Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vyběhněte s kočárkem vstříc dobré náladě
Máte doma nový přírůstek, otočil se vám svět vzhůru nohama a nevíte, kam dřív skočit? Vyběhněte s kočárkem. Nemusíte řešit hlídání, vyčistíte si hlavu, spálíte kila nabraná při nočním ataku ledničky, abyste nabrali síly na noční vstávání, a poznáte svět rodičovství z úplně jiné perspektivy. Budete to milovat!
Běhání s kočárkem má své jméno
Běhání s kočárkem či rychlejší chůze s kočárkem ve skupině našla konečně své jméno - strollering. Ať už jste hrdým novopečeným tatínkem, nebo maminkou, příchod potomka nemusí nutně znamenat stopku pro to vyrazit si zaběhat. Dokonce nemusíte ani řešit hlídání – věčný boj většiny rodičů malých dětí. Jednoduše sbalíte dítě, nezbytné vybavení a můžete vyrazit vstříc novému běžeckému tracku.
Naskočit do běžeckého rituálu se doporučuje zhruba kolem půl roku věku dítěte. Maminka stihne dostatečně zregenerovat, tatínek má dostatek času připravit potřebnou výbavu a dítě již kolem půl roku života dokáže samo držet hlavičku. Dle doporučení lékařů je dítě mladší půl roku příliš křehké a otřesy vzniklé při běhání by mu mohly i ublížit. Už jste se tedy konečně dočkali a dětskou hlavičku nemusíte nutně podpírat? Vyběhněte.
- Vrátíte se do skvělé formy jak po stránce fyzické, tak i psychické,
- zhubnete nadbytečná kila,
- zlepšíte si celkovou kondici.
Tip: Zapomeňte na veškerý stud a ostych, protože běh patří k nejjednoduššímu a nejpřirozenějšímu způsobu pohybové aktivity. Když se budete cítit dobře vy, bude spokojené i vaše miminko. Hoďte se do pohody, kilometry na vás čekají.
Jak běhat s kočárkem? Správný výběr a technika jsou základ
Technika běhu s kočárkem se od toho standardního liší v mnoha ohledech. Při běhu před sebou musíte tlačit kočárek. Největší odlišnost při běhu s kočárkem tedy spočívá v zapojení paží a horní části těla, kdy se do pohybu zapojuje maximálně jedna ruka. Často se však horní končetiny do běhu zapojují minimálně, protože svírají pevně madla kočárku. Úchop madla by však měl být lehký, co nejméně křečovitý. Při běžeckém tréninku je dobré ruce pravidelně střídat. Ideální je mít dlouhé madlo kočárku, ke kterému se nemusíte během běhu ohýbat, věšet se na něj či nepřirozeně při běhu zkracovat krok. Při došlapu se snažte dopadat ideálně na střední až přední část chodidla. Je důležité se při běhu zbytečně o kočárek neopírat. Dbejte na správné a především vzpřímené držení těla. Pokud je to jen trochu možné, alespoň jednou týdně vyběhněte bez milované ratolesti. Vaše zádové svalstvo to zajisté ocení. Pokud byste během běhu začali pociťovat bolest, únavu, mdloby či se vám neběželo komfortně, přestaňte a odpočiňte si.
Nepodceňte výběr kočáru
Umět správně došlápnout, držet krok i tempo na uzdě je jedna věc. Aby se vám však dobře běhalo, je nutným základem správný výběr kočárku. Pravda, můžete často z okolí slyšet, že běhat lze s jakýmkoliv kočárkem. Pokud nechcete jen vyběhnout a přežít cestu zpátky, ale raději si vychutnáte každý došlap, volte kočárky speciálně uzpůsobené či vhodné k běhu. Správný běžecký kočárek by měl být:
- lehký,
- velmi lehce ovladatelný s dobře nafouknutými koly,
- pohodlný vám a prostorný pro dítě,
- s možností aretace předních koleček,
- s přítomností ruční brzdy na madle kočárku,
- polohovací.
Bezpečnost na prvním místě
Abyste si společný čas při běhání užili naplno, je důležité nejen správné načasování, ale i bezpečnost. U mladších dětí je optimální běh naplánovat na dobu spánku. Starší ratolesti je možné v kočárku přizvednout či posadit, aby společně s vámi objevovaly svět. Z praktických důvodů si předem dobře promyslete trasu i terén, kudy poběžíte. Vždy vše maximálně uzpůsobte potřebám svým i svého dítěte a nesnažte se za každou cenu lámat nové rekordy. Dbejte na bezpečnostní pravidla a při vyběhnutí dítě připněte bezpečnostními přezkami či malinké miminko svěřte do péče miminkovníku. Běhejte raději na širokých, dobře dostupných a viditelných cestách, ideálně v parku či na cyklostezce. Neustále monitorujte terén, předvídejte a myslete za ostatní. Neběhejte se sluchátky. Jednak byste nemuseli slyšet své dítě, také však nebudete schopni adekvátně reagovat na své okolí.
S bezpečností jde ruku v ruce i to, jak se při běhání cítíte. Pokud se budete neustále ošívat a soustředit se na tlačící boty, lehce přehlédnete překážku na trati nebo přeslechnete houkající sanitku. Při běhání s kočárkem, stejně jako při klasickém běhání platí pravidlo cítit se komfortně ve funkčním a perfektně padnoucím sportovním oblečení.
A co se vám bude ještě hodit?
Vystřízlivění každého rodiče bývá rychlé a často i velmi intenzivní. Jestliže jste si před narozením potomka těšili na několikahodinové vyběhnutí spojené se strečinkem či menším odpočinkem, realita je jinde. Dítě nebude spát, jak vy si naplánujete ani jak ho o to požádáte. Připravte se proto na cestu. Na lehko a prakticky. Větším dětem se na svět rychle měnícího se okolí bude lépe koukat s křupkou nebo kapsičkou přesnídávky v ruce a neposedné ručičky můžete zabavit i zavěšenou hračkou na kočárek. Na cestu si pro jistotu přibalte náhradní plenu, vlhčené ubrousky a kapesníky.
Tipy na běžecké výlety s kočárkem
- Cyklostezka vedoucí mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou s možností obousměrně dojet vlakem či MHD.
- Navštivte oblast Třeboňska s bohatou nabídkou rovinatých tras vybízejících k vyběhnutí s kočárkem. Co takhle trasa kolem části rybníku Svět nebo ho rovnou oběhnout celý?
- Nabízí se i naučná stezka převážně rovinatým terénem z Mělníku do Chloumek.
- Vyběhněte s kočárkem povodím Líbeznického potoka se startem z Měšic ze zámeckého parku.
- Mile vás překvapí i naučná lesní stezka s rovinatým terénem skrz Klánovický les.
- Co takhle Modřanská rokle z Libuše do Modřan v Praze? Přírodní park nabízí rovinatý terén a krásnou přírodu.
- Lednicko-valtický areál je přímo stvořený pro vyběhnutí s kočárkem.
- Vyrazte s kočárkem z Klentnic přes Soutěsku ke zřícenině hradu Děvičky.
- Udělejte si běžecký výlet podél Brněnské přehrady na hrad Veveří s možností okořenit si jízdu plavbou lodí.