Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak lze vařit různé druhy příloh
Vymýšlíte jídelníček a zaseknete se na přílohách. Zase vařené brambory, kolínka nebo krajíc chleba? To už vás nebaví! Získejte přehled o vaření příloh ze zeleniny, obilnin i luštěnin a vneste si do kuchyně svěží vítr.
Rýže
Hledáte ideální přílohu k dnešnímu hovězímu na houbách, chcete zkusit domácí sushi nebo mléčnou rýži? Možná toužíte po něčem rychlém a jednoduchém k plněným paprikám. Rýže je ta pravá!
Brambory
Vypečené americké brambory, hromada bramborového salátu nebo kopeček voňavé bramborové kaše jsou vaší první volbou. Připravte si brambory podle svého gusta.
Kroupy
Univerzální, levná a skvěle chutnající příloha plná živin a vitamínů. Co je to? Objevte kroupy a zařaďte do jídelníčku mnohými opomíjené obiloviny.
Kukuřice
Grilovanou kukuřici ke steaku a mladé klasy z pole si zkrátka zamilujete. Přidejte krystalky hrubé soli, lžíci másla a vraťte se do dětství stráveného v lánech kukuřice. Nebo si vychutnejte misku křupavého popcornu.
Pohanka
Rychlá a výživná příloha nebo sladká kaše? Není problém! Pohanka se hodí na pomazánky, nádivky i na sladkou snídani. Vysokým obsahem rutinu přispěje ke zdraví vašich cév a navíc je bezlepková.
Cizrna
Jedna z nejzdravějších luštěnin vás překvapí svou chutí, univerzálním použitím i obsahem zdraví prospěšných látek. Vhoďte ji do indického kari, rozmixujte na hummus nebo dokřupava opečte v troubě a rozhodně nebudete litovat.
Zelí
Jako první se vám vybaví kopec nasládlého červeného zelí nebo bílé zelíčko tak kyselé, až se vám svrašťuje obličej. Zelí ale nemusí být jen ke kachně. Nezapomeňte na zelný salát, závitky nebo marinované zelné steaky. Nahlédněte hlávce pod listy.
Kuskus
Kuskus milujete, nebo nenávidíte. Záleží, jestli ho v blízké kantýně umí, nebo máte vždycky smůlu na rozvařenou kaši bez jakékoliv chuti. Hoďte předsudky za hlavu a přijďte této netypické těstovině na chuť.
Čočka
Chystáte se vařit čočku a rodina už dělá vtipy, že zase budou lítat peřiny. Děti už z principu křiví obličeje, že to vážně jíst nebudou, protože čočka nakyselo ze školní jídelny je fuj. Vytáhněte trumf v podobě červené nebo černé čočky a sami budete překvapeni prázdnými talíři.
Špenát
Že ve špenátu nenajdete tuny železa a že z vás neudělá Pepka námořníka? Na druhou stranu je ale našlapaný antioxidanty, chlorofylem, kyselinou listovou nebo třeba vitamínem C, díky čemuž je považován za superpotravinu.
Mražený sekaný špenát nebo špenátový protlak stačí rozmrazit, na zpěněné cibulce s česnekem prohřát, dochutit a zalít smetanou nebo přidat vajíčko.
Čerstvý listový špenát si nejprve žádá důkladné propláchnutí ve studené vodě proto, abyste v zubech nechroupali písek. Pak ho můžete připravit se smetanou podobně jako ten mražený nebo spařit vroucí vodou. Užijete si ho ale i syrový v salátu, nasekaný v nádivce, v omáčce s noky nebo v dipu.
Fazole
Propláchnout, přes noc namočit a zhruba hodinu vařit v nesolené vodě... nebo vyklopit z konzervy? To je první otázka, před kterou stojíte pokaždé, když vás přepadne nápad zařadit fazole do jídelníčku. A pak to nafouklé břicho! Stojí vám to za to? Stojí!
Dobu varu zkrátíte volbou menších fazolí, delším namáčením nebo vařením v tlakovém hrnci. A od nadýmání pomůže častá výměna vody a přidání kmínu, saturejky, bobkového listu či řasy nori.
Tip: Kromě polévky, chilli con carne a placek zkuste fazolovou alternativu brownies.
Bulgur
Bulgur je podobný rýži, vyrábí se však ze zrn pšenice, ječmene či třeba pohanky. I jeho příprava a použití jsou tak podobné přípravě a použití rýže.
Bulgur dle návodu zalijte dvoj- až trojnásobným množstvím vody a vařte 10-15 minut. Také ho můžete po 5 minutách varu odstavit, přiklopit a nechat dojít podobně jako rýži. Nebo ho zkuste v syrovém stavu zalít studenou vodou, dochutit a nechat hodinu odležet. Tak si uchová nejvíc živin.
Brokolice
Rozbředlou a mdlou kaši z brokolice nechce nikdo. Jak na to, abyste si skutečně pochutnali?
Růžičky brokolice můžete vhodit do vroucí osolené vody, nechat cca 5 minut bublat a po uvaření propláchnout studenou vodou. Další možností je zhruba 10 minut vaření v páře, díky čemuž si uchová vitamíny.
Uvařená brokolice se hodí do polévky, výborná je na másle třeba místo brambor nebo ji můžete obalit a usmažit jako květák. Syrovou mixovanou brokolici zkuste v pomazánce.
Tip: Použitím kmínu při vaření brokolice snížíte její nadýmavost.
Quinoa
O quinoe jste nejspíš slyšeli zejména ve spojení se zdravou stravou, z jejího zvláštního názvu však nemusíte mít obavy. Quinoa neboli merlík čilský/chilský je superpotravina, která vzhledem připomíná kuskus a seženete ji v černé, červené a bílé variantě (chuťově jsou shodné). Jde o přirozeně bezlepkovou obilovinu s velmi vysokým obsahem proteinů a aminokyselin.
Před vařením ji na 5-10 minut namočte do studené vody, tu následně slijte - quinoa se tak zbaví možné hořkosti. Následně ji zhruba 15 minut vařte v osolené vodě či ideálně ve vývaru v poměru 1 díl quinoy na 2 díly tekutiny. Pak ji nechte pod pokličkou cca 5 minut dojít tak, aby byla quinoa uvařená tzv. na skus. Podávat ji můžete jako přílohu, ale hodí se i do pomazánek, salátů, nádivek či na sladko ve stylu mléčné rýže.