametrů je velikost čili tloušťka jehlic udávaná v číslech odpovídajících jejich průměru. Síla jehlice by měla sedět s doporučením výrobce příze, kterou chcete plést. Vždy je však vhodné udělat si testovací vzorek a podívat se, jak se vám upletený kousek líbí, ideálně jej i vyprat a pak případně zvolit jinou velikost jehlic.
Špatně zvolená velikost jehlic může mít za následek přílišné roztažení hotového díla tak, že ho budete muset rozpárat a přeplést.
Menší jehlice s průměrem kolem 2-3 mm využijete především na pletení jemnějších ponožek, hodí se však i na svetříky a dětské oblečení s malými oky.
Velikost 5-7 umožní rychlejší pletení větších kusů oblečení s viditelnějšími oky. Práce s nimi rychleji přibývá a velikost jehlic je příjemná do ruky.
Velikosti kolem 9 mm a více slouží k pletení hrubých svetrů, dek, přehozů se znatelnými oky. Jsou skvělé na silné příze nebo na výrobky, kde chcete mít viditelná oka, a práce s nimi rychle přibývá.
Tip: Velikost jehlic se uvádí v mm a zpravidla bývá uvedena i přímo na jehlicích. Pokud tomu tak není, nebo jste si označení ošoupali, můžete si koupit speciální pravítko s otvory značící jednotlivé velikosti.
Materiál jehlic
Kovové jehlice z hliníku, poniklované mosazi nebo nerezu mají výbornou odolnost, jsou dostupné a vcelku příjemné do ruky. Mohou být tvrdé na delší držení, studit a cinkat, a proto si je předem osahejte.
Dřevěné jehlice bývají vyrobené z bambusu, břízy, santalu a dalších dřev. Jsou příjemné do ruky, nestudí, necinkají a mají obstojnou výdrž. Povrch jehlic by měl být dobře opracován, aby po nich příze příjemně klouzala.
Plastové jehlice seženete hlavně ve větších průměrech. Jsou příjemné do ruky, lehké a při pletení necinkají. Dejte si pozor na hladkost spojů a povrchu jehlic, kde by výrobou mohly vzniknout spoje tahající přízi.
Speciální druhy jehlic
Alternativou klasických kulatých jehlic jsou jehlice čtvercové (s čtvercovým průřezem), které mají vylepšenou ergonomii. Tak vám mohou mnohem lépe sednout do ruky a usnadnit delší pletení. Specifický tvar by měl také znemožňovat přílišné utahování ok, což může pomoct těm, kteří přízi rádi tahají nebo jim dělá problém udržet při pletení stejnou velikost ok.
Ponožkové jehlice využijete na pletení ponožek či podkolenek. Jsou krátké s oboustrannou špičkou, což umožní pohodlné pletení malých kousků oblečení s přeplétáním kolem dokola bez potřeby krátkých kruhových jehlic. K upletení jedné ponožky budete potřebovat několik kusů, proto se prodávají v sadách.
Pomocné jehlice slouží k odkládání ok např. při pletení copánků nebo vyplétání podobných vzorů. Mohou mít podobu klasických jehlic s ohybem uprostřed, drážky po celé délce nebo vypadat jako velký zavírací špendlík.
Příze neboli vlny na pletení
Přízím na pletení se také říká „vlna“ nebo „vlna na pletení“, což však není zcela přesné. Vlna je zkrátka vlna - přírodní materiál vyráběný ze srsti zvířat. Pletací příze seženete v nespočtu variant dle síly, barev i materiálu. Tenké vlněné příze jsou skvělé na teplé ponožky, silnější směsové příze využijete na svetry a mohutné příze pro ruční pletení se hodí k pletení dek či sedacích pufů bez jehlic.
Příze mohou mít kromě materiálu a síly také různé textury. Některé jsou hladké, u jiných jsou jasně vidět splétaná oka nebo kousky jiných barev (např. tweed) a najdete i příze s očky (bouclé), chloupky (mink) a vlákny (mohér). Příze s očky či vlákny mohou být těžší na pletení, jelikož v projektu nemusí být vidět upletená oka. S tím vám pomůže pletení na větších jehlicích nebo připletení hladké příze.
Na obalu příze najdete:
- Značku, název příze a materiál;
- doporučenou velikost jehlic či háčků;
- kolik ok a řad je třeba k upletení vzorku 10 × 10 cm;
- jak přízi udržovat, zda ji můžete prát a žehlit;
- kolik váží;
- kolik metrů příze můžete očekávat.
Tip: Některá vlákna jsou mnohem lehčí než jiná, proto se neřiďte vysokou vahou a nečekejte, že s těžkou přízí toho automaticky upletete mnohem víc. Například u mohéru není výjimkou 25g klubko se 100-125 m návinu, což může odpovídat cca 100 g žinylkové příze a necelým 100 g příze bavlněné.
Materiály přízí
Příze se dělí na přírodní a umělé, jejichž využití lze zpravidla zaměňovat. Počítejte však s tím, že jednotlivé materiály mají odlišné vlastnosti, což znamená jinou údržbu, výdrž materiálu i samotnou práci s ním. Pokud máte doma alergiky, přihlédněte i k tomu, neboť některé materiály jim nemusí sedět. To samé pak platí i u dětí, které mají citlivou pokožku, a tak je vhodné vybírat z přízí specificky vhodných pro děti. Často se setkáte s přízemi obsahujícími různé materiály, které navzájem vyvažují jednotlivé vlastnosti. Takový mix si však můžete vytvořit i sami, když zkombinujete třeba vlněnou přízi s mohérovou, čímž získáte hřejivý hutnější výtvor s jemným chloupkem.
Například akryl, neboli umělá vlna, je na omak velmi příjemný, dobře se s ním pracuje a také bývá cenově dostupnější než přírodní vlna. Může však tvořit žmolky, vytahovat se, nemá dlouhou životnost a také může být hořlavý.
Vlna vyniká termoregulačními schopnostmi, seženete ji i v superwash variantě (lze prát v pračce na program Vlna) a jde o velmi oblíbenou a hřejivou přírodní přízi. Citlivé jedince však mohou některé druhy škrábat, při praní v pračce riskujete její sražení a vlněné výrobky je potřeba sušit rozložené naplocho, aby se nedeformovaly.
Bavlna je oblíbeným přírodním materiálem, dá se snadno prát (může se však srazit) a je příjemná na kůži. Má specifický vzhled, kdy vidíte jednotlivé nitky, není tak hřejivá jako třeba vlna, dost saje vodu a finální úplet může být tužší.
Myslete na to, že některé materiály je nutné prát pouze ručně, nebo je raději poslat do čistírny. Například mix mohéru a hedvábí, se kterým vytvoříte lehoučký pletený svetr s většími oky, je na údržbu velmi choulostivý. Zpravidla však u každé příze najdete doporučení výrobce obsahující možnosti praní, teplotu vody atd.
Základní dělení:
- Přírodní příze - bavlna, vlna, mohér, kašmír, merino, alpaka, hedvábí, bambus, angora.
- Umělé příze - akryl, polyester, polyamid, nylon.
- Mohér je vlna ze srsti angorských koz. Neplstnatí, nemačká se, nevytahuje a skvěle hřeje.
- Merino je jemná vlna z ovcí Merino. Nemělo by kousat, pohlcuje pachy, je antibakteriální a dobře reguluje teplotu.
- Kašmír se vyrábí z vlny kašmírských koz. Má vyšší hřejivost než vlna, je samočisticí, drží tvar a je velmi příjemný na těle.
- Hedvábí pochází z výměšků housenky bource morušového. Je antibakteriální, nedrží pachy a není nutné jej prát po každém nošení.
- Alpaka je vlna lam alpak, jejichž srst je hypoalergenní a neobsahuje lanolin. Neměla by škrábat, je lehoučká a skvěle izoluje teplo.
- Bavlna pochází z vláken rostliny jménem bavlník. Má dlouhou výdrž a jednoduchou údržbu, je příjemná na kůži a chladí.
Síla příze
U pletacích přízí se často setkáte s anglickým dělením podle síly příze a dělením do skupin. To značí, jak je příze tlustá a z kolika vrstev se skládá. Od toho se bude odvíjet její použití (dětské oblečení, ponožky, čepice, šály) a také potřebná velikost jehlic. Nejsilnějšími jsou příze na ruční pletení, které se pletou v ruce bez jehlic.
- Lace - skupina: A; velikost jehlic: 1,5-2,5;
- Super Fine, Sock, Fingering, Baby - skupina: A; velikost jehlic: 2-3;
- Fine, Sport, Baby - skupina: A; velikost jehlic: 3-4;
- Light, DK (Double Knit), Light Worsted - skupina: B; velikost jehlic: 4-4,5;
- Worsted, Aran - skupina: C; velikost jehlic: 4,5-5,5;
- Bulky, Chunky - skupina: D; velikost jehlic: 5,5-8;
- Super Bulky, Super Chunky - skupina: E; velikost jehlic: 8 a více;
- Jumbo - skup. F; velikost jehlic: 12,75 a více.
Tip: Přes doporučenou velikost jehlic si vždy udělejte vzorek a zkuste si na uvedených jehlicích uplést vzorek 10 × 10 cm. Dle výsledku můžete případně zvolit větší či menší jehlice.
Další potřeby k pletení
Pletací jehlice a příze jsou nutný základ, je však hned několik doplňků, které vám práci při pletení značně ulehčí. Abyste měli přehled, kolik ok je ještě třeba uplést, kde začíná řada a kde budete rozplétat na raglánový rukáv, nakupte si dostatek značkovačů neboli markerů. Ty mohou mít podobu spirálky, plastových zavíracích špendlíků nebo třeba holubiček na šňůrkách. Značkovač by neměl při pletení překážet, měl by hezky držet v přízi a zároveň se dát snadno vyndat a také by se měl vejít i na silnější příze a jehlice (pokud je budete používat) - proto by se vám mohlo hodit více různých druhů.
Počítač řad vám jasně ukáže, zda už máte „odpleteno“. S krejčovským metrem ještě přeměříte hotovou práci nebo třeba již koupený svetr, podle kterého budete plést svůj nový kousek. Nůžkami odstřihnete konec příze a díky gobelínové jehle (tapestry needle) jej zapošijete do upleteného díla tak, aby se vám práce nerozpletla.
Chcete si dát od pletení velkého svetru chvíli pauzu nebo potřebujete vyměnitelné jehlice na něco jiného? Použijte zarážky či koncovky na jehlice (stoppery) vypadající jako kužely, srdíčka nebo třeba tulipány, díky kterým vám oka z jehlic jen tak neutečou. S utečeným okem vám pomůže háček k háčkování, se kterým oko naberete a proháčkujete až k jehlicím.
Navíječ příze vytvoří z velkého přadena úhledné klubíčko, o které se postará miska na klubíčka. Tak se vám klubko nebude jen tak povalovat, utíkat ani zamotávat. Pravítkem na pletení s ukazatelem síly jehlic si přeměříte délku práce i velikost jehlic. S kalkulačkou na pletení obsahující měrku jehlic a pravítko si za pomocí vzorku 10 × 10 cm jednoduše změříte, kolik ok musíte uplést na potřebnou velikost.
Šablona na ponožky pomůže nejen s jejich nafocením, ale i k tzv. blokování práce pro zafixování požadovaného tvaru. Ke stejnému účelu pak slouží i podložky s vypínacími špendlíky, díky kterým vytvarujete a vyblokujete svetr přesně tak, jaký ho chcete mít.
Bambulkovač je skvělou pomůckou k tvorbě bambulek na kulichy či deky. Hodit se vám bude také na velikonoční a vánoční tvoření, kdy z bambulek můžete vyrábět sněhuláky a kuřátka. A tašku nebo košík si zamilujete ve chvíli, kdy si chcete vzít rozdělané dílo s sebou na cesty nebo jen pletení nechcete nechat povalovat po celém bytě.
8 tipů, jak začít s pletením a další rady
- Nemáte s pletením žádné zkušenosti? Povolejte video návod nebo zkušenějšího rodinného příslušníka, aby vám ukázal, jak na to.
- Začněte s většími jehlicemi a silnější přízí. Budou vám lépe sedět do ruky, lépe se s nimi pracuje a pletení rychle přibývá.
- Osahejte si základní jednoduchý patent pletený z líce hladce a z rubu obrace.
- Jako první projekt můžete uplést jednoduchou šálu nebo přehoz.
- Až naberete zkušenosti, zkuste svetr z jednotlivých dílů, kulich nebo ponožky.
- Nebojte se složitějších projektů, testujte nové příze a styly pletení, hledejte další vzory. Pokud vás jeden projekt už tolik nebaví, na chvíli ho odložte a snažte se k němu po čase vrátit.
- Utekla vám oka uprostřed práce? Vezměte háček, jehlu nebo další jehlici a jejich pomocí oka provlékejte odspodu nahoru přes jednotlivé řady, až se propracujete k jehlicím. Tam vzniklé nové oko navlečte a normálně upleťte.
- Hotovou práci dle zvoleného materiálu tzv. blokujte. To znamená vypnutí díla na pevné podložce v požadovaném tvaru a následné fixování teplem či vlhkostí (napařovací žehličkou, napařovačem oděvů). Blokování stabilizuje tvar práce a zajistí i to, že vám bude lépe sedět.
Vzory na pletení a návody
Návody na pletení se vám budou hodit zvlášť v začátcích, kdy se s pletením teprve seznamujete. Ale také vždy, když se pustíte do zcela nového projektu nebo budete zkoušet dosud nevyzkoušený vzor.
Mnoho návodů na pletení najdete online na různých webových stránkách (např. stránky výrobce příze) nebo na YouTube. Díky videu hned vidíte jednotlivé kroky, můžete si to kdykoliv zastavit nebo přetočit a v případě potřeby se k videu vrátíte i třeba za týden. Mnoho tvůrců a pletařů dává své vlastní návody na internet k volnému stažení, za některé je třeba zaplatit nějaký poplatek. Nevýhodou může být v obou případech to, že je spousta návodů a videí v angličtině a samozřejmě potřebujete internet a elektřinu.
Pokud jste milovníky fyzického papíru, mohou vám vyhovovat psané návody a vzory na pletení v knihách a sešitech. Zde je jasným plusem to, že je snadno vytáhnete z knihovny a můžete je vzít třeba na chalupu, kde nemáte internet. Pak můžete plést i na louce bez dostupnosti elektřiny.
Ideálně hledejte vzory na pletení s návodem, kde najdete nejen požadovaný vzor, ale je k němu uvedený i jasný a podrobný návod. Třeba s popisem potřebné velikosti jehlic, síly příze a jejího množství, počtu nahozených ok a pletených řad např. na dámský svetr velikosti M. Pak nemusíte nic složitě dohledávat, počítat a odhadovat.
Nejoblíbenější vzory na pletení
- Lícový žerzej (Stockinette Stitch) neboli jednoduchý patent - plete se z lícové strany hladce, z rubové strany obrace a jde o nejčastější a nejjednodušší styl pletení.
- Pružný vzor (ribbing) - střídají se oka hladce a obrace (hladká oka plést hladce, obrace oka plést obrace z rubu i líce), čímž vznikne pružný lem např. na konce rukávů.
- Vroubkovaný vzor (Garter Stitch) - lícová i rubová strana se pletou hladce, čímž vznikne efektní pruhovaný vzor.
- Chytový vzor (Brioche) - technika nahazování, snímání a splétání ok, která vytvoří patent podobný pružnému vzoru.
- Perličkový/hráškový vzor (Moss Stitch) - hladká oka se pletou obrace, oka obrace se pletou hladce.
- Rýžový vzor - v 1. řadě se střídají oka hladce a obrace, v 2. řadě se pletou hladká oka hladce a oka obrace se pletou obrace. Ve 3. řadě se pak hladká oka pletou obrace, oka obrace se pletou hladce a ve 4. řadě se opět hladká oka pletou hladce a obrace oka se pletou obrace.
- Copánky - oblíbený vzor na čepice i svetry, kdy odebráním potřebného počtu ok a jejich pozdějším upletením vznikne přeložený vzhled, který tvoří copánky.
- Dále můžete plést očkový vzor, uzlíkový nebo bublinkový vzor, pavoučkový vzor, ažurový vzor a další.
- Oko/St - jedno oko/stitch;
- H/K - hladce/knit (může vypadat jako K2 = knit 2/uplést 2 oka hladce);
- Obr/P - obrace/purl;
- Nah/YO - nahození příze/yarn-over;
- CO (cast-on) - počet ok, které je třeba na jehlice nahodit k upletení dílu;
- Zn/M - značkovač/marker k označení počtu ok;
- PM a SM (place marker, slip marker) - přidání a sejmutí značkovače;
- Sej/Sl- sejmutí oka/slip;
- Inc (increase) - přidání oka;
- Dec (decrease) - ubrání čili ujímání oka;
- KFB (knit front and back) - rozpletení jednoho oka ve dvě nejprve za přední nit a pak za zadní nit;
- PH1P/M1R - přidat jedno hladké oko vpravo/make1right (hodí se např. na raglánové rukávy);
- PH1L/M1L - přidat jedno hladké oko vlevo/make1left (hodí se např. na raglánové rukávy);
- K2TOG - knit 2 together neboli splést 2 oka hladce dohromady;
- P2TOG - purl 2 together neboli splést 2 oka obrace dohromady;
- BO (bind off) - zakončení a uzavření lemu;
- Gauge - zkušební vzorek k posouzení vhodnosti jehlic;
- Yarn - příze;
- Skein nebo hank - jedno klubko či přadeno příze.
-
- 292 Kč – 399 Kč
- Knihy v 38 obchodech
-
- 127 Kč – 199 Kč
- Knihy v 26 obchodech
-
- 267 Kč – 329 Kč
- Knihy v 22 obchodech
Co uplést a s čím začít?
1. Pletená čelenka
Skvělý projekt z pletení pro začátečníky s využitím silnější příze a větších jehlic. Ať už si vyberete lehčí čelenku na normální nošení, nebo zimní variantu, upletete ji za pár hodin i s minimálními zkušenostmi. Oblíbené jsou pletené a háčkované čelenky ze žinylky. Pokud se však rozhodnete pro jiný materiál, vybírejte měkkou přízi a čelenku moc neutahujte, ať není příliš pevná a nebolí vás z ní hlava.
2. Pletená šála
Na rovných jehlicích šálu zkrátka pleťte tak dlouho, až vám bude pohodlně sedět kolem krku. Nebo ji na koncích sešijte a vytvořte si tunelovou šálu. Také šálu můžete plést na kruhových jehlicích, a tak mít práci o chlup jednodušší. Na zimu zvolte teplé příze s obsahem vlny a upleťte si huňatý kousek ozdobený střapci. Na léto se bude hodit tenčí příze, ze které můžete uplést lehký šál, trojcípý pletený šátek nebo ozdobnou šálku s mašličkou.
3. Pletená čepice
Zabere více času než čelenka, ale stále jde o projekt vhodný i pro začátečníky. Můžete začít pletením čepice naplocho tzn. střídavě z líce a z rubu a poté celý projekt po straně sešít. Další možností je pletení čepice na kruhových jehlicích kolem dokola, takže ji nakonec nemusíte po délce sešívat. Na závěr nahoře čepici stáhnete, přidáte bambuli a je hotovo.
Na kulichy jsou skvělé příze s obsahem merino vlny, která je měkká, neškrábe a hezky hřeje. Efektní je i bouclé, třeba s obsahem vlny z alpaky, u kterého je však potřeba počítat s tím, že se vzhledem k textuře příze špatně „čtou“ oka.
4. Pletená deka
S dekou strávíte více času, ovšem její pletení není nijak těžké. Chcete-li si to maximálně ulehčit, kupte velmi silnou přízi a upleťte ji na rukách bez jehlic, což mimo jiné uplatníte i třeba na hutný pletený puf. Při pletení na jehlicích pak myslete na to, aby byly dostatečně dlouhé - dá se říct, že bez kruhových jehlic s extra dlouhým lankem se zde neobejdete (pokud nepletete dětskou deku nebo deku pro pejska). Na deky, obzvlášť ty dětské, jsou skvělé hebké žinylkové příze v pastelových barvách. K pletení deky však dobře využijete i zbytky přízí z jiných projektů.
5. Pletená vesta
Pokud se ještě na celý svetr necítíte, zkuste uplést jeho variantu bez rukávů. Vesty jsou velmi populární, hodí se do chladnějších jarních či letních dní přímo na tělo, ale i na zimu přes rolák či košili. Materiál přizpůsobte tomu, v jakém ročním období budete vestu nosit a zda se bude dotýkat kůže. Vestu lze plést zvlášť přední a zadní díl s pozdějším sešitím i v jednom kuse. Pro profesionálnější výsledek se vám bude hodit umět přidávat a ubírat oka, abyste si hezky vytvarovali otvory pro ruce i průkrčník.
6. Pletený svetr
Na začátek zkuste svetr pletený z jednotlivých dílů, které po upletení sešijete dohromady. Ten můžete plést na kruhových i rovných jehlicích. Výborný je také kratší pletený kardigan (s knoflíky i bez) nebo s páskem. Pokročilejší pletaři se vyřádí na odshora pleteném svetru s raglánovými rukávy zhotoveném v jednom kuse na kruhových jehlicích. Je to pro vás brnkačka? Vrhněte se na svetr s vyplétaným vzorem nebo z několika barev.
Z tenčích přízí s obsahem bavlny, viskózy, hedvábí a lnu vyrobíte letní a jarní svetříky. Na zimní svetry se hodí klasická vlna, merino, alpaka nebo mohér, které vás skvěle zahřejí. Obtížnost si lehce upravíte tím, jaký svetr se rozhodnete plést, stylem pletení i velikostí jehlic a silou příze.
7. Pletené ponožky
Na ponožky budete, např. oproti čelenkám a čepicím, potřebovat více trpělivosti i zkušeností. Také zde si však obtížnost můžete upravit tím, zda budete ponožky plést zvlášť horní a spodní díl a ty poté sešijete, ponožkovými jehlicemi kolem dokola nebo na kruhových jehlicích obě najednou. Aby vám déle vydržely a dobře se nosily, poohlédněte se po ponožkových přízích. Ty jsou tenčí, mají dobrou životnost a často u nich najdete úpravu superwash, aby se daly prát v pračce.
8. Pletené šaty
To už je projekt pro skutečné milovnice pletení se znalostí vlastností přízí. Pro ty, kteří umí nejen tvarovat projekt přidáváním a ubíráním ok a další složitější techniky, ale také mají dost času a trpělivosti. Stejně jako u svetrů a vest platí, že si můžete vybírat z tenčích chladivějších nebo teplejších přízí, čímž si model přizpůsobíte sezóně. Na výsledek a obtížnost práce bude mít vliv styl pletení, zvolený vzor, typ modelu (bez rukávů, na ramínka, s rolákem a dlouhými rukávy).
Uplést si můžete i výše zmíněný sedací puf, papuče na doma nebo třeba kabelku.
Tip: Nesedly vám jehlice do ruky, a přesto se ruční tvorby nechcete vzdát? Zkuste háčkování, šití nebo macramé. I tam si můžete přizpůsobit obtížnost a objevit nové možnosti výroby originálních kousků.
Pletení z papíru
Toto hobby má s pletením shodný název, postup a pomůcky jsou však zcela odlišné - jde spíše o košíkaření. Jedná se o pletení z papírových ruliček, ke kterému jsou potřeba špejle, vhodný papír, lepidlo a barvy. Za pár korun a pár hodin si vytvoříte třeba krásný košík podobný tomu klasickému proutěnému.
K pletení z papíru se používá tzv. papírový pedig. Ten se vyrábí namotáním jednotlivých listů papíru, letáků či novin na špejle s následným zafixováním lepidlem. Vzniklé ruličky můžete po uschnutí nabarvit třeba na bílo (poslouží i Balakryl). Poté si vyplétáním vyrobíte misky, košíky i koše, úschovné boxy, vánoční a velikonoční dekorace nebo doplňky do domácnosti ve stylu Provence.