Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Kam na kole? Tipy na nejlepší cyklostezky a cyklotrasy v ČR
Teplé počasí láká k projížďce cyklisty toužící po objevování nových míst. Kam na výlet na kole? Přečtěte si naše tipy na nejlepší cyklostezky a cyklotrasy v Česku. Cyklista by měl vždy vědět, po jaké komunikaci se pohybuje, aby si byl jistý, co může očekávat od terénu. Znáte základní rozdíl mezi cyklostezkou, cyklotrasou a vyhrazeným jízdním pruhem pro cyklisty?
Nejlepší cyklostezky a cyklotrasy v Česku (i do zahraničí)
Projížďka kolem rybníků jižních Čech: Naučná cyklotrasa kolem největšího českého rybníku Rožmberk vás zavede z Třeboně a zpátky přes Starou hlínu. Kromě informačních tabulí narazíte i na rybník Káňov a vodní kanál Zlatá stoka.
- Délka trasy: 23,9 km
- Plán trasy: Mapy.cz
Cyklotrasa kolem řeky Ohře: Tato trasa vás provede ze Slapan přes Cheb až do Mostova. Povede vás nejdříve řeka Odrava, kterou u Chebu vystřídá Ohře. Během cyklovýletu můžete obdivovat zámecký pivovar hraběte Jandy, Chebský viadukt ze žulových kvádrů přes řeku nebo gotickou vodní tvrz Hradiště. V cíli stojí za návštěvu barokní zámek, který byl přebudován z podoby původní tvrze.
- Délka trasy: 21,2 km
- Plán trasy: Mapy.cz
Labská cyklostezka: Celá cyklostezka má ohromnou délku 1 270 km a vede od Severního moře až do Polabí. Vyberte si některý z kratších úseků – například 45 km dlouhou trasu z Litoměřic do Mělníku. Nechte se vést řekou Ohře do bývalého židovského ghetta Terezín. Poté navštivte Roudnici nad Labem obklopenou vinicemi a chmelnicemi, vydejte se dále na horu Říp a pozdravte zde sochu svatého Jiří. V Mělníku vás bude čekat mělnický zámek a řada dalších historických objektů. Mezi Mělníkem a Prahou se nachází cyklolávka v Lužci nad Vltavou. Cestou se nabízí mnoho možností ke koupání v písečných jezerech v Polabí či zatopených lomech, a je vhodná pro dlouhou cyklodovolenou. Díky rovinatému profilu a sjízdnému, zejména asfaltovému povrchu je vhodná pro cyklisty všech kategorií, tedy i pro seniory a rodiny s dětmi.
- Délka trasy: 43 km
- Plán trasy: Mapy.cz
Greenway Praha – Vídeň: Na této trase vás čeká kombinace cyklostezek, drážních stezek, lesních a vojenských cest, ale i na silnice s minimálním provozem. Cestou narazíte na řadu turistických atrakcí, přírodních krás, lépe poznáte jižní Čechy i vinařské oblasti na Moravě. Na rakouské straně vás zaujme cyklostezka Weinviertelweg, kopcovitý terén do Stockerau i Dunajská stezka, jež vás dovede po obou březích řeky do oblasti Vídeň–Stammersdorf.
- Délka trasy: 337,2 km
- Plán trasy: Mapy.cz
NP Šumava (Nýrsko – Lipno): Tato trasa vás zavede od Nýrska až po vodní nádrž Lipno. Navštivte městečko Modrava, mrkněte se na pramen řeky Vltavy, zastavte se u vodopádu Bílá Strž a Černého jezera, odkud vyšlápněte na rozhlednu Pancíř. Během dvou až třídenního výletu na Šumavě ujedete spousty kilometrů národním parkem podél mnohých potůčků, lesů a luk.
- Délka trasy: 133,5 km
- Plán trasy: Mapy.cz
Praha
V Praze se nachází rozsáhlá síť cyklostezek, které nabízejí skvělý zážitek pro cyklisty všech věkových kategorií a bez ohledu na jízdní dovednosti. V hlavním městě najdete cyklotrasy, které vám poskytnou nezapomenutelné dobrodružství.
Jedním z nejkrásnějších cyklistických zážitků v Praze je možnost projet se podél malebných řek. Cyklostezky vás zavedou k Berounce, Vltavě i Labi, což vám umožní objevovat krásy přírody a městského panoramatu z jedinečné perspektivy.
Nezáleží na tom, zdali si přejete strávit odpoledne rodinnou jízdou nebo se vydat do náročnějšího terénu. V Praze najdete cyklotrasy, které odpovídají různým úrovním obtížnosti a délky. Můžete si vybrat mezi příjemnými okruhy v parku nebo se vydat na delší výlety za poznáním okolních měst a vesnic.
Pražské cyklostezky jsou dobře značené a často propojené s městskou dopravou, což vám umožňuje snadno kombinovat cyklistiku s veřejnou dopravou a prozkoumávat různé části města.
Brno
Brno je protkané mnohými cyklostezkami a cyklotrasami, které nabízejí dost možností pro malé i velké cyklisty. Bez ohledu na to, zdali jste profesionální, nebo rekreační cyklista, brněnské trasy vám umožní objevovat krásy města a okolní přírody.
Projeďte se podél řeky Svratky, která protéká městem, nebo nedaleké přehrady, jež je oblíbeným místem pro rekreační cyklistiku. Okouzlí vás i cyklotrasy vedoucí přes malebné lesy a parky, které jsou ideální pro odpočinkové jízdy a relaxaci v přírodě. Můžete se vydat na výlety do blízkého okolí, jako například do přírodní rezervace Moravský kras, kde si můžete prohlédnout známé jeskyně a krásné krasové útvary.
Ať už si přejete strávit odpoledne na relaxační jízdě nebo se vydat na dobrodružnou cykloturistiku, druhé největší české město nabízí mnoho možností. S rozmanitostí zdejších cyklostezek a cyklotras nebudete mít problém najít si svou vlastní trasu, která vám přinese potěšení a spoustu nezapomenutelných zážitků.
Morava
Na Moravě se nachází několik úchvatných cyklotras, které vás zavedou do srdce této malebné a historicky bohaté oblasti. Během jízdy budete moct ze sedla kola objevovat některé z nejkrásnějších lokalit, které tato oblast nabízí.
Mezi fascinující místa patří povodí řeky Moravy sahající až k česko-slovenské hranici a řada nádherných historických objektů zapsaných na seznam UNESCO, překrásné parky i vinné sklípky, ve kterých můžete degustovat všemožné odrůdy kvalitních moravských vín. Kombinace cykloturistiky a ochutnávky vína vám umožní prozkoumat moravské tradice a zároveň se ponořit do tohoto kouzelného prostředí.
Na Moravě najdete rozmanité cyklotrasy, které vám umožní objevit krásy této oblasti. Ať už jste zájemcem o historii, přírodu nebo místní tradice, cyklistika v tomto regionu vám poskytne jedinečný zážitek, který si budete pamatovat.
Jižní Čechy
Jihočeské cyklotrasy vám umožní objevit krásnou krajinu a historická města, jež se v této oblasti nachází. Cyklotrasy v šumavském regionu vás zavedou kolem impozantní přehradní nádrže Lipno. Vydejte se na dobrodružnou jízdu nejen kolem nádrže, ale i přes malebné vesnice a lesy. Seskočte na chvíli ze sedla a využijte možnost vodních sportů či rybaření, případně se vydejte do hlubocké zoologické zahrady, na slavný zámek či procházku po okolních parcích, případně na vyhlídku s panoramatickým výhledem na řeku Vltavu.
Během projížďky jižní částí země nezapomeňte navštívit třeboňskou oblast, známou nejen svým historickým centrem, klášterem a charakteristickými rybníky. Při jízdě se můžete těšit z romantických výhledů na rybníky, procházky po starobylých uličkách a ochutnávky tradičních jihočeských specialit – kulajdy, cmundy (bramboráky), zelňáků, třeboňské rybí polévky či šumavské bramboračky.
Jižní Čechy nabízí skvělé možnosti pro cyklistiku s rozmanitou krajinou a atraktivními lokalitami. Ať už si přejete strávit den u největší české vodní nádrže, prozkoumávat zámky a historická města nebo relaxovat v přírodě, cyklotrasy v jižních Čechách vám poskytnou nezapomenutelné zážitky.
Plzeň, Šumava, Vysočina a další oblasti pro cyklovýlety
Cyklovýlety pro začátečníky
Valašsko – bike arenou Vsetín v krásné přírodě Javorníků po lesních cestičkách.
- Délka trasy: 32,1 km
- Plán trasy: Mapy.cz
Plzeň – Tato trasa vás zavede z centra Plzně podél Úslavy k zámku Kozel a zřícenině hradu Lopata (jižní Plzeňsko), středně náročná trasa, jedno až dvě stoupání.
- Délka trasy: 49,6 km
- Plán trasy: Mapy.cz
Tipy na výlet na kole za větším výšlapem
Krušné Hory – Vydejte se trasou Stoneman Miriquidi přes 9 vrcholů, složitým terénem a s převýšením 4 400 m.
- Délka trasy: 33,8 km
- Plán trasy: Mapy.cz
Šumava – trasa vede z osady Jelení Vrchy k Plešnému jezeru, jednomu z pěti ledovcových jezer na české straně Šumavy, krátké prudké stoupání.
- Délka trasy: 6,3 km
- Plán trasy: Mapy.cz
Jihlava – Třebíč – Raabs: Tato trasa je bezpečná a vhodná i pro rodiny s dětmi, lze se popovézt vlakem. Ideální je rozdělit si ji na 3 dny.
- Délka trasy: 115,9 km
- Plán trasy: Mapy.cz
Kromě výše uvedených tipů se můžete vydat do MTB Beskydy s 36 cyklotrasami o celkové délce 1 627,6 km. Nadšence přírodních lesních stezek a trailů s dostatkem hlíny, štěrku a dřeva potěší Čertovy stezky.
Cyklostezka, cyklotrasa a cyklopruh
Co je cyklostezka, jak se značí a komu je určena
Českým územím vede přibližně 3 500 km cyklostezek a díky zvyšujícímu se zájmu lidí o cyklistiku jejich počet neustále narůstá. Cyklostezka je samostatný chodník vybudovaný speciálně pro cyklisty, ale může být i smíšená, a tedy vhodná i pro chodce. Povrch cyklostezky je většinou asfaltový, aby se po něm jelo pohodlně všem cyklistům bez ohledu na věk a jízdní dovednosti.
Komu je a není určena?
Cyklostezku ocení cyklisté, in-line bruslaři, koloběžkáři, lyžaři na kolečkových lyžích a pokud jde o stezku smíšené typu, jsou na ní vítáni i chodci. Kdo na ní naopak nemá co dělat, jsou automobily. Bez ohledu na způsob pohybu lidí je nutné se po cyklostezce pohybovat zásadně za sebou, nikoliv vedle sebe. Ostatní jízdní kola, jezdci i chodce se předjíždí se zleva a při hustém provozu nesmíte ohrozit ani omezit ostatní účastníky v protisměru. Platí, že zkušenější cyklista by měl dát přednost méně zkušenému. Vzhledem k tomu, že dokážou cyklisté rychle zastavit, měli by být ohleduplní k bruslařům, kteří zastavují komplikovaněji. Vzhledem k tomu, že se často na cyklostezkách vyskytuje vyšší počet jezdců (na některých i chodců), vybavte se určitě zvonkem na kolo, kterým o sobě dáte vědět předjížděným účastníkům provozu.
Jaká je povinná výbava kola? Jak nafouknout kolo? Nejlepší elektrokola 2024
Značení cyklostezek
Cyklostezku bezpečně poznáte podle kulaté modré značky s bílým piktogramem jízdního kola a pokud narazíte na značku se symbolem kola a chodce, jedná se o smíšenou stezku vhodnou pro pěší i cyklisty. Na některých cyklostezkách je vyznačeno, na které straně se mají pohybovat cyklisté a na které zase chodci. Obecně platí pravidlo, že se cyklisté, bruslaři, koloběžkáři a další jezdci mají pohybovat při pravém okraji.
Věděli jste, že…?
Rozlišujeme tři druhy turistického značení – pěší, lyžařské a cykloznačení. Zatímco značky pro pěší turisty jsou zelené, modré, červené, žluté a pro lyžaře oranžové, cyklistů se týkají žluto-černá silniční značení se symbolem kola.
Jak vybrat jízdní kolo? Vyrazte na jízdní kolo, koloběžku nebo prkno Žebříček nejlepších jízdních kol
Co je cyklotrasa a jak se značí
Cyklotras u nás existuje přibližně 40 000 km a na rozdíl od cyklostezky nejde o samostatně vybudovaný chodník určený pro pohyb cyklistů a chodců. Cyklotrasa je návodem, kudy se dá jet, abyste se dostali z výchozího bodu k jednotlivým milníkům, a nakonec i do cíle vaší vyjížďky. Trasa v terénu se vyznačuje pomocí cyklistických směrových značek žluto-černé barvy. Důležitost cyklotrasy se rozlišuje podle 1- až 4místného čísla. Čím je číslo na značce nižší, tím je trasa významnější. Používají se tři základní druhy dopravních značek (návěst před křižovatkou, směrová tabule a tabulka) a na všech z nich najdete symbol kola a číslo dané trasy. Na směrových tabulích je uvedena i kilometrová vzdálenost k dalším cílům na trase.
- Dálkové cyklotrasy: Jde zejména o evropské a některé národní trasy, jež protínají alespoň dva kraje a jejich délka činí více než 100 km. Patří sem např. Evropská dálková síť EuroVelo, která přesahuje 70 000 km.
- Národní cyklotrasy: Jsou značeny žlutými značkami s jedno až dvojmístným číselným označením.
- Regionální cyklotrasy: Vzájemně propojují důležité regiony a poznáte je podle třímístného čísla.
- Místní cyklotrasy: Jde o trasy místního významu se 4místným číselným označením.
Pokud se potřebujete dostat z jednoho místa na druhé, můžete narazit na různé druhy povrchu i terénu – silnici, cyklostezku, nezpevněnou lesní nebo polní cestu. Již z logiky věci vyplývá, že na cyklotrasách se nedbá na zajištění bezpečnosti. Na silnici se musíte chovat jako účastník silničního provozu a dodržovat veškerá pravidla, zatímco v terénu je nutné si ohlídat popadané větve, úzké a hrbolaté lesní cesty, vystouplé kořeny. Po dlouhotrvajícím dešti může být jízda po cyklotrase s nezpevněným povrchem nebezpečná a terén špatně čitelný. Při svých cyklo toulkách nezapomeňte mít vždy po ruce nabitý mobilní telefon (na delší výlet se vám hodí i powerbanka), cestovní lékárničku, vhodné oblečení, cyklistickou pláštěnku a mapu, nebo cyklonavigaci. Hodí se vám i hustilka a nářadí na opravu kola, neboť poslední, co chcete řešit na cyklovýletě nebo cyklodovolené, je vyfouklá pneumatika.
Jak se obléct na kolo a co si vzít na cyklodovolenou? Kam na kolo s dětmi?
Vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty (cyklopruh)
Cyklopruh vyhrazuje místo pro cyklisty ve městech a také na místech, kde není možné cyklostezku oddělit od silnice a zabezpečit tak bezpečný prostor pro jejich pohyb. Jízdní pruh pro cyklisty bývá zvýrazněn při pravém kraji silnice vodorovným dopravním značením a piktogramem jízdního kola.
Kdy jej využít
Vždy, jakmile na něj narazíte, protože jeho použití je pro cyklisty povinné. Ostatně, je to místo, po kterém byste jako cyklista přirozeně projížděl i bez speciálního označení. V některých městech jej smí využívat kromě cyklistů i autobusy a taxi, což je důvod, proč by měli být cyklisté při jeho využívání vždy opatrní. Jakmile se před vámi objeví autobus, je lepší za ním v zastávce počkat nebo vydržet, než odbočí jiným směrem, než ho předjíždět zprava – řidič by si vás nemusel všimnout ve zpětném zrcátku a nehoda by byla na světě. V rámci cyklopruhu jste mohli narazit na tzv. cyklobox – jedná se o vyčkávací prostor pro cyklisty, jenž je tvořený předsunutou stopčárou.