Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Běžecká výbava s Milošem Škorpilem
Chystáte se vyběhnout a nechcete nic podcenit? Vhodná běžecká obuv, funkční oblečení a doplňkové posilování váš požitek z běhu výrazně zlepší. Něco o tom vím, běhám už 57 let. Přečtěte si moje doporučení, načerpejte vědomosti a budete připraveni na vše.
Běžecká obuv
Běžeckou obuv si kupujte o číslo větší, než je ta, v níž normálně chodíte. Běháte-li po silnici, zpevněných cestách, v parku či v lese, měli byste si koupit silniční obuv (objemovou běžeckou botu). Trailové boty slouží k běhání ve skutečném terénu, a tedy mimo cesty, nebo tam kde hrozí uklouznutí. Chcete-li běhat v minimalistických barefoot botách, měli byste v nich nejdříve delší dobu, pokud možno stále, chodit.
Tip: Běžecké boty by měly být co nejflexibilnější a umožnit chodidlu jemnou motorickou práci.
Oblečení na běh
Na běh se oblékejte tak, abyste, když vyjdete ven, pociťovali mírný chlad. Po 5-10 minutách běhu se zahřejete na provozní teplotu, a pokud dodržíte i to, že se rozeběhnete volněji a nenapálíte to hned od startu, tak se nebudete nadměrně potit. Při oblékání volte variantu více vrstev slabšího oblečení. Můžete pak lépe regulovat teplotu těla při běhu, než když si vezmete tričko a co nejteplejší bundu. Ideálně dejte přednost funkčním materiálům (např. merino) před kupříkladu bavlnou. Funkční materiály lépe odvádí pot od těla a rychleji schnou.
Na konci běhu zvolňujte, abyste vychladli a po osprchování a převlečení do suchého se již dále nepotili.
- První vrstva - podle teploty (tričko s krátkým či dlouhým rukávem), v létě tílko;
- druhá vrstva - mikina;
- třetí vrstva – bunda (lehká, větrovka, nepromokavá, teplá);
- na nohy - trenky, krátké, ¾ či dlouhé elasťáky, kompresní ponožky, kompresní návleky na lýtka či stehna;
- chodidla – běžecké ponožky, podkolenky;
- na ruce (dlaně) – rukavice;
- na krk – tunelový šátek;
- na hlavu – čepice, kšiltovky, čelenky.
-
Pánská běžecká trička -
Dámská běžecká trička -
Pánské běžecké mikiny -
Dámské běžecké mikiny -
Pánské běžecké bundy -
Dámské běžecké bundy -
Pánské běžecké kraťasy -
Dámské legíny na běhání -
Kompresní návleky -
Dámské běžecké ponožky -
Pánské běžecké ponožky -
Zimní rukavice na běh -
Multifunkční šátky -
Zimní čepice na běh
Běžecké doplňky
Doplňky jen doplňují běžeckou výbavu a nejsou pro běhání, na rozdíl od obuvi a oblečení, nutně důležité. Každopádně jsou dobrými pomocníky. Zejména pak chytré hodinky či fitness náramky, které člověku řeknou, jak na tom fyzicky je. U těchto typů pomocníků je však důležité věnovat jejich upozornění pozornost a zvláště to platí pro tepovou frekvenci. Neměli byste dopustit, aby se staly jen nástroji vašeho chlubení, čímž mám na mysli počítání kilometrů a sledování rychlosti, jíž běháte. Vyvarujte se toho, že přestanou být dobrými pomocníky a stanou se zlými pány.
Ostatní doplňky vám pomůžou si více užívat běh a k tomu jsou také převážně určeny.
Alternativní trénink a posilování
Někteří běžci příliš neuznávají například běhání na pásu či jiných alternativních zařízení (např. veslařský trenažer či orbitrek). Osobně mám za to, že využití těchto strojů je vhodnou alternativou běžeckého tréninku. A to nejen v období, kdy je na běhání venku málo světla nebo není příznivé počasí. Sám mám s nimi velmi dobré zkušenosti.
Ještě více se běžecký národ brání posilování, ale pravdou je, že celkové posílení všech svalových skupin, nejen nohou či core, člověku v běhu velmi pomůže. Minimálně proto, že když vám dochází energie, tak se to nejprve projeví na držení těla. To poznáte nadměrným těžknutím nohou.
Výživa a potravinové doplňky
Sportovní výživa je speciální disciplína, a pokud nejste výkonnostní nebo vrcholoví sportovci, tak úplně postačí stravovat se tak jako naši předkové. To znamená, že se vaše strava bude skládat převážně z toho, co někde vyrostlo, běhalo, létalo, plavalo.
Na druhou stranu v období zvýšeného stresu, a kdo jej dnes neprožívá, doplňujte minerály, vitamíny, stopové prvky a aminokyseliny. Pokud jde o speciální sportovní výživu, jako jsou gely, iontové nápoje a podobně, tak doporučuji, abyste je používali a vyzkoušeli už během tréninku. Nepořizujte si je až na závod. I vaše trávicí soustava se potřebuje připravit na to, co jí podsunete a ne vždy je ochotná to snášet.
Hodit se vám budou:
- Minerály - vápník, hořčík, sodík, draslík,
- vitamíny - C, B, E, D, A,
- aminokyseliny,
- kolagen,
- energetické gely,
- iontové nápoje,
- přírodní pomocníci - datle, hroznový cukr, banán, ovoce, pečené kaštany.
Více o mně
Jmenuji se Miloš Škorpil a běhám 57 let. Trénování se věnuji 50 let. Připravoval jsem již více než 1 000 klientů a klientek, včetně Ivany Sekyrové, která pod mým vedením splnila olympijský limit na maraton na olympiádě v Londýně. Nyní trénuji Milana Šumného, který vloni skončil 3. na Spartathlonu - běží se z Athén do Sparty, celkem 246 hodin a závodníci jej musí uběhnout za 36 hodin, což Milan zvládl za 23:52 h.
Jsem dvojnásobný mistr ČR v běhu na 24 hodin. Třikrát jsem oběhl Českou republiku. Po schodech kostela sv. Bartoloměje v Pelhřimově jsem vystoupal na Everest za 22:21:34 h, což představovalo 43 660 schodů nahoru a dolů. A všechno mám svoje, myslím tím hlavně kolena a kyčle.
Více informací najdete na mém Instagramu ultraskorpil, YouTube kanále Běžecká škola Miloše Škorpila a FB účtu. Pro další články, témata a poznatky se podívejte na můj web www.bezeckaskola.cz.