Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vybíráte první dětské kolo? A víte, jak naučit dítě na kole?
Koupě prvního šlapacího kola pro dítě je velkým krokem, který není radno podcenit. Jak by mělo vypadat a kdy je vhodné na něj dítě poprvé posadit? Tyto modely se prodávají v různých provedeních a velikostech, s přídavnými balančními kolečky nebo madlem na zadní části sedla. Na co byste si měli dát při výběru pozor? Přečtěte si i tipy, jak naučit dítě na kole jezdit a který terén je pro to nejvhodnější.
Kdy pořídit první kolo pro děti?
Začátek učení dítěte, jak jezdit na kole, závisí na jeho individuálním vývoji a předchozích zkušenostech. Také záleží na vztahu ke sportu, který do něj jako rodiče odmalinka vštěpujete. Pokud jezdíte na kole často a s radostí, pravděpodobně si i dítě bude chtít brzy osahat jízdu na vlastním bicyklu. Některé děti touží po kole dřív, jiné mohou ze začátku preferovat koloběžku nebo odrážedlo. Přibližně od 1 roku se začínají učit jezdit na různých typech odrážedel (plastové motorky, tříkolky, čtyřkolky atd.) a kolem 2. roku života přesedlávají na dvoukolové odrážedlo, na kterém si perfektně cvičí stabilitu a udržení rovnováhy. Ve své podstatě jde o malou verzi jízdního kola bez pedálů.
Posledním krokem je přesednutí na první dětské kolo. A kdy byste měli na něm dítě učit jezdit? Malý cyklista by měl mezi 2. a 3. rokem života dokázat díky předchozímu tréningu na odrážedle udržet stabilitu a rovnováhu, a získat větší důvěru ve své jízdní schopnosti. Zároveň by již měl rozumět základním pokynům k zastavení, brzdění, rozjetí se, rozhlédnutí se i počkání na dospělého na konci chodníku před silnicí nebo přejezdem. S posazením dítěte na první kolo nespěchejte, dítě do jízdy netlačte za každou cenu a dopřejte mu čas, aby do cyklistiky dozrálo. Obecně se děti dostávají k prvním „krůčkům“ na kole mezi 3. a 5. rokem života.
- Fyzická zralost: Dítě by mělo být dostatečně fyzicky zdatné a mít sílu v nohou, aby zvládlo šlapat do pedálů.
- Motorické dovednosti: Dobrá motorika a koordinace pohybů jsou základem pro schopnost ovládat kolo i brzdy, a zároveň udržet stabilitu.
- Zájem a motivace: Dítě by mělo projevovat o jízdu na kole zájem a být pozitivně namotivováno.
- Předchozí zkušenosti s jízdou: Pokud má budoucí malý cyklista již něco odježděno na tříkolce nebo odrážedle, může mu to pomoci při přechodu na kolo se dvěma pedály.
Vyrazte na jízdní kolo, koloběžku nebo prkno Jak na údržbu jízdního kola?
Jak správně vybrat první kolo se šlapkami
Nevíte, jaké jízdní kolo pro dítě zvolit? Na trhu najdete 12" modely pro děti již od 3 let. K dispozici jsou i větší velikosti 14", 16" nebo 20". Malý cyklista by měl ze sedátka vždy pohodlně dosáhnout plnými chodidly na zem, což mu pomůže při vybalancování pádu v případě ztráty rovnováhy.
Při výběru je vhodné se řídit velikostí kola v palcích a jeho doporučeného určení podle věku a výšky dítěte. Neváhejte se podívat i na internetové recenze konkrétních modelů, a to včetně hodnocení zákazníků, jež si koupili daný produkt před vámi. Důležitá je také vzdálenost řídítek od sedla a váha kola, která by měla být co možná nejnižší (hliníková nebo odlehčená duralová konstrukce).
Pozornost věnujte i bezpečnostním prvkům jako brzdy, odrazky, světlo a krytka na řetěz. Některé modely dokonce disponují gumovým řemenem, jež nahrazuje klasický článkový řetěz. Výhodou řemenu je tichý chod pohonu, snadná údržba (nekoroduje, stačí jej otřít hadříkem) a to, že se od něj dítě neušpiní. Na druhou stranu jsou takto vybavené modely o něco dražší.
Jako rodič pravděpodobně oceníte klasickou zadní brzdu ovládanou sešlápnutím pedálů směrem dozadu, tzv. torpédo. Pro dítě je tento druh brzdy jednodušší na ovládaní, a zároveň není během jízdy rozptylováno zbytečnými páčkami navíc.
Začátek učení jízdy na kole začíná trénováním udržení rovnováhy na odstrkovadle, odrážedle či tříkolce, na které se dítě zároveň učí koordinovat šlapání a její ovládání. Přechod na první šlapací model je pak mnohem jednodušší a plynulejší, a dítě zvládne častokrát jízdu bez přídavných balančních koleček. Z odrážedla může malý cyklista zhruba od svých 4 let přejít rovnou na 16“ dětské kolo a kolem 6. roku na 20“ nebo juniorský model o velikosti 24“, který se svou výbavou přibližuje variantě pro dospělé.
Jaká je správná velikost dětského kola? Jaká je povinná výbava jízdního kola?
Na co dát pozor
- Velikost: Nekupujte jej zbytečně velké v dobré víře, že dítě do něj stejně brzy doroste a vy k tomu ušetříte nějakou tu korunu navíc. Velké kolo dítě nedokáže dobře ovládat, v důsledku čehož je ohrožena jeho bezpečnost při jízdě. Příliš velké modely mají nejenom ve vyšší poloze sedlo, ale disponují i delším rámem, kvůli kterému se dítě musí více předklánět, aby vůbec dosáhlo na řídítka a brzdové páky. Jejich další nevýhodou je vyšší hmotnost, která komplikuje manipulaci s kolem.
- Materiál rámu: Vybrat si můžete z těžší ocelové, nebo lehčí hliníkové konstrukce (viz hliníková dětská kola). Lehčí model se dítěti snáz ovládá a vám se s ním bude pohodlněji manipulovat při přenášení nebo nakládání do kufru auta.
- Odpružená vidlice: Při výběru prvního bicyklu upřednostněte dětská kola s pevnou vidlicí, neboť dítě v tomto věku pravděpodobně nebude projíždět náročnějším terénem. Opravdu kvalitní odpružené vidlice stojí mnohdy více peněz než celé dětské kolo, a proto lze říct, že by nekvalitní odpružená vidlice byla jen zbytečnou tíhou navíc.
- Přídavná balanční kolečka: Názory rodičů i specialistů na cyklistiku se rozcházejí v tom, zdali jsou přídavná kolečka pro dítě skutečným přínosem. Na jednu stranu si dítě kvůli nim může zvyknout na to, že ho stále něco přidržuje a chrání před pádem, kvůli čemuž se nácvik správné rovnováhy časově protáhne. Naopak, jejich použití lze doporučit, jestli se dítě ještě v jízdě na kole cítí nejistě a má z ní strach. Kolečka mohou pomoct s nácvikem šlapání beze strachu z převrhnutí se.
8 tipů, jak naučit dítě jezdit na kole
Každé dítě má jiné fyzické schopnosti a rychlost nasávání nových informací, a proto je důležité jej do ničeho nenutit předčasně. Naučit dítě jezdit může být postupný proces, ke kterému vám mohou pomoct následující kroky:
- Seznamte dítě se základními pravidly: Musí nosit ochrannou helmu, být dobře viditelné a uvědomit si, že na cestě není samo.
- Trénujte rovnováhu a stabilitu na odrážedle: Dítě tím získá zdravé sebevědomí, sebejistotu a naučí se nejen udržovat rovnováhu, ale i koordinovat své pohyby.
- Přejděte na kolo: Nastavte mu do správné výšky sedlo a dozadu nainstalujte podpůrná balanční kolečka. Poté, co začínající jezdec získá pocit stability, postupně jej připravujte na jízdu bez nich.
- Naučte jej šlapat: Dítěti předveďte, jak jednou nohou sešlápnout pedál dolů a druhou nohu zvednout nahoru. Poté jej nechte jízdu vyzkoušet samostatně na krátkém úseku. Když se naučí šlapat do pedálů, přídavná kolečka sundejte.
- Pracujte na ovládání a řízení: Jakmile se dítě naučí šlapat, přechází k ovládání a řízení kola. Vysvětlete mu systém brzdění a vyzvěte jej, aby si zastavení i přibrzdění několikrát vyzkoušelo. Učte ho otočit se i manévrovat kolem překážek (např. malých dopravních kuželů).
- Podporujte ho v samostatné jízdě: Postupně snižujte míru pomáhání dítěti. Na začátek stačí uvolnit balanční kolečka tak, aby se dítě muselo více vyrovnávat samo.
- Přidržujte jej: Na prvním šlapacím kole pro dítě ocení každý rodič sedlo s madlem na jeho zadní části. Bicykl se vám bude lépe přidržovat, když vedle rozjetého dítěte poběžíte.
- Opakujte a povzbuzujte: Učení jízdy na kole vyžaduje velkou trpělivost a časté opakování. Během cvičení jízdy buďte pozitivní a ujišťujte malého cyklistu, že věříte v jeho schopnosti. Odměňte jej i milým slovem nebo menším dárkem.
Pro první lekci bude ideální zvolit rovinu nebo mírnější svah směrem dolů, aby se dítě hned ze začátku zbytečně neunavovalo. Nechte jej na nového parťáka nasednout, vyzkoušet šlapání a stále jej přidržujte za rameno nebo zadní madlo sedla. Vyhněte se držení dítěte za krk nebo oblečení, které mu nedodá ani rovnováhu, ani jistotu. Přidržením za ramena dítě pocítí při každém nevhodném náklonu tlak vašich dlaní, díky čemuž bude moct zareagovat a rovnováhu vyrovnat. Držení za sedlo bývá pro rodiče fyzicky náročnější a může vám s ním pomoct tlačná tyč, jež se umísťuje za sedlovou trubku.
Nezapomínejte ani na to, že je váš malý jezdec zvyklý brzdit nohama z dob ježdění na odrážedle. Jelikož od něj můžete tyto tendence očekávat i nyní, vybavte jej pro jistotu starší obuví, případně ochrannými návleky na boty. Nejdřív ho veďte k brzdění torpédem, až poté se zaměřte na vysvětlování funkčnosti přední brzdy.
Vhodný terén pro učení jízdy na kole a bezpečnost
Pokud jste se vydali ven učit své dítě jezdit na kole, vyberte pro tento účel co nejbezpečnější prostředí. Může jím být:
- Málo používané nebo prázdné parkoviště,
- klidná obytná zóna,
- slepá ulice,
- oplocené hřiště nebo jízdní dráha,
- nefrekventovaný park a cyklostezka,
- rovinka nebo menší svah – mírný sklon terénu usnadňuje nácvik rovnováhy při jízdě.
Naopak byste se měli vyhýbat oblastem s hustým provozem chodců (frekventované cyklostezky a parky) a rušným silnicím s provozem aut.
Běžnou součástí výbavy malého cyklisty by měla být dětská helma na kolo (a to až do 18 let) a z počátku i chrániče kolen a loktů. Děti i rodiče ocení cyklistické rukavice, jež zabrání poranění dlaní při pádu.