Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak se obléct na kolo a co si vzít na cyklodovolenou?
Víte, jak se správně obléct na kolo na jaře, v létě nebo v zimě? Poradíme vám, co byste si měli sbalit na kratší výlet nebo několikadenní cyklodovolenou, abyste to nemuseli v půlce zabalit. Nastavte navigaci, naplňte si lahve a s batohem na zádech zdravě protáhněte své kosti. Před vyjížďkou nezapomeňte zkontrolovat stav svého jízdního kola a nepodceňte přípravu na žádnou nástrahu, která by vás mohla cestou zaskočit.
Jak se obléct na kolo pro maximální pohodlí?
Pro cyklo dobrodružství není špatného počasí, ale špatného oblečení. S funkčním oblečením vyzrajete na horké i chladné dny a s reflexními prvky můžete vyrazit za tmy. Rukavice, brýle, helma a další praktické doplňky vás ochrání před nechtěnou návštěvou lékaře, pokud by došlo během vaší vyjížďky k nehodě. Není dobré jen tak mávnout rukou a vyrazit v prvním oblíbeném triku a kalhotách, které vám skočí do ruky ze skříně. Správně vybrané cyklistické oblečení se postará o to, abyste během svých dobrodružných toulek neprochladli ani se nepřehřáli. Jaké zásady pro volbu oblečení na kolo byste měli dodržovat?
- Cyklistické kalhoty mají integrované vložky, abyste do nich nemuseli nosit spodní prádlo.
- Namažte si intimní partie krémem proti opruzení a odření při sportování. Nemáte nic takového doma? Zkuste se máznout alespoň čistou vazelínou.
- Nenoste bavlněná trička, protože bavlna nasává pot a pak na těle chladí. Upřednostněte před ní oblečení vyrobené z rychleschnoucích funkčních materiálů, které pot skvěle odvádějí pryč od těla a pomáhají s udržením kůže v relativním suchu. Dobrou volbou je i merino vlna, jež vyniká výbornou tepelnou izolací a prodyšností.
- Pokud jste silničář, volte elastické a obepnuté oblečení, které vám zaručí nižší aerodynamický odpor. Cyklisté oblibující adrenalinové a náročnější trasy většinou sahají po volnějším oblečení.
- Nejdůležitější je první vrstva na těle, kterou není radno podcenit. Dále lze na ni vrstvit ostatní kousky oblečení, jako je bunda, vesta, pláštěnka atd. Dobrým tipem jsou i návleky na ruce a nohy, které můžete snadno navléct nebo svléknout při změně počasí.
Jak vybrat cyklistický dres? Jak vybrat cyklistické kalhoty? Jak vybrat cyklistickou bundu a vestu? Jak vybrat cyklistické tretry?
Proč volit speciální oblečení?
Kdo jednou zabrousil do oddělení s cyklistickým oblečením, už se nikdy neohlédl zpět. Pohodlí, měkkost, komprese a ventilace dodávané cyklistickými kraťasy a kalhotami na kolo se nic nevyrovná. Do puntíku promyšlené střihy, ploché švy, protiskluzné aplikace a hlavně vycpávka z pěny či gelu jsou jejich hlavními výhodami. Na vlastní kůži zkuste, zda vám více sednou kratší, delší nebo tříčtvrteční kalhoty, a zda vám budou více vyhovovat modely s kšandami (šráky), nebo bez. Zvlášť oceníte možnost volby mezi dámskými a pánskými modely, které jsou přizpůsobené odlišné stavbě těla, ale i požadovanému komfortu. A skutečně není pravdou, že to na kratší vyjížďky nedává smysl.
Cyklistický dres a bunda na kolo se postarají o horní část těla. Na výletech i cestách do práce oceníte možnost plného nebo částečného rozepnutí zipu. Do zadních kapes dáte nejen energetický gel či menší svačinu, ale i kapesníky, platební a vstupní kartu nebo mobil (tyto kapsy však může nahradit cyklistický batoh). Funkční materiál dresů a bund často doplňuje větru- a voděodolnost, což se vám bude hodit hlavně na podzim a na jaře v období nečekaných přeháněk. Pokud je venku skutečně deštivo a vy zkrátka vyrazit musíte, sbalte si cyklistickou pláštěnku uzpůsobenou jízdě na kole.
Kromě helmy na kolo a cyklistických brýlí, které by již měly být samozřejmostí, si pořiďte také:
- Cyklistické rukavice: bezprstové na letní vyjížďky, prstové do chladnějšího počasí.
- Do zimy se nevydávejte ani bez cyklistické čepice a multifunkčního šátku pro ochranu hlavy pod helmou, krku i části obličeje.
- Na nohy patří sportovní ponožky a cyklistické tretry pro jízdu na horském či silničním kole. Vybírat můžete i z trekingových cyklo bot, které jsou uzpůsobené chůzi, takže se při pěší přestávce na výletě nemusíte přezouvat. Cyklistické tretry se vyrábí v univerzálních a zimních variantách, takže se svého oblíbeného sportu nemusíte vzdávat ani během mrazivých dní - odolnost bot však můžete posílit návleky na tretry.
Jak se obléct na kolo na jaře, v létě a v zimě?
Jaro a podzim: Ačkoli jsou dny plné slunce, může vás potrápit i déšť, chladný vítr, mlha a velké teplotní rozdíly. První vrstva vašeho oblečení na kolo by měla být především funkční, aby odváděla od těla přebytečné teplo a hřála, když je potřeba. Na cyklistické tričko navlékněte v případě teploty kolem 15 °C cyklistický dres s dlouhým rukávem a při nižších teplotách návleky na ruce a nohy. Pokud by teplota klesla pod 10 °C, nasaďte si tenčí vestu a pokud by pršelo, sáhněte ne tenké nepromokavé bundě nebo cyklistické pláštěnce.
Léto: Letní cyklistické oblečení by mělo zahrnovat tenčí funkční dres, funkční ponožky, brýle proti slunci a létajícímu hmyzu, pláštěnku, cyklistické rukavice a šátek pod helmu, který zabrání kapání potu z hlavy na obličej.
Zima: V zimě propojte základní první vrstvu se zateplenými cyklistickými kalhotami a bundou. Hodí se vám i zimní ponožky, návleky na tretry, prstové rukavice, prodyšná čepice nebo kukla.
Situace, které mohou během výletu nastat
Během výletu mohou nastat krušné chvíle, které bude nutné řešit. Které to mohou být?
- Defekt: Proražená nebo protrhaná duše může vyžadovat okamžitou opravu, kvůli čemuž je důležité mít s sebou nářadí a sadu na lepení duše.
- Zabloudění: Zejména na neznámém území lze vcelku snadno zabloudit, s čímž vám pomůže klasická papírová mapa nebo navigace.
- Extrémní počasí: Silný vítr, prudký déšť, bouřka nebo extrémní vedra mohou váš výlet velmi zkomplikovat, a proto mějte vždy s ohledem na počasí po ruce pláštěnku, hřejivé oblečení, opalovací krém, dostatek tekutin atd.
- Pád: Někdy se mu zkrátka nevyhnete. Pro tento případ by měla vaše cyklo výbava obsahovat cyklistickou helmu a ochranné rukavice.
- Úraz: Vozte s sebou drobnou lékárničku vybavenou vším potřebným pro základní ošetření poranění. Některé lékárničky se dají připnout na rám kola pomocí pásků na suchý zip. Vždy s sebou noste menší občerstvení (jerky, tyčinku) a dostatek tekutin pro případ, že byste se nemohli hnout z místa nebo potřebovali omýt čerstvou ránu od nečistot.
- Krádež kola: Této nepříjemnosti se dá předejít pořízením kvalitního zámku na kolo. Jelikož by se vám za tenký zámek zloděj nejspíš vysmál (dokáže ho procvaknout za zhruba 2 vteřiny) a těžký, hůře prolomitelný by se vám na delším výletu vcelku pronesl, vybírejte pro zaparkování vašeho bicyklu frekventovaná místa a myslete i na kvalitu překážky, ke které jej připevňujete.
Jak zabezpečit jízdní kolo před zloději? Nejčastější opravy jízdního kola
Co vzít s sebou na cyklodovolenou?
Při balení na několikadenní cestu v sedle kola byste měli myslet na řadu věcí, které není radno zapomenout. Pokud se nechystáte přespat v penzionu nebo hotelu, budete potřebovat něco více než u krátké projížďky, po které se vracíte do pohodlí svého domova. Kromě klasické výbavy skládající se z cyklistické helmy, rukavic, brýlí a vhodného funkčního oblečení se vám hodí i pár outfitů na převléknutí a teplé ponožky. Nezapomeňte ani na dlouhé cyklistické kalhoty pro případ deště nebo náhlého ochlazení a do batohu si přihoďte plavky, jestliže se plánujete někde cestou vykoupat. Na dobrodružné cyklo toulky se balte do cyklistického batohu, který je prodyšný a ultralehký, aby vás zbytečně nezatěžoval. Kromě batohu najdete lehčí cyklovarianty i u stanů nebo spacáků. A abyste nemuseli šlapat pod tíhou věcí, na kolo připevněte cyklistickou brašnu, do které se vejde vše potřebné. Co dalšího si vezměte s sebou?
- Nářadí a náhradní díly (duše, pláště, hustilka, rychlospojka, mazivo na řetěz).
- základní hygienické potřeby (zubní kartáček a pasta, vlasový šampon, sprchový gel, mýdlo, hřeben na vlasy, toaletní papír, ručník),
- deka, polštář a spacák, karimatka – klasická nebo samonafukovací, která je skladnější,
- stan, případně jen hamaka,
- čelovka a závěsná svítilna,
- outdoorový vařič a nádobí,
- otvírák na konzervy, potraviny v plechovkách nebo jinak konzervované jídlo a dostatek tekutin,
- pytle na odpad, kolíčky na prádlo,
- cestovní lékárnička (dezinfekce, obvazy, náplasti, tekutý obvaz, léky proti bolesti, pinzeta),
- navigační zařízení, cyklistické mapy, kompas,
- mobilní telefon, nabíjecí kabel a powerbanka,
- opalovací krém a repelent,
- alarm a zámek na kolo.
Jak se správně vybavit na cyklo toulky?
Pokud se vydáváte za dobrodružstvím v sedle kola, budete potřebovat správné vybavení. Kromě povinné výbavy kola se vám hodí i další věci, neboť zákon schválnosti spolehlivě funguje i během cyklo toulek. Co byste neměli zapomenout doma a na co byste měli před vyjížďkou dohlédnout?
- Jízdní kolo: Ujistěte se, že je v dobrém stavu a plně připravené k jízdě. Zkontrolujte tlak v pneumatikách, osvětlení a správnou funkci brzd i řazení.
- Cyklistická helma: Ačkoli není její nošení pro dospělé cyklisty ze zákona povinné, hlavu byste si měli vždy chránit.
- Oblečení: Vybírejte vhodné oblečení s ohledem na počasí (pro každý případ s sebou vezměte i pláštěnku).
- Cyklistické brýle: Ochrání vaše oči nejen před slunečním zářením, ale i před větrem, hmyzem a různými nečistotami. Měly by mít dostatečnou UV ochranu a dobře sedět bez toho, aniž by vás někde tlačily nebo vám padaly.
- Cyklistické rukavice: Správně zvolené rukavice vám ochrání dlaně při pádu a zároveň umožní lepší držení gripů na řídítkách.
- Pitná láhev: Láhev s dostatečným množstvím čisté vody jde ruku v ruce s cyklo držákem na pití.
- Nářadí na drobné opravy: Během výletu vám může vypovědět službu řetěz nebo prasknout pneumatika. Buďte proto řádně připraveni i na řešení těchto nepříjemností.
- Mapa a navigace: Pokud se vydáváte na neznámé místo, vybavte se klasickou papírovou mapou nebo navigačním zařízením.
- Opalovací krém a repelent: Slunce i hmyz umí každého cyklistu nepěkně potrápit, a proto by měl být součásti vaší výbavy na výlet i opalovací krém v cestovním balení a účinný repelent.
- Lékárnička: Nemusíte s sebou tahat celou lékárničku, ale alespoň základ byste měli mít vždy po ruce – náplasti, pinzetu na vytáhnutí žihadla nebo třísky a dezinfekci. Pokud cestujete s dětmi, vemte toho raději víc.
- Hustilka,
- multiklíč,
- lepení na kolo,
- záplaty,
- náhradní duše,
- rychlospojka řetězu,
- lekárnička,
- přípravek na opalování,
- repelent,
- větrovka či cyklistická pláštěnka,
- cyklistická láhev na vodu,
- svačina plná energie (ovoce, sušené ovoce, jerky, ořechy, proteinové tyčinky),
- zámek na kolo,
- peněženka s doklady, kartou a drobnými penězi,
- reflexní cyklistická vesta.
Jak vybrat jízdní kolo? Jaká je povinná a volitelná výbava kola?