Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak zařídit pokojíček pro miminko?
Začíná vás okolí zahlcovat všetečnými otázkami, zda už máte vše připravené? Nenechte se vykolejit a raději si s dostatečným předstihem vytvořte plán. Odstartovat to může například dětský pokojíček. Kde bude dítě spát? Jaký nábytek do dětského pokoje?


První dobrou zprávou je, že nemusíte spěchat. Samostatný pokojíček využije vaše dítě nejdříve tak po půl roce. K miminku budete zpravidla během noci vstávat, a proto je v prvních měsících praktické spát pěkně pohromadě v ložnici. Vy i dítě tak nejspíš budete klidnější. Z toho vyplývá váš první krok: pořídit dětskou postýlku nebo kolébku.
Dětský pokoj a jeho 3 hlavní funkce
Jakmile už dojdete k bodu, kdy jste vyčlenili samostatný pokoj pro dítě, rozdělte ho na pomyslné 3 oblasti:
- Spánek
- Hraní a objevování
- Přebalování
Ke každému z těchto tří míst nejdříve přistupujte z čistě funkčního a praktického hlediska. Teprve poté, co si vyjasníte všechny vaše požadavky na prostor a potřebný nábytek, můžete přejít k finálnímu ladění a sjednocujícím dekoracím.


Pohodlné a zdravé místo na spaní
V pokoji nejdříve vyčleňte místo na postýlku. Právě zde bude kojenec trávit nejvíce času, a tak myslete i na zdánlivé detaily. Miminko by nemělo spát v bezprostřední blízkosti okna, protože hrozí riziko průvanu nebo naopak přehřátí od sluníčka. Stejně tak neumisťujte postýlku vedle radiátoru, kde nebudete schopni zamezit teplotnímu kolísání.
Mýty a fakta o dětských postýlkách
Nejlepší místo na spánek tak bude klidné a světlé prostředí, na které nedopadá ostré světlo například z pouličních lamp. Postýlku ideálně nasměrujte kolmo k oknu. Pokud vám to prostor dovolí, zajistěte k postýlce přístup ze všech stran a ten také využívejte. Tím podpoříte oboustranný vývoj miminka.
V pokojíčku by mělo být obecně co nejméně elektroniky. K žádným kabelům by dítě nemělo mít z postýlky přístup, stejně tak k záclonám, skříňkám nebo komodě. Kromě toho, že by na sebe dítě mohlo něco svrhnout, není ani z pocitového hlediska příjemné mít prostor na spaní obestavěný nábytkem.
Co dělá dětský pokojíček pokojíčkem? Přeci hračky!
Oblast spánku máte alespoň rámcově pokrytou, dalším bodem ke zvážení je proto místo na hraní. To zprvu splývá s okolím postýlky, kterou tak můžete libovolně nazdobit třeba kolotočem nad postýlku. Postupem času už však bude mít malý zvědavec vše prozkoumané a nadejde doba větších zápostelových objevů.
Pokojíček uzpůsobte na lezení vašeho drobečka. Z tohoto pohledu nejsou plovoucí podlahy úplně ideální. Pokud je máte, nezoufejte, vždycky je můžete doplnit kusovými koberečky nebo hravými pěnovými puzzlemi. Některé děti si také dlouho vystačí samy na hracích dekách s hrazdičkou, které navíc svým zpracováním příspívají k rozvoji jejich smyslů a motoriky.
O hračky nejspíš váš prcek nebude mít nouzi. Kromě plyšáků a dětských knížek vás budou jistě návštěvy zahrnovat dalšími dětskými roztomilůstkami. Aby se z pokoje nestalo skladiště, naplánujete si dopředu, kam budete hračky uklízet. Namísto vysokých skříní volte přízemní látkové koše nebo úložné boxy. Snadněji tak dítěti v budoucnu ukážete, jak se hračky uklízejí, a ty úspěšnější z vás to své ratolesti dokonce naučí.
Kolotoč nad postýlku vystřídá kolotoč přebalování
Dětský pokoj pro miminko plní mnohdy ještě funkci přebalovací. Ačkoliv některé maminky raději používají přebalovací pultík či přebalovací komodu v koupelně, i pro jeho umístění v pokoji najdete mnoho důvodů.
Argumentem pro přebalování v koupelně je tekoucí voda a celkově uzpůsobené prostředí na tento typ činnosti. Ne vždy však v koupelně najdeme tolik místa, proto se na tomto prostoru častěji volí pultík na kolečkách nebo snadno přenositelná přebalovací podložka se zvýšenými okraji a omyvatelným povrchem.
Hlavním z nich je bezprostřední blízkost s postýlkou. Pokud tedy musíte v noci vstávat a miminko přebalovat, bude pro vás tato varianta pohodlnější. To platí za předpokladu, že máte vše při ruce. V přebalovacím koutku byste tak měli vždy snadno najít vlhčené ubrousky a jinou dětskou kosmetiku, koš na plenky, náhradní oblečení a plenky. V tomto ohledu jsou přebalovací komody skvělým pomocníkem. Jsou dostatečně vysoké, uskladní vše potřebné a po čase je můžete přetvořit na „obyčejný” úložný prostor.
Jakmile začne vaše dítě postupně vystrkovat růžky z postýlky, zpozorněte. Máte byt skutečně uzpůsobený na dětské lezení a jeho zvědavé šmejdění? Náš článek Jak zabezpečit byt pro batole? vám pomůže udělat si ucelenější pohled na důležitou otázku bezpečnosti.
Jak to vše poskládat aneb dětský pokoj inspirace
Sice jste si vše poctivě rozvrhli a promysleli, ale stále nemáte konečnou představu o pokojíčku? Nyní můžete přeladit z funkčního a účelového zaměření na kreativnější notu. Zahrajte si na interior designéra a naplánujte dílčí úpravy, jako je třeba výmalba dětského pokoje. Vytipujte příjemné a uklidňující barvy, do kterých budete pokojíček ladit. Podle toho nakupujte sladěné dekorace a jiné hravé doplňky. Oblíbené jsou například námořnické styly, téma lesa, indiánů nebo safari.
Pokud nevíte, od čeho se odrazit, zohledněte například pohlaví miminka a k tomu určené tematické hračky. Pokojíček můžete také ladit do celkového designu vašeho interiéru. Vždy ale myslete v první řadě na bezpečnost.
Mohlo by vás zajímat

Nejlepší a nejprodávanější televize (2023)

Praktická zahrada: Inspirace na zahradní nábytek

Proč balkonový nábytek na balkon patří a čím dalším jej můžete zabydlet?

Vlhkost v bytě - co ji ovlivňuje a jak zajistit ideální hodnotu?

Čím vytápět dům, jak ohřát vodu a jaké jsou možnosti?

Funkční předsíň - jak ji zařídit a co nesmí chybět?

Jak na udržitelnost? Zkuste zero waste, přírodní kosmetiku a recyklaci

Jak vymalovat dětský pokoj?

Nejlepší lednice pro rok 2023 (americké, vestavné, kombinované a jiné)

Výkon a příkon vysavače: V čem je rozdíl a jaký zvolit?

Žebříček nejlepších tyčových vysavačů 2023

Jak přivolat štěstí? Hygge styl nejsou jen svíčky a dekorace

Jak zařídit ložnici svých snů? Inspirace k vybavení ložnice od postele po výmalbu

Zahrada ve městě ve stylu urban jungle

9 tipů, jak na správné uspořádání potravin v lednici

Ložnice podle Feng Shui

Oáza zenu s Trang Do

Objevte 7 tipů pro správné umístění lednice

Dětský pokoj

Domácí pracovna

Filtrovaná voda lépe chutná a ochrání i váš kávovar

Inspirace k zařízení obývacího pokoje: Jak na vybavení obýváku?

Interiérové styly

Jak odvápnit kávovar?

Jak využít kávové filtry?

Jak zařídit kuchyň pro maximální pohodlí a funkčnost?

Koupelna

Moderní bydlení

Základní výbava pro miminka a úplné novorozence

Jak zabavit dítě

Zjistěte, kdy začít s příkrmy a jak přikrmovat miminko

Co si vzít s sebou do porodnice?

Vybíráte první dětské kolo? A víte, jak naučit dítě na kole?

Postavte kostičku ke kostičce s dětskými stavebnicemi

Co podniknout s dětmi v zimě?

Kam na hory s dětmi a jak je naučit lyžovat?

Vítejte na Baby shower párty

3 důvody, proč pořídit dětskou chůvičku

Den dětí 2023: Jak ho oslavit a jakými dárky ke Dni dětí zabodujete?

Dětská postel pro zdravý spánek

Dětská postýlka: nejčastější mýty a fakta

Dětský pokoj podle feng-shui

Chůva jménem Fisher-Price

Jak uspat miminko?

Jak zabezpečit byt pro batole?

Jak zařídit dětský pokoj pro dva?

Jaké světlo do dětského pokoje?

Kam na kolo s dětmi? Vydejte se na klidné cyklostezky pro rodiny!

Potřebuji monitor dechu?
