Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
35+ tipů na cyklotrasy na Moravě: Baťův kanál, Lednice, Ostrava a další
Naskočte na kolo a vydejte se za dobrodružstvím na jižní Moravu nebo do Moravskoslezského kraje, kde vás čeká řada příjemných cyklotras. Pokochejte se zdejší přírodou, projeďte se mezi moravskými vinicemi a poznejte opravdové architektonické skvosty na cyklotrasách v Lednicko-Valtickém areálu. Vyjeďte na cyklostezku Baťův kanál a zjistěte, které cyklostezky v Ostravě a jejím okolí jsou nejoblíbenější.
Obsah článku
- Nejlepší cyklotrasy a cyklostezky na jižní Moravě
- Baťův kanál: Cyklostezka pro malé i velké cyklisty
- Cyklotrasy: Lednice, Valtice a nejbližší okolí
- Nové Město na Moravě: cyklotrasy nejen pro náročné
- Populární cyklostezky a cyklotrasy na Pálavě
- Nejoblíbenější cyklostezky v Ostravě
- Cyklostezky v Moravskoslezském kraji
Nejlepší cyklotrasy a cyklostezky na jižní Moravě
Jižní Morava je na cyklovýlety velmi bohatá. Můžete se zde vydat za krásami vinic a pestré přírody nebo za skutečnými architektonickým skvosty.
- Cyklookruh Stará hora: Středně náročná trasa o délce 38 km vás povede z Mikulova terénní projížďkou po viniční oblasti Stará hora. Nabízí krásné výhledy na pálavské vinice, zastávky ve vyhlášených vinařstvích a 3,5 km dlouhou naučnou stezku mezi místními vinicemi.
- Cyklotrasa z Břeclavy do Mikulčic: Trasa vedoucí před Pohansko a Lanžhot měří 24,8 km. Cestou projedete kolem renesančního zámku v Břeclavi, lužních lesů biosférické rezervace Dolní Morava a dalších zajímavých památek.
- Z Otrokovic do ZOO Zlín: Rovinatá trasa vedoucí kolem řeky Dřevnice vás dovede do jedné z nejkrásnějších zoologických zahrad v Česku. Zpátky do Otrokovic se lze dostat vlakem ze Zlína, případně se projet přes Hostišovou, kde můžete navštívit velké dětské hřiště a rozhlednu.
- Knížecí Lichtenštejnská stezka: Tento cyklo okruh měří 28 km a začíná ve Valticích. Dále pokračuje přes Lednici, Hlohovec a končí tam, kde začal. Rovinatý terén je jako stvořený pro jeho zdolávání společně s dětmi. Nezapomeňte navštívit Dianin chrám, ve kterém se kdysi panstvo chystalo na lov, ale ani Chrám Tří Grácií se sousoším antických bohyň. Kochejte se pohledem na jeden z nejkrásnějších českých zámků, Lednice, jež je spolu s celým lednicko-valtickým areálem zařazen na seznam památek UNESCO.
- Boskovické stezky: Milovníci terénní cyklisticky si přijdou na své na okružních singletrailech v areálu Sportpark Boskovice, které můžete absolvovat v celkové délce téměř 10 km a 3 úrovních obtížnosti. Neztratí se zde rodiny s dětmi, začátečníci ani zkušení jezdci. Les Doubrava je tichým místem a po měkké pěšince se vám pojede jedna radost! Převýšení činí 200 m a terénem je zpevněná cesta.
- Moravské vinařské stezky: Jde o 1 200 km dlouhou síť vinařských cyklotras, která je tvořena 10 okruhy pojmenovanými podle původních vinařských oblastí. Provedou vás půvabnou krajinou mezi vinicemi od Znojma až po Uherské Hradiště.
Tipy na nejlepší cyklotrasy v ČR Kam na kolo s dětmi? Tipy na klidné cyklostezky
Baťův kanál: Cyklostezka pro malé i velké cyklisty
Mezi nejpopulárnější turistické cíle východní Moravy patří Baťův kanál, po jehož březích se lze vydat po rovinaté cyklostezce směrem od Kroměříže až do Hodonína. Tato stezka je vhodná nejen pro rodiny s dětmi, ale i pro bruslaře, dálkové cyklisty, seniory a tělesně postižené, kteří ocení převážně rovný a přehledný terén. Obrovskou výhodou cyklostezky je návaznost na jiné stezky a trasy v okolí, a to včetně Moravských vinařských stezek, ale i položení mimo automobilovou dopravu. U Pahrbku u Napajedel je nutné absolvovat krátký úsek po silnici s minimálním provozem a mezi přístavy Petrov a Strážnice projedete 4 km po zpevněném mlatu přímo na břehu vodní cesty.
V rámci napojení na ostatní cyklotrasy můžete vyjet do Chřibů, Hostýnských vrchů či Bílých Karpat, ve kterých si přijdou na své i cyklisté oblibující náročnější terény. Navštivte zámek Buchlovice, hrad Buchlov, Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži, Velehrad, Archeoskanzen Modrá nebo sklepy v Polešovicích, Mařaticích či Petrově.
Tip: Zpříjemněte si cyklovýlet kombinací delší projížďky na kolech a využití lodní přepravy na zpáteční cestu (hausbót). V rámci výletu nezapomeňte navštívit Uherské Hradiště, skanzen ve Strážnici nebo svobodné královské město Skalica na česko-slovenských hranicích.
Délka trasy: 80 km
Terén: převážně asfalt, na krátkém úseku silnice a mlatový povrch
Cestu si můžete ulehčit odvozem lodí z některého z mnohých přístavů, jež se u trasy nachází. Vybrat si lze z následujících přístavů:
- Kroměříž (N 49°17.850', E 17°24.446'),
- Otrokovice (N 49°12.579', E 017°30.481'),
- Napajedla (N 49°10.499', E 17°30.755'),
- Pahrbek (N 49°09.477', E 17°30.514'),
- Spytihněv (N 49°09.477', E 17°30.514'),
- Babice (N 49°07.011', E 17°29.086'),
- Staré Město (N 49°04.523', E 17°27.376'),
- Uherské Hradiště (N 49°04.373', E 17°27.386'),
- Kunovský les (N 49°03.780', E 17°25.450'),
- Kostelany nad Moravou (N 49°02.631', E 17°24.128'),
- Uherský Ostroh (N 48°59.080', E 17°23.498' a N 48°58.961', E 17°23.451'),
- Veselí nad Moravou (N 48° 57.234' E 017° 22.379'),
- Hvězdárna (N 48°57.221', E 17°22.175'),
- Strážnice (N 48°54.209', E 17°18.753'),
- Petrov (N 48°53.248', E 17°16.405'),
- Sudoměřice (N 48°52.484', E 17°13.883'),
- Skalica – SK (N 48°52.356', E 17°12.788'),
- Rohatec-Kolonie (N 48°53.271', E 17°12.798'),
- Rohatec (N 48°52.522', E 17°11.592'),
- Hodonín (N 48°50.608', E 17°8.728').
Cyklotrasy: Lednice, Valtice a nejbližší okolí
Lednicko-valtický areál: Za památkami UNESCO
Novogotický zámek Lednice s překrásnou zahradou ve francouzském stylu se nachází nedaleko Břeclavi. Lednicko-valtický areál je zařazený na seznam UNESCO a rozhodně stojí za vaši pozornost. Krajina v okolí vybízí díky své rovinatosti k projížďkám i s nejmenšími dětmi. Jednou z nejhezčích tras je tzv. Knížecí stezka (cyklostezka č. 5045), po které se dostanete z Lednice do Valtic. Vine se mezi rybníky kolem jednotlivých památek a pokračuje ke Kolonádě na Reistně, kde vás čeká překrásný výhled na celý areál, Pavlovské vrchy a přilehlou část Rakouska.
Délka trasy: 15 km
Terén: asfalt, zpevněná lesní cesta (nenáročný profil)
Značení: na značkách je lichtenštejnský erb a korunka
Okružní jízda k Janohradu
Další možností je okružní jízda po cyklotrasách z Lednice kolem Loveckého zámku k Janovu hradu (Janohrad) a přírodním parkem Niva Dyje, kde se dostanete cyklostezkou Podlužní až do centra Břeclavi. Cestou zpátky do Lednice narazíte na architektonické památky kaple Svatý Hubert, chrám Tři Grácie, Hraniční zámek a Rybniční zámeček. V zámeckém parku je jízda na kole zakázána.
Délka trasy: 27 km
Terén: asfalt, lesní cesty
Okružní trasa z vesnice Bulhary
Spojte vyjížďku na kole s možností sledování rozmanitého vodního ptactva na okružní trase Bulhary – Zámek Valtice – Kolonáda na Reistně – Dianin chrám – Chrám Tří Grácií – Apollonův chrám – Rybniční zámeček – Zámek Lednice – Bulhary. Doporučujeme vám vydat se z malé vísky Bulhary podél mohutné řeky Dyje přes vesnici Nejdek, kde naleznete barokní mlýn stojící na uměle vytvořeném toku k zámeckému parku v Lednici. Projeďte kolem Hraničního zámečku nedaleko Hlohovce, kolem majestátního kostela Nanebevzetí Panny Marie v historickém centru města Valdice a pokud si troufáte, vyšlápněte na vrchol Chrastiny (292 m n.m.), pod nímž vás bude čekat Kolonáda na Reistně. Odkud se vydejte k „vítěznému oblouku“ Rendez-vous, aneb Dianinu chrámu, poté ke kapli sv. Huberta, k chrámu Tří Grácií, Apollonovu chrámu, a nakonec k renesančnímu zámku Lednice. Trasu ukončete návratem do vesnic Bulhary po příjemných cyklostezkách podél Dyje.
Délka trasy: 41 km
Terén: silnice, lesní cesty, cyklostezky
Na jižní Moravě je opravdu horko. Slunce nikoho nešetří a teploty stoupají na maximum. Pokud se v tomto regionu chystáte vydat na svém jízdním kole, je nezbytné se na to řádně připravit. Na své cyklo toulky si zabalte lahev s dostatkem tekutin, funkční cyklistické oblečení, cyklistické brýle, repelent, přípravek na opalování a lehkou cyklistickou pláštěnku pro případ náhlého deště.
Jak vybrat jízdní kolo? Jak se obléct na kolo? Oblečení na kolo, běh a další sporty
Nové Město na Moravě: cyklotrasy nejen pro náročné
Nové Město na Moravě leží v západní části Moravy v kraji Vysočina. Uchvátí vás malebnými kopci, hlubokými lesy a skalisky. Ve městě naleznete zámek, starou radnici, tři kostely, muzeum a díky blízkému sportovnímu areálu je oblíbeným místem lyžařů. Které trasy mají v oblibě cyklisté?
Cyklo Vysočina Arena – singltreky: Co takhle se vydovádět na stezkách rozdělených podle 5 stupňů obtížnosti? Vyberte si jednu z nenáročných a pro děti vhodných stezek, přírodní stezku pro handicapované cyklisty nebo velmi náročné traily, na kterých si pošmáknou zejména ti nejzkušenější cyklisté.
Délka trasy: 30 km
Terén: nenáročné až velmi náročné traily
Náročnost jednotlivých stezek podle barevného značení:
- Černá: imitace tratí Světového poháru (nejnáročnější),
- modrá, oranžová a červená: středně náročné trasy bez ostrých zatáček, díky vzájemnému propojení je lze kombinovat,
- fialová: pro děti a handicapované,
- zelená: díky své šířce 2 m je vhodná pro handicapované na invalidním vozíku.
Vlachovická cyklostezka: Obousměrná trasa pro pěší i cyklisty vede na místě, kde byla dříve cesta určená pro chodce. Tato nově vybudovaná cyklostezka navazuje na trasu směřující do Vysočina Areny.
Malý okruh do Chřibů: Vede po trase Otrokovice – Nová Dědina – Kostelany – Bunč – Brdo – Salaš – Velehrad – Staré Město. Začněte v Otrokovicích, pokračujte cyklotrasou č. 471 k mostu přes Moravu a dále cyklotrasou č. 473 do obcí Žlutava, Nová Dědina a stoupáním do Kostelan. Odtud se vydejte k lesnímu penzionu Bunč, k rozcestí Pod Brdem, Vlčák a Nad Studeným žlebem a poté na Velehrad. Z něj projedete kolem obce Modrá, kde lze navštívit Archeoskanzen, a nakonec zamiřte na vlakové nádraží ve Starém městě.
Délka trasy: 45 km
Populární cyklostezky a cyklotrasy na Pálavě
Pálava je rájem pro cyklisty, kteří preferují trasy vedoucí přes malebné vesničky, vinice a vinné sklípky. V tomto regionu je rozeseto mnoho vinařských oblastí, ve kterých si přijdou na své milovníci náročnějších tras i rekreační jezdci.
Které trasy určené pro výlety na kole na Pálavě patří mezi nejoblíbenější?
- Okruh Mikulov – Klentnice – Pavlov – Horní Věstonice – Bavory – Mikulov: Trasa dlouhá 27 km vás zavede k Věstonické nádrži, do vinařské vesničky Pavlov se zříceninou hradu Sirotčí Hrádek a vinařskými sklípky, dále do Horních Věstonic, a nakonec do půvabné vinařské obce Bavory.
- Okruh Mikulov – Úvaly – Valtice – Lednice – Mikulov: Tuto cyklotrasu lze kvůli její délce 45 km považovat za náročnější. Kromě projížďky kolem lednického a valtického zámku narazíte na řadu vinných sklepů.
- Okruh Dolní Dunajovice – Bavory – Klentnice – Pavlov – Dolní Věstonice – Horní Věstonice – Perná – Dolní Dunajovice: Začátek 26 km dlouhé cyklotrasy najdete ve vesnici Dolní Dunajovice, odkud se nabízí krásný výhled na Pavlovské vrchy. Navštivte areál sklepů U Cihelny nebo vinařský dvůr U Mlýnků. Projeďte přes obec Bavory a zamiřte do Klentnic, Pavlova, Dolních a Horních Věstonic do obce Perná a zpět do Dolních Dunajovic.
- Okruh kolem vodní nádrže Nové Mlýny: Trasa začíná v obci Strachotín a vede kolem přehrady (cyklotrasa 5174), po polní cestě do Brodu nad Dyjí, dále do Pasohlávek a k rybníku Vrkoč. Poté bude váš výlet pokračovat do obce Ivaň, k mostu přes řeku Jihlavu, Svratku a Starou Svratku, k Pouzdřanskému rybníku a k soustavě tří přehradních vodních nádrží Nové Mlýny. Jde o oblíbené místo ke koupání, rybolovu i windsurfingu. Nakonec se vraťte zpátky do Strachotína, kde vás čeká řada vinných sklepů. Celková délka trasy je 26 km a terén rovinatý.
- Soutěskou k Dívčím hradům: Vydejte se na zříceninu gotického hradu tyčící se na vápencové skále v severní části hřebene Děvín. Trasa začíná u severního okraje obce Klentnice a pokračuje k rozcestí Soutěska-pramen a následně mírným kopcem k dalšímu rozcestí Nad Soutěskou. Pokračujte asi 2 km po zpevněné lesní cestě až k hradu, kde vás čeká strmý výstup s krásným výhledem na okolí. Celková délka cyklotrasy činí 8 km a ačkoli je terén mírně kopcovitý, je vhodná pro rodiny s dětmi i rodiče s kočárky. Výjimkou je poslední krátký úsek, který není pro kolo ani kočárek sjízdný.
Nejoblíbenější cyklostezky v Ostravě
Ostrava disponuje rozsáhlou sítí cyklostezek a cyklistických tras, které vám umožní objevovat město i krásy okolí ze sedla jízdního kola. K poznávání tohoto regionu se nabízí několik oblíbených tras zasahujících z Ostravy do blízkého okolí.
- Trasa z Ostravy do Beskyd: Mezi nejoblíbenější cyklotrasy patří 15 km dlouhá trasa, která začíná na zalesněném kopci Landek a pokračuje přes Paskov a Sviadnov až do Ostravice. Na této trase vás potěší převážně asfaltový povrch a možnost občerstvení cestou v několika hospůdkách.
- Trasa Starý Bohumín – Ostrava: Tato 15 km dlouhá cyklotrasa vybudovaná podél řeky Odry vede kolem sportovního a relaxačního centra Bospor přes lesopark Na Panském, Skřečoň a Novou Ves do Starého Bohumína. Odtud se dostanete z náměstí Svobody přes Antošovickou lávku a Vrbické jezero až do Ostravy.
- Stará Bělá - Výškovice - Zábřeh - Bělský Les - Dubina - Hrabůvka - Hrabová - Kunčice; Jistebník - Polanka nad Odrou; Moravská Ostrava - Slezská Ostrava,
- Centrum - Slezská Ostrava - sídliště Muglinov - Heřmanice; Nová Ves - Hulváky - Mar. Hory,
- Třebovice - Hošťálkovice - Mariánské Hory - Přívoz - Petřkovice - Koblov - Antošovice,
- Hrabová - Vítkovice - Slezská Ostrava - centrum - Muglinov – Hrušov - Vrbice,
- Hošťálkovice - Mar.Hory - Nová Ves - Zábřeh - Výškovice; Proskovice - Stará Bělá,
- Centrum – Mariánské Hory; Poruba - Plesná; Poruba - Svinov - Dubí - Nová Ves; Michálkovice - Rychvald,
- Krásné Pole - Poruba; Poruba - Martinov; Petřkovice - Nordpól,
- Polanka nad Odrou - Stará Bělá; Bělský Les - Hrabůvka - nádraží Vítkovice,
- Krásné Pole - Poruba-Ves; Poruba - Svinov; nádraží Vítkovice - Vítkovice,
- Zábřeh - Bělský les; centrum - sídliště Fifejdy,
- Vratimov - Bartovice - Šenov - Havířov,
- Velká Polom - Plesná - Dobroslavice.
Cyklostezky v Moravskoslezském kraji
Moravskoslezský kraj nabízí svým návštěvníkům pestrou škálu turistického vyžití. Tento region se může pochlubit malebnou krajinou, přírodními krásami i zajímavými místy s historickým a kulturním významem. Díky jeho pestrému reliéfu se můžete vydat do údolí řeky Moravy, kopcovité oblasti Jeseníků a Beskyd, které jsou nejvyšším pohořím moravské oblasti. Nabízejí nádherné horské scenérie, hluboké lesy i průzračně čisté horské potoky. K dispozici jsou zde i přírodní rezervace, chráněné krajinné oblasti a národní parky, které poskytují útočiště řadě druhů rostlin a zvířat. Cyklisté si přijdou na své projetím údolím Moravské brány přes půvabné vinice a milovníky horské cyklistiky zaujmou trasy v Jeseníkách a Beskydech s překrásnými výhledy z horských hřebenů.
Populární cyklostezky na severní Moravě
- Trasa z Horní Bečvy do Rožnova pod Radhoštěm: Trasa dlouhá 17 km vede po cyklostezce Bečva přes údolí Rožnovské Bečvy mezi Horní Bečvou a Rožnovem pod Radhoštěm. Téměř celý čas pojedete z mírného kopce a zpátky se můžete nechat odvézt cyklobusem, který v tomto úseku jezdí během sezóny. Díky své nenáročnosti je trasa vhodná i pro rodiny s dětmi, které cestou potěší návštěva zábavního centra Gibon park ukrytého v lesoparku v srdci Beskyd, i Valašského muzea v přírodě.
- Cyklostezka podél přehrady Olešná: Hladký asfaltobetonový povrch, délka 4,5 km a krásný výhled na Beskydy a Lysou horu dělají z této trasy ideální místo pro aktivní vyžití nejen rodin s dětmi, ale i in-line bruslařů a v zimě milovníků běžkování. Součástí stezky jsou dva ocelovo-dřevěné mosty, restaurační zařízení a projížďka kolem loděnice.
- Cyklostezka Lubina – Lomná (Frenštát pod Radhoštěm): Tato nově vybudovaná cyklostezka měří necelých 7 km. Začíná u obce Trojanovice a končí u hlavní silnice v Lichnově.
- Cyklostezka Vražné – Hůrka: Jde o novou 4,7 km dlouhou cyklostezku, která návštěvníky zaujme svým specifickým značením. Cyklisté zde narazí na nářečové výrazy jako čagan, klamerka, šprnda, kobzole či kisňa, přičemž jednotlivé výrazy jsou zároveň i graficky ztvárněny pro pochopení turisty.
- Trasa vedoucí údolím Moravské brány: Projeďte se kolem významných archeologických míst v oblasti Hranic, Přerova a Lipníku nad Bečvou. Celkem 70 km dlouhá cyklotrasa začíná v Přerově-Předmostí a pokračuje přes okolí přerovského zámku, Lhoty, Hlinska a Týn nad Bečvou, kde můžete navštívit rozlehlý hrad Helfštýn. Poté trasa pokračuje do Ústí u Hranic, Hrabůvky a Podhoří (zřícenina hradu Drahotuš), a končí v Lipníku nad Bečvou. Delší výlet lze rozdělit na dva okruhy: Přerov – Lipník nad Bečvou a Lipník nad Bečvou – Hranice.
- Cyklostezka Slezská Harta: Trasa vede kolem přehradní nádrže vybudované na řece Moravici v Nízkém Jeseníku na Bruntálsku. Její součástí jsou dva nově otevřené úseky o délce 4,5 km, které spojují zátoku v Razové a v Leskovci nad Moravicí s hrází přehrady. Při projížďce mohou cyklisté obdivovat malebné zátoky, výhledy na jesenický hřeben s Pradědem a okolní sopky. Nacházejí se zde i malé plážičky pro letní odpočinek u vody. V současné době je vystaveno již 11 km cyklostezky kolem přehrady a v budoucnu je v plánu dalších 15 km.
Ať už vás vaše cyklo putování zavede kamkoliv, myslete v dostatečném časovém předstihu na údržbu svého kola, kontrolu jeho stavu (funkčnost brzd, správné nahuštění pneumatik atd.) a zajištění povinné a volitelné výbavy. Nemělo by vám chybět osvětlení, odrazky a ideálně ani cyklistická helma. Pro strýčka Příhodu se vám hodí i hustilka, cestovní sada lepení na kolo nebo cyklo nářadí.